Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 5d. 08:01

Atleidus Edgarą Jankauską, karšta kėdė jau laisva – kas ją užims?

Kas užims Lietuvos rinktinės trenerio postą?
Kas užims Lietuvos rinktinės trenerio postą?

Lietuvos futbolo federacija antradienį oficialiai nutraukė sutartį su Edgaru Jankausku, o tai reiškia, kad šalies rinktinei reikia naujo trenerio.

Galbūt šiuo metu tai nėra svajonių darbas, bet futbolo specialistų CV jau atplaukia į Tomo Danilevičiaus pašto dėžutę.

LFF prezidentas su patarėjais rinksis, kas imsis pareigų, kuriose prieš tai nudegė E.Jankauskas, prieš jį Igoris Pankratjevas, prieš jį Csabo Laszlo, prieš vengrą – Raimondas Žutautas.

Nuo tada, kai prieš dešimt metų federacija atleido portugalą Jose Couceiro, mūsų šalies nacionalinė rinktinė stabiliai slinko FIFA reitingu žemyn, o dabar yra pasislėpusi 133 vietoje tarp Andoros ir Jemeno.

Ką rinktis nauju vedliu? 15min paklausė nuomonės trenerių, kuriems vadovaujant Lietuvos rinktinės rezultatai būdavo geresni.

Netikėta idėja – futbolininkas be trenerio praktikos

Benjaminas Zelkevičius buvo vienas tų, kurie prieš trejus metus tikėjo E.Jankausku.

V. Knyzelio/LFF.lt nuotr./Benjaminas Zelkevičius
V. Knyzelio/LFF.lt nuotr./Benjaminas Zelkevičius

Dabar 74 metų futbolo specialistas svarsto, kad galbūt žaidėjų pasirinkimas buvo per mažas, galbūt E.Jankauskui pritrūko patirties ar idėjų ieškant labiau kūrybingų žaidėjų aikštės viduryje – B.Zelkevičiaus nuomone, ten galima buvo išbandyti komandos lyderius Fiodorą Černychą ir Arvydą Novikovą. Bet kuriuo atveju, galutinė atsakomybė dėl žaidimo tenka treneriui. „Reikia pripažinti, kad rezultato jis nepasiekė“, – apie E.Jankauską sakė B.Zelkevičius.

Trimis etapais (1990–1991, 1995–1997 ir 2001–2003 m.) Lietuvos rinktinę treniravęs futbolo specialistas dabar vėl ryžtųsi netradiciniam žingsniui.

Jo manymu, nacionalinę komandą galėtų treniruoti Deividas Šemberas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Deividas Šemberas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Deividas Šemberas

40-metis vilnietis nėra dirbęs treneriu, bet B.Zelkevičius mano, kad šį minusą atsvertų pliusai – didelė patirtis, įgyta žaidžiant Maskvos CSKA klube ir Lietuvos rinktinėje, bei charakteris.

„Man jis patinka kaip profesionalas. Be to, jis labiausiai tiktų pagal charakterį, – apie neseniai Vilniaus „Žalgirio“ sporto operacijų direktoriumi tapusį D.Šemberą sakė B.Zelkevičius. – Aišku, kartais reikia ramybės, čia negali priskaldyti malkų ir išeiti. Tačiau bendraudamas su juo supratau, kad man patinka jo asmenybė.“

B.Zelkevičiaus nuomone, savų pliusų ir minusų turi ir buvęs jo auklėtinis Vilniaus „Žalgiryje“ bei Lietuvos rinktinėje Valdas Ivanauskas. O A lygoje pastaruoju metu dirbusiais treneriais jis nepasitiki.

Nei dabartinis „Žalgirio“ treneris Valdas Urbonas, nei buvęs šios komandos treneris Valdas Dambrauskas neatrodo stiprūs kandidatai. „Jie nėra dirbę tokiame lygyje. Jų lygis – Lietuvos čempionato. O koks mūsų čempionato lygis? – retoriškai klausė B.Zelkevičius. – Be to, reikėtų atlaikyti didelę psichologinę įtampą. Visiems atsibodo laukti pergalių.“

Ir Marijampolės „Sūduvą“ dusyk ant A lygos auksinės pakylos atvedęs Vladimiras Čeburinas iš Kazachstano neatrodo B.Zelkevičiui rimtas pretendentas dėl tokios pat priežasties.

Sauliaus Čirbos nuotr./Vladimiras Čeburinas
Sauliaus Čirbos nuotr./Vladimiras Čeburinas

„Taip, jis gerai pažįsta A lygos žaidėjus, bet juk ir „Sūduvoje“ žaidžia vos keli lietuviai“, – gūžtelėjo B.Zelkevičius.

Futbolo dirigentu įsivaizduoja Valdą Ivanauską

Algimantas Liubinskas neturi ryškaus favorito, tačiau jis rinktųsi patyrusį trenerį su patyrusiais asistentais.

„Reikėtų patyrusio trenerio. Jokiu būdu – ne užsieniečio, nes darbas turi eiti viso amžiaus grandimis. Federacijos vykdomasis komitetas jau yra priėmęs daug kvailų sprendimų, bet viskas turėtų eiti nuo vyriausiojo trenerio. Jis turėtų būti tarsi Lietuvos futbolo dirigentas“, – sakė treneris, pats Lietuvos rinktinei vadovavęs du etapus – 1992–1994 ir 2003–2008 metais.

A.Liubinskas dirigento lazdelę linktų atiduoti 52 metų V.Ivanauskui.

ethnikosachnafc. com nuotr./Valdas Ivanauskas
ethnikosachnafc. com nuotr./Valdas Ivanauskas

„Reikia didelių ambicijų, autoriteto. O Vania toks ir yra, – apie buvusį Lietuvos rinktinės futbolininką, šiuo metu treniruojantį Sosnoveco „Zaglebie“ klubą Lenkijoje, sakė A.Liubinskas. – Jis jau buvo prie rinktinės, dirbo mano asistentu. Buvęs geras žaidėjas, žaidęs Hamburgo klube. Turi savo tvirtą nuomonę.“

Dėl charakterio savybių A.Liubinskui patinka ir Aurelijus Skarbalius.

Luko Balandžio / 15min nuotr./15min studijoje – Vilniaus „Žalgirio“ treneris Aurelijus Skarbalius
Luko Balandžio / 15min nuotr./15min studijoje – Vilniaus „Žalgirio“ treneris Aurelijus Skarbalius

Tai dar vienas buvęs Lietuvos rinktinės ilgametis futbolininkas, didžiąją karjeros dalį treneriu dirbęs Danijoje, o šio sezono pradžioje treniravęs Vilniaus „Žalgirį“.

Geresnių rezultatų nei A.Skarbalius su „Žalgiriu“ pasiekę Valdas Dambrauskas ir V.Urbonas nėra tie, kurie tiktų rinktinei", – mano A.Liubinskas.

„Nemanau, kad Valdas Urbonas turi savo tvirtą nuomonę. O Valdas Dambrauskas dar nematęs didžiojo futbolo“, – sakė A.Liubinskas.

Sauliaus Čirbos nuotr./Valdas Dambrauskas
Sauliaus Čirbos nuotr./Valdas Dambrauskas

A.Liubinskas pataria naujam rinktinės treneriui, kad ir kas juo taptų, pasirinkti patyrusius asistentus. Ir siūlo kandidatus į pagalbininkus – „Kauno Žalgirį“ treniruojantį Mindaugą Čepą bei Jūrmalos klubui vadovavusį Tomą Ražanauską.

Patinka „Žalgirio“ strategas

Kęstučiui Latožai irgi įdomu, ką pasirinks federacija.

„Nežinau, galbūt reikėtų ramaus trenerio, kaip koks Claudio Ranieri, gal karštakošio, kaip Diego Simeone, kad pažadintų nelabai aukšto meistriškumo komandą, – svarstė treneris, stovėjęs prie rinktinės vairo 1998–1999 metais. – Užsienietis treneris būtų brangesnis, vietinis kainuotų pigiau. Nors apskritai dideli pokyčiai vargu ar ką pakeis. Šiuo atveju gal svarbiau būtų pabudinti dabartinius žaidėjus.“

K.Latožai labiausiai prie širdies 51 metų V.Urbono kandidatūra.

Sauliaus Čirbos nuotr./Valdas Urbonas
Sauliaus Čirbos nuotr./Valdas Urbonas

„Su juo „Žalgirio“ žaidimas pagerėjo ir A lygoje, ir Europoje – Sevilijoje sužaistas neprastas mačas. Ir jo pasiekimai Panevėžio „Ekrane“ buvo geri, – kalbėjo K.Latoža. – Man ir kiti kandidatai – V.Ivanauskas ir V.Dambrauskas atrodo neprasti.“

Tiesa, visi šie treneriai turi reikalų klubuose.

V.Ivanauskas antrą mėnesį treniruoja Sosnoveco komandą, kuri Lenkijos aukščiausioje lygoje bando pakilti iš paskutinės šešioliktosios pozicijos.

V.Urbonas lieka prie A lygos vicečempiono „Žalgirio“ vairo.

V.Dambrauskas dirba Rygos RFS, su kuriuo Latvijos pirmenybėse finišavo trečias.

Reikėtų nespausti naujo trenerio

Buvęs vienas geriausių visų laikų mūsų šalies futbolininkų ir buvęs Lietuvos jaunimo rinktinės treneris Arminas Narbekovas mano, kad naujam strategui reikėtų suteikti ilgą pasitikėjimo kreditą.

„Treneris užsienietis? Ką aš žinau. Jis nepažintų Lietuvos futbolo, – sakė A.Narbekovas. – Problema liktų ta pati – keli geri žaidėjai sunkiai gali ką nors išspręsti. Galbūt reikia suteikti daugiau šansų jaunimui, nes lygis yra panašus. Reikia visiems apsispręsti – tai ilgas procesas, gal verta duoti naujam treneriui 2–3 metus suvokiant, kad gerų rezultatų greitai nebus. Svarbiausia susitelkti į vaikus, reikia stengtis, kad jie išvažiuotų ir nesugrįžtų. Surasti jiems klubus, kuriuose jie tobulėtų ir taptų tokiais kaip F.Černychas ar A.Novikovas.“

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Lietuvos futbolo rinktinė Rumunijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Lietuvos futbolo rinktinė Rumunijoje

Kaip rinksis trenerį?

Lietuvos rinktinė kitais metais žais 2020 metų Europos čempionato atrankos varžybas grupėje kartu su Portugalija, Ukraina, Serbija ir Liuksemburgu.

Pirmosios rungtynės su Liuksemburgu vyks kovo mėnesį, bet naujas treneris turi būti surastas anksčiau.

„Ieškosime stratego, paraiškos jau plaukia, nes žinios plinta labai greitai, – po E.Jankausko atleidimo LRT kalbėjo LFF prezidentas Tomas Danilevičius. – Nepasakyčiau, kad Lietuvos nacionalinės rinktinės trenerio darbas yra negeidžiamiausias darbas – vis tiek tai reprezentacinė Lietuvos komanda. Aš manau, kad daug specialistų norėtų tokią sutartį turėti ir užimti tokias pareigas.“

15min žiniomis, E.Jankausko uždarbis rinktinėje siekė 60 tūkst. eurų per metus po mokesčių.

Tai nėra itin didelė suma federacijai, kurios biudžetas siekia apie 9 mln. eurų, tad ir naujas strategas galėtų pretenduoti į panašų ar didesnį atlygį.

Valdo Knyzelio/LFF.lt nuotr./Lietuvos trenerių taryba: (iš kairės) tarybos sekretorius Raimondas Statkevičius, nariai Vytautas Jančiauskas, Benjaminas Zelkevičius, Kęstutis Latoža ir Rimvydas Kochanauskas
Valdo Knyzelio/LFF.lt nuotr./Lietuvos trenerių taryba: (iš kairės) tarybos sekretorius Raimondas Statkevičius, nariai Vytautas Jančiauskas, Benjaminas Zelkevičius, Kęstutis Latoža ir Rimvydas Kochanauskas

Prieš trejus metus B.Zelkevičiaus vadovaujama trenerių taryba svarstė, vertino kandidatus ir teikė rekomendacijas LFF Vykdomajam komitetui. Jo dvi dešimtys narių, sudaryti iš apskričių ir šakinių futbolo asociacijų vadovų, ir tvirtins naują trenerį.

„Mes svarstysime, bet spręs Vykdomasis komitetas, kuriame nėra trenerių, ten surinkti visuomenininkai, verslininkai, ne visi jų su futbolu turėjo ką nors bendra, – kalbėjo B.Zelkevičius. – Kaip jie mąstys – niekam neaišku.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką