Naujasis Kauno stadionas pergalingas Vilniui: „Žalgiris“ iškovojo LFF taurę

Lietuvos futbolo klubai pagaliau sulaukė galimybės sužaisti rungtynes puikiame stadione, o istorinis pirmasis mačas Dariaus ir Girėno stadione Kaune tapo šventiniu Vilniaus „Žalgiriui“. Lietuvos futbolo federacijos taurės turnyro finale žalgiriečiai 2:1 po pratęsimo palaužė Kauno rajono „Hegelmann“ klubą.
LFF taurės finalas Dariaus ir Girėno stadione

Kaune – ypatinga futbolo diena.

Sekmadienis prasidėjo ugningu futbolo forumu, kur Lietuvos futbolo federacijos atstovai kibo į atlapus žodžiais Seimo nariui Mykolui Majauskui.

Dviprasmiška atmosfera supo Dariaus ir Girėno stadioną. Ilgos žmonių eilės nusidriekė prieš rungtynes, o į stadioną patekę žmonės švilpimu sutiko pirmąsias sveikinimo kalbas sakančius asmenis.

Marius Bagdonas Marius BAGDONAS, 15min sporto žurnalistas stadione
15min sveikinasi iš atnaujinto Dariaus ir Girėno stadiono. Ilgai laukta šventė ir apie 13 tūkst. žiūrovų – to Lietuvos futbolas neregėjo jau seniai. Kauną prausia lengvas lietutis – jis turbūt geriausiai patikrins smulkius statybinius netikslumus. Likus keliolikai minučių iki renginio atidarymo šalia stadiono vis dar driekiasi ilgokos eilės – panašu, kad stadionas gal ir naujas, bet lietuvių įpročiai nesikeičia.

Iškilmingai pristatytas Kauno meras Visvaldas Matijošaitis buvo sutiktas prieštaringai – ir plojimais, ir švilpimu-baubimu, veikiausiai dėl iš Rusijos niekaip nepasitraukiančio jo verslo.

Dar garsiau žiūrovai švilpė LFF generaliniam sekretoriui Edgarui Stankevičiui, kuriam kalbant triukšmas stadione netilo.

Teodoro Biliūno / BNS nuotr./Dariaus ir Girėno stadiono atidarymas
Pirmas kamuolys dar neišspirtas, o atmosfera jau stipriai įkaitusi. Sveikinimo kalbą sakyti ėmęsis LFF generalinis sekretorius Edgaras Stankevičius netikėtai yra nušvilptas. Štai toks netikėtas posūkis.

15 tūkst. vietų statinys prisipildė žiūrovais, sekmadienio vakarą Kaune atvykusių pasižiūrėti ne tik modernios futbolo aikštės bei tribūnų, vėliau vakare koncertuosiančių popmuzikos žvaigždžių, bet ir svarbaus mačo.

Galiausiai dėmesį patraukė futbolas, kurį tiksliau žaidė Vilniaus „Žalgiris“, papildęs savo trofėjų sąrašą jau keturiolikta taure po ilgos kovos.

Du smūgiai dvyniai atnešė pergalę Vilniaus „Žalgiriui“ per istorines rungtynes naujajame stadione.

74 min. Marko Miličkovičius šovė stipriai ir taikliai iš toli, kai po kampinio juodkalniečiui atšoko kamuolys.

Kai „Žalgiris“ jau rengėsi šventei, per teisėjo pridėtą laidą „Hegelmann“ standartinę situaciją, pradėtą tolimu vartininko perdavimu, taikliu smūgiu iš arti pabaigė gynėjas Samuelis Odeoyibo, išvedęs komandas į pratęsimą.

Teodoro Biliūno / BNS nuotr./LFF taurės finalas Dariaus ir Girėno stadione

Per antrąją pratęsimo dalį rungtynių didvyriu tapo Mario Paveličius. „Žalgirio“ legionierius iš Austrijos tolimu smūgiu pažeme įvarčiu pavertė aktyvesnius Vilniaus komandos veiksmus per pratęsimą.

Pirmojoje rungtynių dalyje kiek aktyviau žaidė buvusio žalgiriečio Andriaus Skerlos treniruojama Kauno rajono komanda.

Kamuolio kontrolė visas rungtynes buvo apylygė, bet Vladimiro Čeburino vadovaujamas „Žalgiris“ buvo tikslesnis tada, kai labiausiai reikėjo.

Vilniečiai šventė akivaizdoje gausių gretų savo sirgalių, kurie savo trimitų ritmais ir tradicine „Lambada“ bei „Šešėlių valdovu“ sukūrė smagią atmosferą stadione.

O galiausiai jau Queen daina „We are the champions“ skambėjo „Žalgiriui“ ir taurę iškėlusiam komandos kapitonui Sauliui Mikoliūnui.

Šią savaitę pirmą pergalę Konferencijų lygos grupės varžybose iškovoję Vilniaus futbolininkai tvirtai pirmauja ir A lygoje.

Kauno rajono „Hegelmann“ klubas tik pernai debiutavo A lygoje, bet dabar Lietuvos čempionate rikiuojasi antras, o taurės finale sužaidė garbingai.

Suprasti akimirksniu

• Galutinė stadiono kaina siekia apie 43 mln. eurų – tai apie 10 mln. eurų brangiau lyginant su pradiniu pasiūlymu.
  • Stadiono rekonstrukciją 2018 metais pradėjo Turkijos bendrovė „Kayi Construction“, tačiau 2020 metų sausį sutartį su rangovu savivaldybė nutraukė, nes šis nesilaikė įsipareigojimų. Nutraukus sutartį su turkais, darbus perėmė Kauno statybų ir kelių tiesimo bendrovė „Autokausta“.
  • Po rekonstrukcijos stadione esančių vietų skaičius nuo 9,5 tūkst. padidėjo iki 15 tūkst., o visos tribūnos uždengtos stogu. Koncertų metu gali tilpti net 30 tūkst. žmonių.
  • Stadionas atitiks aukščiausios 4-os UEFA kategorijos reikalavimus.
  • Jame įrengta šildoma žolės danga, kas leis mėnesiu pratęsti jos eksploatacijos sezoną.

Įspūdžius iš naujo stadiono, finalo eigą ir trenerių komentarus po rungtynių fiksavo 15min:

Pratęsimas: 2:1 „Žalgirio“ naudai

120 min. Viskas! Žalgiriečiai laimėjo mačą 2:1 ir LFF taurę!

115 min. Lambados trimito ritmas ir vilniečių balsai vis garsiau skamba sostinės klubo sirgalių tribūnoje. „Žalgiris“ artinasi prie pergalės.

110 min. Įvartis! Mario Paveličius taikliu smūgiu verčia rezultatą 2:1 „Žalgirio“ naudai. „Žalgirio“ gynėjas iš Austrijos pasinaudojo proga, kai per kiek užstrigusią vilniečių ataką kamuolys atšoko jam ir šis pažeme paleido žaidimo įrankį į vartų kampą. Įvartis panašus į pirmąjį, tik šįkart, regis, kamuolį dar šiek tiek palietė gynėjas, tad vartininkui buvo sunkiau.

106 min. Augustinas Klimavičius smūgiavo pavojingai, pasinaudojęs, kad baudos aikštelės kampe slystelėjo prieš jį buvęs J.Bopesu.

105 min. Statistika rodo, kad „Hegelmann“ kontroliavo kamuolį 51 proc., o smūgių į vartus nežymiai daugiau atliko „Žalgiris“ – 11. Kauniečiai – 9.

105 min. Per pratęsimo pirmąją dalį žalgiriečiai atakuoja dažniau ir aktyviau. A lygos lyderiai akivaizdžiai yra perėmę iniciatyvą, bet du nuo atsarginių suolo pakilę puolėjai – Donatas Kazlauskas ir Motiejus Burba – dar ieško savo progų.

Antrasis kėlinys: 1:1

95 min. Pratęsimas!

93 min. Lygu! Per trečiąją teisėjo pridėto laiko minutę „Hegelmann“ išlygino rezultatą – 1:1. Vartininkas R.Josviaki pakėlė kamuolį kauniečiams kylant šturmuoti vartų, o V.Armalas kamuolį pametėjo kitam gynėjui S.Odeoyibo, kuris pasitaisė kamuolį ir iš arti nukreipė į vartus.

91 min. Paskutinės minutės tirpsta V.Čeburinui dar atliekant keitimus, kad ištiksėtų dar šiek tiek sekundžių.

90 min. Kokia klaida! „Hegelmann“ vartininkas R.Josviaki nepagavo kamuolio po kampinio, šis atsitrenkė į virpstą, nukrito ant vartų linijos ir galėjo įšokti į vartus, jei paskutinę akimirką gynėjas nebūtų išmušęs kamuolio.

Čia taurės finalas ar popso karnavalas? – tokį plakatą tribūnoje iškelia Vilniaus komandos ištikimiausi aistruoliai. Panašu, kad sodri kultūrinė programa aplink šį LFF taurės finalą patinka ne visiems.

74 min. Įvartis! Marko Miličkovičius šauna taikliai ir „Žalgiris“ įsiveržė į priekį 1:0!

Nuo atsarginių suolo į žaidimą įsitraukęs juodkalnietis meistriškai atliko smūgį, kai po „Žalgirio“ kampinio K.Upstas išmušė galva kamuolį už baudos aukštelės, bet ten tykojęs žalgirietis smūgiavo stipriai ir taikliai.

63 min. „Žalgirio“ sirgaliai toliau kuria smagią atmosferą. „Šešėlių valdovas“ pagal trimito ritmą skamba stadione.

60 min. Atakos smaigalyje atsidūręs R.Oliveira išsisuko tarp dviejų gynėjų ir smūgiavo į Kauno komandos vartininką. Atakų antrajame kėlinyje daugiau, tik įvarčių nėra.

57 min. A.Skerla griebėsi už galvos dėl „Hegelmann“ geriausios galimybės. Ji liko neišnaudota, nes puikiai baudos aikštelėje gynėją įveikęs V.Armanavičius smūgiavo iš labai arti. Labai arti buvo ir vartininkas E.Gertmonas, išgelbėjęs „Žalgirį“.

51 min. Vilniaus komandai galėjo prastai baigtis E.Gertmono klaida, kai vartininkas paslydo išspirdamas kamuolį. Bet arčiausiai vartų buvęs „Hegelmann“ puolėjas I.Kružikas to nepastebėjo, taigi situacija baigėsi gerai vilniečiams.

46 min. S.Mikoliūnas atliko nuostabų perdavimą, bet prie pat vartų atsidūręs M.Oyewusi nepataikė į kamuolį. Kokios progos neišnaudojo „Žalgiris“!

Pirmasis kėlinys: 0:0

45 min. Pirmasis kėlinys prabėgo „Hegelmann“ aktyviau žaidžiant su kamuoliu, o žalgiriečiams tykant progų. Itin agresyvių ir intensyvių atakų trūko. Rezultatas 0:0 dėsningas.

40 min. Krepšinio žmonių yra tarp žiūrovų. Ir Arvydas Sabonis, ir Kauno „Žalgirio“ vadovas Paulius Motiejūnas su žmona.

P.Motiejūnas, beje, iškeitė tuo pat metu vykstančias LKL rungtynes tarp „Žalgirio“ ir „Gargždų“ į stadiono atidarymą.

Aikštę nuo tribūnų skiria bėgimo takas, tad komandų techninės zonos – milžiniško dydžio. Nors tiek Andrius Skerla, tiek Vladimiras Čeburinas nėra patys emocingiausi strategai A lygoje, bet Kauno rajono komandos vairininkas kur kas aktyvesnis. A.Skerla priverstas žymiai dažniau mosuoti rankomis – jo auklėtiniai, daug kam netikėtai, žaidžia aktyviau ir kuria realesnį pavojų, bet paskutinėje atakos stadijoje vis pritrūksta tikslumo.

32 min. Kauno „Hegelmann“ puolėjas Ignas Kružikas pasinaudojo žalgiriečių klaida prie vartų, bet šovė kamuolį virš vartų.

26 min. Labai pavojinga „Hegelmann“ ataka. Vilius Armanavičius atsidūrė atakos smaigalyje prie pat vartų, bet jo ketinimus blokavo N.Ljubisavljevičius.

22 min. Įpusėjus kėliniui įvarčių nėra, o Kauno rajono komanda atrodo aktyvesnė. Galbūt „Žalgiriui“ atsiliepia nuovargis po ketvirtadienio Konferencijų lygos rungtynių?

Andriaus Skerlos auklėtinių išpuoliai retesni, bet sutinkami kur kas gilesniais atodūsiais ir emocijų pliūpsniais. Panašu, kad neutralūs sirgaliai – „mėlynųjų“ pusėje.

12 min. Kauno komanda rengia daugiau atakų, o žalgiriečiai stengiasi labiau ieškoti progų per greitus išpuolius.

Beveik 800 VIP kvietimų savo aplinkai išdalijęs Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis prieš finalą nenorėjo atskleisti, kurią ekipą palaikys. Kuluaruose kalbama, kad miesto vadovas buvo kaip reikiant nusivylęs, jog finale nebus Kauno miesto komandos. Kaip žinia, „Hegelmann“ formaliai atstovauja Kauno rajonui.

4 min. Pirma žalgiriečių ataka – R.Oliveiros smūgis labai pavojingas, kamuolys skriejo šalia virpsto.

Gausiai stadiono kampe įsikūrę Vilniaus „Žalgirio“ fanai pirmosiomis skanduotėmis pradeda kurti šventinę atmosferą. Prieš šias rungtynes specialų savų sirgalių žygį nuo S.Dariaus ir S.Girėno paminklo iki stadiono organizavo ir „Hegelmann“ klubas, bet organizuoto Kauno rajono komandos palaikymo nematyti.