Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kraupi ataskaita: iki 2022 metų pasaulio čempionato Katare žus 4 000 darbininkų

Vieno iš 2022 metų pasaulio futbolo čempionato Katare stadionų modelis.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Vieno iš 2022 metų pasaulio futbolo čempionato Katare stadionų modelis.
Šaltinis: Futbolo Ekspertas
0
Skaitysiu vėliau
A A

Belgijoje įsikūrusi Tarptautinė mainų sąjungos konfederacija (ITUC) savo parengtoje ataskaitoje paskelbė, kad ruošiantis 2022 metų pasaulio futbolo pirmenybėms Katare jau žuvo 1 200 darbininkų iš Indijos ir Nepalo. Organizacijos skaičiavimais, iki pirmųjų rungtynių 2022-aisiais iš viso žus 4 000 į Katarą atvykusių darbininkų. Tokie skaičiai atitinka abiejų minėtų valstybių ambasadų pateiktus duomenis.

Nepalo ambasada praėjusią savaitę išplatino pranešimą, kad nuo 2010 metų, kai pradėti vykdyti su būsimuoju čempionatu susiję projektai, jau žuvo 400 šios šalies gyventojų. Tuo metu Indijos ambasados duomenimis, nuo 2012-ųjų šios šalies darbininkų aukų skaičius jau pasiekė 500. Katare, pasak ITUC, dirba apie 1,4 milijono darbininkų, emigravusių iš įvairių šalių. Dauguma jų šiuo metu atlieka darbus, susijusius su būsimuoju čempionatu.

Ataskaitoje teigiama, kad mirčių priežasčių yra ne viena. Pagrindinės – nelaimingi incidentai darbe, širdies smūgiai dėl nepakeliamo karščio, ligos dėl prastų apgyvendinimo sąlygų.

Su minėtais skaičiais nesutinka Kataro pasaulio čempionato organizacinis komitetas, teigdamas, kad ITUC ataskaitos duomenys yra neteisingi ir klaidinantys. Nors čempionato organizatoriai pripažįsta, kad taisytinų dalykų, susijusių su darbuotojų darbo ir gyvenimo sąlygomis, yra, tačiau pabrėžia, kad šalis deda dideles pastangas, kad situacija pasikeistų į gerąją pusę.

Tačiau tai prieštarauja darbininkų pozicijai. Lusailo mieste besidarbuojantys svetimtaučiai iš Nepalo ir Indijos tikina, kad darbdaviai nemoka algų, verčia dirbti esant 50 laipsnių pagal Celsijų kaitrai, nesuteikia progų pailsėti ir atėmė pasus, kad darbininkai negalėtų grįžti namo. ITUC nuomone, toks elgesys ir labai prastos gyvenimo sąlygos yra modernių dienų vergovė.

Reaguodamas į tai, Kataro pasaulio čempionato organizacinis komitetas vasarį pranešė, kad pagerino daugelio darbininkų užmokesčio ir gyvenimo sąlygas.

Daug priekaištų dėl Katare rengiamo pasaulio futbolo čempionato sulaukianti Tarptautinė futbolo federacija (FIFA) siekia sušvelninti kritiką, teigdama, jog pripažįsta savo, kaip organizatorių, atsakomybę, užtikrinant žmonių teises turnyrą organizuojančiose šalyse. Tačiau realiai atliktų veiksmų, kurie patvirtintų šią poziciją, rasti sunku.

2015-aisiais FIFA balsuos, ar pakeisti metų metus galiojusią tvarką, kad čempionatai turi vykti vasarą. Dėl nepakeliamo karščio svarstoma pirmenybes rengti žiemą, tačiau tam prieštarauja daugelis futbolo lygų ir televizijos kompanijos, turinčios galiojančias sutartis. Kataro valdžia skuba nuraminti, kad čempionatas galės vykti vasarą, nes visur bus pasirūpinta šaldymo sistemomis.

Net jeigu būsimo turnyro šeimininkams pavyktų tuo pasirūpinti, nepasitikėjimo šešėlis nuo Kataro nepasislinks. Neseniai skelbėme, kad buvęs FIFA viceprezidentas Jackas Warneris yra įtariamas gavęs kyšį, mainais už balsą Kataro naudai renkant turnyro organizatorių.

Kompanija, kuri atliko 2 milijonų JAV dolerių vertės mokėjimą aukštam pareigūnui, yra valdoma asmens, kuriam FIFA visam gyvenimui uždraudė turėti reikalų su jos organizuojamomis varžybomis dėl kyšininkavimo.

Vien jau tokie įtarimai, nesvarbu, ar jie bus patvirtinti ar ne, parodo, kad FIFA suklydo, skirdama Katarui teisę rengti 2022 metų Pasaulio futbolo čempionatą. Per trejus metus, kurie praėjo nuo organizatorių paskelbimo momento, situacija nė kiek nepagerėjo, o kritikos lavina tik didėja.

Futbolo Ekspertas
Komentarai
Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką