Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugpjūčio 27d. 20:14

Lemiamo „Sūduvos“ mūšio vieta – futbolu alsuojantis IX Budapešto rajonas

„Groupama Arena“ 15min iš Budapešto
nuotr. Manto Krasnicko / „Groupama Arena“

„Devintasis rajonas“. Kažkur girdėta? Tikriausiai, bet kalba šįkart sukasi ne apie 2009-ųjų veiksmo filmą, o apie Budapešto rajoną, kurį ketvirtadienio vakarą šturmuos Marijampolės „Sūduva“, siekianti pirmą kartą Lietuvos istorijoje prasibrauti į Europos lygos grupių turnyrą.

Iš viso Budapeštas, kuriame gyvena daugiau nei 1,7 milijono žmonių, yra suskirstytas į 23 rajonus.

Tačiau susikoncentruokime į devintąjį, vadinamą Ferencvarošu. XVIII amžiuje ši Budapešto teritorija buvo viena iš pirklių, vykusių į miesto turgų, apsistojimo vietų. Tai paskatino vietinius imtis įvairių verslų būtent čia, dėl to gyvenvietė ėmė sparčiai plėsis.

Ferencvarošo vardą rajonui suteikė Francis I, kreipęsis dėl to į miesto tarybą 1792-aisiais.

Per savo istoriją šis rajonas daug keitėsi, vienu metu beveik visas buvo sugriautas, išgyveno daug krizių ir vėl kėlėsi. Dabar Ferencvaroše gyvena apie 76 tūkstančiai žmonių – panašiai tiek, kiek Panevėžyje, o pats rajonas įsikūręs beveik per 9 kilometrus nuo miesto centre stūksančių įspūdingų Vengrijos parlamento rūmų.

Antradienis Budapešte karštas. Nors vidurdienį saulė tik bandė skverbtis pro gan tankius debesis, 30-ties laipsnių šiluma privertė vietines moteris traukti iš rankinių vėduokles pritvinkusiame autobuse.

Atvykus prie „Ferencvaroš“ klubo namų stadiono, vadinamo „Groupama Arena“, pirmiausia žvilgsnis krypsta į milžinišką metalinį erelį, nagais įsikabinusį futbolo kamuolį. Erelis, kaip galima suprasti, yra Vengrijos čempionų komandos simbolis.

nuotr. Manto Krasnicko/„Groupama Arena“
nuotr. Manto Krasnicko/„Groupama Arena“

Garsiausias šalies klubas, įkurtas dar 1899-isiais, šiemet švenčia savo 120-ties metų jubiliejų ir tai puikiai jaučiama.

Visas Ferencvarošo rajonas šia proga yra virtęs viena didele istorinių klubo nuotraukų paroda. Ji prasideda šalia stadiono, kur eksponuojamos seniausios fotografijos. Jose futbolininkai labiau primena to meto aristokratus, o ne sportininkus.

nuotr. Manto Krasnicko/Nuotraukų paroda šalia „Groupama“ arenos
nuotr. Manto Krasnicko/Nuotraukų paroda šalia „Groupama“ arenos

Šalia stadiono esančiame nedideliame parke taip pat gausu įamžintų istorinių „Ferencvaroš“ komandos momentų. Tiesa, ne tik malonių, mat kai kuriose senose nuotraukose matyti ir policijos smurto prieš sirgalius protrūkiai.

Kadangi „Ferencvaroš“ turi ne tik futbolo komandą, galima rasti ir kitų sporto šakų istorijos epizodų.

Vis tik šalia Dunojaus upės įsikūręs Ferencvarošo rajonas nėra nei modernus, nei itin jaukus, jame tikrai nepajusite tos Budapešto dvasios, kuria alsuoja istorinis ir turistų itin mėgstamas miesto centras.

Štai ant šalia istorinių „Ferencvaroš“ nuotraukų esančio suoliuko lyg niekur nieko prigulė benamis. Aplink – daug statybų ir netvarkos, apleistų ir neaiškios paskirties pastatų, nežinia kurį dešimtmetį skaičiuojanti ligoninė, labiau atrodanti kaip mirties, o ne gyvybės namai.

Bendrą vaizdą kiek pagerina stūksantys maldos namai, vienas kitas šiuolaikiškesnis daugiabutis, prekybos centras ar išvaizdi vietinė.

nuotr. Manto Krasnicko/Ferencvarošo rajonas
nuotr. Manto Krasnicko/Ferencvarošo rajonas

Einant link būsimos gyvenamosios vietos išgirdau keturių iš pažiūros ne pačių draugiškiausių statybininkų, buvusių už tvoros, šūksnius. Nežinia, ar darbą, ar problemų jie norėjo pasiūlyti.

Į Vengriją atvykę Marijampolės „Sūduvos“ komandos futbolininkai įsikūrė vos už 2 kilometrų nuo stadiono esančiame keturių žvaigždučių viešbutyje.

Įdomu tai, kad Lietuvos čempionai apsistojo ant Ferencvarošo rajono ribos, mat nuo kito – Jozsefvarošo rajono – juos skiria tik viena nedidelė gatvelė.

Filmas „Devintasis rajonas“ kūrėjams uždirbo 189 milijonus eurų. Budapešte ketvirtadienio vakarą ant stalo bus pastatyta mažesnė, bet itin daug reiškianti suma – 3 milijonai eurų. O kartu tai – galimybė „Sūduvai“ dar labiau sudrumsti nuotaiką Ferencvaroše ir aukso raidėmis įsirašyti į Lietuvos futbolo istoriją.

Primename, kad pirmosios šių komandų rungtynės Marijampolėje baigėsi nulinėmis lygiosiomis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką