Dabar populiaru
Publikuota: 2015 kovo 11d. 17:54 , atnaujinta: 2015 kovo 12d. 17:22

Rinkimų skandalas Alytaus rajone: įtariama, kad Darbo partijos atstovai klastojo rinkimų rezultatus

Rinkimai
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Rinkimai

Lietuvai minint Nepriklausomybės atkūrimo 25-metį – politinis rinkimų skandalas Alytaus rajone. Nuo pareigų nušalintos Darbo partijos deleguotos apylinkių komisijų vadovės, įtariamos klastojusios rinkimus Darbo partijos kandidatų į Alytaus rajono savivaldybės tarybą naudai.

Eičiūnų bei Butrimonių rinkimų apylinkių komisijų pirmininkės Gražina Žiužnienė ir Toma Anušauskaitė, deleguotos Darbo partijos, įtariamos suklastojusios 55 balsavimo biuletenius. Rinkimų prievaizdais turėjusios būti moterys stulbina savo cinišku įžūlumu – kad papildomai užpildytų nuslėptus 55 biuletenius, juose įrašant pirmumo balsus jas delegavusios partijos vietos vadukams, moterys išsivijo rinkimų komisijos narius namo, o pačios susėdo vienoje apylinkėje pildyti biuletenių.

375 biuletenių skaičiavimas (tiek rinkėjų dalyvavo rinkimuose Eičiūnuose) užtruko nuo 3 valandos nakties iki 9 valandos ryto – tiek laiko Darbo partijos atstovės rinkimų komisijose klastojo biuletenius.

Nors skandalas paaiškėjo dar pirmojo rinkimų turo balsavimo naktį, tačiau Darbo partijos deleguota Alytaus rajono rinkimų apygardos komisijos pirmininkė nušalinti koleges delsė iki kovo 10 dienos, išankstinio antrojo balsavimo turo išvakarių.

Vietos konservatoriai dėl galimos nusikalstamos veikos klastojant rinkimų rezultatus Alytaus rajone kreipėsi į Generalinę prokuratūrą.

Konservatoriai dėl galimos nusikalstamos veikos klastojant rinkimų rezultatus Alytaus rajone kreipėsi į Generalinę prokuratūrą.

Tarp savęs susipešė ir patys “darbiečiai” – du iš kandidatų sąrašo parašė skundus, prašydami peržiūrėti jų pačių partijos kandidatų pirmumo balsų rezultatus.

Darbo partijos Alytaus skyriaus senbuvius papiktino tai, kad pirmuoju sąraše įrašyto kandidato į Alytaus rajono merus, dabartinio Alytaus rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Aurimo Truncės sūnus, iki šiol politikoje nežinomas 22-metis studentas Justas Truncė aplenkė politikų reitingavime ne tik partijos skyriaus įkūrėjus, bet ir rajone išrinktą Seimo narį Raimundą Markauską.

Vienu metu studentaujantis, rinkimų agitacija užsiimantis ir tėvų šeimos keleivių pervežimo įmonėje vienu iš vadovų dirbantis J.Truncė po rinkimų iš 40-osios vietos rinkimų sąraše pakilo į 3-ąją, užsitikrindamas sau vietą Alytaus rajono savivaldybės taryboje – kartu su tėčiu Aurimu Trunce.

V.Danauskienės nuotr./Darbo partijos kandidatas į Alytaus rajono merus Aurimas Truncė
V.Danauskienės nuotr./Darbo partijos kandidatas į Alytaus rajono merus Aurimas Truncė

Įtarimų dėl rinkimų skaidrumo Alytaus rajone buvo dar iki pirmojo balsavimo turo. Tuomet apsižiūrėta, kad Alytaus rajono rinkimų apygardoje rinkėjų skaičius išaugo net 2038 rinkėjais. Nors Vyriausiosios rinkimų komisijos atstovai dar iki rinkimų lankėsi Alytaus rajone, tačiau nesiėmė jokių priemonių išsiaiškinti, kaip tie naujieji rinkėjai atsirado.

V.Danauskienės nuotr./Solveiga Truncienė, Alovės rinkimų apylinkės pirmininkė
V.Danauskienės nuotr./Solveiga Truncienė, Alovės rinkimų apylinkės pirmininkė

Aiškėja, kad daugiausia naųjų rinkėjų buvo prirašyta ten, kur seniūnijoms ar/ir rinkimų apylinkių komisijoms vadovauja Darbo partijos paskirti seniūnai ar komisijų pirmininkai – Alovės, Alytaus, Butrimonių, Simno. Nauji rinkėjai buvo prirašyti mokyklose, parduotuvėse, žemės ūkio mokyklos bendrabutyje, lentpjūvėse, neveikiančiose parduotuvėse.

Rinkimų apylinkėje kelios dešimtys rinkėjų buvo prirašytos plyname sklype, kur vyksta statybos.

Vienos iš komisijų pirmininkė – Alovės rinkimų apylinkės, buvo ir Darbo partijos kandidato į merus Aurimo Truncės žmona Solveiga Truncienė. Jos rinkimų apylinkėje kelios dešimtys rinkėjų buvo prirašytos plyname sklype, kur vyksta statybos. Spėjama, kad Alovėlės gatvės 1 numeriu pažymėto sklypo Alovės kaime savininkas net neįtaria, jog jo nekilnomajojo turto adresu gyvena per 30 “rinkėjų”.

V.Danauskienės nuotr./Šiame sklype Alovės kaime priregistruota per tris dešimtis naujų rinkėjų.
V.Danauskienės nuotr./Šiame sklype Alovės kaime priregistruota per tris dešimtis naujų rinkėjų.

Šios seniūnijos seniūnė buvo įrašyta kandidate Darbo partijos Alytaus rajono rinkimų sąraše, kaip ir kiti seniūnijų, kuriose registruota daugiausia naujų rinkėjų, seniūnai.

Įregistruoti rinkėju užtenka seniūno išduotos pažymos. Kitu atveju, rinkimų komisijos pirmininkei užtenka pateikti dviejų liudininkų parodymus, esą vienas ar kitas pilietis esą gyvena rinkimų apylinkės teritorijoje.

Skandalo metu aiškėja, kad ne vieną tokią pažymą užpildė Darbo partijos deleguoti seniūnai, rinkimų apylinkių komisijų pirmininkai ir net Alytaus rajono apygardos rinkimų komisijos narė Rita Sabaitė, dirbanti Alytaus rajono apylinkės prokuratūros prokuroro padėjėja. Šiemet Lietuvos teisininkų draugijos deleguota į apygardos rinkimų komisiją, moteris anksčiau rinkimuose yra atstovavusi Darbo partijai.

Antrasis rinkimų į Alytaus rajono merus balsavimo turas vyks sekmadienį, kovo 15-ą dieną. Jame varžosi Darbo partijos kandidatas Aurimas Truncė ir konservatorius, dabartinis Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas. Išankstinis balsavimas šiuose rinkimuose prasidėjo kovo 11-ą dieną.

Darbo partijos informacijos centro paneigimas

Darbo partijos informacijos centro darbuotojai atsiuntė paneigimą: Rita Sabaitė niekada neatstovavo Darbo partijai rinkimuose.

Papildyta 23.01 val. Darbo partija išsižada Artūro Paulausko žmonių?

Panašu, kad Lietuvos Nepriklausomybės atgavimo dienos jubiliejinių iškilmių minėjimo dieną 15min.lt paviešintas rinkimų skandalas Alytaus rajone pataikė tiesiai į Darbo partijos nervą.

Po publikacijos apie Darbo partijos atstovų veiksmus Alytaus rajono savivaldybėje rinkimų metu, vėlų trečiadienio vakarą iš Darbo partijos informacijos centro 15min.lt redakcija sulaukė laiško, reikalaujančio paneigti partijos sąsajas su viena iš Alytaus rajono apygardos rinkimų komisijos narių, Alytaus rajono apylinkės prokuratūros prokuroro padėjėja Rita Sabaite.

 Ar toks Darbo partijos informacinio centro pranešimas, kurio savo vardu ir pavarde nepasirašė joks šios partijos atstovas, reiškia, kad Seimo pirmininkės Loretos Graužinienės vadovaujami „darbiečiai“ atsižada 2011-aisiais į savo partiją priglaustų Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko, buvusio Naujosios sąjungos (socialliberalų) partijos pirmininko Artūro Paulausko atstovų?

Būtent šiai, dabar jau Darbo partija besivadinančiai, politinei jėgai atstovavo R.Sabaitė 2011-ųjų vasario 27-os dienos rinkimuose į Alytaus rajono savivaldybės tarybą. Moteris buvo stebėtoja Daugų rinkiminėje apylinkėje. Apie tai liudija ir iki šiol Vyriausiosios rinkimų komisijos tinklapyje esantis įrašas, kurį galima rasti čia.

Merdėjanti A.Paulausko politinė partija į tuometinio „darbiečių“ vedlio Viktoro Uspaskicho vadovaujamą Darbo partiją priimta „su visu kraičiu“, taigi – ir su politine praeitimi.

Rinkimai, kuriuose dabartinius „darbiečius“ atstovavo Alytaus rajono apylinkės prokuratūros prokuroro padėjėja Rita Sabaitė, vyko 2011-ų metų vasario 27 dieną.

Darbo partijos ir buvusios Naujosios sąjungos (socialliberalų) politinės jungtuvės „iš reikalo“ galutinai įregistruotos kiek vėliau – tų pačių metų liepos 9-ąją.

Kaip tuomet rašyta, merdėjanti A.Paulausko politinė partija į tuometinio „darbiečių“ vedlio Viktoro Uspaskicho vadovaujamą Darbo partiją priimta „su visu kraičiu“, taigi – ir su politine praeitimi.

Papildyta kovo 12 d. 17.23 val. Darbo partijos informacijos centras neigia informaciją

Darbo partijos informacijos centras po medžiagos papildymo atsiuntė dar vieną komentarą. Pateikiame jo fragmentą.

Publikacijoje pateikiama mintis, esą Alytaus rajono Eičiūnų bei Butrimonių rinkimų apylinkių komisijų pirmininkės Gražina Žiužienė ir Toma Anišauskienė įtariamos suklastojusios balsavimo biuletenius Darbo partijos naudai, neatitinka tikrovės. G. Žiužienė ir T. Anišauskienė įtariamos neteisingai suskaičiavusios Darbo partijos kandidatams suteiktus pirmumo balsus. Atkreipiame jūsų dėmesį, kad šie įtarimai nepatvirtinti — ar būta kokių nors pažeidimų skaičiuojant pirmumo balsus, šiuo metu — aiškinamasi.

Ši apylinkių komisijos pirmininkių klaida neturėjo jokios įtakos bendram už Darbo partiją atiduotų balsų skaičiui pirmajame rinkimų ture Alytaus rajone. Pabrėžiame, kad balsavimo biuleteniai Alytaus rajone nebuvo klastojami Darbo partijos naudai.

Rinkimų naktį, Eičiūnų rinkimų apylinkėje skaičiuojant balsus, dalyvavo ne du žmonės, kaip teigiama viešai paskleistoje informacijoje, o keturi. Be G. Žiužienės ir T. Anišauskienės skaičiuojant rinkimų balsus patalpoje taip pat buvo Lietuvos Respublikos Liberalų sąjūdžio atstovė Edita Gružauskienė bei policijos pareigūnas, kurie galėjo užkirsti kelią galimiems pažeidimams, jeigu tokių būtų buvę.

VRK nariai lankėsi Alytaus rajone dėl galimų pažeidimų prirašant rinkėjus rajono seniūnijose. VRK atstovai pažeidimų nenustatė, tyrimas pradėtas nebuvo. Be to, norime atkreipti dėmesį, kad buvo tikrinamos ne tik Darbo partijos, bet ir Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų vadovaujamos seniūnijos Alytaus rajone.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

A.Širinskienės komisija nori tirti pensijų fondų įtaką, A.Kubilius įspėjo apie pavojų finansų sistemai

Aktualu

Lukiškių kalėjimo sostinės centre nebeliks iki kitų metų pabaigos, nuteistųjų laukia naujovės

Verslas

Naujame Nacionalinio stadiono Vilniuje projekte – ir oro gondola

Aktualu

Bus kuriamas algoritmas, kaip paprasčiau apskaičiuoti mokytojų algą

24sek

Dėl J.Valančiūno apgailestaujantys komandos draugai: „Jis sugrįš ir toliau dominuos“

Gyvenimas

15min studijoje pokalbis apie agresiją su A.Mockumi: ji mus ar mes ją valdome?

Aktualu

R.Karbauskis: atsakomybę už etatinio apmokėjimo klaidas turi prisiimti ir prezidentė

Aktualu

Theresa May atlaikė balsavimą dėl nepasitikėjimo: kas laukia „Brexit“?

24sek

Šaras nenoriai kalbėjo apie traumuotus žaidėjus: „Tokia jų ir situacija“

Vardai

Išreklamuota meilė subliuško: vietoj planuotų vestuvių su Nikolajumi Baskovu – kūdikis nuo kito vyro

Gazas

Automobilių gamintojai imasi elektrinių paspirtukų verslo – E.Muskas to griežtai atsisako

Vardai

A.Adamovič ir Ž.Gečas šventes pasitiks trise, su Žaku: „Pernai per Kalėdas sužinojome, kad laukiamės“

Pasaulis kišenėje

Originali Rokiškio Kalėdų eglė – tik pradžia

24sek

Buvęs žalgirietis Siimas-Sanderis Venė žais Eurolygoje

Gyvenimas

15min studijoje – pokalbis apie artėjantį Kalėdinį bėgimą

Verslas

Tyrimas rodo, kad oriam gyvenimui Vilniuje užtenka 700 eurų. Sutinkate?

Vardai

Ieškomiausi 2018 metų žmonės „Google“ – už princo ištekėjusi M.Markle ir vos nemirusi D.Lovato

Aktualu

LRTK įgaliojimai išplėsti, bet teisė bausti už politikų garbės pažeminimą nesuteikta

Pasaulis kišenėje

Pamatykite: 102 metų promočiutė tapo vyriausia šuolininke su parašiutu

Verslas

Vokietijoje vėl sklando kalbos apie „Deutsche Bank“ ir „Commerzbank“ susijungimą

Naujienos

Aktualu

A.Širinskienės komisija nori tirti pensijų fondų įtaką, A.Kubilius įspėjo apie pavojų finansų sistemai

Aktualu

Atskleistas Lukiškių iškeldinimo planas, žadamas lengvesnis gyvenimas gerai besielgiantiems kaliniams

Aktualu

Saulius Skvernelis: prezidentė siūlė mokytojams pažadėti bet ką

Verslas

Naujame Nacionalinio stadiono Vilniuje projekte – ir oro gondola

Maistas

Šventinis tortų testas: kur Vilniuje ieškoti skaniausio Napoleono?

Aktualu

Seime verda ginčai dėl LRT komisijos išvadų: opozicija prabilo apie planuotą susidorojimą su žiniasklaida

24sek

Diagnozė: Donatas Motiejūnas šiemet nebežais

Vardai

Buvusi televizijos laidų Aistė Paškevičiūtė laukiasi antro vaiko

Gyvenimas

Ištiko paauglystė: kaip kalbėti su vaiku, kuriam staiga tapai niekuo?

Aktualu

Bus kuriamas algoritmas, kaip paprasčiau apskaičiuoti mokytojų algą

24sek

Dėl J.Valančiūno apgailestaujantys komandos draugai: „Jis sugrįš ir toliau dominuos“

Gyvenimas

15min studijoje pokalbis apie agresiją su A.Mockumi: ji mus ar mes ją valdome?

Gazas

Dakaro karštis ar lietuviškas šaltis: kokią įtaką matomumui daro langų skystis?

Sportas

Kraupi tragedija Prancūzijoje – aikštėje lūžus kaklui mirė 19-metis regbininkas

Vardai

Išreklamuota meilė subliuško: vietoj planuotų vestuvių su Nikolajumi Baskovu – kūdikis nuo kito vyro

24sek

Šaras nenoriai kalbėjo apie traumuotus žaidėjus: „Tokia jų ir situacija“

Vardai

A.Adamovič ir Ž.Gečas šventes pasitiks trise, su Žaku: „Pernai per Kalėdas sužinojome, kad laukiamės“

Gyvenimas

15min studijoje – pokalbis apie artėjantį Kalėdinį bėgimą

Aktualu

ULAC: Lietuvoje daugėja sergančių tymais

Aktualu

Theresa May atlaikė balsavimą dėl nepasitikėjimo: kas laukia „Brexit“?

Vardai

Ypatingos

05:50
03:17

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata