Dabar populiaru
Publikuota: 2014 lapkričio 25d. 13:16

Dukart Lietuvos čempionas Marekas Zubas: „Klubas be stadiono – tai šeima be namų“

Marekas Zubas
„Scanpix“ nuotr. / Marekas Zubas

Vilniaus „Žalgirio“ futbolo klubo žaidėjai ir treneriai antradienio vakarą bus pagerbti Vilniaus Rotušėje – jie antrą kartą iš eilės laimėjo Lietuvos futbolo A lygą. Trečią sezoną „Žalgirį“ treniruojantis lenkas Marekas Zubas sako, kad sėkmę futbole visų pirma garantuoja tvirtas finansinis pagrindas, tačiau be jo Lietuvos čempionams vis dar trūksta namų – stadiono. Vis dėlto, strategas mano, kad klubui atėjo metas žengti pirmyn – rimčiau pradėti žvalgytis į Europą.

Prisjunkite prie daugiau kaip 11 tūkst. sporto mėgėjų – tapkite 15min.lt sporto grupės nariu „Facebook“ tinkle. Spauskite LIKE.

Pirmaisiais jūsų vadovavimo komandai metais užėmėte antrąją vietą, antraisiais – vos vos laimėjote čempionatą, o šiemet nugalėtojas buvo aiškus kur kas anksčiau. Kitąmet tapsite A lygos čempionais jau po trijų ratų?

Futbolas visur yra svarbiausias sportas. Taip, yra tokių šalių kaip Lietuva, kur pirmauja krepšinis, tačiau jų nėra daug. Be futbolo neįmanoma egzistuoti kaip sporto valstybei, futbolas yra kaip štampas, žymė, reikalinga visiems.

– Mes turime stabilumą, tvirtą pagrindą po kojomis. Kalbu ne vien apie pinigus. Turime tikslą, vientisą treniruočių procesą, žinome, kur einame. Sunku kalbėti apie kitus metus, nes nėra aišku, kokia bus A lyga. Mūsų tikslas nėra tapti čempionais po trijų ratų. Dukart tapome čempionais, tad dabar mūsų tikslas yra Europa. Žinoma, pagrindinis uždavinys bus laimėti A lygą, tačiau Europos turnyrai yra kitas žingsnis.

Vis dėlto, visada reikia žinoti, kad net ir surinkęs didesnį biudžetą, nebūtinai iškart pasieksi kažką žymiai daugiau. Reikia laiko.

Pavyzdžiui, šiemet mes nebuvome tokie sėkmingi Europoje. Zagrebo „Dinamo“ buvo vienas stipriausių varžovų, kokį galėjome gauti, tačiau negalime tuo teisintis. Pirmiausia reikia žiūrėti į save: kiek pritrūko sėkmės, buvo traumų, ne visi žaidėjai parodė tai, ko mes tikėjomės.

Pasirodymas Europoje parodo lygį, atsako į klausimą, kur yra visos šalies futbolas, tai yra galimybė pasirodyti ir žaidėjams, visai valstybei. Toks klubas kaip BATE gali būti geras pavyzdys, kad komanda iš nedidelės futbolo valstybės gali sėkmingai varžytis UEFA Čempionų lygoje. Tačiau jie turi infrastruktūrą – stadioną, treniruočių aikštes, o „Žalgiris“ yra klubas lagamine.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Vilniaus „Žalgiris“ – vėl Lietuvos futbolo A lygos čempionas
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Vilniaus „Žalgiris“ – vėl Lietuvos futbolo A lygos čempionas

– Tačiau Vilniuje yra stadionas, komandai nereikia sukti galvos, kur žaisti Europos turnyrų rungtynes. Ar nuosavas stadionas yra toks svarbus elementas?

– Tai yra labai svarbu – šeima turi turėti namus. Futbolo klubo namai yra stadionas. Aš nekalbu apie piniginį aspektą, nes viską galima nuomoti, ką mes ir darome. Tačiau tas ėjimas iš vienos vietos į kitą yra blogai, stadionas yra labai svarbus. Turint stadioną klubas gali uždirbti, nes tada susirenka daugiau žmonių, tai juos pritraukia. Ypač pas mus, kur žmonės pripratę prie patogių krepšinio arenų ir juos reikia iš ten privilioti. Turime labai futbolą mylinčių žmonių, kurie į stadioną eina ir lyjant, ir sningant, tačiau tokių nėra daug.

Vis dėlto, manau, kad „Žalgiriui“ dabar liko vienas tikslas – Europos turnyrai. Mano sutartis po sezono baigiasi, tačiau dar nėra nuspręsta, ar ją pratęsime. Gali būti, kad kitais metais „Žalgiris“ bus pasikeitęs, nes daugelio žaidėjų sutartys taip pat baigiasi – tokių yra apie 70 procentų.

„Atlanto“ treneris Konstantinas Sarsanija „Žalgirį“ yra pavadinęs „parketine“ komanda ir jis yra teisus. Daugiausia laiko mūsų žaidėjai praleidžia ant dirbtinės dangos aikščių ir netgi žaisdami Lietuvoje kitą kartą susiduriame su problemomis. Galima sakyti, kad Europoje mes turime pranašumą dėl aikštės, tačiau žaidžiant su tokiom komandom kaip „Salzburg“ ar Zagrebo „Dinamo“ tas pranašumas nėra didelis.

– Vis dėlto, ar įmanoma „pastatyti“ gerai Europoje žaidžiančią komandą neturint stipraus vietinio čempionato?

– Tai lyg bandyti paaiškinti vandens skonį žmogui, kuris niekada jo negėrė. Žaisdamas Europoje visada susitinki su lygiomis arba stipresnėmis komandomis, o Lietuvoje turi žaisti visiškai kitaip, taikyti kitą taktiką.

Visos Lietuvos komandos šiemet žaisdamos prieš mus koncentravosi tik ties gynyba, statydavo „autobusus“, laukdavo mūsų klaidų, standartinių situacijų. Europoje jau „Žalgiriui“ reikia žaisti kitaip. Žinoma, galima treniruotėse modeliuoti įvairias situacijas, tačiau tai nėra rungtynės, kur didelę įtaką daro ir stadionas, sirgaliai, spaudimas, aikštės danga ir kiti dalykai.

Tai bandome spręsti žaisdami draugiškas rungtynes. Turime nemažai kontaktų, tad nesunkiai randame aukšto lygio varžovų. Pavyzdžiui, prieš sezoną žaidėme su Pilzeno „Viktoria“ ir jie mūsų nenugalėjo, tad dabar vis nekantrauja, kada galės atsirevanšuoti.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Marekas Zubas
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Marekas Zubas

– Kokia linkme, jūsų nuomone, per pastaruosius metus eina Lietuvos futbolo A lyga?

– Manau, kad futbolas po truputį auga. Jei kalbėtume apie A lygą, tai šis sezonas yra kur kas įdomesnis – ypač pirmoji jo pusė. Buvo tikrai daug įdomių rungtynių. Futbolo lygis buvo neblogas, tačiau didžiausia problema išlieka stabilumas, ypač finansinis.

Tai yra pagrindas. Kai turi sužaisti 36 rungtynes, o sezono viduryje yra nemažas tarpas, klubams tampa sunkiau. Lietuvos futbolo lyga tikrai turi potencialo augti, tačiau pirmiausia reikia galvoti apie stabilumą, planuoti biudžetus. Blogas neplanavimo pavyzdys šiemet buvo „Banga“, kuri čempionato pradžioje pateikė ne vieną staigmeną, o pabaigoje turėjo problemų surinkti žaidėjus rungtynėms.

Manau, kad „Žalgiris“ tikrai galėtų rungtyniauti „Ekstraklasa“ čempionate ir išvengtų iškritimo į žemesnį divizioną. Žinoma, infrastruktūra skiriasi absoliučiai.

Lygoje yra daugiau įdomių žaidėjų, tačiau gaila, kad jie dažniausiai ne lietuviai. Nepasirodo jaunų 18-19 metų amžiaus futbolininkų. Galvojant apie ateitį reikia ugdyti jaunimą, nes be jaunų talentų stabilumo nebus.

Taip, kartais tu gali prisivilioti jaunų žaidėjų iš užsienio, tačiau jie čia bus ne daugiau metų ar dviejų, padarys kad ir menką žingsnį į priekį ir išvyks į aukštesnį lygį. Tikrasis čempionato lygis turi būti matomas vietos jaunime.

– Lietuvoje vis atsiranda trenerių iš užsienio, kurie čia atsiveža nemažai futbolininkų iš savo šalių, kitų užsieniečių. Jums dirbant „Žalgiryje“ komandoje niekada jų nebuvo itin daug. Kodėl?

– Pirmiausia, lenkai futbolui darbo ieško ne tokiose šalyse kaip Lietuva, jie žiūri ten, kur didesnis uždarbis. Galbūt ir norėčiau turėti daugiau pajėgių užsieniečių, kad ir lenkų, tačiau jie per brangūs. Nenoriu čia vežti tokių žaidėjų, kurie neatitiks komandos lygio ir užims lietuvio vietą aikštėje. Reikia ieškoti jaunų lietuvių, suteikti šansą jiems žaisti šalia tokių futbolininkų kaip Deividas Šemberas. Be to, aš esu treneris, niekada neturėjau ambicijų būti agentu ar užsiimti futbolininkų „prekyba“.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Marekas Zubas treniruotėje
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Marekas Zubas treniruotėje

– Kaip manote, ar Lenkijos ir Lietuvos lygis skiriasi labai stipriai?

– Manau, kad „Žalgiris“ tikrai galėtų rungtyniauti „Ekstraklasa“ čempionate ir išvengtų iškritimo į žemesnį divizioną. Žinoma, infrastruktūra skiriasi absoliučiai. Futbolo rungtynės „Ekstraklasa“ lygoje vyksta visiškai kitaip nei Lietuvoje. Mačai yra rodomi per televiziją, filmuojama daug kamerų ir aukščiausia kokybe, tai pritraukia ir daug žiniasklaidos dėmesio. Manau, kad tos aplinkos lygis dažnai yra aukštesnis nei žaidžiamo futbolo.

Lietuvoje to nėra, rėmėjų mažai, televizijos pinigų klubai visiškai negauna. Manau, kad tai tikrai kada nors pasikeis, tą paskatinti turėtų nacionalinis stadionas. Kitaip būti negali, nes futbolas visur yra svarbiausias sportas. Taip, yra tokių šalių kaip Lietuva, kur pirmauja krepšinis, tačiau jų nėra daug. Be futbolo neįmanoma egzistuoti kaip sporto valstybei, futbolas yra kaip štampas, žymė, reikalinga visiems.

Visos Lietuvos komandos šiemet žaisdamos prieš mus koncentravosi tik ties gynyba, statydavo „autobusus“, laukdavo mūsų klaidų, standartinių situacijų. Europoje jau „Žalgiriui“ reikia žaisti kitaip.

– Pastaraisiais metais A lygos komandos susidurdavo su pinigų problemomis, o šiemet ypač daug kalbama apie sutartas rungtynes. Esate tai matęs ar jutęs A lygos rungtynėse?

– Taip, kartais būna situacijų, kai pamatai keistų dalykų. Ne visada gali žinoti varžovų galimybes, tačiau futbolininko ir trenerio patirtis leidžia suprasti, kada kažkas vyksta įtartinai.

Yra žmonių, kurie nesugeba kitaip kažko pasiekti ir aš nekenčiu tokių dalykų. Vis dėlto, aš netikiu, kad įmanoma visiškai suplanuoti rungtynes. Taip, gali žaidėjas turėti įtakos vienam ar kitam epizodui, tačiau ne visam mačui. Gerai, kad to niekada nepasitaikė „Žalgiryje“, turime griežtas taisykles, pagal kurias futbolininkai už tai būtų griežtai baudžiami.

– Ar dar matote iššūkių Lietuvoje? Kas laukia „Žalgirio“ kitą sezoną?

– Žinoma, visada gali rasti iššūkių, kiekviena diena yra naujas iššūkis. Vis dėlto, manau, kad „Žalgiriui“ dabar liko vienas tikslas – Europos turnyrai. Mano sutartis po sezono baigiasi, tačiau dar nėra nuspręsta, ar ją pratęsime.

Sėsime ir diskutuosime, kokie bus tikslai kitiems metams, ką turėsime, koks bus biudžetas ir taip toliau. Kai bus nuspręsta dėl trenerio, ateis eilė žaidėjams. Gali būti, kad kitais metais „Žalgiris“ bus pasikeitęs, nes daugelio žaidėjų sutartys taip pat baigiasi – tokių yra apie 70 procentų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Žemaitė iš Plungės savo laimę rado didžiausiame Europos uoste

Popiežiaus vizitas Aktualu

Diakonas D.Chmieliauskas: popiežius Pranciškus atsigavo bendraudamas su paprastais žmonėmis

Aktualu

Vilnius kaip Gailestingumo miestas: pasaulis tai žino, tik patiems lietuviams reikia suvokti

Sportas

Diržų kolekcija lieka Londone: prakirsta nosimi A.Joshua sudorojo rusą A.Povetkiną

Aktualu

Prie Panevėžio su BMW vertėsi „klevo lapas“ – nušlavė stotelę ir rėžėsi į medį

Popiežiaus vizitas Aktualu

Kauno Santakoje popiežiaus mišių išvakarėse renkasi tikintieji

Stiprus vėjas talžo regatos jūroje dalyvius: sraigtasparnis ieško dingusio tėvo ir sūnaus, gelbėja įgulas

Aktualu

Selemonas Paltanavičius: esame viena labiausiai grybaujančių Europos tautų

Sportas

Barselonos ekipą įveikęs „Real“ kyla į Ispanijos čempionato viršūnę

Vienos iš labiausiai jaudinančių vizito akimirkų: popiežius Pranciškus aplankė hospisą

Gyvenimas

Kas nutinka, jei neleidžiate savo smegenims pailsėti

Lietuvių įspūdžiai po susitikimo su popiežiumi: „Fantastika!“

Verslas

Vagiančius siuntinių išvežiotojus „Amazon“ nusprendė gaudyti tuščiomis dėžėmis

Sportas

„Bayern“ Vokietijoje toliau nestabdo: pratęsė „Schalke“ agoniją

Vardai

Renata Norvilė į grožio renginį atvyko su dukra Vanesa: „Vaikų nesustabdysi – dažosi nuo 12-os“

Popiežiaus vizitas Aktualu

Kelionė su popiežiumi: susitikimas gali atimti kalbos dovaną ir pačiam kalbiausiam reporteriui

24sek

Š.Jasikevičius po pirmosios pergalės – apie klaidas, energiją ir naujokus

Gyvenimas

Įspūdinga „Moschino“ nuotaka – G.Hadid pasipuošė vestuvine suknele su skraidančiais drugeliais

Aktualu

Popiežius Pranciškus: Gailestingumo Motina kužda kiekvienam į ausį: „Ieškok savo brolio“

24sek

Su vėjeliu: „Žalgiris“ triuškinančia pergale pradėjo LKL pirmenybes

Naujienos

Aktualu

Žemaitė iš Plungės savo laimę rado didžiausiame Europos uoste

Popiežiaus vizitas Aktualu

Diakonas D.Chmieliauskas: popiežius Pranciškus atsigavo bendraudamas su paprastais žmonėmis

Aktualu

Vilnius kaip Gailestingumo miestas: pasaulis tai žino, tik patiems lietuviams reikia suvokti

Sportas

Diržų kolekcija lieka Londone: prakirsta nosimi A.Joshua sudorojo rusą A.Povetkiną

Aktualu

Prie Panevėžio su BMW vertėsi „klevo lapas“ – nušlavė stotelę ir rėžėsi į medį

Susitikimų su popiežiumi vietos ir programa

Aktualu

Pirmoji popiežiaus diena: penkios įsimintiniausios citatos

Aktualu

Iš Lietuvos ir Vatikano diplomatinių santykių istorijos. Dovana popiežiui Pijui XI

Verslas

Penkis šimtukus gavęs abiturientas dabar minta korepetitoriaus duona ir apie emigraciją negalvoja

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius Pranciškus Lietuvos jaunimui: negražus gyvenimas stovint prieš veidrodį

Aktualu

Popiežius ir vėl nustebino: netikėtai išėjo pasisveikinti su susirinkusiaisiais

Vardai

Julia Roberts išnuomoja namą Malibu: pas žvaigždę gyventi galima už 10,5 tūkst. dolerių per mėnesį

Gyvenimas

Garsus treneris R.Neverdauskas miestą iškeitė į kaimą, o kartingus – į alpakas

Aktualu

Sukčių laiškai „iš Nyderlandų“: Kauno įmonės reikalaujama sumokėti už KET pažeidimą

Pasaulis kišenėje

Kroatijos pakrantės subtilybės: nuostabu, bet netikėkit, kad čia rojus žemėje

Vardai

Popiežiaus Pranciškaus sutiktuvėse – ir žinomi žmonės: „Negalėjome praleisti istorinio įvykio“

15min recenzija Kultūra

Filmas „Knygynas“: popierinė istorija su iliustracijomis

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Kam skamba Pranciškaus buon pranzo – skanių pietų?

Popiežiaus vizitas Aktualu

Kauno Santakoje popiežiaus mišių išvakarėse renkasi tikintieji

Stiprus vėjas talžo regatos jūroje dalyvius: sraigtasparnis ieško dingusio tėvo ir sūnaus, gelbėja įgulas

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką