Dabar populiaru
Publikuota: 2014 vasario 27d. 06:26

Kandidatai į prezidentus mato tik savo daržą

Išankstinis balsavimas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Išankstinis balsavimas

Per prezidento rinkimų įkarštį tylintys ir svarbiais užsienio politikos klausimais nepasisakantys kandidatai patys kiša sau pagalius į ratus, portalui LRT.lt teigia politologai ir apžvalgininkai. „Jei šie vyrukai ir toliau lauks, tai gali atsitikti kaip tame posakyje apie traukinį – jis ims ir jų nelauks“, – tvirtina politikos apžvalgininkas Rimvydas Valatka.

Politinės kampanijos dalyviais užsiregistravo devyniolika asmenų, tačiau beveik visi jų tylėjo ir neišsakė savo nuomonės dėl padėties Ukrainoje. Tiesa, kandidatas į prezidentus Naglis Puteikis kreipėsi į užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių bei Seimo užsienio reikalų komiteto pirmininką Benediktą Juodką ir paragino juos „kuo greičiau ištaisyti prezidentės Dalios Grybauskaitės padarytą klaidą“, o Artūras Paulauskas dar kiek anksčiau buvo išplatinęs pranešimą apie įvykius Ukrainoje.

Tiea, Vytauto Didžiojo universiteto profesorius dr. politologas Mindaugas Jurkynas nelinkęs manyti, kad tokiu būdu kandidatai vengia pasisakyti užsienio politikos klausimais. Jo nuomone, „kandidatai tiesiog laukia, kol priartės rinkimų data.“

„Dabar diskusijos nėra prasidėjusios, dar tik paruošiamasis etapas, dirbama su viešųjų ryšių organizacijomis, ruošiamasi dirbti su žiniasklaida. Be to, ką dabar pasakysi, gali būti pamiršta. Vienokius ar kitokius argumentus neišvengiamai išgirsime, juolab kad ir žiniasklaidos priemonės turės diskusijų laidas. Natūralu, kad kandidatai viešųjų ryšių pagalba išsakys požiūrį į įvairius dalykus“, – Lrt.lt kalbėjo M. Jurkynas.

Pasak jo, kandidatai į prezidento postą aktyviausi bus likus mėnesiui iki rinkimų.

Kandidatai jau pavėlavo?

Tačiau su M.Jurkynu nesutinka 15min.lt vyriausiasis redaktorius Rimvydas Valatka: „Man atrodo keistas toks pasakymas. Priešingai, visi kandidatai ne tai kad nebeturi ko laukti – jie jau pavėlavo.“

Pasak jo, prieš daugiau kaip dešimt metų, kai rinkimus laiomėjo Rolandas Paksas, jis kovą dėl valstybės vadovo posto aktyviai pradėjo dar likus metams iki rinkimų, o likus pusmečiui jau skraidė sraigtasparniu ir visur ryškino savo pozicijas – kas jis yra ir kuo skiriasi nuo esamo prezidento.

„Jei šie kandidatai į prezidentus lauks ir toliau, kaip sako M.Jurkynas, tai gali atsitikti kaip tame posakyje apie traukinį, kuris kai ką darančių keleivių nelaukia. Tautai tai – patys rimčiausi rinkimai, o kandidatai daro mažiau judesių nei savivaldybių rinkimų kandidatai“, – sakė R.Valatka.

Tautai tai – patys rimčiausi rinkimai, tuo metu kandidatai elgiasi prasčiau ir daro mažiau judesių nei savivaldybių rinkimų kandidatai

Panašiai kalba ir Mykolo Romerio universiteto (MRU) docentas politologas Vytautas Dumbliauskas. Jo nuomone, kandidatai pasirodė kaip nesugebantys reaguoti į esamą situaciją.

„Čia greičio net nereikėjo – mitingai prasidėjo dar lapkričio pabaigoje. Laiko pasisakyti buvo daugiau negu reikėjo. Progų jie turėjo labai daug – kone kasdien jie rodomi per televiziją, važinėja po provincijas. Čia akivaizdus klaidingas žingsnis“, – pastebi politologas.

V. Dumbliauskas laikosi nuomonės, kad klaidinga galvoti tik apie savo kiemą: „Prezidentas atsakingas už užsienio politiką. Buvo puiki proga kalbėti apie Rytų partnerystę, santykius su Rusija, o kandidatai į prezidentus „užsiciklino“ savame kieme.“

Kai kurie net nenori patekti į antrą turą

R.Valatka mano, kad Lietuvoje apskritai yra smukusi bendroji politinė kultūra. Be to, anot R.Valatkos, kandidatai, matyt, supranta, kad Lietuvoje užsienio politikos nebėra – su kaimynais latviais ir lenkais esame susipykę, o su Skandinavija, su kuria norėjo draugauti prezidentė, santykiai nepasikeitė - mes jiems neįdomūs.

„Skandinavijai atidavėme bankus, valdyti visą valstybės skolą, bet kaip politiniai partneriai jiems mes esame neįdomūs ir nereikalingi“, – tvirtina R. Valatka.

Pasak politikos apžvalgininko, kandidatai į prezidentus greičiausiai supranta, kad apie užsienio politiką kalbėti yra beprasmiška, nes papildomų balsų taip užsidirbti nepavyks.

„Reikia pasakyti, kad kandidatai apskritai nešneka. Netgi kai atkreipiau dėmesį į tai, jog prezidentė, vertindama Ukrainos įvykius, nusišnekėjo, niekas nereagavo, tik N. Puteikis išsiuntė L.Linkevičiui ir B.Juodkai paklausimus dėl neadekvataus opozicijos įvertinimo, o A. Paulauskas išplatino savo pareiškimą apie Ukrainą, bet to niekas net nepastebėjo. Rimtas kandidatas, pasirengęs valdyti valstybę, iš karto surengtų spaudos konferenciją ir kirstų iš peties taip, kad prezidentas būtų priverstas reaguoti. Jeigu jie mano, kad elektroniniu paštu galima daryti politiką – belieka gailėtis Lietuvos“, – aiškina R. Valatka.

Pasak politikos apžvalgininko, net ir vienu realiausiu kandidatu į antrąjį prezidento rinkimų turą laikomas socialdemokratų kandidatas Zigmantas Balčytis atrodo taip, lyg labai nenorėtų  patekti į antrą turą.

„Iš šalies žiūrint atrodo, kad labiausiai nenorėtų laimėti rinkimų  Z.Balčytis. Jis stengiasi išlikti nepastebimu, nematomu, kad, neduok, Dieve, nepatektų į antrąjį rinkimų turą, nes tuomet supyks D.Grybauskaitė, todėl bus blogai ir jam, ir partijai“, – svarsto R. Valatka.

Lrt.lt primena, kad prezidento rinkimai vyks gegužės 11 dieną. Jei reikės antrojo turo, jis vyks gegužės 25-ąją ir sutaps su rinkimais į EP.

Lrt.lt
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos