TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Jei Cristiano Ronaldo negali prilygti Lioneliui Messi, ar sugebės argentiniečiui prilygti Neymaras?

Lionelis Messi ir Neymaras
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Lionelis Messi ir Neymaras
Šaltinis: EuroFootball.lt
0
A A

Portalas EuroFootball.lt pateikia Jameso Horncastle'o straipsnį apie galimą argentiniečio Lionelio Messi ir brazilo Neymaro dvikovą dėl geriausio planetos futbolininko vardo. Diskusijos, kuris iš jų talentingesnis, jau seniai užvirė, tačiau kieno argumentai arčiau tiesos?

Niekuomet nereikėjo daug, kad Diego Maradonos ir Pele nuomonės išsiskirtų. Tokios žodžių kovos nevaržo nei geltonos kortelės, nei finalinis švilpukas, tad nenuostabu, jog tiek vienas, tiek kitas sako esąs geriausias visų laikų futbolininkas. Tiesa, šis vaidijimasis iš šono nėra labai gražus, nes dažniau primena purvų drabstymąsi, kuriame nugalėtojo niekada nebus.

Paskutinis pavyzdys – Neymaro ir Lionelio Messi lyginimas. Prieš Pasaulio klubų čempionato finalą brazilas Pele pareiškė, kad jo tautietis pranoksta argentinietį Messi.

„Lyginant individualiai, Neymaras yra daug geresnis, labiau subalansuotas. Jis gali smūgiuoti abiem kojomis, veržtis pro abi puses ir mušti įvarčius. Messi yra puikus, tačiau labai priklausomas nuo to, kur rungtyniauja. Barselonoje jam sekasi, tačiau Argentinos rinktinėje – ne itin. Tuo metu Neymaras žiba tiek „Santos“ klube, tiek Brazilijos nacionalinėje komandoje“, – sakė Pele.

Žinoma, toks pareiškimas mažų mažiausiai laikytinas turinčiu silpnų vietų, tad Maradonos reakcija tebuvo laiko klausimas.

„Atrodo, kad Pele išgėrė ne tą tabletę. Jis susimaišė ir nesuprato, apie ką kalba. Kitą kartą siūlau būti atidesniam geriant vaistus ir renkantis gydytoją“, – atkirto argentinietis.

Pele galėtų atsakyti, kad argumentai apie medikamentus ir psichotropines medžiagas iš Maradonos lūpų skamba kiek ironiškai, bet nenusileiskime iki tokio lygio. Juk kyla gana rimta diskusija: ar Neymaras gali tapti rimtesniu konkurentu Messi nei Cristiano Ronaldo?

Tai – svarbus klausimas, nes Brianas Phillipsas argumentuotai rašė, kad dvikova tarp Messi ir C.Ronaldo taip kol kas ir neįvyko. Šį jausmą sustiprino paskutinis „El Clasico“, kuriame „Barcelona“ 3:1 įveikė Madrido „Real“. „Marca“ dienraštyje pasirodė fotografija, kurioje C.Ronaldo klūpi ant kelių prieš Messi. Ji atspindėjo vyraujančią nuotaiką – portugalas ir vėl neprilygo argentiniečiui.

Juk per 13 tarpusavio mačų į „Barcelonos“ vartus C.Ronaldo įmušė vos tris įvarčius, kai tuo tarpu Messi per 16 rungtynių pasižymėjo trylika kartų. Dar vienas pavyzdys – Ispanijos Super taurės rungtynės rugpjūčio mėnesį. C.Ronaldo sezonui rengėsi ilgai, Messi – vos tris dienas. Kas padarė lemiamą įtaką? Ir vėl Leo. Žvelgiant iš tokios perspektyvos, šių futbolininkų dvikova tėra abstrakti, nes vyksta „į vienus vartus“ ir nėra lygiavertė. Vienintelis kriterijus, pagal kurį C.Ronaldo gali prilygti oponentui, yra „Pichichi“ apdovanojimas, skiriamas rezultatyviausiam Ispanijos čempionato futbolininkui. Tačiau jis nedaro įtakos tarpusavio susitikimams.

Tai negali paneigti C.Ronaldo kaip vieno geriausių savo kartos ar net visų laikų futbolininkų reputacijos. Klausimas kitas: ar tikrai jis yra tas žaidėjas, jei toks apskritai egzistuoja, kuris gali varžytis su nepranokstamuoju? Ar jis gali priversti Lionelį suabejoti savimi?

Savo amžiuje Neymaras yra pasiekęs daugiau, nei tuo pat metu C.Ronaldo ar net pats Lionelis Messi, kurie buvo įmušę atitinkamai 7 ir 21 įvartį. Tuo metu Neymaras „Santos“ klube jau pasižymėjo 79 kartus per 153 mačus.

Šiuo metu Neymaras nėra geresnis už portugalą, bet turi potencialą tokiu tapti. Pažymėtina, kad savo amžiuje – 19 metų – jis yra pasiekęs daugiau, nei tuo pat metu C.Ronaldo ar net pats Messi. Pagal „Opta“ statistiką, jie buvo įmušę atitinkamai 7 ir 21 įvartį. Tuo metu Neymaras „Santos“ klube pasižymėjo 79 kartus per 153 mačus ir svariai prisidėjo prie 2010 metų triumfo Brazilijos taurės turnyre (11 įvarčių) bei 2011 metų „Copa Libertadores“ varžybose. Statistiniai skirtumai įspūdingi, bet kritikai įžvalgiai pažymėtų, kad varžovų lygis yra svarbus faktorius.

„Jei turėčiau pinigų, statyčiau juos už Neymarą, – kalbėjo Londono „Arsenal“ treneris Arsene'as Wengeras. – Negali sakyti, kad jis prilygsta Pele, nes nelaimėjo pasaulio čempionato sulaukęs 17 metų. Šis žaidėjas turi potencialą tapti vienu geriausių puolėjų pasaulyje, tačiau šiuo metu Brazilijos ir Europos pirmenybių lygis yra skirtingas.“

Nepaisant to, Neymaro gebėjimais neabejoja niekas. 2009 metais jis rinktas geriausiu jaunu Brazilijos futbolininku, o pastaraisiais metais pripažintas nepralenkiamu tarp visų. Puolėjas taip pat įtrauktas į FIFA 2011 metų žaidėjo kandidatų sąrašą, kuriame iš 25 žaidėjų tėra jis vienintelis, rungtyniaujantis ne Europoje. Lyg to būtų negana, vunderkindo tikslus smūgis į „Flamengo“ vartus pretenduoja būti pripažintas gražiausiu sezono įvarčiu pasaulyje.

Kalbant bei lyginant Messi ir Neymarą, pažymėtina, kad tai kartu ir simbolizuoja futbolo kultūrų susidūrimą: Argentina prieš Braziliją. Klausimas gerokai komplikuotesnis, nei portugalo C.Ronaldo atveju.

Aistras dar labiau kaitina faktas, jog 2014 metų pasaulio čempionatas vyks būtent Brazilijoje. Visa šalis stebės Neymarą, iš kurio tikimasi įkvėpimo šeštajam triumfui šalies istorijoje. Gink, Dieve, negali pasikartoti 1950 metų scenarijus, kuomet prie autsaiderių priskirtas Urugvajus nokautavo Braziliją jos pačios aikštėje. O Messi bus priešas. „Barcelonos“ žvaigždė susidurs su milžinišku spaudimu: ar sugebės jis sekti Maradonos pėdomis ir atvesti Argentiną į šlovę?

Reuters/Scanpix nuotr./Neymaras bando sustabdyti Lionelį Messi
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Neymaras bando sustabdyti Lionelį Messi

Iki šių pirmenybių liko dar dveji su puse metų, o per šį laiką daug kas gali pasikeisti. Tačiau iki tol Neymaro ir Messi susidūrimų išvysti beveik neteks, nes brazilas neseniai pratęsė sutartį su „Santos“ ir iki 2014 metų planuoja likti Pietų Amerikoje. Bet ar šiai konkurencijai trukdo atstumas? Nebūtinai. Jų varžytuvės tuo ir intriguoja, kad pirmasis lieka gimtinėje ilgam, o antrasis pasirinko visiškai kitokį kelią ir anksti išvyko į Europą.

Nepamirškime, kad Neymaras turėjo pasiūlymų iš Senojo žemyno: 14-os metų jis dalyvavo Madrido „Real“ peržiūroje. „Tačiau nusprendžiau grįžti. Tai nebuvo pats tinkamiausias laikas palikti Braziliją“, – sakė jis. Prieš kelerius metus brazilas atmetė Londono „Chelsea“ pasiūlymą: „Tikrai nesigailiu. Pasielgęs kitaip nebūčiau laimėjęs „Copa Libertaodres“ – titulo, kurio „Santos“ laukė pusę amžiaus.“

Šis triumfas iš dalies gali paaiškinti Neymaro populiarumą, nes paskutinį sykį San Paulo komanda taurę laimėjo 1963 metais su Pele priešaky. Dar labiau visus pamalonino sprendimas likti Brazilijoje, kadangi vietos gerbėjai jau yra įpratę prie jaunųjų talentų emigracijos į Senąjį žemyną dar nesulaukus nė dvidešimties. Neymaras šiuo atveju simbolizuoja atsidavimą savo šaliai ir atspindi augančią ekonomiką, kuri yra pajėgi išlaikyti tokias ryškias žvaigždes namuose.

Visuomenėje susiformavęs „nesavanaudžio patrioto“ įvaizdis įsigalėjo. Jam netrukdo ir tai, kad „Santos“ klubui finansinius Neymaro sutarties įsipareigojimus padeda įvykdyti rėmėjus kalbinanti pati Brazilijos prezidentė Dilma Rousseff. Galime prisiminti įdomią sąsają – 1961 metais tuometis šalies vadovas Janio Quadrosas Pele pavadino „nacionaline vertybe“ ir prašė nepalikti Brazilijos nepaisant galingų Europos klubų dėmesio.

Dabar palyginkime tai su Messi.

AFP/Scanpix nuotr./Lionelis Messi ir Cristiano Ronaldo (deainėje)
Lionelis Messi ir Cristiano Ronaldo (dešinėje)

Jis išvyko iš Argentinos sulaukęs vos 13 metų, kadangi „Barcelona“ pasiryžo mokėti už augimo hormonų gydymą. Tuometei Lionelio komandai „Newell's Old Boys“ medikų pateikiamos sąskaitos jau buvo neįkandamos. Messi turėjo galimybę žaisti Ispanijos jaunimo rinktinėje, tačiau atsisakė tai daryti bei vis dar kalba su gimtajam Rosarijo miestui būdingu akcentu, taip lyg paneigdamas diskusijas apie tai, kad yra labiau katalonas nei argentinietis.

Visgi rašydamas apie Messi santykius su Tėvyne, „Guardian“ žurnalistas Jonathanas Wilsonas prisiminė 1928 metų straipsnį, kuriame tipiškas Argentinos futbolininkas apibūdinamas kaip: „nešvaraus veido vaikinas, kurio plaukai nesutaria su šukomis. Tai žmogus klaidžiojančiu žvilgsniu ir degančiomis akimis, taip pat šelmišku juoku, kuris netinka jo burnai, pilnai mažų dantų ir vakarykštės duonos likučių.“

Toks įvaizdis labiau tinka Neymarui, nei Messi. Net žvelgdamas į Argentinos žvaigždės šukuoseną Wilsonas pažymi, kad „europietiška disciplina rado kertelę Messi sieloje“.

Auklėjimo skirtumai atsispindi ir žaidime. Neymaras gauna beveik tiek pat geltonų kortelių, kiek įmuša įvarčių. Tiksliau sakant, jo sąskaitoje 47 geltonos kortelės ir trys pašalinimai iš aikštės. Pražangų simuliavimas, ginčai su teisėjais yra neatsiejama brazilo žaidimo dalis.

Aukštindamas Neymarą, „Santos“ klubas rizikuoja „sukurti monstrą“ aikštėje. Šią frazę pavartojo Rene Simoesas, buvęs „Atletico Goianense“ treneris, savo akimis matęs, kaip Neymaras iškoliojo savo trenerį Dorivalą Jaunesnįjį 2010 metų rugsėjo mėnesį. Talento pyktį sukėlė stratego sprendimas neleisti jam mušti 11 metrų baudinio. Kurioziškiausia tai, kad klubas stojo piestu už išsišokėlį Neymarą ir atleido Dorivalą iš pareigų.

Neymaro ir trenerio konfliktas:

Su Messi tokią situaciją įsivaizduoti sunku. Lyginti juos šiuo aspektu yra tas pats, kas gretinti ugnį ir ledą. Viename interviu „France Football“ argentinietis neseniai teigė, kad tuomet, kai būna nepatenkintas rezultatu ar sprendimu, užsidaro savyje ir neatsako į žinutes. Susierzinimo priepuolių nekyla. Žinoma, Neymarui – vos 19 metų, jis penkeriais metais jaunesnis nei Messi. Bet ir tokiame amžiuje pastarasis elgėsi daug ramiau, kadangi buvo kitaip auklėjamas.

Neymaro elgesio bruožus išgyvendinti bus sunku. Prisiminkime Wayne'ą Rooney, kuriam iki šiol nepavyksta išvengti kvailų išsišokimų. Tačiau būtent tokie skirtumai gali paversti Messi ir Neymaro kovą ne mažiau nuožmia ir intriguojančia nei teniso pasaulyje tarp Johno McEnore ir Bjorno Borgo.

Kol kas aikštėje jie susitiko tik vieną kartą, draugiškame Brazilijos ir Argentinos mače prieš metus. Vienintelį įvartį 90 minutę įmušė Messi, o Neymaras buvo pakeistas. (Straipsnis rašytas dar prieš Pasaulio klubų čempionato finalą, kuriame „Barcelona“ 4:0 nugalėjo „Santos“ – vert. past.).

„Visuomet sakiau, kad Messi yra geriausias pasaulyje“, – yra sakęs Neymaras. Galima neabejoti, kad stebėtojai visuomet kurstys aistras, lygins ir ieškos detalių. O kuris iš šių futbolininkų save galės laikyti nepralenkiamu, sužinosime po kelerių metų.

Neymaro ir L.Messi įgūdžių palyginimas:

EuroFootball.lt
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką