Dabar populiaru
Publikuota: 2020 balandžio 23d. 07:28

Didysis Lietuvos futbolo galvosopis: mažėjantys biudžetai, skolos žaidėjams ir nauji kontraktai

A lyga 2020
15min nuotr. / A lyga 2020

Lietuvos futbolo A lygoje buvo spėta sužaisti tik trejas rungtynes, kai šalyje buvo pranešta apie karantiną. Vos prasidėjęs čempionatas sustojo po pirmojo turo ir iki šiol neaišku, kada bus pratęstas. Tačiau viena tendencija ypač ryški – klubai susidurs su rimtais finansiniais sunkumais. Jų svorį aiškinosi 15min.

Kaip jau rašėme anksčiau, kai kurios komandos savo žaidėjus karantino laikotarpiui išleido namo, tačiau daugiau klubų nutarė futbolininkus palikti Lietuvoje.

Dėl laukiančių finansinių sunkumų A lyga jau kreipėsi pagalbos į vyriausybę, tačiau kol kas, 15min žiniomis, jokio atsakymo iš valdžios įstaigų nėra.

Nors scenarijų yra įvairių, o tikslių finansinių nuostolių klubai dar negali suskaičiuoti, visi iki vieno akcentuoja, jog finansiniai pajėgumai mažės, o tai lems nelengvus, tačiau išgyvenimui būtinus žingsnius.

Marijampolės „Sūduva“: „Išmokėta dalis leidžia pragyventi“

Arno Strumilos / 15min nuotr./LFF Supertaurės rungtynės „Sūduva“ - Vilniaus „Žalgiris“
Arno Strumilos / 15min nuotr./LFF Supertaurės rungtynės „Sūduva“ - Vilniaus „Žalgiris“

Lietuvos čempionė Marijampolės „Sūduva“ išleido savo žaidėjus, kurių didžiąją dalį sudaro legionieriai, namo, kol karantinas bus atšauktas.

Su 15min kalbėjęs klubo prezidentas Vidmantas Murauskas patikino, kad pinigų kapšas po karantino tikrai susitrauks.

„Biudžeto mažėjimas aiškiai bus. Kol kas nėra žinoma, koks. Išoriniai rėmėjai kai kurie net ir savo veiklas yra sustabdę, tad mūsų nerems. Jiems patiems reikia galvoti apie išgyvenimą. Tai yra vienas šaltinis, kur neteksim dalies pinigų.

Kitas finansinis šaltinis – žiūrovai, kur irgi neaišku, kaip bus. Anksčiau mūsų žiūrovų lankomumo rodiklis būdavo aukštas lyginant su kitais klubais. Aišku, turėsime problemą dėl parduotų abonementų. Ją spręsime: pavyzdžiui, jei šiemet žaisime be žiūrovų, tai kitais metais abonementai galios. Jei tik dalį žaisime su žiūrovais, tuomet UEFA turnyrų atrankų rungtynes kompensuosime. Mums svarbu išlaikyti žiūrovus“, – kalbėjo V.Murauskas.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Europos lyga: Sūduva - Tel Avivo Maccabi
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Europos lyga: Sūduva - Tel Avivo Maccabi

Jo teigimu, bilietai sudaro apie 10 proc. biudžeto, o rėmėjų parama, kurios klubas neteks, sieks apie 15-20 proc., tad bendrai „Sūduvos“ biudžetas trauktis turėtų apie 25-30 proc. Prieš sezoną marijampoliečiai pristatė 1,2–1,3 mln. eurų dydžio biudžetą.

Kortas dar labiau gali sumaišyti Čempionų ir Europos lygos turnyrų atrankos, iš kurių „Sūduva“ susirenka šešiaženkles sumas.

„Jei vyktų tik A lyga, tokiu atveju įsipareigojimai žaidėjams liktų nemaži, o jei vyks ir Čempionų, Europos lyga, tada – kitas kelias. Aišku, įmanomas ir kažkoks trečias scenarijus, kurio dar nepiešiu šiandien. Gyvenimas parodys“, – 15min sakė V.Murauskas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vidmantas Murauskas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vidmantas Murauskas

„Sūduvos“ prezidentas jau anksčiau minėjo, kad žaidėjams mokami nepilni atlyginimai. Daugiausiai uždirbantys karantino metu gavo 40 proc. atlyginimo, kiti ir 60, ir 80 proc. algų. Jauniausi ir mažiausiai uždirbantys sulaukė ir visų sutartyje numatytų pinigų.

„Yra nepriemoka už kovo mėnesį. Dar nesitariame apie kažkokius sutarčių pakeitimus, laukiame viso bendro aiškumo futbole, kuris gali atsirasti per 3–4 mėnesius. Planuojame tokiu režimu gyventi ir tos nepriemokos... Jos nemažos, bet išmokėta dalis leidžia pragyventi, o jei įvyks Europos turnyrai ir finansus, kurie numatyti, gausime, tada su žaidėjais būsime maždaug pajėgūs atsiskaityti. Nėra tiesa, kad mažiname atlyginimus, mes turime skolą.

Jaunimas, kurie išvis mažai uždirba, yra ir 100 proc. gavę, kiti ir 90, ir 80 proc. Skirtingai, bet užtikrinant išgyvenimą. Užsieniečių ar vedančių žaidėjų atlyginimai nemaži, tad jiems didesnė suma ir sulaikyta dabar“, – pasakojo V.Murauskas.

Lietuvos čempionų vadovas neslėpė, kad nė vienas žaidėjas dėl situacijos nėra laimingas.

Dar nesitariame apie kažkokius sutarčių pakeitimus

„Kadangi yra vėlavimas, jie gali imtis įvairių veiksmų, aš prašiau, kad jų nesiimtų, kad rungtyniautų, kai viskas atsigaus“, – sakė V.Murauskas.

Vilniaus „Žalgiris“: „Dalis atlygio yra suspenduota“

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./A lygos rungtynėse susitinka Vilniaus „Žalgiris“ ir Panevėžio „Panevežys“
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./A lygos rungtynėse susitinka Vilniaus „Žalgiris“ ir Panevėžio „Panevežys“

Skirtingai nei „Sūduvos“, „Žalgirio“ žaidėjai neišsivažinėjo namo ir karantiną leido Vilniuje, o šalies Vyriausybei ėmus keisti tvarką, ruošiasi sugrįžti į treniruočių aikštę per artimiausias dienas.

Sostinės klubo vadovė Vilma Venslovaitienė, bendraudama su 15min, tikino, kad kol kas gyvenimas vyksta optimistinėmis nuotaikomis.

„Kol kas gyvenam, turime vilties, kad viskas atsistatys, o požymiai to jau matyti. Laukiam, kada pradėsime treniruotis. Panašu, kad jau rytoj (interviu darytas trečiadienį, prieš Vyriausybės nutarimą – aut. past.). Čia geriausia žinia. Natūralu, kad kol kas yra nežinia. Ką ir kalbėjome A lygos susirinkime: kol nežinome, kada atgyja šalys, ekonomikos, kada pradeda išeiti iš karantino, kaip vystosi Europos turnyrai, yra įtampa. Lengva ji ar nelengva, priklauso nuo to, kaip mes su ja susitvarkome“, – samprotavo „Žalgirio“ direktorė.

V.Venslovaitienė neslėpė, kad, kai čempionatas yra sustabdytas, sustoję ir rėmėjų įsipareigojimai, tačiau jie laikui bėgant vėl turėtų būti atnaujinti. Kiek ir kokiomis sąlygomis – dar nežinoma.

O ar trauksis biudžetas?

Luko Balandžio / 15min nuotr./Vilma Venslovaitienė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Vilma Venslovaitienė

„Žinoma. Bus daromi sprendimai, natūralu, kad, jei mažini veiklos apsukas, tai ir išlaidos mažėja. Ir dėl to trauksis, ir dėl kitų dalykų. Kokia bus reali situacija, reikės kalbėti po sezono. Reikia dar tikėtis, kad Vyriausybė pasižiūrės į kultūrą, sportą, renginių organizavimo sektorių ir mūsų neatidės į šalį, kaip tai buvo daroma finansinės krizės laikotarpiu.

Svarbiausia išgyventi šitą periodą ir suprasti, kad gyvensime naujose aplinkybėse. Futbolui sudėtinga, nes mes jau pradėję naują sezoną. Krepšinis galės kitaip reaguoti į šitą situaciją, nes sezonas prasidės rugsėjį. Mes negalime nutraukti čempionato, tai kategoriškai draudžiama, nes komandos dalyvauja Europos turnyruose. Turėsime išgyventi su tais biudžetais, kurie buvo ruošti praėjusiais metais“, – teigė V.Venslovaitienė.

Sostinės klubo vadovės teigimu, ji prognozuoja apie 30 proc. biudžeto pokytį. Prieš sezoną 15min ji teigė, jog „Žalgirio“ piniginėje šiemet bus 1,8 mln. eurų.

„Žalgiris“ taip pat sustabdė dalies atlyginimo mokėjimą žaidėjams.

„Dalis atlygio yra suspenduota. Dėl balandžio kalbėsime atskirai, priklausomai nuo to, ar pradėsime rytoj treniruotis. Bet visi supranta situaciją, mato, kas vyksta aplink. Kiekvienas atvejis yra išskirtinis, priklausomai nuo atlygio dydžio. Visi esame pozityvūs, optimistiškai nusiteikę ir laukiam sezono“, – teigė V.Venslovaitienė.

Kiekvienas atvejis yra išskirtinis, priklausomai nuo atlygio dydžio

Jos teigimu, sprendimai dėl galimo sutarčių persirašymo ir atlyginimų susimažinimo bus priimami kitą savaitę.

„Kol kas dar kiek anksti apie tai kalbėti, bet kad bus korekcijos – faktas. Negali būti kitaip, nes rinka traukiasi, ekonomika traukiasi, žaidimo taisyklės keičiasi, o mes turim prie to derintis“, – tikino V.Venslovaitienė.

Vilniaus „Riteriai“: „Kol kas su nė vienu neatsisveikinome, bet visko gali būti“

fkriteriai.lt nuotr./Donatas Kazlauskas
fkriteriai.lt nuotr./Donatas Kazlauskas

Kita sostinės komanda „Riteriai“ sezoną pradėjo gaudami lyg kuoka per galvą nuo „Kauno Žalgirio“, o dabar sprendžia ir nemenkas finansines problemas.

Biudžetas tikrai bus mažesnis nei planuoti 700 tūkst. eurų, tačiau 15min kalbintas „Riterių“ vadovas Janas Nevoina mato ir dar tamsesnį scenarijų.

„Tarp 25 ir 50 proc. Dabar sunku pasakyti, klausimas, kada pradėsim, kiek pavyks išlaikyti žaidėjų“, – apie biudžeto sumažinimą sakė J.Nevoina.

Kalbėdamas apie rėmėjus „Riterių“ vadovas teigė, kad jų šiuo metu tiesiog „nėra“, nes arba vyksta derybos, arba parama sustabdyta.

„Yra daug nežinomųjų... Pirma, kada mes pradėsime ir ar galėsime įgyvendinti savo įsipareigojimus rėmėjams dėl reklamų ir taip toliau“, – kalbėjo J.Nevoina.

Atlyginimus „Riteriai“ žaidėjams moka, tačiau „kombinuotu būdu“: dalis užmokesčio yra atidedama, dalis sumokama.

„Ryt–poryt bus derybos, tada ir paaiškės padėtis. Su kiekvienu žaidėju kalbėsime atskirai ir žiūrėsim“, – sakė „Riterių“ vadovas.

nuotr. Elvio Žaldario/Janas Nevoina
nuotr. Elvio Žaldario/Janas Nevoina

Klubas, nors dar nekalbėjo dėl kontraktų persirašymo ar atlygių susimažinimo, neslepia, kad tai neišvengiama. Kol kas komandoje yra visi žaidėjai, bet gali būti ir permainų.

„Ne, kol kas su nė vienu neatsisveikinome, bet visko gali būti“, – neslėpė J.Nevoina.

„Kauno Žalgiris“: „Gal pavyktų ir be didelių nuostolių išeiti“

Arno Strumilos / 15min nuotr./A lygos rungtynės: „Riteriai“ - Kauno „Žalgiris“
Arno Strumilos / 15min nuotr./A lygos rungtynės: „Riteriai“ - Kauno „Žalgiris“

„Saulė šviečia, dangus mėlynas, – pasakojimą apie situaciją Kaune vaizdžiai pradėjo klubo vadovas Eimantas Pūras, bet greitai teko pažvelgti ir į realybę. – Visa kita – kaip pas visus, nesame kažkuo išskirtiniai, kad mūsų tas nepaliestų. Dar iki galo neaišku, kiek bus tų praradimų, nes reikia išlaukti kada vėl pradėsime sportuoti, žaisti, kada vyks europinės atrankos. Kai atsakymai maždaug bus sudėlioti, bus galima daugiau kažką pasakyti.“

„Kauno Žalgiris“ iš kai kurių rėmėjų jau gavo atsakymus dėl rėmimo nutraukimo, dalis rėmėjų dar nežino, ar prisidėti prie komandos galės.

Laikinosios sostinės klubas prieš sezoną kalbėjo apie 750 tūkst. eurų piniginėje ir dabar mato įvairius scenarijus. Gali būti ir taip, kad nuostolių neteks patirti.

„Mes turime Europos lygą... Kada ji vyks? Irgi visokių naujienų girdėjome. Jei ten mums pasisektų įveikti varžovą, gal pavyktų ir be didelių nuostolių išeiti iš šito sunkiojo sezono, bet niekas nežino, kaip bus… Aš sakyčiau, kad gali praradimai svyruoti nuo 0 proc. iki 30–40 proc.“, – 15min kalbėjo E.Pūras.

Aš sakyčiau, kad gali praradimai svyruoti nuo 0 proc. iki 30–40 proc.

Kol kas „Kauno Žalgirio“ žaidėjams pinigai išmokėti nevienodai. Klubo vadovo teigimu, „kai kam daugiau, kai kam mažiau“, o atidėliojimai gali tęstis ir ne vieną mėnesį. Tačiau tikimasi futbolininkams sumokėti 100 proc. kontrakte numatytos algos.

„O tai, ką galėsime pakompensuoti, keliame į priekį, kai turėsime daugiau atsakymų ir kai bus geresnė situacija su įplaukomis. Kaune visi sporto projektai iš savivaldybės yra sustabdyti, kol šalyje yra uždrausta sporto veikla. Nežinom, kada A lyga tęsis, kaip pavyks su miestu kalbėtis po to. Nežinau, reikia greičiau kamuolį paliest ir viskas pajudės į priekį“, – kalbėjo E.Pūras.

Arno Strumilos / 15min nuotr./A lygos rungtynės: „Riteriai“ - Kauno „Žalgiris“
Arno Strumilos / 15min nuotr./A lygos rungtynės: „Riteriai“ - Kauno „Žalgiris“

Kalbų apie sutarčių persirašinėjimą kol kas Kaune nėra, tačiau tokia situacija nėra atmetama.

„Drastiško sprendimo nesame priėmę, nes dar nežinome, kokie bus praradimai“, – teigė E.Pūras.

„Panevėžys“: „Tikimės, kad mūsų žaidėjai protingi“

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./A lygos rungtynėse susitinka Vilniaus „Žalgiris“ ir Panevėžio „Panevežys“
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./A lygos rungtynėse susitinka Vilniaus „Žalgiris“ ir Panevėžio „Panevežys“

Aukštaitijos klubas dar prieš dvi dienas, kuomet buvo paskelbta apie karantino pratęsimą, sulaukė žinių iš dalies rėmėjų, jog šį sezoną paramos nebus.

„Mūsų pagrindinių rėmėjų verslai, kaip visur, susitraukę. Kur bepaklausi, atlyginimus mažinasi ir darbdaviai, ir darbuotojai. Kaip buvo, tikrai nėra. Ir koks biudžetas buvo numatytas, jo tikrai nebus“, – 15min pasakojo „Panevėžio“ klubo vadovas Bronius Vaitiekūnas.

300 tūkst. eurų biudžetą prieš sezoną skelbę panevėžiečiai dabar svarsto, kad jis trauksis apie 20–30 proc.

„Tikrai sunku pasakyti. Kasdien viskas keičiasi ir kuo tolyn, tuo blogyn“, – sakė B.Vaitiekūnas, pridūręs, kad reikės visus klausimus, keltus prieš sezoną, spręsti iš naujo.

Kasdien viskas keičiasi ir kuo tolyn, tuo blogyn

Pasak jo, atlyginimai už kovo mėnesį yra sumokėti, o dėl balandžio vyksta svarstymai.

„Bet tikriausiai bus pakeitimų. Jei įmonėse darbuotojai, vadovai mažinasi, teks tartis su žaidėjais, nes negalėsime mes tikrai... Jei ateis paskui tokia diena, kai išvis mokėti negalėsime? Gal jau tada geriau susimažinti, kad tuos atlyginimus tikrai gautų“, – svarstė B.Vaitiekūnas.

„Panevėžio“ vadovas pabrėžė, kad vienašališkai klubas pinigų žaidėjams nenukirps, vyks pokalbiai su agentais ir futbolininkais.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./A lygos rungtynėse susitinka Vilniaus „Žalgiris“ ir Panevėžio „Panevežys“
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./A lygos rungtynėse susitinka Vilniaus „Žalgiris“ ir Panevėžio „Panevežys“

„Bet ir taip aišku, kad čia ne dienai ar keturiom, viskas vyks iki sezono galo, nes ir pas rėmėjus vasarą pinigų neatsiras. Matyti, kad ekonominis nuosmukis yra didžiulis“, – teigė B.Vaitiekūnas.

Paklaustas, kokios tikisi žaidėjų reakcijos į atlyginimų mažinimą, „Panevėžio“ vadovas tikėjosi supratingumo.

„Jei protingas žaidėjas, jei protingas žmogus ir jei mato situaciją visur Europoje ir pasaulyje, supras, kad tai neišvengiama. Jei jis norės nutraukti sutartį, gerai, bet ką jis darys, kur jis eis? Dabar tokia situacija, kad nežinia, net jei jie norės nutraukt, tai ar jie galės kažkur išvykti žaisti?

Jei jis norės nutraukti sutartį, gerai, bet ką jis darys, kur jis eis?

Geriausia, manau, yra stabiliai gauti, nors ir mažesnę sumą. Žinosi, kad tikrai tą dieną bus pajamos, galėsi persiskaičiuoti išlaidas. Kaip ir kiekvienam darbuotojui ar žmogui. Reikės priprasti gyventi su mažiau ir pasiskaičiuoti. Jei protingas žmogus, sutiks, jei norės tiek, kiek mes negalėsim, bus kiti sprendimai. Aišku, derybos bus, bet mes tikimės, kad mūsų žaidėjai yra protingi žmonės“, – svarstė B.Vaitiekūnas.

Gargždų „Banga“: „Išsikapstysim, bet bus sunku“

nuotr. Vytauto Kuralavičiaus/Gargždų „Banga“
nuotr. Vytauto Kuralavičiaus/Gargždų „Banga“

Į A lygą nuo šio sezono žengusi Gargždų „Banga“ taip pat jau žino, kad nesurinks tų 300 tūkst. eurų, kuriuos planavo turėti 2020 metų sezonui.

„Neturim tikslių skaičių. Žinom tik tiek, kad nesurinksime tiek, kiek planavome. Pats tikiuosi, kad nesitrauks daugiau nei trečdaliu. Manau, kad tiek jis gali mažėti, bet bijau pagalvoti, kas bus, jei trauksis daugiau.

Dar nežinome, ir kiek negausime iš savivaldybės, kiek iš privačių rėmėjų. Aišku, galvoju, kad kažkiek teks žaisti be žiūrovų, tai negausim ir kažkiek pajamų iš bilietų, o žiūrovą mes turime visada. Kol kas tokia situacija“, – atsiduso „Bangos“ direktorius Rimantas Mikalauskas.

Pats tikiuosi, kad nesitrauks daugiau nei trečdaliu

Šiuo metu gargždiškiai savo žaidėjams nėra skolingi nei euro, bet neslepia, jog, traukiantis biudžetui, mažės ir darbuotojų, ir žaidėjų atlyginimai.

Kiek? Dar nėra aišku, tačiau tai tęsis ne tik per karantiną, o ir visą sezoną. Apie tai su žaidėjais dar nekalbėta, tačiau šią ir kitą savaitę derybos įvyks.

„Aš manau, kad visur situacija panaši. Gal kiek lengviau krepšiniui, kur sezonas ėjo į pabaigą, o mūsų sezonas tik prasidėjo, tai yra labai sunki situacija. Galvojam, kad išsikapstysim, bet bus sunku“, – sakė R.Mikalauskas.

Nors to ir nenorėtų, tačiau „Bangos“ vadovas neatmeta ir atsisveikinimo su kai kuriais žaidėjais scenarijaus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Skanumėlis

Video

04:25
03:24
04:24

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką