Dabar populiaru
Publikuota: 2015 sausio 17d. 10:30

Gargždų „Bangos“ futbolo klubas: neatsikračius Rusijos investuotojų, klubas žlugs

Gargždų „Banga“
Valdo Knyzelio/LFF.lt nuotr. / Gargždų „Banga“

Šeštadienį skolose skendintis Gargždų „Bangos“ futbolo klubas išplatino oficialų pareiškimą apie susidariusią situaciją. Pasirengimo naujam Lietuvos futbolo A lygos sezonui nepradėjęs klubas kovoja dėl išlikimo.

2014 m. gruodžio 30 d. vykusiame visuotiniame viešosios įstaigos „Gargždų futbolas“ dalininkų susirinkime Klaipėdos rajono savivaldybės ir investuotojų iš Rusijos valdomos asociacijos „Gargždų bangos draugai“ sprendimu klausimas dėl sutarties nutraukimo tarp VšĮ „Gargždų futbolas“ ir asociacijos „Gargždų bangos draugai“ nebuvo įtrauktas į darbotvarkę. Smulkieji VšĮ „Gargždų futbolas“ dalininkai pasinaudojo savo teise inicijuoti dar vieną susirinkimą, kuriame šis klausimas būtų svarstomas. Susirinkimas vyks šių metų vasario 7 dieną.

Pateikiame informaciją apie tai, ko ir kodėl siekiama, kodėl svarbus yra Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos sprendimas ir kas laukia „Bangos“ tiek nutraukus sutartį, tiek jos nenutraukus.

Kokią sutartį su investuotojų iš Rusijos valdoma asociacija reikia nutraukti ir kodėl?

2014 m. sausio 27 d. tarp VšĮ „Gargždų futbolas“ ir asociacijos „Gargždų bangos draugai“ buvo sudaryta Teisių ir pareigų perleidimo sutartis, kuri leido Asociacijai dalyvauti kaip FK „Banga“ LFF ir UEFA organizuojamuose čempionatuose. Kartu naujieji investuotojai įsipareigojo užtikrinti 2/3 FK „Banga“ biudžeto finansavimo ir gavo teisė visiškai valdyti profesionalią komandą – skirti direktorių ir kitus atsakingus asmenis.

Taip buvo siekiama pritraukti naujų investicijų į profesionalų sportą, išlaikyti puikias futbolo tradicijas Gargžduose bei užtikrinti profesionalaus futbolo klubo veiklą ateityje. Tačiau tokio rezultato pasiekti nepavyko dėl šių priežasčių:

Asociacijai „Gargždų bangos draugai“ yra keliama bankroto byla, areštuotas visas turtas, slegia didelės skolos, todėl tikimybė maža, kad asociacija sugebės atitikti visus federacijos keliamus licencijavimo reikalavimus

Pirma, naujieji investuotojai iš pareigų atleido visą ankstesnę profesionalią futbolo vadovų komandą, kas lėmė netvarką organizuojant varžybas (2 neatvykimai į LFF dublerių ir A Lygos varžybas) bei negirdėtą skandalą, kai dabartinis Asociacijos direktorius V.Grigorjev savo sprendimu uždraudė klubo sirgaliams patekti į stadioną (šį įvykį plačiai aprašė sportas.info, o informaciją perspausdino ir didžiosios Lietuvos interneto svetainės).

Antra, naujieji investuotojai nevykdė savo įsipareigojimų finansuoti 2/3 biudžeto, dėl ko yra nevykdomi įsipareigojimai FK „Banga“  žaidėjams ir personalui (žinomi preliminarūs įsiskolinimai viršijantys 300 000 Lt (beveik 87 000 eurų), tarp jų pateikti penkių žaidėjų ieškiniai dėl neišmokėto ne mažesnių nei 147 000 Lt (42 600 eurų) atlygio), tiekėjams (žinoma apie ne mažesnius nei 144.000 Lt dydžio neįvykdytus įsipareigojimus, pateikti ieškiniai, kuriais reikalaujama iškelti Asociacijai bankroto bylą). Dauguma žaidėjų kreipėsi į LFF dėl vienašališko sportinės veiklos sutarčių nutraukimo ir Asociacijos įsipareigojimų nevykdymo, Drausmės komiteto sprendimu nutrauktos aštuonių žaidėjų sportinės veiklos sutartys su Asociacija.

Trečia, FK „Banga“, o tuo pačiu ir Klaipėdos rajono savivaldybės reputacijai buvo suduotas skaudus smūgis, kai į viešumą pateko nesąžiningo žaidimo faktai, už kuriuos klubui buvo skirta piniginė sankcija, jo viceprezidentas ir narys Dmitrij Bayda buvo nušalintas nuo futbolo veiklos 2 metams, o vartininkas Soslanbekas Aršijevas iki 2014 m. sezono pabaigos. 

Ketvirta, FK „Banga“ 2014-12-11 LFF Drausmės komiteto sprendimu už pakartotinį neatvykimą į varžybas yra skirta 10 000 litų (2 900 eurų) bauda.

„Bangos“ vardas gali išnykti iš futbolo žemėlapio.

Penkta, dėl galimo žalos padarymo Asociacijai, lėšų iššvaistymo ir pasisavinimo, teismo sprendimu 2014 metų rugsėjo mėnesį Asociacijai pritaikytos laikinosios apsaugos priemonės –  paskirtas laikinasis turto administratorius UAB „Principo reikalas“, tačiau Asociacijos direktorius iš pradžių atsisakė perduoti finansinius dokumentus, o 2014 lapkričio mėn., gavus dalį finansinių dokumentų, nustatyti žymus neatitikimai tarp direktoriaus pateiktų kreditorių sąrašo ir administratoriaus sudaryto preliminaraus kreditorių sąrašo. Realiai nėra žinomi tikslūs įstaigos įsipareigojimai.

Atkreiptinas dėmesys, kad FK „Banga“ per visą savo gyvavimo laikotarpį nebuvo baudžiama už nesąžiningas, sutartas rungtynes, niekada nebuvo baudžiama už neatvykimą į varžybas, niekada žaidėjai nesikreipė į Lietuvos futbolo federaciją dėl vienašališko sportinės veiklos sutarčių nutraukimo. 

Kodėl šios sutarties nutraukti neįmanoma be savivaldybės pritarimo?

Šiuo metu VšĮ „Gargždų futbolas“ dalininkų sudėtis: 34% balsų visuotiniame dalininkų susirinkime turi Klaipėdos raj. savivaldybė, 33,7 % – asociacija „Gargždų bangos draugai“, 32,3% – smulkieji dalininkai. Jeigu savivaldybė nedalyvauja balsavime, susilaiko arba balsuoja prieš, likę smulkieji įstaigos dalininkai negali priimti jokio sprendimo dėl sutarties nutraukimo, kadangi asociacija „Gargždų bangos draugai“, su kuria yra siekiama nutraukti sutartį,  VšĮ  „Gargždų futbolas“ dalininkų susirinkime blokuoja sprendimų priėmimą.

Manau, šiandien svarbiausia atsikratyti „investuotojais“, kurie neaišku ar ką investavo. 

Kas atsitiktų nenutraukus sutarties?

„Bangos“ vardas gali išnykti iš futbolo žemėlapio. Dauguma Lietuvos futbolo klubų jau pradėjo pasirengimą 2015 metų sezonui (atidavė paskutinius dokumentus licencijai gauti, pradėjo treniruotes). Asociacijai „Gargždų bangos draugai“ yra keliama bankroto byla, areštuotas visas turtas, slegia didelės skolos, todėl tikimybė maža, kad asociacija sugebės atitikti visus federacijos keliamus licencijavimo reikalavimus – padengti visas skolas, turėti reikiamą personalą varžyboms vykdyti. Asociacijos direktorius V.Grigorjev į VšĮ „Gargždų futbolas“ dalininkų prašymą pateikti 2015 metų viziją atsakė, kad jis asmeniškai tokios neturi ir jo vadovai iš Rusijos jam tokios nėra pateikę.

Kas būtų daroma nutraukus sutartį?

VšĮ „Gargždų futbolas“ galėtų pateikti licencijavimo dokumentus ir prašyti federacijos leisti žaisti LFF A lygoje išimties teise, nes negalėjo laiku pateikti dokumentų dėl galiojančios sutarties. Sprendimo priėmimas priklausytų nuo LFF vykdomojo komiteto bei dalyvaujančių LFF A lygoje komandų skaičiaus.

Lietuvos futbolo federacija visada pasisakė prieš valstybės politikų kišimąsi į federacijos reikalus, tačiau palaikė futbolo klubų ir savivaldybių bendradarbiavimą. Taip pat LFF visada  palaikė ir VšĮ „Gargždų futbolas“ modelį – vaikų futbolas ir profesionalus futbolas vienoje įstaigoje – kaip pavyzdinį, todėl VšĮ „Gargždų futbolui“ buvo skirtas didelis dėmesys – LFF suteikė futbolo dangą dviejų futbolo aikščių statybai, susipažinti su Klaipėdos raj. futbolo struktūra buvo atvykę daugiau nei 2/3 kitų Lietuvos savivaldybių ir futbolo klubų vadovų.

Paramos–labdaros fondas „Gargždų rėmėjas“

NUOMONĖS

Aldas MOCKUS, „Bangos“ fanų vedlys: 

– Manau, šiandien svarbiausia atsikratyti „investuotojais“, kurie neaišku ar ką investavo. Jie išgarsėjo bei išgarsino visą miestą, klubą ir bendruomenę negražiais dalykais. Kaip komandos žaidimas bus organizuojamas jais atsikračius, tada ir bus galima spręsti. 

Sausio mėnesį beveik visi A lygos klubai jau treniruojasi – visi, išskyrus „Ekraną“ ir „Bangą“. Pas mus nėra kam ir už ką treniruotis. 

Ar bus įmanoma vėl suburti klubo fanus, žiūrovus tribūnose? Jei žmonės pamatys, kad jie dalyvauja normaliose futbolo rungtynėse, o ne cirke, kuriame rezultatus diktuoja kažkas už aikštės ribų, fanai tikrai sugrįš. 

Tomas TAMOŠAUSKAS, buvęs futbolininkas, smulkusis klubo dalininkas:

– Politikų sprendimą susilaikyti ir nepritarti sutarties nutraukimui laikau netinkamu. Įkuriant klubą deklaruota, kad jis veiks visos Gargždų bendruomenės jėgomis. Be to, Savivaldybės atstovai irgi balsavo už investuotojų atėjimą. Be kita ko, politikai yra išrinkti gyventojų ir jie turi atstovauti žmonių interesus, o ne savus. Klubui įmanoma atsitiesti, jei tai darysime bendromis jėgomis. Nebent politikai mano, kad pasilikę investuotojai išgarsins Gargždus. Gal jie tarpusavyje kalbėjosi ir turi kitokių planų? 

Matas BIELIAUSKAS,futbolo komandos „Gargždų Pramogos–Taškas“ vadovas:

– Prieš 6-7 metus atgimusia „Banga“ labai domėjausi, varžybas retai praleisdavau. Teko vieną sezoną, kai komanda po daug metų grįžo i A lygą, viską stebėti iš labai arti – dirbau komandos administratoriumi.

Būtų labai liūdna, jei mūsų miestas nebeturėtų komandos aukščiausioje šalies futbolo lygoje. Visgi turime (turėjome?) lankomiausią futbolo stadioną visoje šalyje, o miestas, kuris neturi nė 20 000 gyventojų, į varžybas rinkdavo po 1 000 žiūrovų ir daugiau. To pavydėjo visi didmiesčiai. „Bangos vardas – kaip miesto vizitinė kortelė. Sunku net pasakyt kuo dar jaunimui žinomi Gargždai. Komandos iširimas būtų didžiulė netektis jauniesiems futbolininkams. Gi visi čia sportuoti pradėję vaikinai svajoja kada nors žaist pagrindinėje miesto komandoje. Visi turi savo mėgstamiausius žaidėjus, kuriuos stebi varžybose, o vėliau bando lygiuotis į juos: treniruotėse pamėgdžioja jų judesius, veiksmus, net šukuosenas ir pan. Pagrindinė miesto komanda tai pirmoji stotelė, tramplinas futbolininkų karjeroje.

Klubui ir miesto vadovams reikia tarti tvirtą valio už sutvarkytus stadionus. Ir ypač dėl jų tolimesnio naudojimo būtina „Bangą“ gaivinti. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis
Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką