Dabar populiaru
Publikuota: 2015 kovo 21d. 07:49 , atnaujinta: 2015 kovo 21d. 16:42

Įtariamai pirkus balsus Živilei Pinskuvienei dėl Širvintų merės posto teks kautis dar kartą

Živilė  Pinskuvienė teisme
Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr. / Živilė Pinskuvienė teisme

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) šeštadienį pripažino, kad Širvintų rajone vykusiuose tiesioginiuose merų rinkimuose buvo padaryta šiukščių pažeidimų, ir panaikino jų rezultatus. Toks sprendimas priimtas devyniems VRK nariams balsavus už merų rinkimų rezultatų Širvintose naikinimą ir septyniems prieš. Merės postą Širvintose buvo laimėjusi Darbo partijos atstovė Živilė Pinskuvienė. Būtent jai ir metami kaltinimai dėl rinkėjų balsų pirkimo.

VRK nariai situaciją Širvintose šeštadienį svarstė beveik tris valandas. Tik po to, kai išklausė visas puses, dauguma komisijos narių galiausiai nutarė, kad tiesioginiai merų rinkimai šioje savivaldybėje vyko neskaidriai. Tuo tarpu Širvintų rajono savivaldybės taryba laikoma išrinkta, ji nebus renkama iš naujo.

Širvintiškiams merą iš naujo rinkti reikės birželio 7 dieną.

Vyksta tyrimas dėl pusšimčio papirktų asmenų

VRK narė Laura Matjošaitytė teigė, kad Širvintose gauta daugybė skundų dėl antrojo rinkimų turo. Į VRK su prašymais panaikinti merų rinkimų rezultatus dėl Darbo partijos vykdyto papirkinėjimo kreipėsi Lietuvos lenkų rinkimų akcija, socialdemokratai ir dabartinis Širvintų meras Vincas Jasiukevičius.

L.Matjošaitytė dėstė, kad skunduose buvo nurodyta, kad Darbo partijos kandidatė į Širvintų meres Živilė Pinskuvienė papirkinėjo rinkėjus dalindama sėklas, laikraščio „Širvintų kraštas“ numerius, naudojo psichologinį spaudimą prieš rinkimų komisijos narius.

Kita vertus, VRK gavo ir Širvintų Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos skyriaus ir „tvarkiečių“ prašymus patvirtinti rinkimų rezultatus bei daugiau nei 2 tūkst. Širvintų gyventojų pareiškimą, kad Ž.Pinskuvienė išrinkta jų valia.

Dėl rinkėjų papirkinėjimo per antrąjį merų rinkimų turą Vilniaus apygardos prokuratūra yra pradėjusi ikiteisminį tyrimą, per kurį nustatyta, kad Širvintų rajone buvo perkami rinkėjų balsai Ž.Pinskuvienės naudai.

Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Živilė Pinskuvienė
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Živilė Pinskuvienė

Pasak L.Matjošaitytės, prokuratūra nurodė, kad ikiteisminio tyrimo metu nustatyti rinkėjų pavežėjimo atvejai, taip pat tai, kad už balsavimą sumokėta maždaug pusšimčiui asmenų Šeiniaus rinkimų apylinkėje. Pasak jos, schema buvo paprasta: keli asmenys skambindavo rinkėjams ir siūlydavo balsuoti už Ž.Pinskuvienę už tai siūlydami 5 eurų atlygį arba vaišes. Pas dėl rinkėjų papirkimo sulaikytus asmenis buvo rasti trys lapai su telefonų numeriais ir 2 tūkst. eurų. Įtarimai yra pareikšti dviem amenims.

Schema buvo paprasta: keli asmenys skambindavo rinkėjams ir siūlydavo balsuoti už Ž.Pinskuvienę už tai siūlydami 5 eurų atlygį arba vaišes.

„Kiek išvis rinkėjų buvo papirkta mes galėsime pasakyti tik tada, kai baigsime tyrimą iki galo. Yra tokių, kurie prisipažįsta pardavę balsus, yra ir tokių, kurie pripažįsta pirkę“, – teigė prokuroras Alvydas Valiukevičius.

Ž.Pinskuvienė į VRK posėdį atvyko su advokatu. Jis bandė išsiaiškinti, ar prokurorai nustatė tik siekius pirkti balsus, ar yra nustatę ir faktų. Prokuroras atkirto, kad tokios informacijos neteiks, kad nesužlugdytų tyrimo.

Dirbo alkotesteriu

Širvintų rinkimų komisijos pirmininkė Inga Matukaitė pranešė, kad jos vadovaujama komisija priėmė sprendimą, kad Širvintų rajone turėtų būti anuliuojami ne tik merų rinkimų rezultatai, bet ir savivaldybių tarybų rinkimų rezultatai.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Zenonas Vaigauskas
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Zenonas Vaigauskas

Vienos rinkimų apylinkės komisijos narės pasisakymo, kad Darbo partija sistemiškai pažeidinėjo rinkimų tvarką ir žemino komisijų narius, Ž.Pinskuvienė klausė nervingai kramtydama lūpas.

Moteris pasakojo, kad per šiuos rinkimus dirbo ne komisijos pirmininke, o alkotesteriu, nes neblaivūs rinkėjai virto nuo laiptų šūkaudami, kad jiems reikia balsuoti.

„Man Darbo partijos atstovai grasino, spaudė, terorizavo. Aš net du kartus nešiau atsistatydinimo pareiškimus, nes tokio spaudimo niekada iki šiol nesu patyrusi“, – sakė ji.

Darbo partija: „Mus bando apšmeižti“

Darbo partijos atstovas visus mestus kaltinimus neigė. Jis tikino, kad kol kas nėra nustatyta, kad balsai tikrai buvo perkami, o jei ir būtų pripažinta, kad pusšimtis rinkėjų buvo papirkti, vis tiek negalima tvirtinti, kad tai – sisteminis ir šiukštus pažeidimas.

Kita Darbo partijos atstovė Nijolė Burbienė tikino, kad Darbo partija rinkimuose dalyvavo sąžiningai. Anot jos, tai visi kiti, kas tik netingėjo, bandė Darbo partijos kandidatus šmeižti ir kompromituoti. Pasak jos, Širvintų apygardos rinkimų komisija nereagavo į skundus apie kitų kandidatų pažeidimus ir ieškojo tik Darbo partijos klaidų.

„Mes dar kovo pradžioje jautėme bandymą susidoroti ir sukompromituoti mūsų kandidatę Ž.Pinksuvienę. O rinkimų dieną jau visos rinkimų komisijos kalbėjosi apie rinkimų rezultatų naikinimą, nežinia kokiu pagrindu“, – aiškino ji.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Jonas Pinskus ir Živilė Pinskuvienė
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Jonas Pinskus ir Živilė Pinskuvienė

Anot jos, Ž.Pinskuvienę iš Širvintų merės kėdės bando išversti koaliciją Širvintų savivaldybės taryboje sudariusios LLRA, konservatorių ir „tvarkiečių“ partijos.

Ž.Pinskuvienė: „Tikrinkite melo detektoriumi“

Širvintų mere išrinkta ir balsų pirkimu įtariama Ž.Pinskuvienė tikino tikrai neorganizavusi rinkėjų papirkinėjimo.

„Nežinau, kiek reikia būti kvailam žmogui, kuris jau kartą yra baustas už tai, ko nepadarė, turiu omeny, Konstitucinio Teismo nutarimą, kad taip darytum. (...) Net bandymų nebuvo“, – sakė ji.

Prašau jūsų komisijos melo detektoriaus visiems. Gal tai atrodys juokinga, bet aš sutikčiau tikrintis pati pirma, – sakė Ž.Pinskuvienė.

Ji tvirtino, kad daugiausia skundų apie ją parašė dabartinis meras, kuris labai pyksta, nes netenka pareigų. Politikė siūlė socialdemokratams užuot pykus, jungtis į valdančiąją koaliciją ir dirbti kartu.

Atmesdama grasinusi nors vienam komisijos nariui, Ž.Pinskuvienė VRK siūlė nusipirkti melo detektorių.

„Prašau jūsų komisijos melo detektoriaus visiems. Gal tai atrodys juokinga, bet aš sutikčiau tikrintis pati pirma. Negaliu klausyti tokios melo lavinos“, – kalbėjo Ž.Pinskuvienė.

Trumpam merą išsirinks dauguma

Tai, kad VRK panaikino tiesioginių Širvintų rajono mero rinkimų rezultatus, nereiškia, kad meru toliau dirbs dabartinis Širvintų meras V.Jasiukevičius.

Į pirmą posėdį susirinkusi Širvintų rajono savivaldybės taryba, pagal įstatymus, trumpam - iki tiesioginių mero rinkimų - turės išsirinkti laikinai pareigas eisiantį merą.

Savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas iki rinkimų turės eiti laikinai einančio mero pareigas tarybos nario siūlymu savivaldybės tarybos paskirtas savivaldybės administracijos valstybės tarnautojas.

„Savivaldybės tarybos sprendimai šiais klausimais priimami posėdyje dalyvaujančių tarybos narių balsų dauguma,“ - nurodoma įstatyme.

Širvintų rajono mere Ž.Pinskuvienė buvo išrinkta 55,44 proc. rinkėjų balsavus už ją antrajame rinkimų ture. Antras rinkimuose liko socialdemokratas Andrius Jozonis, sulaukęs 43,58 proc. rinkėjų palaikymo. Dabar šie rinkimai laikomi negaliojančiais.

VRK sprendimą Darbo partija dar gali apskųsti Lietuvos vyriausiajam administraciniame teismui, kurio sprendimas bus galutinis ir neskundžiamas.

Naikino ne visur

Panaikinti rinkimų rezultatus taip pat buvo prašoma Šilalės, Šilutės, Švenčionių,  Varėnos, Kalvarijos, Visagino ir Kėdainių rajonų savivaldybėse.

Švenčionyse rinkimų rezultatų VRK nutarė nenaikinti, nes jų neįtikino „darbiečio“ Vytauto Vigelio argumentai esą rinkimų rezulatatus nulėmė laikraštyje „Žeimenos krantai“ paskutiniame numeryje iki rinkimų be jo atsakomosios nuomonės pateikta kompromituojanti informacija. VRK pripažino, kad pažeidimas buvo, tačiau neįvertino jo, kaip esminio.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vytautas Vigelis
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vytautas Vigelis

Visagine rinkimų rezultatus naikinti dėl neigiamos informacijos elektroniniuose laiškuose ir skrajutėse apie jų narius, bet ne kandidatus, prašė Lietuvos rusų sąjunga. „Čia neįmanoma buvo atlikti tyrimo, nes jokių įrodymų nebuvo pateikta“, – teigė VRK narė Svetlana Misevičienė. Komisija pritarė jos nuomonei ir rinkimų rezultatų Visagine nepanaikino.

Kėdainiuose merų rinkimus paskelbti negaliojančiais prašė Darbo partijos atstovas Arnas Neverauskas. Jis pateikė skundą, kad meru išrinktas Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) kandidatas Saulius Grinkevičius papirkinėjo rinkėjus teikdamas kultūros kolektyvams premijas. Tačiau VRK nustatė, kad kandidatų ar jų įmonių teikta parama nebuvo rinkėjų papirkimas, nes rėmimo renginiai vyko ne pirmą kartą, buvo nuolatiniai ir per juos nebuvo agituojama ir rinkimų rezultatų Kėdainiuose nenaikino.

Darbo partijos atstovas neatlyžo ir tvirtino, kad S.Grinkevičius savo gerumu tikrai papirko ne vieną rinkėją.

Sauliaus Grinkevičiaus nuotr./Saulius Grinkevičius
Sauliaus Grinkevičiaus nuotr./Saulius Grinkevičius

Atsakydamas jam VRK pirmininkas Z.Vaigauskas pasiteiravo, ar tokia logika remdamasis Darbo partijos atstovas gali užtikrinti, kad Kėdainių valdžios atstovai daugiau niekada nedalyvaus miesto šventėse ir nedalins ledų ir agurkų būsimiems rinkėjams.

Šilalėje rinkimų rezultatai taip pat nebuvo naikinami, nes perskaičiavus balsus abu kandidatai su rezultatais sutiko ir gauti skundai nepasitvirtino.

Varėnoje rinkimų rezultatai buvo patvirtinti, o Kalvarijoje dėl jo sūnaus už jį pirktų balsų eliminuotas vienas politikas – „tvarkietis“ Zigmas Grabauskas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

„Supras net neturintys jokios nuovokos“: Rusijos propaganda Ukrainos televizijoje

Trys parduotuvės Naujojoje Ūtoje: istorija ne apie konkurenciją

Aktualu

L.Baltrūnas „švenčia“ bylos metines: „Liemenė grąžinta, apykojė nuimta, bet žmonos namas areštuotas“

Aktualu

„Socialdarbiečių“ sąlyga „valstiečiams“: arba pinigai partijai, arba balsai už biudžetą?

Vardai

Vakarienėje visiškoje tamsoje – ir retai renginiuose besilankanti Goda Alijeva

Aktualu

Vilniaus daugiabutyje – gaisras

Aktualu

Vaikų pornografiją pamėgęs Anglijoje gyvenantis lietuvis išvengė kalėjimo

Aktualu

A.Merkel sąjungininkų nesėkmę Bavarijoje nulėmė bandymai įtikti radikalams

Ginčas dėl „Žalgirio“: pavojus ar tiesiog geras sprigtas?

24sek

D.Sabonio konkurentas dėl minučių „Pacers“ klube pasirašė solidų kontraktą

Verslas

R.Abramovičius Niujorke suplanavo grandiozines statybas – buvusiai žmonai įrengs rūmus

Vardai

Į Lietuvą grįžusi Jūratė Bitinaitė pristatė nėštumo metu rašytą knygą: „Dukra man suteikė sparnus“

Sportas

Tautų lyga: Anglijos rinktinė nukovė Ispaniją ir nutraukė įspūdingą seriją

24sek

ESPN prognozė: po dvejų metų NBA duris gali praverti du lietuviai

Gyvenimas

Kaip pritraukti prie savęs žmones: specialiųjų agentų patarimai

Vardai

Karolina Meschino su mylimuoju Remigijumi pasidarė tatuiruotes ant veidų

Vardai

Vilniuje slapta susituokė „Eurovizijos“ dalyvė Catrinah: „Daugelis draugų liko mūsų nesupratę“

Aktualu

Priekabiavimu apkaltintas Šakių meras Edgaras Pilypaitis: esu šantažuojamas ir terorizuojamas

Gazas

Lietuvos kariuomenės sunkvežimis „Unimog“: bekele važiuoja ir neaimanuoja

Kultūra

Estijoje atidarytas A.Pärto kultūros centras

Naujienos

Aktualu

„Supras net neturintys jokios nuovokos“: Rusijos propaganda Ukrainos televizijoje

Trys parduotuvės Naujojoje Ūtoje: istorija ne apie konkurenciją

Aktualu

L.Baltrūnas „švenčia“ bylos metines: „Liemenė grąžinta, apykojė nuimta, bet žmonos namas areštuotas“

Aktualu

„Socialdarbiečių“ sąlyga „valstiečiams“: arba pinigai partijai, arba balsai už biudžetą?

Vardai

Vakarienėje visiškoje tamsoje – ir retai renginiuose besilankanti Goda Alijeva

Aktualu

Vilniaus daugiabutyje – gaisras

Aktualu

Vaikų pornografiją pamėgęs Anglijoje gyvenantis lietuvis išvengė kalėjimo

Aktualu

A.Merkel sąjungininkų nesėkmę Bavarijoje nulėmė bandymai įtikti radikalams

Ginčas dėl „Žalgirio“: pavojus ar tiesiog geras sprigtas?

24sek

D.Sabonio konkurentas dėl minučių „Pacers“ klube pasirašė solidų kontraktą

Verslas

R.Abramovičius Niujorke suplanavo grandiozines statybas – buvusiai žmonai įrengs rūmus

Vardai

Į Lietuvą grįžusi Jūratė Bitinaitė pristatė nėštumo metu rašytą knygą: „Dukra man suteikė sparnus“

Sportas

Tautų lyga: Anglijos rinktinė nukovė Ispaniją ir nutraukė įspūdingą seriją

24sek

ESPN prognozė: po dvejų metų NBA duris gali praverti du lietuviai

Gyvenimas

Kaip pritraukti prie savęs žmones: specialiųjų agentų patarimai

Vardai

Karolina Meschino su mylimuoju Remigijumi pasidarė tatuiruotes ant veidų

Vardai

Vilniuje slapta susituokė „Eurovizijos“ dalyvė Catrinah: „Daugelis draugų liko mūsų nesupratę“

Aktualu

Priekabiavimu apkaltintas Šakių meras Edgaras Pilypaitis: esu šantažuojamas ir terorizuojamas

Gazas

Lietuvos kariuomenės sunkvežimis „Unimog“: bekele važiuoja ir neaimanuoja

Kultūra

Estijoje atidarytas A.Pärto kultūros centras

Daugiau vandens

Gera keliauti kartu

Video

01:02
01:11
35:31

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo