Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Prezidentės užsipulta VRK atrėžė, kad jos galimybės kovoti su pažeidimais – labai ribotos

VRK posėdis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / VRK posėdis
Šaltinis: BNS
0
A A

Prezidentės Dalios Grybauskaitės kritikuojama Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) teigia turinti ribotas galimybes kovoti su pažeidimais ir sako, kad jų mastas nuosekliai mažėja.

„Kiek VRK gali būti atsakinga už tai, kad tam tikri asmenys ar asmenų grupės organizuoja rinkėjų papirkinėjimą, organizuoja jų vežiojimą, kitas nusikalstamas veikas? Kitaip tariant, VRK yra atsakinga už rinkimų pažeidimus lygiai tiek, kiek policija atsakinga už nusikaltėlių veiksmus“, – žurnalistams Vilniaus savivaldybėje sakė VRK narys Jonas Udris.

„VRK atlieka rinkimų organizatoriaus, koordinatoriaus vaidmenį, bet ji nėra rinkimų policija ar inspekcija, kuri turi tokius resursus ir galimybes“, – pridūrė jis.

Jis nurodė, jog VRK užduotis yra organizuoti rinkimų procesą, o už tai, kad rinkimai vykstų sklandžiai, atsakinga ne tik VRK, bet ir teisėsauga, visuomeninės organizacijos.

Komisijos narys sutiko, kad dėl rinkimų tvarkos kai kur kyla problemų, pavyzdžiui, vykstant gyventojų masiniam persiregistravimui, o kovoti su tuo būtų galima keičiant įstatymus. Pasak jo, VRK taip pat teikia rekomendacijas ir pasiūlymus dėl įstatymų tobulinimo.

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Rinkimų naktis Kaune
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Rinkimų naktis Kaune

Teigia, kad mastas mažėja

Anot J.Udrio, pažeidimų mastas ne didėja, kaip tvirtina prezidentė, o kasmet mažėja.

„Situaciją, kurią turime po pirmojo turo, yra geresnė, nei buvo anksčiau – ir tas papirkimo mastas, ir įtakojimo rinkėjų, ir vežimo. Šiemet mes matome tik Trakų apygardoje, matome dar vieną kitą epizodą, bet jokiu būdu ne tokiais mastais, kaip buvo tai matoma 2011 metų rinkimuose, arba dar ankstesniuose rinkimuose“, – sakė jis.

„Jei jau kalbame VRK darbo pakeitimą anksčiau, tai yra Seimo valioje pareikšti nepasitikėjimą VRK. Tuomet, be abejo, būtų keičiama visa komisija, o ne tik jos vadovas ir atskiri jos nariai“, – sakė jis.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Zenonas Vaigauskas
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Zenonas Vaigauskas

J.Udris priminė, kad Seimas po 2012 metų rinkimų pakeitė Vyriausiosios rinkimų komisijos įstatymą, kuriuo į VRK formavimą yra įtraukta daugiau institucijų ir tikino, kad pasibaigus kadencijai ji bus performuojama pagal naująją tvarką.

Pagal Seimo priimtas Vyriausiosios rinkimų komisijos įstatymo pataisas, VRK sudaro Seimas po eilinių ar pirmalaikių Seimo rinkimų praėjus ne mažiau kaip 140 ir ne daugiau kaip 200 dienų. Anksčiau VRK buvo sudaroma ir jos pirmininkas tvirtinamas prieš kiekvienus Seimo rinkimus, iki rinkimų dienos likus ne mažiau kaip 120 dienų ir ne daugiau kaip 140 dienų. Komisija sudaroma ir jos pirmininkas tvirtinamas ketverių metų kadencijai.

VRK vadovauja Zenonas Vaigauskas, jis komisijos pirmininko poste jau yra 21-erius metus.

Prezidentė kritikuoja

Prezidentė D.Grybauskaitė ketvirtadienį paragino Seimą svarstyti VRK vadovybės keitimą prieš kitąmet vyksiančius Seimo rinkimus, nes komisija, pasak šalies vadovės, netinkamai reaguoja į pažeidimus.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Dalia Grybauskaitė iš anksto balsavo savivaldybių tarybų rinkimų antrame ture
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Dalia Grybauskaitė iš anksto balsavo savivaldybių tarybų rinkimų antrame ture

Tokią poziciją prezidentė išsakė po to, kai iš anksto balsavo Vilniaus mero rinkimų antrajame ture.

„Esu paminėjusi kritišką požiūrį į VRK darbą, nes VRK reakcija yra pavėluota, o kartais matome, kad jos ir iš viso nėra. Taigi, manyčiau, kad tiek man reikės įstatymų leidybos prasme, tiek, manyčiau, ir Seimui, reikia galvoti apie galbūt ir VRK komisijos ir vadovybės atnaujinimą prieš 2016 metų rinkimus. Nes pažeidimai kiekvienais rinkimais vis didėja, jie tampa įvairesni, o, deja, VRK kokybė netgi prastėja“, – Vilniaus savivaldybėje žurnalistams sakė prezidentė.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau