Dabar populiaru
Publikuota: 2015 vasario 26d. 12:47 , Atnaujinta: 2015 vasario 26d. 13:22

Neįgalūs senukai Prienų globos namuose balsuoti buvo varomi prievarta

Neįgalus žmogus
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Neįgalus žmogus

Prienų globos namuose gyvenantys neįgalūs seneliai trečiadienį sulaukė perdėtos socialinių darbuotojų pagalbos atlikti savo pilietinę pareigą – balsuoti savivaldybės tarybų ir merų rinkimuose. Nors, pagal įstatymą, neįgaliesiems socialiniai darbuotojai gali padėti užpildyti balsavimo biuletenius tik jiems paprašius, šioje globos įstaigoje tokių prašymų niekas nelaukė, o senukai į balsavimo kabinas buvo varyte suvaryti.

Negana to, paaiškėjo, kad tarp senukams pilietinę pareigą atlikti padėjusių darbuotojų vienas tai darė pats būdamas neblaivus.

Pasinaudojo senukų negaliomis

Incidentą Prienų globos namuose pirmieji fiksavo „Baltųjų pirštinių“ savanoriai. Pastebėję, kad socialiniai darbuotojai įstaigoje patys verčia senukus balsuoti, o kartais ir neprašyti už juos užpildo biuletenius ar parodo, už ką balsuoti, savanoriai pagalbos kreipėsi į Prienų rajono savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkę Birutę Tebėrienę.

Ji iškart atvažiavo į Prienų globos namus išsiaiškinti situacijos. 15min.lt B.Tebėrienė pripažino pastebėjusi, kad socialinės globos darbuotojai neteisingai interpretuoja įstatymą ir, užuot padėję senukams balsuoti, kai jie to paprašo, patys nurodo senukams tai padaryti.

„Toks vaizdas, (kad senukai buvo verčiami balsuoti, – red. past.) aišku, susidarė. Bet, žinote, tie senukai yra neįgalūs, sėdi vėžimėliuose, ateina su vaikštynėmis. Gal žmonės neišreiškia tos valios, kurią norėtų, gal pasinaudoja jais šalia esantys socialiniai darbuotojai, nes vieni globotiniai neprimato, kiti neprigirdi. Gal tuose globos namuose gyvendami jie ir pasiduoda, nenori pasipriešinti darbuotojams. Tokios mintys kyla“, – teigė B.Tebėrienė.

Aš manau, kad gal savotiškai tais žmonėmis neįgaliais bandoma pasinaudoti, nes jie, nors ir nėra pripažinti neveiksniais, tačiau, kita vertus, ne visi jie supranta, kas vyksta.

Ji tikino, kad situacija yra kebli, nes, nors globos namų gyventojai turi teisę balsuoti, tačiau ne visuomet nori ir moka užpildyti balsavimo biuletenius.

„Aš manau, kad gal savotiškai tais žmonėmis neįgaliais bandoma pasinaudoti, nes jie, nors ir nėra pripažinti neveiksniais, tačiau, kita vertus, ne visi jie supranta, kas vyksta. Toks įspūdis susidaro, nes mūsų pakalbinti senukai nežinojo, kiek yra kandidatų į merus, kas jie, nežino partijų, nežino, už ką balsuos. Tada kyla abejonių, kad valią primes socialinis darbuotojas“, – pasakojo savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkė.

Vienas darbuotojas neblaivus

Be to, B.Tebėrienė papasakojo, kad vienas balsavimo salėje su senukais bendravęs ir, greičiausiai, padėjęs jiems balsuoti Prienų globos namų socialinis darbuotojas jai pasirodė akivaizdžiai neblaivus.

Vienas balsavimo salėje su senukais bendravęs ir, greičiausiai, padėjęs jiems balsuoti Prienų globos namų socialinis darbuotojas buvo neblaivus.

Kadangi, į globos namus dėl skundų jau buvo atvykusi ir policijos pareigūnė, rinkimų komisijos pirmininkė jos paprašė patikrinti šio asmens blaivumą.

„Pajautėme alkoholio kvapą, sklindantį nuo to darbuotojo, tada iškvietėme pareigūnus, direktorių ir asmuo buvo nušalintas nuo darbo. Jis įpūtė virš 1 promilės“, – nurodė B.Tebėrienė.

Anot jos, Prienų globos namų direktorius Gintas Pačėsas į situaciją reagavo tinkamai ir greitai, tačiau su 15min.lt apie rinkimų tvarkos pažeidimus ir darbe besišlaisčiusį neblaivų darbuotoją direktorius kalbėti nepanoro. Jis teigė, kad situaciją pakomentuos kitas atsakingas globos namų darbuotojas.

Globos namai: B.Tebėrienė senukus išgąsdino

Prienų globos namų Sveikatos priežiūros skyriaus vedėja Lina Mieliauskienė paaiškino, kad situacija buvo visai kita, nei papasakojo B.Tebėrienė. Pasak jos, globos namų gyventojams buvo trukdoma atlikti pilietinę pareigą.

„Prienų gobos namų socialiniai darbuotojai nevarė senukų balsuoti, o tiesiog gynė senelių interesus, nes seneliai, suėję balsuoti patyrė didžiulį stresą. Įstaiga dar prieš balsavimo pradžią buvo apkaltinta, kad yra pažeidimų, o atvykusi B.Tebėrienė atsistojo prie balsavimo kabinų ir neleido socialiniams darbuotojams žmonėms padėti. Lindo į kabiną, stovėjo prie jos, žiūrėjo, kaip balsuojama. Ponios komisijos atstovės žemino mūsų gyventojus, sakydamos, kad, jei būtų jų valia, jiems išvis neleistų balsuoti. Išsigando mūsų žmonės, sutriko, jiems akys išsiplėtė“, – teigė L.Mieliauskienė.

Išsigando mūsų žmonės, sutriko, jiems akys išsiplėtė, – teigė L.Mieliauskienė.

Ji tikino, kad socialiniai darbuotojai padėjo tik tiems gyventojams, kurie to prašė.

„Natūralu, kad mūsų gyventojai, atvykę iš Vilniaus, Kauno, nežino apie vietos politikus, tai klausė socialinių darbuotojų informacijos apie juos, kalbėjosi. Kas čia yra smerktino, kad socialinis darbuotojas pasako apie deputatų programines nuostatas, planus, ką jie žada nuveikti jų labui. Žmonėms aktualu, nes nuo tų ponų priklauso ir jų gyvenimo sąlygos“, – sakė L.Mieliauskienė.

Tuo tarpu apie tai, kad vienas socialinis darbuotojas trečiadienį darbe pasirodė neblaivus, L.Mieliauskienė kalbėtis atsisakė tvirtindama, kad tai yra vidinis įstaigos reikalas.

Problemą siūlo spręsti iš esmės

Prienų globos namuose dirba Darbo partijos ir socialdemokratų partijų nariai, buvusi socialinės apsaugos viceministrė socialdemokratė Angelė Bajorienė Prienų globos namuose eina direktoriaus pavaduotojos pareigas, tačiau B.Tebėrienė negalėjo pasakyti, kad senukai buvo verčiami balsuoti būtent už Darbo partiją ar socialdemokratus. 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos nuotr./Angelė Bajorienė
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos nuotr./Angelė Bajorienė

B.Tebėrienė tik pabrėžė, kad tokių problemų, ko gero, kyla visuose Lietuvoje esančiuose globos namuose ir ligoninėse, todėl Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) siūlytų šią bėdą spręsti iš esmės peržiūrint balsavimo tvarką specialiuose paštuose.

„Šią problemą visoje Lietuvoje reikia spręsti. Nemanau, kad mūsų rajono globos namai čia kažkuo ypatingi bus“, – sakė ji.

Pagal dabar galiojančius įstatymus, globos namuose ir ligoninėse personalas gali padėti užpildyti balsavimo biuletenius tik tuo atveju, jei pats žmogus to nesugeba padaryti ir pasiprašo pagalbos.

Balsavimas specialiuose paštuose – ligoninėse, globos namuose, laisvės atėmimo vietose, kareivinėse, karinėse misijose užsienyje – vyksta trečiadienį-penktadienį jų darbo valandomis.

Jei pastebėjote balsų pirkimo atvejų ar rinkimų tvarkos pažeidimų, filmuotą medžiagą ar nuotraukas siųskite 15min.lt elektroniniu paštu ikrauk@15min.lt.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Dabar tu gali

Maistas