Dabar populiaru
Publikuota: 2020 balandžio 4d. 21:00

Baisiau už Baltarusiją: Nikaragvos futbolininkai verčiami žaisti maskuojant šalies skaudulius

Nikaragvos futbolo rungtynės
„Scanpix“ nuotr. / Nikaragvos futbolo rungtynės

Žaidėjai prieš čempionato pratęsimą ir nenori mirti aikštėje. Sirgaliai, stebintys čempionato kovas ant tvorų ir betoninių blokų. Sveiki atvykę į Nikaragvą – valstybę, kurioje iki šiol vyksta šalies futbolo čempionato rungtynės. Pasaulio žiniasklaida stebėdamasi kuria reportažus apie baltarusių avantiūrą, bet situacija Centrinėje Amerikoje yra dar grėsmingesnė – sportininkai čia verčiami kautis, bandant užpudruoti didžiausias valstybės problemas.

Nikaragva amžiams!

Koronaviruso akivaizdoje Baltarusijos čempionatas jau keletą savaičių pretenduoja laimėti vienintelio likusio planetos čempionato karūną. Visgi viena paskutinių kliūčių mūsų kaimynams liko Nikaragva arba vadinamasis šios šalies „Liga Primera“ čempionatas.

Baltarusija, Nikaragva ir afrikietiškas Burundis – trys likę žemės gaublio taškai, kuriuose šią savaitę dar tęsiamos futbolo kovos. Visam likusiam pasauliui žmonių gyvybės ir sveikata yra svarbiau

Baltarusijos čempionate rungtyniaujantys futbolininkai neretai skundžiasi aikščių kokybe. Keletas žymesnių žaidėjų, pavyzdžiui, Aleksandras Nojokas ar Artiomas Milevskis, žadėjo net patys tiesti aikštynus.

Stopkadras/Nikaragvos čempionato rungtynės
Stopkadras/Nikaragvos čempionato rungtynės

Tačiau tokias replikas laidę baltarusiai tikrai nematė stadionų, kuriuose yra žaidžiamos Nikaragvos pirmenybės.

Aikštės šioje šalyje daugelį sugrąžins į vaikystė – išklypę vartai, visiškai ištryptos baudos aikštelės, duobėmis išvagota veja.

Stopkadras/Nikaragvos čempionato rungtynės
Stopkadras/Nikaragvos čempionato rungtynės

„Kartais susidarys įspūdis, kad stebite rungtynes po apokalipsės“, – vaizdingai Nikaragvos futbolo realybę aprašo tribuna.com.

Ant blokų ir tvorų

Baltarusijos futbolo realybė panaši į lietuvišką. Neretai kaimynai juokauja, kad įtakos gerbėjų skaičiui čempionato rungtynėse negali padaryti joks koronavirusas, nes tų gerbėjų stadionuose niekada ir nebuvo.

Visgi kai baltarusiai žvelgia į Nikaragvą, jiems pasidaro lengviau. Norinčių paragauti aukščiausio šios šalies futbolo – nedidelė saujelė.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Nikaragvos futbolo rungtynės
AFP/„Scanpix“ nuotr./Nikaragvos futbolo rungtynės

Viena iš šios problemos priežasčių – tribūnos, kurios stadionuose yra kuklios ir nekokybiškos. Net jei žaidžia „Juventus“, tiesa nikaragvajietiškas, o ne itališkas, žiūrovų stadione – vos kelios dešimtys.

Visgi tribūnų nebuvimas vietiniams – anokia problema. Ištikimiausi vietos futbolo entuziastai puikiai išsiverčia ir be jų – patogiai įsitaisydami ant tvorų ar betoninių konstrukcijų.

Stopkadras/Nikaragvos čempionato rungtynės
Stopkadras/Nikaragvos čempionato rungtynės

Yra Nikaragvoje ir šiuolaikiškų aikštynų, tačiau neretai jie yra pritaikyti ne tik futbolui, bet ir kitoms sporto šakoms. Arbitrams dirbti tokiomis sąlygomis, veikiausiai, netgi kiek lengviau, nes apstu linijų, pagal kurią galima nesunkiai fiksuoti nuošales.

Stopkadras/Nikaragvos čempionato rungtynės
Stopkadras/Nikaragvos čempionato rungtynės

Visos trys sostinės Managvos komandos aukščiausioje lygoje žaidžia 15 tūkst. olimpiniame stadione, tačiau kukliems „Deportivo Las Sabanas“ ir „Municipal Jalapa“ leidžiama rungtyniauti vos 1 tūkst. sirgalių talpinančiose aikštėse.

Visi mačai – tiesiogiai

Šiomis savaitėmis Nikaragvos futbolą atranda pasaulis ir šios šalies futbolo funkcionieriai tuo didžiuojasi. Jeigu mėgstate futbolo egzotiką, „Liga Primera“ rungtynes galite stebėti tiesiogiai.

Visos čempionato kovos yra tiesiogiai transliuojamos oficialiame lygos Youtube kanale. Čia rasite ir rungtynių santraukas.

Tiesa, komentavimo kokybė futbolo gurmanus gali nuvilti: neretai atrodo, kad mačai yra komentuojami iš kambariuko su absoliučiai pilkomis sienomis ir be jokios specialios įrangos – garsai skausmingai pjauna ausį, kartais pasigirsta pašaliniai traškesiai, pasitaiko ir, kad komentatorius tiesiog paslaptingai kelioms minutėms „prapuola“.

VIDEO: Nikaragvos čempionato rungtynės

„Real“ prieš „Juventus“

Nikaragvos aukščiausioje lygoje žaidžia dešimt komandų. Po dviejų ratų rengiamos atkrintamosios varžybos. Stipriausios dvi komandos atkrintamąsias pradeda iš karto nuo pusfinalio, 3–6 vietas užėmusios – nuo ketvirtfinalio.

Kaip ir daugumoje Centrinės Amerikos šalių, per metus sužaidžiami du čempionatai. „Apertura“ nugalėtoju šiemet tapo „Real Esteli“ ekipa.

Po trylikos turų „Clausura“ pirmenybėse pirmauja „Managua“, dviem taškais lenkianti čempionus.

Turnyro lentelė
V Komanda R + = - Taškai
1 Managua 13 9 2 2 29
2 Real Estelí 13 8 3 2 27
3 Diriangén 13 8 3 2 27
4 Municipal Jalapa 13 6 3 4 21
5 Walter Ferretti 13 5 3 5 18
6 Chinandega 13 4 3 6 15
7 Juventus Managua 13 3 4 6 13
8 Real Madriz 13 4 1 8 13
9 Deportivo Ocotal 13 2 3 8 9
10 Deportivo Las Sabanas 13 2 3 8 9

Lygoje dirba vienintelis treneris užsienietis – argentinietis Roberto Chanampe. Jis vadovauja sostinės Managvos „Juventus“ ekipai.

Beje, „Juventus“ – ne vienintelis garsus vardas, verčiantis pakelti antakį ir Europos futbolo mėgėjus. Lygoje žaidžia ir „Real Madriz iš Somoto, taigi kiekvieną sezoną bent po porą sykių nikaragvajiečiai išvysta ir garsiąją Europos futbolo sunkiasvorių akistatą.

Įdomu, kur šioje akistatoje linksta Cristiano Ronaldo simpatijos?

Futbolininkų protestas

Visgi šis Nikaragvos futbolo nuotykis patinka ne visiems. Futbolininkai piktinasi, kad yra verčiami žaisti ir rizikuoja mirti aikštėse, kai visas pasaulis sėdi namuose.

Pirmąją protesto akciją jau galima buvo išvysti „Walter Ferretti“ ekipos rungtynės dvikovoje su viena stipriausių šalies ekipų „Diriangén“.

Pastarasis klubas yra vienintelis šalyje, kuris gyvena tik iš privačių lėšų. Į šias rungtynes „Diriangén“ futbolininkai žengė su medicininėmis kaukėmis ir latekso pirštinėmis, o komandos nuotraukai pozavo laikydamiesi saugaus atstumo. Visgi žaisti jie turėjo be visų šių rekvizitų.

„Diriangén“ nuotr/„Diriangén“ futbolininkai
„Diriangén“ nuotr/„Diriangén“ futbolininkai

„Mūsų žaidėjai nenori žaisti. Jie bijo ir aš puikiai juos suprantu. Niekas nenori mirti aikštėje. Turnyras turi būti sustabdytas, tačiau dauguma klubų balsavo, jog varžybos turi tęstis“, – pyko „Diriangén“ klubo vadovas Sergio Salazaras.

Skaičiai – toli nuo realybės

Virš 6 mln. gyventojų turinčioje šalyje oficialiai kol kas patvirtinti tik penki koronaviruso atvejai ir viena mirtis.

Visgi akivaizdu, jog šie skaičiai neatspindi tikrosios realybės. Kaimyninės šalys, turinčios su Nikaragva glaudžius ekonominius ir geografinius saitus, fiksuoja kur kas slogesnę statistiką. Hondūras – 222 atvejai ir 15 mirčių, Salvadoras – 46 ir 2 mirtys, Kosta Rika – 396 ir 2.

Šių dienų Nikaragvos futbolo bėdų ir futbolininkų agonijos priežasčių reikėtų ieškoti ten pat, kaip ir Baltarusijoje.

Visas šis chaosas yra glaudžiai susijęs su aukščiausia šalies valdžia, nes beveik visi klubai gyvena iš valstybės „kišenės“.

„Scanpix“ nuotr./Danielis Ortega
„Scanpix“ nuotr./Danielis Ortega

Nikaragvos prezidento pareigas eina 74 metų Danielis Ortega – vienas iš 1979 metų sandinistų revoliucijos organizatorių. Pirmą kartą šalies prezidento pareigas jis ėjo 1985–1990 metais, o 2007-aisiais sugrįžo į valdžią.

D.Ortega propaguoja marksistinę, socialistinę doktriną, kovą prieš, jo teigimu, „JAV vykdomą imperializmą“.

Visgi pastaraisiais metais situacija šalyje yra ypač įtempta – tęsiasi politinė suirutė, dažnai vyksta spontaniškos demonstracijos, kurios virsta ginkluotais susirėmimais, riaušėmis, stipriai išaugo ginkluotų užpuolimų ir vagysčių skaičius.

Užsieniečiams negalima dalyvauti šalies politinėje veikloje, įskaitant demonstracijas ar kitus masinius susibūrimus, draudžiama fotografuoti valstybinių institucijų pastatus, rekomenduojama nevykti į didžiuosius šalies miestus – Managvą, Leóną ir Granadą.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Protestai Nikaragvoje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Protestai Nikaragvoje

Būtent šie neramumai šalies prezidentą ir verčia toliau tvirtai laikytis savo kurso ir žygiuoti priešinga kryptimi nei visas pasaulis – net jeigu tai yra kelias į mirtį.

Valdžią išlaikyti siekiantis D.Ortega tęsdamas futbolo čempionatą nori pademonstruoti, kad jokios suirutės šalyje nėra, valstybė išlaiko stabilumą, o sportas – bene geriausias to įrodymas.

Kalbama, kad yra įbauginti ne tik nuo valstybės priklausomų klubų savininkai, bet ir žaidėjai. Dauguma jų pasisako už tai, kad pirmenybes reikėtų tęsti.

Kitaip ir vargu ar gali būti. Pavyzdžiui, jau minėtas „Walter Ferretti“ priklauso Nikaragvos policijos pajėgoms, o atlyginimus žaidėjams moka Managvos meras.

Jei futbolo čempionatą tektų nutraukti, šiuo pavyzdžiu veikiausiai pasektų ir beisbolas – populiariausia sporto šaka šioje šalyje. Tai dar stipriau išjudintų D.Ortegos pozicijas.

Nikaragvos futbolo rinktinė FIFA nacionalinių komandų reitinge užima 151 vietą ir niekada nėra dalyvavusi pasaulio čempionate.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

06:47
17:02

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Video

22:58
25:27
15:09

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką