Dabar populiaru
Publikuota: 2013 kovo 12d. 23:48

Futbolo sukčių medžioklė

Suomijoje kalintis Singapūro pilietis W.R.Perumalas laikomas didžiausiu futbolo sukčiumi
Lehtikuva nuotr. / Suomijoje kalintis Singapūro pilietis W.R.Perumalas laikomas didžiausiu futbolo sukčiumi

Perkūnas driokstelėjo, sudrebino futbolo pasaulį ir nuščiuvo. Bent kol kas.

Europolas, pristatydamas 19 mėnesių trukusios operacijos „Veto“ rezultatus, žarstė kvapą gniaužiančią statistiką. Išnagrinėję 13 tūkstančių elektroninių laiškų ir kalną kitų dokumentų, Europolo tyrėjai nustatė, kad beveik 700 futbolo rungtynių visame pasaulyje galėjo būti sutartos. Įtarimo šešėlis krito net ant pasaulio čempionato ir UEFA čempionų lygos atrankos dvikovų.

Pasak Europolo direktoriaus Robo Wainwrighto, kyšiams nešvarių lažybų organizatoriai vien Europoje skyrė apie 2 milijonus eurų (beveik 7 mln. litų), o patys uždirbo 11 mln. eurų (daugiau nei 38 mln. litų). Didžiausia suma, sumokėta žmogui, galinčiam daryti įtaką rungtynių rezultatui, Austrijoje siekė 150 tūkst. eurų (daugiau nei 500 tūkst. litų). 

2 mln. eurų – tiek kyšiams vien Europoje išleido sutartų rungtynių organizatoriai.

Vokietijoje sutartos galėjo būti beveik aštuonios dešimtys rungtynių, Turkijoje – kone tiek pat. Rusijoje prokurorus sudomino įtartinos „Premier“ lygos rungtynės, kuriose Machačkalos „Anži“ pergalingą įvartį į Permės „Amkar“ vartus įmušė 92-ąją minutę.

Lietuvoje kol kas gana ramu. UEFA įtarimų yra sukėlusios vos kelerios A lygos rungtynės. Tik dvejos iš jų priskirtos antrai nepatikimumo kategorijai, kitos – pirmai, minimaliai.

„Žinojau, kad panašūs dalykai egzistuoja, bet nemaniau, jog tokiais mastais, – pakomentavo Europolo informaciją Londono „Arsenal“ treneris Arsene'as Wengeras. – Pikta žinant, kad svarstai bemieges naktis, ką leisti į aikštę, kokią taktiką pasirinkti, o paskui sužinai, jog visa tai galėjo būti beprasmis laiko ir energijos gaišimas, nes viskas galbūt iš anksto sutarta“.

FIFA vadovas Seppas Blatteris į tyrėjų informaciją reagavo ramiai: „Apie daugumą jų minimų rungtynių informaciją buvome surinkę ir mes“.

Ar tai reiškia, kad žaibas trankėsi veltui? Nebūtinai. Praktika rodo, kad futbolo sukčiai negali jaustis saugūs.

Už grotų – su netikru pasu

2011-ųjų vasarį Suomijos miesto Rovaniemio policijos pareigūnai gavo informacijos, kad Singapūro pilietis Wilsonas Rajas Perumalas atvyko į šalį su netikru pasu. Policininkai sulaikė atvykėlį greta stadiono esančioje kavinėje, kai šis bendravo su trimis ką tik rungtynes sužaidusiais miesto komandos futbolininkais.

Po savaitės į Rovaniemį atvykęs FIFA saugumo vadovas Chrisas Eatonas pasveikino suomių pareigūnus – jie sugavo labiausiai ieškomą pasaulio lažybų manipuliuotoją. Ch.Eatonas iki tol jį nesėkmingai vaikėsi pusę metų.

W.R.Perumalas futbolo sukčiaus karjerą pradėjo Afrikoje. Vėliau jo verslas, kurį globojo ir į kurį dosniai investavo žmogus, žinomas Dan Tano vardu, ir kiti Singapūro kriminaliniai autoritetai, plėtėsi. W.R.Perumalas organizavo neoficialias tarpvalstybines rungtynes, kurioms pats parinkdavo teisėjus.

Koją sukčiui pakišo jo paties aistra lošti. Manipuliuoti rezultatais W.R.Perumalui sekėsi daug geriau nei juos atspėti. Įklimpęs į skolas jis ėmė vogti iš savo globėjų – įkalbėjęs Dan Taną už pusę milijono eurų pirkti vieną Suomijos klubą, aferistas atidavė pardavėjams tik 200 tūkst. eurų ir įgijo galingų priešų.

Lemtingą smūgį W.R.Perumalui netyčia sudavė vienas artimiausių jo bendražygių Anthony Santia Rajas. Organizuodamas Turkijoje vykusias Latvijos ir Bolivijos rinktinių rungtynes jis elgėsi labai neapdairiai – dvikovos išvakarėse atsisakė paskelbti teisėjų pavardes. 

Tai sukėlė įtarimų Latvijos futbolo federacijos generaliniam sekretoriui Janiui Mežeckiui. Šis apie incidentą informavo FIFA. Vėliau nebuvo sudėtinga pastebėti, kad didžiulės sumos statomos už tai, jog per rungtynes bus pelnyti bent trys įvarčiai, o kai latviams neįmušus 11 metrų baudinio arbitras liepė procedūrą pakartoti, abejonių dėl manipuliacijos nebeliko. 

„Arsenal“ strategas A.Wengeras negalėjo patikėti, kad nelegalios lažybos pasiekė tokį mastą.
„Arsenal“ strategas A.Wengeras negalėjo patikėti, kad nelegalios lažybos pasiekė tokį mastą.

Suomijos kalėjime W.R.Perumalas yra gana saugus. FIFA saugumo tarnybą pasiekė informacija, kad Singapūro lažybų mafija svajoja, jog buvęs jų bendražygis būtų pervežtas į pretenzijų jam taip pat turinčią Vengriją. Esą ten W.R.Perumalą pasitiktų samdomas žudikas su snaiperio šautuvu.

Smūgiai nusikaltėliams

W.R.Perumalas – ne vienintelis veikėjas, kurį už lažybų manipuliavimą prispaudė teisėsauga. Vokietijoje Friedhelmo Althanso vadovaujamas Bochumo miesto teisėsaugos skyrius užpernai sutriuškino kroato Ante Šapinos vadovaujamą sukčių grupę. Keturiolikai jos narių buvo nubausti laisvės atėmimu, o A.Šapina savo bausmę stengėsi sumažinti bendradarbiaudamas su teisėsauga.

Nusikaltėlis atskleidė, kad Vengrijos „Debrecen“ ir Italijos „Fiorentina“ rungtynės UEFA čempionų lygos atrankos turnyre vyko pagal iš anksto surežisuotą scenarijų – Florencijos komanda per pirmąjį kėlinį įmušė keturis įvarčius, o per antrąjį praleido tris. „Debrecen“ vartininkas juodkalnietis Vukašinas Poleksičius buvo diskvalifikuotas metams, bet 2012-ųjų pavasarį Sporto arbitražo teismas (CAS) jį reabilitavo dėl įkalčių stokos.

A.Šapinos gaujos nariai taip pat pasakojo sumokėję 40 tūkst. eurų (beveik 140 tūkst. litų) bosniui teisėjui Novo Paničiui. Šis turėjo pasirūpinti, kad pasaulio čempionato atrankos rungtynėse Lichtenšteinas – Suomija per antrąjį kėlinį būtų įmušti bent du įvarčiai. Pasirūpino: pirmieji kamuolį į varžovų vartus pasiuntė Lichtenšteino futbolininkai, po to suomiai įmušė11 metrų baudinį.

Italai savo lažybų mafiją pastarąjį dešimtmetį triuškino dukart – 2006-aisiais, kai į „Serie B“ buvo išmestas čempionas Turino „Juventus“, ir per pernykštį „calcioscommese“. Tada taškų ir finansinėmis nuobaudomis skalpuotos dešimtys įvairių lygų klubų, Bergamo „Atalanta“ kapitonas Cristiano Doni suspenduotas penkeriems metams, „Juventus“ treneris Antonio Conte buvo paliktas užribyje dešimčiai mėnesių už nuodėmes, padarytas dar tais laikais, kai dirbo „Siena“ klube, įtariamųjų sąraše atsidūrė ir Italijos rinktinės žaidėjai – Domenico Criscito, Stefano Mauri. 

Vokietijoje dar prieš septynerius metus už grotų atsidūrė A.Šapinos pinigais už paslaugas šelptas futbolo arbitras Robertas Hoyzeris. Vienas garsiausių Kinijos teisėjų Lu Junis sėdo į cypę penkeriems su puse metų, nes neatsispyrė pagundai sukčiaudamas praturtėti 128 tūkst. JAV dolerių (apie 333 tūkst. litų).

Karas neskaidrioms lažyboms paskelbtas. Bet tai neatbaido futbolininkų, teisėjų, komandų vadovų nuo noro neteisėtai pasipelnyti.

Iškalbingi sutapimai

Šiam teiginiui pagrįsti ypač tinkamas pavyzdys iš kanadiečio žurnalisto Declano Hillo knygos „Sutartos rungtynės: futbolas ir organizuotas nusikalstamumas“. 

Autorius teigė, kad vienas neteisėtų lažybų magnatas iš Azijos jam pasigyrė žinąs, jog 2006 metų pasaulio čempionato aštuntfinalyje Brazilija įveiks Ganą ne mažesniu nei dviejų įvarčių skirtumu. 

Į žurnalisto pastabą, kad Ganos futbolo federacija saviškiams už pergalę pažadėjo po 20 tūkstančių dolerių, sukčius atsakė: „Tuos pinigus dar reikia uždirbti, o tai beveik neįmanoma. Mes kai kuriems jų siūlome po 30 tūkstančių garantuotų dolerių“. Faktas – Brazilija laimėjo 3:0.

Lietuvoje to nebus?

Lietuvos futbolo federacija (LFF) skelbia, jog ėmėsi aktyvios prevencijos, kad nebūtų sutartų rungtynių ir nelegalių lažybų. 

Jau ketvirtus metus Lietuvos čempionato rungtynes stebi UEFA partnerė „Sportradar“. UEFA partneris stebi šimtų lažybų bukmekerių duomenis ir pagal lažinimosi tendencijas nustato potencialiai įtartinas rungtynes ne tik UEFA Čempionų ir Europos lygose, bet ir šalių nacionaliniuose čempionatuose. Ataskaitos apie įtartinas rungtynes Lietuvoje prieš ir po kiekvieno turo perduodama LFF. 

Prieš mūsų šalies čempionato startą visi futbolo teisėjai pasirašė įsipareigojimus dėl draudimo tiesiogiai ar netiesiogiai nedalyvauti lažybose ar kituose lošimuose, kuriuose lemia sporto varžybų rezultatas. Tokius pat įsipareigojimus jau anksčiau pasirašė visi LFF darbuotojai. 

Su nelegaliomis lažybomis susijusiems asmenims, sporto klubams, treneriams, teisėjams ar žaidėjams gresia įvairios sankcijos: nuo piniginės baudos (siekiančių iki 100 tūkst. eurų) iki licencijos atėmimo ar diskvalifikacijos visam gyvenimui. 

Savaitraštis „15min“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

E.Banytė: dabartinė lietuvių kalbos egzamino sistema turbūt žlugusi labiausiai iš visų

Sportas

Nuo 634 tūkst. iki 72 milijonų: brangiausi vartininkai futbolo istorijoje

Interviu Sportas

G.Staučė atvirai – apie darbą Rusijoje, laimėtas baudinių serijas ir santykius su S.Čerčesovu

Vardai

Teisme – milijonieriaus Stasio Brundzos ir jo žmonos Audrutės skyrybų byla

Aktualu

V.Putinas pakviestas į Vašingtoną: pamatykite JAV žvalgybos direktoriaus reakciją

Gazas

Penktadienį tiesioginėje 15min laidoje iš Palangos – lenktynininkų treneris Mindaugas Pocius

Aktualu

Po tyrimų Marijampolėje vėl galima gerti vandenį

Verslas

Andrius Užkalnis prisipažino feisbuke pardavinėjantis savo nuomonę

Aktualu

Vinys ant palangių – apsauga nuo balandžių ar paukščių kankinimas?

Aktualu

VTEK išplėtė tyrimą dėl nedeklaruotų S.Skvernelio žmonos akcijų

19-ųjų „Aurum 1006 km lenktynių“ paradas Palangos centre

Kultūra

Legendiniai Kauno liūtai sulaukė ypatingo dėmesio  

Verslas

Rokiškio verslininkai: turime dvi problemas – emigraciją į užsienį ir emigraciją į Vilnių

Aktualu

V.Putinas pripažino siūlęs D.Trumpui sandėrį dėl Ukrainos

Gyvenimas

Trenerio formulė: kokius 3 produktus būtina suvartoti po kiekvienos treniruotės?

Gyvenimas

Kodėl riebalai ant pilvo yra tokie pavojingi sveikatai

Vardai

Asia Argento pasidalino savaitę prieš Anthony Bourdaino mirtį daryta nuotrauka

Aktualu

Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės vadovo konkursą laimėjo A.Germanavičius

Gazas

Devintasis „Chill'n'Grill“ į Lietuvą privilios retai matomų automobilių

Pasaulis kišenėje

Kelionė į Sapos regioną Vietname: dramatiškas kraštovaizdis ir autentiška kultūra

Naujienos

Aktualu

E.Banytė: dabartinė lietuvių kalbos egzamino sistema turbūt žlugusi labiausiai iš visų

Sportas

Nuo 634 tūkst. iki 72 milijonų: brangiausi vartininkai futbolo istorijoje

Interviu Sportas

G.Staučė atvirai – apie darbą Rusijoje, laimėtas baudinių serijas ir santykius su S.Čerčesovu

Vardai

Teisme – milijonieriaus Stasio Brundzos ir jo žmonos Audrutės skyrybų byla

Aktualu

V.Putinas pakviestas į Vašingtoną: pamatykite JAV žvalgybos direktoriaus reakciją

Gazas

Penktadienį tiesioginėje 15min laidoje iš Palangos – lenktynininkų treneris Mindaugas Pocius

Aktualu

Po tyrimų Marijampolėje vėl galima gerti vandenį

Verslas

Andrius Užkalnis prisipažino feisbuke pardavinėjantis savo nuomonę

Aktualu

Vinys ant palangių – apsauga nuo balandžių ar paukščių kankinimas?

Aktualu

VTEK išplėtė tyrimą dėl nedeklaruotų S.Skvernelio žmonos akcijų

19-ųjų „Aurum 1006 km lenktynių“ paradas Palangos centre

Kultūra

Legendiniai Kauno liūtai sulaukė ypatingo dėmesio  

Verslas

Rokiškio verslininkai: turime dvi problemas – emigraciją į užsienį ir emigraciją į Vilnių

Aktualu

V.Putinas pripažino siūlęs D.Trumpui sandėrį dėl Ukrainos

Gyvenimas

Trenerio formulė: kokius 3 produktus būtina suvartoti po kiekvienos treniruotės?

Gyvenimas

Kodėl riebalai ant pilvo yra tokie pavojingi sveikatai

Vardai

Asia Argento pasidalino savaitę prieš Anthony Bourdaino mirtį daryta nuotrauka

Aktualu

Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės vadovo konkursą laimėjo A.Germanavičius

Gazas

Devintasis „Chill'n'Grill“ į Lietuvą privilios retai matomų automobilių

Pasaulis kišenėje

Kelionė į Sapos regioną Vietname: dramatiškas kraštovaizdis ir autentiška kultūra

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Išmanus kaimas

Festivalis „Galapagai”

Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką