Dabar populiaru
Publikuota: 2015 sausio 16d. 06:05

Neišpasakytu „darbiečių“ dosnumu partijai susidomėjo mokesčių inspektoriai

15-asis Kalėdų karavanas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / 15-asis Kalėdų karavanas

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) atidžiai stebi visų kandidatų Savivaldybių rinkimuose aukas partijoms ir lygina jas su tų asmenų pajamomis. Neatmetama, kad dėl kai kurių politikų aukų partijoms gali būti pradėti išsamesni tyrimai. Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas atvirauja, kad daugiausia klausimų kyla dėl sostinės „darbiečių“ dosnumo.

15min.lt jau rašė, kad mažiausiai šeši Vilniaus „darbiečiai“ partijai paaukojo maksimalią leistiną sumą – 13,6 tūkst. eurų. Tarp jų ir nė pusės tiek santaupų neturintis dabartinis Vilniaus savivaldybės tarnybos narys Sergejus Petuchas.

Dabar aiškėja, kad dėl partijos ir politinės karjeros nė paskutinių kelnių atiduoti negaili ir kiti „darbiečiai“. Iš VRK pateiktų turto deklaracijų matyti, kad pakankamai santaupų, kad galėtų drąsiai paremti partiją, nebuvo deklaravusi „darbietė“ Palmyra Vinkšnaitė ir Antonina Greičiuvienė. Abi jos, kad padėtų partijai, turėjo pinigų prašyti iš šeimos narių ar skolintis.

15min.lt infografikas/„Darbiečių“ kandidatai savivaldybių rinkimuose dosnūs partijai
15min.lt infografikas/„Darbiečių“ kandidatai savivaldybių rinkimuose dosnūs partijai

Dosnumu šioms kandidatėms nenusileidžia ir 48 numeriu Darbo partijos kandidatų sąraše įrašyta vadybininkė Vilma Stanevičienė. Viena vaiką auginanti moteris deklaravo turinti turto vos už 2,8 tūkst. eurų ir 5,8 tūkst. eurų santaupų, tačiau jai nesudrebėjo ranka partijai pervedant daugiau nei pusę jų – 3 tūkst. eurų.

Įdomu tai, kad tokie dosnūs partijai beveik tik „darbiečiai“ ir tik kandidatuojantys Vilniaus mieste. Nei Kaune, nei Vilniaus rajone, nei Klaipėdoje Darbo partijos kandidatai išvis neaukoja partijai savo asmeninių lėšų, o Kėdainiuose aukoja tik tie „darbiečiai“, kurie patys rinkimuose nedalyvauja, bet turi iš ko aukoti.

Tai V.Uspaskicho žmona Jolanta Blažytė ir Seimo narys Viktoras Fiodorovas, kurio žmona bandys tapti Kėdainių tarybos nare.

Kitų politikų aukos partijoms, palyginti su „darbiečiais“, dažniausiai neviršija 1000 eurų.

VMI akylai stebi, bet tyrimų dar nėra

VRK pirmininkas Z.Vaigauskas pripažįsta, kad toks savivaldybių tarybų nariais siekiančių tapti žmonių dosnumas stebina. Jis pabrėžia, kad nė vienu atveju įstatymai nėra pažeisti, nes politikų aukos neviršija 20 vidutinių darbo užmokesčių sumos. Jei aukos būtų didesnės, partijos tiesiog negalėtų jų priimti.  

Jeigu nustatomi neatitikimai tarp deklaruojamų pajamų, turto ir išlaidų ir rėmimo, tai dėl tokių asmenų VMI pradeda kontrolės veiksmus, – sakė D.Buta.

„Todėl mes neplanuojame ir negalime patys to patikrinti, tačiau planuojame paprašyti Valstybinės mokesčių inspekcijos, kad ji patikrintų nuodugniai. Tik nežinau, kiek tai laiko užtruks. Ko gero, rezultatai bus tik po savivaldos rinkimų. Niekada nebus per vėlu teisybę sužinoti, bet jų tyrimai paprastai užtrunka“, – sakė Z.Vaigauskas.

VMI Komunikacijos skyriaus vadovas Darius Buta 15min.lt informavo, kad visi rėmėjai ir visi kandidatai yra akylai stebimi.

„Jeigu nustatomi neatitikimai tarp deklaruojamų pajamų, turto ir išlaidų ir rėmimo, tai dėl tokių asmenų VMI pradeda kontrolės veiksmus. Yra tam tikri įstatymo apribojimai, kiek žmogus gali paaukoti ir VMI vertina, ar žmogus tam turėjo pakankamai lėšų. Yra aiškinamasi, iš ko jis gavo pajamų ir ar galėjo paremti partiją ar save“, – teigė D.Buta.

Tiesa, kol kas, 15min.lt žiniomis, atskiro tyrimo dėl nė vieno fizinio asmens, aukojusio rinkimams, VMI nėra pradėjusi.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Ekspertai pataria
Skanumėlis

Video

01:13
04:47
02:25

Dabar tu gali