Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 05 18, 17:16

Druskininkuose – išskirtinis futbolo turnyras

Kelerius metus brandinę mintį surengti tarptautinį futbolo turnyrą Lietuvoje specialiųjų poreikių žmonėms, specialiosios olimpiados atstovai pradeda išskirtinį renginį Druskininkuose.
Specialiosiose žaidynėse Abu Dabyje Lietuvos futbolininkai finale 4:2 įveikė brazilus.
Specialiosiose žaidynėse Abu Dabyje Lietuvos futbolininkai finale 4:2 įveikė brazilus. / Organizatorių nuotr.

Nuo Baltijos šalių iki Monako Kunigaikštystės ir karo atakuojamos Ukrainos – iš įvairių valstybių komandos su specialiųjų poreikių olimpiečiais susirinko Druskininkuose.

Šį ketvirtadienį ir penktadienį mūsų šalies kurorto Lietuvos sporto centro aikštėse vyks dviejų dienų renginys, kuriame svarbiausi dalyviai bus sutrikusio intelekto žmonės, o aikštėje jiems talkins įprasti žaidėjai.

Kai kurios komandos nubyrėjo

Specialūs olimpiečiai neretai patenka į sporto aistruolių akiratį.

Ne tik dėl gausių laimėjimų specialiosiose žaidynėse, kuriose lietuviai jau turi stiprių atletų reputaciją plaukimo, lengvosios atletikos, futbolo, slidinėjimo varžybose.

Organizatorių nuotr./Specialiosiose žaidynėse Abu Dabyje Lietuvos futbolininkai finale 4:2 įveikė brazilus.
Organizatorių nuotr./Specialiosiose žaidynėse Abu Dabyje Lietuvos futbolininkai finale 4:2 įveikė brazilus.

Dideli klubai, tarp jų ir Kauno „Žalgiris“, taip pat dalyvauja Eurolygos programoje, pagal kurią yra globojami specialių poreikių turintys žmonės.

Surengti tarptautinį futbolo turnyrą jiems, bendradarbiaujant su Lietuvos futbolo federacija, buvo planuojama pernai rudenį, kai mūsų šalyje vyko pasaulio salės futbolo čempionatas.

Tačiau tuo metu COVID-19 pandemija dar kėlė daug barjerų, dėl kurių kai kurios komandos negalėjo atvykti, negalėjo ir suplanuoti savo kelionių šiam pavasariui. Ir dabar Druskininkuose trūks su lietuviais gerą ryšį turinčių danų, italų, portugalų.

Tačiau prie Lietuvos, Latvijos, Estijos, Belgijos ir Monako komandų prisidėjo Ukraina, kurios atstovai bent laikinai ištrūko iš šalį kankinančio karo.

Aikštėje jaus pagalbos ranką

Futbolo turnyre bus žaidžiama penki prieš penkis, o jėgos bus suvienytos – komandose bus po penkis specialiųjų poreikių žaidėjus ir po tris paprastus futbolininkus.

Nors varžybos vyks pagal salės futbolo taisykles, jose bus tam tikrų pakeitimų, kad labiau atsiskleistų lėtesnio mąstymo futbolininkai.

„Jie ir yra pagrindiniai žaidėjai – tame visas žavesys, – sakė Lietuvos specialiosios olimpiados komiteto vadovas Zenonas Misiūnas. – Sveikieji futbolininkai jiems padeda aikštėje.

Taip yra ne tik futbole, bet ir krepšinyje, slidinėjime, kitose sporto šakose. Specialiųjų poreikių olimpiečiams užtenka fizinių savybių, bet dažnai jiems būna reikalingas vadovas, gebantis padėti surasti geriausią sprendimą.

Pavyzdžiui, kai futbole prarandamas kamuolys, reikėtų, kad treneriai jiems padėtų grįžti į žaidimo vėžias, taip pat paaiškintų, kad jie nelėktų be reikalo, o žaidimas įgautų mintį.

Organizatorių nuotr./Zenonas Misiūnas
Organizatorių nuotr./Zenonas Misiūnas

Mūsų tikslas, kad jie dalyvautų tikro rango varžybose, matytų, kaip komandos draugas atlieka teisingą veiksmą, padeda susigaudyti ir susiorientuoti situacijose – tai yra labai svarbu, nes per sportą vystomi potyriai paskui padeda susigaudyti ir gyvenime.“

Specialiųjų poreikių žmonės dalyvauja specialiose olimpiadose, jie daug keliauja, patekę į komandas, kurių visų asmenys nuolat laikosi šalia vienas kito – trenerių pagalbos gali prireikti ir plaukimo baseinų persirengimo kambariuose ar kitose specifinėse vietose.

„Ypač užsienio šalyse reikia laikytis greta, todėl ir tampama tikra komanda. Tai nėra paprasta, bet mūsų treneriai yra kvalifikuoti, jie moka suteikti pagalbą specialiųjų poreikių vaikams, – sakė Z.Misiūnas. – Kartais tenka paskatinti, o kartais pristabdyti, bet galiausiai mokome stengtis surasti gerus sprendimus.

Ir tai duoda vaisių. Matome situacijas, kai net kelionėse jie susigaudo, nepasimeta ir susivokia, ką reikia daryti.“

Sudėtingos ukrainiečių kelionės

Iš Ukrainos į Druskininkus atkeliauja dvi komandos – viena iš Lvovo, o kita iš Žytomyro.

Nuo tada, kai Rusijos kariuomenė užpuolė Ukrainą, tikrumo nebuvo ir dėl jų sportininkų atvykimo į Lietuvą. Iki pat turnyro pradžios varžybų rengėjams sunkiau buvo kontaktuoti su ukrainiečiais.

Tačiau trečiadienį Žytomyro ekipa jau žvalgėsi po Druskininkus, o pasienyje nakvojusi Lvovo ekipa irgi buvo laukiama atvykstant laiku.

„Vis palaikėme ryšį, nors konkretumo trūko – gal dėl karinės padėties jie ir patys teikė ne per daug informacijos, sunku pasakyti, – svarstė Z.Misiūnas. – Lietuvoje jiems turėtų būtų gerai. Druskininkuose – gera salė, geros gyvenimo ir maitinimosi sąlygos, plaukimo baseinas.

Ukrainiečiams pasiūlėme išskirtines sąlygas, kad jie galėtų pailsėti mūsų šalyje ilgiau, tad po turnyro dar vešimės į Kėdainius. Padedame jiems viskuo, pradedant salės futbolo bateliais ir baigiant kitais dalykais – padarome viską, ko jie prašo – juk esame pažadėję sukurti geras sąlygas.“

Turnyras Druskininkuose prasidės ketvirtadienį nuo 10.30 val. ir vyks dvi dienas.

Planuojama, kad komandos varžysis skirtingose grupėse.

A grupėje varžysis Lietuvos, Belgijos, Monako, Latvijos ir Žytomyro komandos, kuriose specialiųjų poreikių žaidėjams talkins po tris futbolininkus.

B grupės varžybos vyks lauke. Jose dalyvaus Lietuvos (dvi komandos), Estijos ir Lvovo komandų specialieji sportininkai.

Nugalėtojai turėtų paaiškėti penktadienį popiet.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką