Dabar populiaru
Publikuota: 2017 spalio 5d. 18:01

Dviprasmiškas Lietuvos futbolo galvosūkis: nesėkmė Maltoje gali atverti istorinę galimybę

Ketvirtadienio mačas turės daug įdomių kampų 15min iš Maltos
Ketvirtadienio mačas turės daug įdomių kampų

Apie tai niekas nedrįsta pagalvoti garsiai, bet iš esmės pertvarkyta Europos futbolo sistema Lietuvos rinktinei prieš pasaulio čempionato dvikovą Takalyje suteikia intriguojančią pasirinkimo galimybę. Ironiška, bet kluptelėjimas Maltoje būtų ne tik dar vienas pamokantis spyris į Edgaro Jankausko auklėtinių užpakalius, bet ir į duris, saugančias didžiąją šalies futbolo svajonę.

Situacija delikati

Prieš vienuolika metų Maltoje vykusiose draugiškose rungtynėse Tomas Danilevičius mušė du įvarčius į šeimininkų vartus, o Algimanto Liubinsko treniruojama komanda šventė pergalę 4:1.

Dabar Tomas sprendžia kitokius uždavinius. 39-erių metų klaipėdietis Takalio stadione įdėmiai stebėjo paskutinę Edgaro Jankausko komandos treniruotę, o po jos netgi pasidarė simbolinę dviejų kapitonų asmenukę su Fiodoru Černychu.

„Viskas bus gerai. Neabejoju tuo“, – paklaustas, kaip ketvirtadienio vakarą seksis mūsų šalies futbolininkams, teigė naujasis LFF prezidentas.

Aliaus Koroliovo/15min nuotr./Tomas Danilevičius
Aliaus Koroliovo/15min nuotr./Tomas Danilevičius

T.Danilevičius savo tautiečiams ketvirtadienio mače linki tokios pačios įvarčių fiestos, kaip 2006-aisiais, bet realybė yra tokia, kad pralaimėjus mūsiškiams greičiausiai netgi atsivertų kur kas didesnės galimybės įgyvendinti didžiąją svajonę, nei iškovojus pergalę.

Pačiam T.Danilevičiui tai būtų tarsi iš dangaus nukritusi dovana jau pirmaisiais vadovavimo metais. Bet reikia pralaimėti. O pralaimėti nenori niekas.

Net ir nugalėję ketvirtadienį, aukščiau penktosios vietos grupėje mūsiškiai jau nebepakils. Lietuva savo sąskaitoje turi 5 taškus, o Malta nesukrapštė ne vieno.

Nukristi dar žemiau galimybių taip pat beveik nėra. Nebent maltiečiai paskutiniame mače sukurtų dar vieną sensaciją ir svečiuose įveiktų slovakus, o lietuviai pralaimėtų anglams. Būkime realistai, toks scenarijus – sunkiai tikėtinas.

Tai būtų tarsi iš dangaus nukritusi dovana jau pirmaisiais vadovavimo metais. Bet reikia pralaimėti. O pralaimėti nenori niekas.

Taigi rungtynių Takalyje baigtis nieko nelemia, bet komandos vis tiek turi pasidalinti taškus, kurie bus įskaičiuoti į UEFA nacionalinių komandų koeficientų reitingą.

Kuo jis svarbus? Tuo, jog po dviejų metų prasidėsiančios UEFA Nacijų lygos varžybos iš esmės perbraižys Senojo žemyno futbolą. Šio turnyro idėja dar prieš trejus metus gimė Norvegijos futbolo asociacijos prezidento Yngve Halleno galvoje. Netrukus idėja virs kūnu.

Papildoma (ar vienintelė) galimybė

Šis turnyras bus ne tik puiki galimybė nacionalinėms rinktinėms pasitikrinti raumenis su savo lygio varžovais, bet ir iškovoti retą šansą praverti Europos čempionato duris.

Permainų šluotos UEFA vadovai griebėsi norėdami paskatinti sportinę rinktinių konkurenciją bei kilstelti nacionalinių rinktinių futbolą į naują kokybinį lygmenį.

„Euro 2020“ atrankos sistema
10 atrankos grupių (penkios grupės po 5 komandas, penkios grupės po 6 komandas)
10 grupių nugalėtojų keliauja į finalinį etapą
10 antras vietas grupėse užėmusių komandų keliauja į finalinį etapą
Nacijų lygų keturių divizionų nugalėtojos keliauja į finalinį etapą

Naujos varžybos startuos 2018 metų rugsėjo-lapkričio mėnesiais, prieš atrankos į 2020 metų Europos futbolo čempionato ciklą. Šis bus žaidžiamas nuo 2019 metų kovo iki lapkričio.

Nacijų lygoje rinktinės pagal to laikotarpio reitingus bus suskirstytos į keturis atskirus divizionus (A, B, C ir D). Kiekviename divizione komandos bus skirstomos į mažesnes grupes po 3-4 komandas.

A diviziono nugalėtojai varžysis dėl nugalėtojų vardo, o kiekvienos diviziono grupės nugalėtojai kovos dėl patekimo į aukštesnį divizioną. Pagal Nacijų lygos reitingą taip pat bus sudaromi atrankos varžybų krepšeliai.

Viena reikšmingiausių naujovių – kiekvieno Nacijų lygos diviziono grupių nugalėtojai (viso 16 komandų) pateks į atkrintamąsias varžybas. Jose į keturias grupes suskirstytos komandos 2020 metų kovą sužais po dvejas rungtynes (pusfinalis ir finalas) ir nugalėtojai galės iškovoti vieną iš keturių kelialapių į „Euro 2020“.

UEFA nuotr./UEFA Nacijų lygos sistema
UEFA nuotr./UEFA Nacijų lygos sistema

Jei komanda kelialapį į Europos čempionatą jau bus užsitikrinusi per atrankos varžybas, jos vietą atkrintamosiose varžybose atitinkamai užims kita komanda, pagal UEFA Nacijų lygos reitingą.

Oficialios atrankos „Euro 2020“ sistema iš esmės nesikeis – į finalo etapą pateks dešimties grupių nugalėtojai ir antras vietas užėmusios rinktinės (viso 20 komandų). Priėmus į UEFA šeimą Kosovą, dėl vietos finaliniame etape kovos 55 Europos rinktinės.

Tokiais pačiais principais ateityje vyks ir Europos zonos atranka į pasaulio čempionatą – tik bus pakoreguotos varžybų datos ir kelialapių skaičius, dėl kurio varžysis rinktinės.

Flirtas tarp divizionų

Komandos į divizionus bus skirstomos pagal UEFA nacionalinių rinktinių reitingą. Jo koeficientai yra skaičiuojami imant pastarųjų trijų atrankos ciklų rezultatus (2014 metų pasaulio čempionatas ir atranka, 2016 metų Europos čempionatas ir atranka bei 2018 metų pasaulio pirmenybių atranka).

Likus dviems mačams iki šios atrankos pabaigos lietuviai tarp visų Europos komandų užima 40-ąją vietą, o tai reikštų, kad situacijai nepagerėjus, atsidurtume žemiausiame divizione ir turėtume unikalią galimybę kovoti dėl vienintelio kelialapio į Europos čempionato finalinį etapą su tokiais priešininkais kaip Baltarusija, Gruzija, Armėnija, Makedonija, Farerų salos, Latvija, Liuksemburgas, Moldova, Kazachstanas, Lichtenšteinas, Malta, Andora, Kosovas, San Marinas ir Gibraltaras.

Tačiau problema yra ta, kad prieš dvikovą Maltoje lietuviai nepaprastai šiltai flirtuoja ir su C divizionu. Kol kas esame pati stipriausia D diviziono komanda, bet pergalė ketvirtadienį lietuvius galėtų kilstelėti laipteliu arba dviem aukščiau, o to pakaktų, kad mūsiškiai šią atranką baigtų kaip silpniausia arba antra nuo galo C diviziono ekipa.

Jei scenarijus susiklostytų būtent taip, mūsiškių kelias į žemyno pirmenybes būtų kur kas labiau vingiuotas, nes tektų kautis su kur kas solidesniais priešininkais, tarp kurių šiuo metu yra Slovėnija, Albanija, Čekija, Rumunija, Škotija, Juodkalnija, Serbija, Graikija, Bulgarija, Norvegija, Izraelis, Suomija, Kipras, Estija ir Azerbaidžanas.

footballseeding.com nuotr./UEFA nacionalinių rinktinių reitingas
footballseeding.com nuotr./UEFA nacionalinių rinktinių reitingas

Trintis su Estija ir Azerbaidžanu

Jei lietuviai nesukurs stebuklo sekmadienio mače su Anglija, viską mūsiškiams lemianti akistata vyks Viduržemio jūros saloje.

Laipteliu aukščiau mūsų kol kas yra Azerbaidžano komanda, dviem – estai.

C grupėje rungtyniaujantis Azerbaidžanas galimybių pakovoti dėl kelialapio jau neturi, bet šioje atrankoje žaidžia pakankamai sėkmingai. Jau aišku, kad iš šios grupės toliau žengs vokiečiai ir Šiaurės Airija, o Azerbaidžanas kol kas yra trečias.

Taip pat ketvirtadienį jis namuose priima čekus, o sekmadienį keliaus į Vokietiją žaisti prieš pasaulio čempionus.

Kaizerslauterne Roberto Prosinečkio treniruojama Azerbaidžano rinktinė greičiausiai nesugebėtų nustebinti, net jei labai to norėtų, bet ir Čekija yra kur kas sudėtingesnis priešininkas nei lietuviams Malta.

Maža to, mačas Baku tarp Azerbaidžano ir čekų bus principinis, kadangi svečiai kol kas turnyro lentelėje yra ketvirti, atsilieka tašku ir labai norės laimėti.

Jei, tarkim, lietuviai švęstų pergalę Maltoje, o Azerbaidžanas sužaistų lygiosiomis, to jau užtektų, kad mūsiškiai aplenktų varžovus koeficientų lentelėje ir įsiropštų į C divizioną.

Lietuviams sužaidus lygiosiomis, o Azerbaidžanui pralaimėjus – situacija tokia pati.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Lietuvos futbolo rinktinė
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Lietuvos futbolo rinktinė

Labai panašų rebusą į lietuviškąjį šeštadienį spręs ir estai. H grupėje jie su 8 taškais užima priešpaskutinę vietą ir svečiuose žais su taip pat visus pralaimėjimus patyrusiu Gibraltaru.

Pergalė tarp Europos ir Afrikos vartų estams kone garantuotų išlikimą C divizione, bet turnyro lentelėje vargu ar jie pakiltų aukščiau, kadangi dviem taškais daugiau turintis artimiausias varžovas Kipras dar kovoja ir dėl antrosios vietos grupėje.

Paskutinėje akistatoje Taline su dėl kelialapio taip pat kovojančiais bosniais šeimininkų pralaimėjimas nieko nenustebintų.

Treneris koeficientų neskaičiuoja

Pagal tokį scenarijų net pralaimėjimas Maltoje lietuvių nuotaikų sugadinti neturėtų.

Bet leistis į skaičiavimus ir statyti arklį prieš vežimą Lietuvos rinktinės treneris E.Jankauskas nėra linkęs.

Maltoje lietuvis sulaukė klausimo apie būsimą Nacijų lygos projektą ir lietuvių šansus jame.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Edgaras Jankauskas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Edgaras Jankauskas

Nepaisant visų spekuliacijų, treneris užtikrino, kad ketvirtadienio vakarą į aikštę leis stipriausius futbolininkus ir galvoja tik apie pergalę.

„Jeigu nuoširdžiai, tai apie Nacijų lygą visiškai dar negalvojame ir apie šias varžybas informacijos turime nedaug. Mums dvikova Maltoje yra puiki galimybė sugrįžti į pergalingą kelią ir stengsimės tą padaryti“, – užtikrino strategas.

Vis dėlto treneris prisipažino, kad naująją UEFA idėją vertina palankiai.

„Man atrodo, kad mažosioms šalims šios varžybos bus teigiamas postūmis, kadangi daugiau turėsime rungtynių su panašaus kalibro varžovais. Tai visiems mums bus nemenkas, bet tuo pačiu ir įdomus iššūkis“, – teigė strategas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Vadovo uošvio įmonei už šilumą Pravieniškių kolonija permokėjo 126 tūkst. eurų

Verslas

Vilniaus kolegijos direktorė: į LEU rūmus galėtume perkelti tris fakultetus

Aktualu

Į Europos Parlamentą kandidatuosiantis prof. L.Mažylis: ten – ne politikos dramblių kapinės

Aktualu

Orai.lt: pietvakarių vėjas atpūs šiek tiek šilumos

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius, grįždamas į Romą, pareiškė: Baltijos šalys visada yra pavojuje

Prie Jono Žemaičio-Vytauto buvo...

Donatas Motiejūnas apie uždirbamus milijonus, sūnų ir Lietuvos rinktinę

Aktualu

Dvasinis kapitalas: kodėl Ukraina atsiskiria nuo Rusijos stačiatikių bažnyčios?

Aktualu

Valdžios paslauga narkomafijai: prekeivių įkliūva vis mažiau, taikiklyje – jaunimas su „žole“ kišenėje

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius žada, kad Bažnyčia nebedangstys seksualinių nusikaltėlių

Vardai

Emilija Katauskaitė ir Laura Žvagulienė pristato projektą „Latinos“ ir klipą: „Tai eksperimentas“

Aktualu

Ką daryti su A.Hitlerio rezidencija Alpėse, į kurią plūsta neonaciai?

Vardai

Teismas M.Tylai negailestingas: „Jis – suaugęs asmuo, už neteisėtus veiksmus privalo atsakyti“

Gyvenimas

Mes lygūs. Su spalvų lagaminu keliaujanti Sigita: „Piešdama vizijas, jaučiuosi įrankiu“

15min recenzija Kultūra

Filmas „Iš kur tas žydėjimas“: pastelinis Nomedos Saukienės portretas

Mokslas.IT

„Google“ pristatė vizualesnį ir intuityvesnį paieškos variklį

Vardai

Lietuvoje kaip modelis išgarsėjusi Erika Stasiulevičiūtė – JAV geidžiama aktorė ateivės vaidmenims

Aktualu

Prasideda balsavimas iš anksto renkant Seimo narį Zanavykų apygardoje

24sek

Po D.DeRozano mainų Kyle'as Lowry vengė „Raptors“ vadovų skambučių

Vardai

Aristokratiškų jūros gėrybių mėgėjai šventiškai atidarė austrių sezoną

Naujienos

Verslas

Vadovo uošvio įmonei už šilumą Pravieniškių kolonija permokėjo 126 tūkst. eurų

Verslas

Vilniaus kolegijos direktorė: į LEU rūmus galėtume perkelti tris fakultetus

Aktualu

Į Europos Parlamentą kandidatuosiantis prof. L.Mažylis: ten – ne politikos dramblių kapinės

Aktualu

Orai.lt: pietvakarių vėjas atpūs šiek tiek šilumos

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius, grįždamas į Romą, pareiškė: Baltijos šalys visada yra pavojuje

Prie Jono Žemaičio-Vytauto buvo...

Donatas Motiejūnas apie uždirbamus milijonus, sūnų ir Lietuvos rinktinę

Aktualu

Dvasinis kapitalas: kodėl Ukraina atsiskiria nuo Rusijos stačiatikių bažnyčios?

Aktualu

Valdžios paslauga narkomafijai: prekeivių įkliūva vis mažiau, taikiklyje – jaunimas su „žole“ kišenėje

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius žada, kad Bažnyčia nebedangstys seksualinių nusikaltėlių

Vardai

Emilija Katauskaitė ir Laura Žvagulienė pristato projektą „Latinos“ ir klipą: „Tai eksperimentas“

Aktualu

Ką daryti su A.Hitlerio rezidencija Alpėse, į kurią plūsta neonaciai?

Vardai

Teismas M.Tylai negailestingas: „Jis – suaugęs asmuo, už neteisėtus veiksmus privalo atsakyti“

Gyvenimas

Mes lygūs. Su spalvų lagaminu keliaujanti Sigita: „Piešdama vizijas, jaučiuosi įrankiu“

15min recenzija Kultūra

Filmas „Iš kur tas žydėjimas“: pastelinis Nomedos Saukienės portretas

Mokslas.IT

„Google“ pristatė vizualesnį ir intuityvesnį paieškos variklį

Vardai

Lietuvoje kaip modelis išgarsėjusi Erika Stasiulevičiūtė – JAV geidžiama aktorė ateivės vaidmenims

Aktualu

Prasideda balsavimas iš anksto renkant Seimo narį Zanavykų apygardoje

24sek

Po D.DeRozano mainų Kyle'as Lowry vengė „Raptors“ vadovų skambučių

Vardai

Aristokratiškų jūros gėrybių mėgėjai šventiškai atidarė austrių sezoną

Vardai

Daugiau vandens

Ginekologė pataria

Video

09:06
00:29
01:11

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką