Dabar populiaru
Publikuota: 2015 vasario 25d. 23:20 , atnaujinta: 2015 vasario 26d. 16:24

Rinkimai virto turgumi – policija gavo 123 pranešimus, kad įvairios partijos perka balsus

Prie rinkimų apylinkės Šilutėje
15min.lt/Nojaus nuotr. / Prie rinkimų apylinkės Šilutėje

Viena joniškietė vaizdo kamera užfiksavo įtartiną procesą Joniškio išankstiniuose savivaldos rinkimuose. Vargiai aplinkoje besiorientuojantys piliečiai ėjo balsuoti pulkais. Vėliau būreliais traukė į namų kiemus, kur čia laukiantiems jaunuoliams atidavė balsavimo įrodymus. Vargetos turėjo užbraukti Darbo partijos sąrašo konkrečius numerius bei balsuoti šios partijos keliamą merą. Policija visoje Lietuvoje iki ketvirtadienio vakaro gavo 168 panašaus siužeto pranešimus. Pradėti 24 ikiteisminių tyrimų. Per 2012 m. Seimo rinkimus dėl balsų pirkimo 18 ikiteisminių tyrimų buvo pradėta per dvi savaites, o ne dvi dienas.

Trečiadienį ir ketvirtadienį vykstančio išankstinio balsavimo metu į policiją plūsta pranešimai apie galimus rinkimų pažeidimus. Policija gavo 168 pranešimus apie galimus pažeidimus, susijusius su rinkimais.

Pradėti 24 ikiteisminių tyrimų. 

Pradėtai 24 ikiteisminiai tyrimai. Daugiausia pranešimų gauta iš šių apskričių: Vilniaus – 45, Utenos ir Tauragės – po 20.

2012-ųjų Seimo rinkimuose – 18 tyrimų per dvi savaites

Per 2012 m. Seimo rinkimus, kure tarp politikų sulaukė itin daug kritikos dėl paplitusio rinkėjų papirkinėjimo, pranešimų apie balsų pirkimą buvo kur kas mažiau.

Policijos departamento duomenimis, 2012 m. nuo spalio 10 d. iki spalio 24 d. buvo gauti 305 pranešimai apie galimus pažeidimus, susijusius su rinkimais į Seimą ar referendumu dėl naujos atominės elektrinės statybos.

Daugiausia pranešimų tuomet gauta iš Vilniaus apskrities – 134, iš Kauno apskrities – 37, iš Alytaus apskrities – 25.

Dėl balsų pirkimo 2012-aisiais pradėta 18 ikiteisminių tyrimų, dar po vieną tyrimą pradėta dėl šmeižto ir turto sunaikinimo ar sugadinimo.

Daugiausia ikiteisminių tyrimų pradėta Vilniaus aps. – 6, po tris – Klaipėdos ir Tauragės apskrityse, po du – Alytaus ir Utenos apskrityse, po vieną – Šiaulių ir Marijampolės apskrityse.

Rinkėjus vežė, girdė ir mokėjo už balsus

Šiemet vien vasario 25 dieną policija gavo 63 pranešimus apie galimus pažeidimus, susijusius su rinkimais. Pradėti 6 ikiteisminiai tyrimai dėl trukdymo pasinaudoti rinkimų teise.

10 val. 44 min.Elektrėnuose  gautas rinkimų komisijos narės pranešimas, kad Elektrinės g., pastate yra papirkimu įtariamas asmuo, kuris papirkinėja rinkėjus. Sulaikytas ir į areštinę uždarytas 41-erių metų vyras.

14 val. 8 min. gautas pranešimas, kad Kelmėje, Vytauto Didžiojo g., galimai perkami rinkėjų balsai. Kelmės rajono savivaldybės meras Vaclovas Andrulis informavo apie galimą balsų pirkimą, apie kurį atsitiktinai sužinojo Kelmės rajono savivaldybės Liolių seniūnijos seniūnas.

Pradėti 6 ikiteisminiai tyrimai dėl trukdymo pasinaudoti rinkimų teise.

Seniūnas merą informavo, kad Kelmės gyventojas savo automobiliu į Kelmės rajono išankstinę rinkiminę apylinkę atvežė du Kelmės rajono Liolių seniūnijos Šlyžiškės kaimo gyventojus, kurie jo prašymu balsavo už Valstiečių partiją ir merą. Į Kelmės r. PK atvesdinti 57-erių metų, 47-erių metų, 38-erių metų, 18-os metų ir 39-erių metų vyrai, kurie apklausti.

15 val. 43 min. gautas pranešimas, kad apie 13 val. 30 min. Pagėgiuose, Geležinkelio g., pastebėtas automobilis „Ford Focus“. Nuo jo link Pagėgių centro ėjo du asmenys, kurie, prieš tai pavartoję alkoholinių gėrimų, ėjo balsuoti. Balsų pirkimu įtariama 55-erių metų  moteris.

17 val. 4 min. gautas kandidatės į Joniškio rajono savivaldybės merus valstietės Rimantės Misiūnienės pranešimas, kad vasario 25 d. apie 15 val. iš matymo pažįstamas asmuo paprašė 37-erių metų vyro balsuoti be atlygio už Darbo partijos kandidatą į Joniškio rajono savivaldybės merus Gintarą Gadliauską.

Kandidatė pateikė kompaktinę plokštelę su vaizdo įrašu apie galimai užfiksuotus pažeidimus, susijusius su trukdymu pasinaudoti rinkimų teise. Siekiant objektyvaus tyrimo, ši baudžiamoji byla vasario 26 dieną perduota tirti Šiaulių miesto ir rajono policijos komisariato tyrėjams.     

15 val. 20 min. gautas pranešimas, kad Varėnoje, Laisvės g., prie savivaldybės garažų stovi automobilis „VW Passat“, o parduotuvės  kieme – raudonos spalvos autobusiukas, kuriais atvežti balsuoti asmenys ir gali būti papirkinėjami rinkėjai.

Nustatyta, kad 55-erių metų vyras siūlė rinkimuose balsuoti už Lietuvos laisvės sąjungos atstovus ir jų kandidatą Nr.1 – Rimantą Radžių, žadėdamas už tai atlygį.

16 val. 42 min. gautas pranešimas, kad apie 16 val. Šilutėje, Dariaus ir Girėno g., į rinkiminę apylinkę atvežti žmonės, kuriems buvo pažadėtas atlygis už balsą.

Nustatyta, kad vasario 25 d. apie 15 val. į Šilutės rajono rinkiminę apylinkę buvo atvežti 19-metė ir 22-ejų metų merginos, 62-ejų metų ir 34-erių metų vyrai ir 55-erių metų moteris, kuriems už tai, kad balsuos už kandidatą socialdemokratų sąraše, buvo pažadėtas 5 eurų atlygis. Įtariamas 42-ejų metų vyras sulaikytas.

Pričiupo ir nufilmavo

Viena joniškietė vaizdo kamera užfiksavo įtartiną procesą Joniškio išankstiniuose savivaldos rinkimuose. Vargiai aplinkoje besiorientuojantys piliečiai ėjo balsuoti pulkais. Vėliau būreliais traukė į namų kiemus, kur čia laukiantiems jaunuoliams atidavė balsavimo įrodymus. Vargetos turėjo užbraukti Darbo partijos sąrašo konkrečius numerius bei balsuoti šios partijos keliamą merą.

„Pati balsavau ir pastebėjau, kad du sunkiai besiorientuojantys žmonės pabrėžtinai reikalavo lapelio, įrodančio, kad jie balsavo“, – pasakojo įvykio liudininkė.

Žmonės pabrėžtinai reikalavo lapelio, įrodančio, kad jie balsavo.

Ji teigė, kad visada balsuoja,  tačiau nebuvo net pagalvojusi prašyti balsavimą įrodančio lapelio.

„Man jis atrodo nereikalingas, todėl kilo įtarimas, kodėl kai kuriems jis toks brangus“, – pasakojo įvykio liudininkė.

Netrukus jai tapo akivaizdu, kad į rinkimus suvargę žmonės atvežami organizuotai – automobiliais. Jie kone konvejeriu eina balsuoti ir visi kaip vienas reikalauja tai įrodančio lapelio.

Prie automobilio laukė jaunuolis, kuris surinko iš pulkelio balsavimo įrodymus.

Vieną tokį balsavusį pulkelį moteris nusekė. Žmonės eidami ginčijosi. Vienas užsiminė apie pinigus. Kitas riktelėjo, kad ne ten einama – reikia eiti prie ketvirto namo.

Sutartoje vietoje prie automobilio laukė jaunuolis, kuris surinko iš pulkelio balsavimo įrodymus. Netrukus kitas jaunuolis atvedė dar vieną balsuotoją su lapeliu rankoje.

Drąsi moteris filmavo ir klausinėjo, ką čia susirinkę žmonės daro. Lapelius surinkęs jaunas vyras padrikai tikino, kad pats netrukus eis balsuoti ir jam pasidarė smalsu, kaip atrodo tie lapeliai. Dėl to juos ir renka. Tikino, kad čia visi asmenys yra pažįstami.

VIDEO: Joniškyje išankstinių rinkimų dalyviai būriais suneša balsavimo įrodymus

„Kokio velnio aš balsuoju ir gilinuosi į kandidatų nuopelnus? Juk rinkimus laisvai gali laimėti kažkuris politinis lavonas ar dvasinis invalidas, kuris pasinaudos pasekmių nesuvokiančiais jaunuoliais ir sąžinę pragėrusiais vargšais. Kažkas iš kandidatų akivaizdžiai perka balsus, paversdamas rinkimus turgumi“, – piktinosi moteris.

Už balsą – 8 eurai

Dar vienas panašus incidentas nutiko netoliese. Viena moteris atpažino du kaime šalia Joniškio gyvenančius išgerti mėgstančius piliečius.

Netrukus tuos pačius žmones jau prabalsavusius pamatė sėdinčius melsvame „VW Sharan“ automobilyje, stovinčiame klubo „Žilvinas“ aikštelėje, priešais savivaldybės pastatą. Automobilyje sėdėjo dar keli panašaus gyvenimo būdo žmonės.

Keista, kaip tie neblaivūs žmonės taip organizuotai elgiasi.

„Žmogus nubalsuoja ir tiesiu taikymu eina prie automobilio kitapus gatvės, sėdasi ant galinės sėdynės.

Keista, kaip tie neblaivūs žmonės taip organizuotai elgiasi. Iš kur toks pilietiškumas – juk ramiai galėtų balsuoti tikrąją rinkimų dieną savo kaime. Apie įvykį pranešiau policijai“, – pasakojo joniškietė.

Moteris tyčia užkalbino automobilyje sėdinčius pažįstamus. Pradėjo girti automobilį, klausė, ar galima nufotografuoti.

Netrukus vairuotojas užuodė klastą ir pareiškė, kad fotografuoti nieko negalima. „O ką, ar negaliu žmonių į rinkimus atvežti“, – teisinosi jis.

Neoficialiais duomenimis, pirmąją išankstinio balsavimo dieną į Joniškio rajono savivaldybę iš miesto ir aplinkinių kaimų organizuotu galėjo būti atvežta apie pusšimtis tokių balsuotojų.

Buvo prasitarta, kad kai kuriems už balsą pakako aštuonių eurų. Taip pat užfiksuota, kad vargetos turėjo užbraukti Darbo partijos sąrašo konkrečius numerius bei balsuoti šios partijos keliamą merą.

Papildyta 13.11 val. Darbo partija ragina politinius oponentus sąžiningai dalyvauti rinkimų kovoje

Viešojoje erdvėje padažnėjus pranešimams apie neva daromus rinkimų tvarkos pažeidimus, siekiant paveikti rinkėjus balsuoti už Darbo partiją, partijos rinkimų štabo vadovas Vytautas Gapšys pareiškia, kad dėl kiekvieno pranešimo partijos viduje yra atliekamas tyrimas ir kol kas nė vienas iš partijai mestų kaltinimų nepasitvirtinto.

Darbo partija neturi informacijos apie jos kandidatų atžvilgiu pradėtus ikiteisminius tyrimus nei Šiaulių rajone, nei Joniškyje.

„Politiniai oponentai organizuoja provokacijas prieš Darbo partiją, siekdami diskredituoti jos vardą. Taip jau įvyko Šiaulių rajone ir Joniškyje. Tai yra žemos mūsų oponentų politinės kultūros pavyzdys ir mes raginame juos neužsiimti Darbo partijos juodinimu, o sąžiningai dalyvauti rinkimuose“, — sako V.Gapšys.

Darbo partijos rinkimų štabo vadovas primena, kad kiekvienas rinkimų tvarkos pažeidimas turi būti fiksuojamas įstatymų nustatyta tvarka, o esant šiurkštiems pažeidimams, turi būti pradėti ikiteisminiai tyrimai. Darbo partija neturi informacijos apie jos kandidatų atžvilgiu pradėtus ikiteisminius tyrimus nei Šiaulių rajone, nei Joniškyje.

V.Gapšys ragina Vyriausiąją rinkimų komisiją, Generalinę prokuratūrą ir policiją imtis būtinų prevencinių veiksmų, užkertant kelią provokacijoms rinkimų kampanijos metu bei užtikrinant sklandų, skaidrų ir sąžiningą rinkimų procesą.

Taip pat V.Gapšys kviečia žiniasklaidos priemonių atstovus išlikti budriems, objektyviai vertinti visą gaunamą informaciją ir netapti provokacijų bendrininkais.

Jei pastebėjote balsų pirkimo atvejų ar rinkimų tvarkos pažeidimų, filmuotą medžiagą ar nuotraukas siųskite 15min.lt elektroniniu paštu ikrauk@15min.lt.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

E.Banytė: dabartinė lietuvių kalbos egzamino sistema turbūt žlugusi labiausiai iš visų

Interviu Sportas

G.Staučė atvirai – apie darbą Rusijoje, laimėtas baudinių serijas ir santykius su S.Čerčesovu

Aktualu

V.Putinas pakviestas į Vašingtoną: pamatykite JAV žvalgybos direktoriaus reakciją

Sportas

Nuo 634 tūkst. iki 72 milijonų: brangiausi vartininkai futbolo istorijoje

Vardai

Teisme – milijonieriaus Stasio Brundzos ir jo žmonos Audrutės skyrybų byla

Gazas

Penktadienį tiesioginėje 15min laidoje iš Palangos – lenktynininkų treneris Mindaugas Pocius

Aktualu

Po tyrimų Marijampolėje vėl galima gerti vandenį

Verslas

Andrius Užkalnis prisipažino feisbuke pardavinėjantis savo nuomonę

Verslas

„Continental“ pradeda pirmosios gamyklos Lietuvoje statybas

Aktualu

VTEK išplėtė tyrimą dėl nedeklaruotų S.Skvernelio žmonos akcijų

19-ųjų „Aurum 1006 km lenktynių“ paradas Palangos centre

Aktualu

Vinys ant palangių – apsauga nuo balandžių ar paukščių kankinimas?

Kultūra

Legendiniai Kauno liūtai sulaukė ypatingo dėmesio  

Verslas

Rokiškio verslininkai: turime dvi problemas – emigraciją į užsienį ir emigraciją į Vilnių

Aktualu

V.Putinas pripažino siūlęs D.Trumpui sandėrį dėl Ukrainos

Gyvenimas

Trenerio formulė: kokius 3 produktus būtina suvartoti po kiekvienos treniruotės?

Vardai

Asia Argento pasidalino savaitę prieš Anthony Bourdaino mirtį daryta nuotrauka

Gazas

„Aurum 1006 km lenktynėse“ – kitoks nei įprasta Lietuvoje „dragas“

Mokslas.IT

Viena žinutė feisbuke šlovę suteiks akimirkai, bet gyvenimą gali pagadinti ilgam

Aktualu

Telkiami donorai: ligoninėse trūksta pirmos rezus neigiamos kraujo grupės kraujo

Naujienos

Aktualu

E.Banytė: dabartinė lietuvių kalbos egzamino sistema turbūt žlugusi labiausiai iš visų

Gazas

Tiesioginėje 15min laidoje iš Palangos – lenktynininkų treneris Mindaugas Pocius

Interviu Sportas

G.Staučė atvirai – apie darbą Rusijoje, laimėtas baudinių serijas ir santykius su S.Čerčesovu

Aktualu

V.Putinas pakviestas į Vašingtoną: pamatykite JAV žvalgybos direktoriaus reakciją

Sportas

Nuo 634 tūkst. iki 72 milijonų: brangiausi vartininkai futbolo istorijoje

Vardai

Teisme – milijonieriaus Stasio Brundzos ir jo žmonos Audrutės skyrybų byla

Aktualu

Po tyrimų Marijampolėje vėl galima gerti vandenį

Verslas

Andrius Užkalnis prisipažino feisbuke pardavinėjantis savo nuomonę

Verslas

„Continental“ pradeda pirmosios gamyklos Lietuvoje statybas

Aktualu

VTEK išplėtė tyrimą dėl nedeklaruotų S.Skvernelio žmonos akcijų

19-ųjų „Aurum 1006 km lenktynių“ paradas Palangos centre

Aktualu

Vinys ant palangių – apsauga nuo balandžių ar paukščių kankinimas?

Kultūra

Legendiniai Kauno liūtai sulaukė ypatingo dėmesio  

Verslas

Rokiškio verslininkai: turime dvi problemas – emigraciją į užsienį ir emigraciją į Vilnių

Aktualu

V.Putinas pripažino siūlęs D.Trumpui sandėrį dėl Ukrainos

Gyvenimas

Trenerio formulė: kokius 3 produktus būtina suvartoti po kiekvienos treniruotės?

Vardai

Asia Argento pasidalino savaitę prieš Anthony Bourdaino mirtį daryta nuotrauka

Gazas

„Aurum 1006 km lenktynėse“ – kitoks nei įprasta Lietuvoje „dragas“

Mokslas.IT

Viena žinutė feisbuke šlovę suteiks akimirkai, bet gyvenimą gali pagadinti ilgam

Aktualu

Telkiami donorai: ligoninėse trūksta pirmos rezus neigiamos kraujo grupės kraujo

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Išmanus kaimas

Festivalis „Galapagai”