Dabar populiaru
Publikuota: 2015 vasario 27d. 14:10 , atnaujinta: 2015 vasario 27d. 15:42

Algirdas Butkevičius atsiprašo visų, kuriems nepatiko jo agitaciniai skambučiai

Algirdas Butkevičius
Algirdas Butkevičius

„Laba diena, jums skambina premjeras Algirdas Butkevičius“, – atsiliepusius telefonu Lietuvos gyventojus tokia pokalbio pradžia penktadienį vertė iš koto. „Iš kur jis gavo mano numerį“, – tokia pirmoji mintis sulaukus socialdemokratų agitacinio skambučio kilo ne vienam į 15min.lt besikreipusiam skaitytojui. Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija sako, kad tokios telerinkodaros ėmęsi socialdemokratai pažeidė įstatymus. Premjeras A.Butkevičius dėl netinkamos agitacijos atsiprašo.

Gyventojai piktinosi, kad socialdemokratai galimai pažeidžia Asmens duomenų apsaugos įstatymą ir teiravosi, ar socialdemokratai reklamoje gali naudotis jų partijos pirmininko A.Butkevičiaus užimamomis pareigomis.

Rinkėjai A.Butkevičiaus „skambučių“, per kuriuos socialdemokratų pirmininkas agitavo dalyvauti savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose sekmadienį ir palaikyti socialdemokratų kandidatus, sulaukė penktadienį, paskutinę agitacijos dieną.

VIDEO: Algirdas Butkevičius gyventojus į rinkimus kviečia telefonu

Skirtinguose miestuose gyvenantys žmonės buvo agituojami už to miesto kandidatus. Tiesa, keletą kartų gyvenamoji rinkėjo vieta nesutapo su deklaruotąja, todėl, pavyzdžiui, Skuode registruotas rinkėjas buvo agituojamas už kandidatą į Vilniaus merus.

Nemažai gyventojų telefono numerį, iš kurio jiems „skambino“ A.Butkevičius bandė pasitikrinti interneto tinklalapiuose, kuriuose paprastai renkama informacija apie telefoninių apgavikų numerius. 

15min.lt montažas/A.Butkevičius skambina rinkėjams
15min.lt montažas/A.Butkevičius skambina rinkėjams

Pasinaudojo tarnybine padėtimi?

Lietuvos socialdemokratų partijos atsakingasis sekretorius Gintautas Paluckas 15min.lt patvirtino, kad partija yra užsisakiusi telerinkodaros paslaugas. Tiesa, jis nustebo išgirdęs, kad paskambinęs A.Butkevičius rinkėjams prisistato premjeru, o ne Socialdemokratų partijos pirmininku.

„Prisistatyti turėtų partijos pirmininku, nors pats dar negirdėjau. Man dar neskambino. Šiaip visose reklamose jis prisistato pirmininku, tai ir čia taip turėjo būti“, – sunerimo G.Paluckas.

Prisistatyti turėtų partijos pirmininku, nors pats dar negirdėjau. Man dar neskambino, – sunerimo G.Paluckas.

Pagal įstatymus, valstybės vadovams neleidžiama savo pareigomis naudotis agituojant už partiją, kuriai priklauso. Tai gali būti laikoma pasinaudojimu tarnybine padėtimi.

Premjeras atsiprašo

Po kilusio nepasitenkinimo dėl premjero skambučių, premjero atstovė spaudai Evelina Butkutė-Lazdauskienė 15min.lt atsiuntė A.Butkevičiaus atsiprašymą.

„Apgailestaujame ir atsiprašome tų, kuriems skambutis sukėlė neigiamų emocijų, nes iš tiesų skambučio turėjo sulaukti tik žmonės, kurių kontaktai jų pačių noru buvo įtraukti socialdemokratų vadinamųjų simpatikų duomenų bazę", – teigiama atstovės spaudai atsiųstame komentare.

Jame taip pat pažymima, kad agitacijos idėjomis ir jų įgyvendinimu rūpinasi ne partijos pirmininkas, bet partijos rinkimų štabas.

„Štabo nariai domėjosi nustatytomis taisyklėmis, tačiau neįžvelgė pažeidimo galimybės. Jei manoma, kad yra abejonių dėl skambučio turinio, galima kreiptis į Vyriausiąją rinkimų komisiją", – teigiama komentare.

Surinko 100 tūkst. numerių

G.Palucko teigimu, premjero skambučių turėtų sulaukti didelė dalis Lietuvos gyventojų. Iš viso – apie 100 tūkst. rinkėjų.

Premjero skambučių turėtų sulaukti didelė dalis Lietuvos gyventojų. Iš viso – apie 100 tūkst. rinkėjų.

Jis kategoriškai neigė, kad socialdemokratai įsigijo ne tik skambučių paslaugą, bet ir duomenų bazę su rinkėjų telefonų numeriais.

„Kiekvienas skyrius yra sukaupęs savo duomenų bazę su telefono numeriais. Visų partijos narių buvo paprašyta per šitą kampaniją surinkti po dešimt numerių savo giminių, artimųjų, kurie galėtų paremti socialdemokratų partiją per rinkimus. Visi sunešė tuos numerius. Vilnius turi apie 30 tūkst. numerių, pavyzdžiui“, – sakė jis.

Pasak G.Palucko, visi šie numeriai yra pateikti telerinkodaros įmonei, kuri automatiškai skambina rinkėjams.

„Bendra paslaugos kaina priklausys nuo skambučių kiekio. Jei atsiliepia – viena kaina, jei ne – kita. Apytiksliai skambučio kaina siekia 10 euro centų“, – sakė jis.

Duomenų apsaugos pažeidimo nemato

G.Paluckas patikino, kad partija prieš pradėdama šią telerinkodaros akciją labai atidžiai perskaitė Asmens duomenų apsaugos įstatymą, kad įsitikintų, jog elgsis teisėtai.

„Mes sakome, kad nežinome nei vardų, nei pavardžių, nei adresų. Tik telefono numerį, kurį partiečiai atnešė“, – pabrėžė jis.

Tiesa, pasak G.Palucko, pagal įstatymą, Lietuvos partijos netgi turi teisę rinkti ir daugiau duomenų apie rinkėjus.

Pasak jo, jei kuriam gyventojui bus siūloma balsuoti už ne jo miesto kandidatus, tai reikš, kad kažkas iš socialdemokratų tiesiog supainiojo skyrių, į kurio duomenų bazę turėjo įrašyti numerį.

„Gal ir pasitaikė tokių anekdotinių atvejų, bet jau po rinkimų, matyt, mes tas išvadas darysime“, – sakė jis.

Duomenų apsaugos inspekcija: tai pažeidimas

Tačiau Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija įstatymus, matyt, skaito kitaip nei socialdemokratai. Šios įstaigos Informacijos ir technologijų skyriaus specialistė Raminta Sinkevičiūtė-Šečkuvienė teigė, kad norėdami kažką reklamuoti telefonu, socialdemokratai turėjo gauti adresatų sutikimą, kad jiems būtų skambinama. Antraip – tai neteisėta.

Socialdemokratai turėjo gauti adresatų sutikimą, kad jiems būtų skambinama. Antraip – tai neteisėta.

„Be asmens sutikimo, tiesioginė rinkodara yra neteisėta. Netgi tuo atveju, jei telefono numeriai yra sugeneruojami atsitiktinai ar surenkami kažkokiu kitu būdu. Tokią veiklą vykdyti yra neteisėta ir tai Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo pažeidimas. Asmuo turi būti įspėtas ir jo turi būti pasiteirauta, ar jis nori gauti tokį pranešimą“, – teigė ji.

Pasak R.Sinkevičiūtės-Šečkuvienės, politinė reklama teisiškai niekuo nesiskiria nuo kitų reklaminių pranešimų, todėl jai jokios išimtys dėl telerinkodaros netaikomos.

Asmenys, kurie yra sulaukę agitacinių skambučių ir žinučių, nors sutikimo nebuvo davę, gali pateikti skundą Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai.

Inspekcija, išnagrinėjusi skundą ir nustačiusi pažeidimų, surašo administracinio teisės pažeidimo protokolą, jei asmuo neįvykdo administracinio nurodymo, visa medžiaga yra perduodama teismui, kuris toliau nagrinėja bylą. Baudas skiria teismas.

Pirmą kartą padarius tokį administracinės teisės pažeidimą, numatyta 144–289 eurų bauda. Bauda už pakartotinį pažeidimą – 289–579 eurai.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos