2012 06 14 /21:38

„Euro 2012“: „Catenaccio“ prisiminę italai ir vėl nenugalėjo kroatų, kurie atsidūrė arčiau ketvirtfinalio – 1:1

Kroatija lieka neįminta mįsle futbolo elitui priskiriamai Italijos rinktinei. Mače su ispanais žibėję mėlynieji buvo arčiau pergalės, kai pirmajame kėlinyje juvelyriniu baudos smūgiu pasižymėjo Andrea Pirlo, tačiau po pertraukos grįžo prie įprasto „catenaccio“ ir buvo nubausti Mario Mandžukičiaus – 1:1.
Mario Mandžukičiaus įvartis
Mario Mandžukičius muša įvartį į Italijos rinktinės vartus. / „Scanpix“ nuotr.

Po lygiųjų šachmatiniai, kaip pravardžiuojami kroatai (4 tšk.), išsaugojo pirmąją C grupės vietą ir atsidūrė arčiau „Euro 2012“ ketvirtifnalio.

Antrąkart lygiosiomis sužaidę italai (2 tšk.) kol kas žengia antri, bet juos pavyti ar aplenkti gali Europos ir pasaulio čempionai ispanai (1 tšk.) bei airiai (0 tšk.), tarpusavio mačą žaisiantys vėliau ketvirtadienį.

Tai buvo šeštoji italų ir kroatų dvikova istorijoje. Daugiau nei dvidešimt metų – nuo 1991-ųjų, kai kroatai paskelbė nepriklausomybę, futbolo elitui priskiriami italai lieka be pergalės prieš šachmatinius. Kroatai laimėjo tris tarpusavio mačus, o dar tris sužaidė lygiosiomis.

Nusipelnėme pergalės šiek tiek labiau nei italai, – teigė I.Perišičius.

Kroatijos rinktinės saugas Ivanas Perišičius: „Esame patenkinti lygiosiomis. Rungtynės buvo atviros, progų įvarčiui turėjo abi ekipos. Mes įrodėme savo jėgą, atsitiesėme, nors praleidome pirmieji, ir kovėmės iki galo. Nusipelnėme pergalės šiek tiek labiau nei italai.“

„Catenaccio“ prisiminę italai buvo nubausti

Futbolo ekspertus ir net savus aistruolius atakuojančiu futbolu nustebinusi Italijos rinktinė, treniruojama Cesare Prandellio, aktyviai pradėjo ir mačą su Kroatija.

Itin stengėsi Mario Ballotelli, tačiau iš Ganos kilęs skandalingasis italas dažnai pasiklysdavo savo paties klaidinančiuose veiksmuose ir įvarčio nepasiekė.

Italai valdė situaciją aikštelėje – kroatai laimės ieškojo kontratakose. Visgi įvartis krito tik pirmojo kėlinio pabaigoje, kai Italijos rinktinės dirigentas juvelyriniu smūgiu permetė kamuolį per sienelę ir pasiuntė jį į apatinį kroatų vartų kampą – 1:0.

Scanpix nuotr./Rungtynės kelis kartus buvo trumpam sustabdytos dėl sirgalių uždegtos pirotechnikos
„Scanpix“ nuotr./Rungtynės kelis kartus buvo trumpam sustabdytos dėl sirgalių uždegtos pirotechnikos

Įmušę italai atsitraukė į gynybą – grįžo prie jiems įprasto „catenaccio“ (gynybinis futbolas, – past.). Kroatai perėmė iniciatyvą ir vis dažniau grasino varžovų vartams.

Beveik visas atakas kraštais rengę ir aukštus kamuolius į baudos aikštelę kėlę šachmatiniai triumfavo 72 minutę. Mario Mandžukičius, užuot smūgiavęs galva, kamuolį ramiai susistabdė ir neatremiamu smūgiu iš metro nuo virpsto išlygino rezultatą – 1:1.

Kroatų puolėjui tai buvo jau trečiasis įvartis „Euro 2012“ čempionate. Jis pavijo pirmenybių snaiperių sąrašo lyderius – vokietį Mario Gomezą ir rusą Alaną Dzagojevą.

Sutrikę italai bandė susigrąžinti mačo kontrolę į savo rankas, tačiau pasitikėjimo įgavę kroatai nenusileido ir mačo pabaigoje turėjo net daugiau galimybių išplėšti pergalę. Nors jų neišnaudojo, bet pasiekė naudingas lygiąsias.

Rungtynių įvarčiai:

Švieslentė
Stadionas: Poznanės Savivaldybės (Lenkija). Teisėjas: Howardas Webbas (Anglija)
Italija 1 1 Kroatija
39' [1 – 0] Andrea Pirlo

72' [1 – 1] Mario Mandžukičius

RUNGTYNIŲ EIGA:

90+5 min. Italai praranda kamuolį, bet įvarčio paskutine ataka nepasiekia ir italai. Lygiosios 1:1.

90+2 min. Prasižengdamas kroatų lyderis M.Mandžukičius pats susižeidžia ir yra išnešamas iš aikštės. Jį keičia Niko Kanjčaras.

90 min. Pridedamos net penkios minutės.

90 min. Pavojinga italų ataka, bet A.Pirlo perlaiko kamuolį ir kroatai apsigina.

88 min. Nors įvarčio labiau reikia italams, žaidimas vyksta prie jų vartų.

85 min. Greitą italų ataką sustabdęs Gordonas Schildenfeldas baudžiamas geltona kortele.

83 min. Puikios progos neišnaudojęs N.Jelavičius sodinamas ant suolo, o jį pakeičia natūralizuotas brazilas Eduardo. Italų ekipoje paskutinis keitimas – vietoje A.Cassano žais Sebastianas Giovinco.

81 min. Kroatai turi puikią progą išsiveržti į priekį, bet Nikica Jelavičius, užuot smūgiavęs, kamuolį perduoda ir daro tai netiksliai.

78 min. Praleidę italai metasi į puolimą, tačiau jų atakos kol kas padrikos. Tuo tarpu kroatai vis labiau pasitiki savo jėgomis.

76 min. R.Montolivo šauna iš toli, bet S.Pletikosa dar kartą gelbsti kroatus.

73 min. Mačas vėl trumpam stabdomas, nes kroatų sirgalių pirotechnikos sukelti dūmai trukdo matomumui aikštelėje.

Scanpix nuotr./Mario Mandžukičius
„Scanpix“ nuotr.
Mario Mandžukičius

72 min. ĮVARTIS!!! Italai užmiega gynyboje, Mario Mandžukičius šaltakraujiškai susistabdo kamuolį ir iš metro neatremiamu smūgiu nuo virpsto lygina rezultatą.

70 min. Ant suolo sodinamas skandalingasis Mario Balotelli išlydimas švilpimu. Jį keičiantis Antonio Di Natale,  įmušęs vienintelį įvartį ispanams – priešingai, sutinkamas plojimais.

68 min. Pirmasis kroatų keitimas - Danijelis Pranjičius vietoje Ivano Perišičiaus.

64 min. Įtampa kaista – ir italai, ir kroatai vis dažniau priekaištauja teisėjui H.Webbui, kuris leidžia žaisti kietai.

60 min. Po varžovo pražangos galvą susižeidžia Th.Motta. Nors italas bandė tęsti mačą, jį netrukus keičia taip pat saugas Riccardo Montolivo.

58 min. Po pertraukos iniciatyvą priklauso kroatams. Italai grįžta prie jiems įprasto „catenaccio“ – geležinės gynybos ir bandymų kontratakuoti.

56 min. Už imtynių veiksmus geltoną kortelę užsidirba Thiago Motta.

55 min. Trumpa pauzė dėl dūmų tribūnose, kuriuos sukėlė kroatų sirgalių įsinešta pirotechnika.

47 min. Dukart savo laimę iš toli pabando kroatų lyderis L.Modričius. Pirmąjį smūgį atremia G.Buffonas, o antrasis skrieja kiek virš vartų.

Pirmasis kėlinys

45+1 min. Pirmasis kėlinys baigiasi. Daugiau progų sukūrę italai pelnytai priekyje, tačiau kroatai nebuvo bedančiai ir, akivaizdu, kad antrajame kėlinyje dar gali įkąsti varžovams.

45 min. Žaibiška kroatų ataka baigiasi M.Mandžukičiaus smūgiu, bet G.Buffonas gaudo kamuolį.

42 min. A.Pirlo pakelia kampinį, bet A.Cassano smūgiuoja kiek virš vartų.

AFP/Scanpix nuotr./Andrea Pirlo
AFP/„Scanpix“ nuotr.
Andrea Pirlo

39 min. ĮVARTIS!!! Andrea Pirlo nepriekaikaištingu baudos smūgiu perkelia sienelę ir kamuolį siunčia į patį vartų kampą. Įvartis gražuolis, išvedantis italus į priekį (1:0).

37 min. Auksinė proga italams. Claudio Marchisio suklaidina gynėją, iššoka vienas prieš kroatų vartininką, tačiau abu jo bandymus įspūdingai atremia vartininkas Stipe Pletikosa.

33 min. A.Cassano ir M.Balotelli šauna pro šalį.

32 min. Gaisras prie kroatų vartų, tačiau italams sutankintos varžovų gynybos įveikti nepavyksta.

29 min. A.Cassano išmaudo du kroatų gynėjus, įsiveržia į baudos aikštelę, tačiau atlieka netikslų perdavimą ir pavojinga proga lieka neišnaudota.

28 min. Tačiau įtampa prie G.Buffono vartų auga. Kroatams pavyko perimti kamuolio kontrolę.

25 min. Šachmatiniai kol kas visas atakas rengia kraštais ir kelia kamuolį į baudos aikštelę. Italai nuo tokių išpuolių sėkmingai ginasi.

20 min. Pavojingiausia kroatų ataka. N.Jelavičius per plauką nesiekia kamuolio ir italai lengviau atsikvepia.

19 min. Kroatas krenta italų baudos aikštelėje, bet arbitro Howardo Webbo neįtikina.

Scanpix nuotr./Mario Balotelli
Mario Balotelli

17 min. M.Balotelli kol kas itin pastebimas – daug klaidinančių judesių, pavojingas smūgis, uždirbtas kampinis.

14 min. Suregzti kažką pavojingesnio bando ir kroatai, tačiau iš krašto perduotas kamuolys rungtynių su airiais didvyrio M.Mandžukičiaus nepasiekia.

10 min. M.Balotelli turi dar vieną šansą, tačiau uždelsia ir leidžia kroatų gynėjams neutralizuoti pavojų. Tiesa, neilgam. Atšokusį kamuolį lyg iš patrankos į kroatų vartus paleidžia C.Marchisio, bet šis skrieja kiek virš skersinio.

6 min. Kamuolio kontrolė priklauso italams. Kroatai bando grasinti kontratakomis.

2 min. Nepaisant keisto pasirodymo su ispanais, starto sudėtyje pasirodęs M.Balotelli iš karto atsiduria dėmesio centre. Iš Ganos kilęs italas susitbado kamuolį kroatų baudos aikštelėje, išsivaduoja nuo kelių varžovų gynybos, bet kaire koja šauna greta virpsto.