Dabar populiaru
Publikuota: 2017 kovo 7d. 11:20 , Atnaujinta: 2017 kovo 7d. 19:30

LFF viršūnėlių spyris į savus vartus: nulupę futbolo mėgėjus sušoks į prabangius BMW

Šalies futbole – vėl įtampa
Šalies futbole – vėl įtampa

Kantriai ir kruopščiai metus laiko klijuotas Lietuvos futbolo federacijos įvaizdžio veidrodis netikėtai pradėjo eižėti. Šalies futbolo mėgėjus įsiutino nepamatuotas LFF prezidento Edvino Eimonto užmojis apmokestinti 22 eurų mokesčiu kiekvieną didžiausios mėgėjų lygos žaidėją.

Šūvis sau į koją

Prieš keletą savaičių LFF prezidentas E.Eimontas žiniasklaidai dar kartą sudėliojo 2010 metais sukurtos šalies futbolo strategijos akcentus. Jos tikslas paprastas, bet labai ambicingas – iki 2020-ųjų futbolas turi tapti masiškiausia ir populiariausia sporto šaka Lietuvoje.

Šiuo metu 27 tūkst. registruotų futbolininkų skaičių federacijos vadovai tikina padidinsią bent dvigubai. Iš pradžių į šiuos skaičius futbolo visuomenė reagavo tik iš nuostabos kilsčiodama antakius, o LFF pradėjus imtis realių darbų, dažnas pradėjo šaukti plačia gerkle.

Laužas iš karto pradėjo rusenti atvira pasipiktinimo liepsna vos tik futbolo vadovai pristatė projektą, pagal kurį nuspręsta apmokestinti kiekvieną futbolininką 22 eurų metiniu mokesčiu, net jei jis ir žaidžia Sekmadienio mėgėjų futbolo lygos (SFL) žemiausiame divizione.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Edvinas Eimontas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Edvinas Eimontas

Išgirdę tokius LFF sumanymus, SFL komandų vadovai ir šiai organizacijai vadovaujantis praeityje vienas geriausių šalies arbitrų Paulius Malžinskas kaipmat pasišiaušė.

Futbolo entuziastai įsitikinę, kad populiariausiai šalies mėgėjų lygai tai būtų nepakeliamas akmuo po kaklu.

Šiuo metu SFL pirmenybės vienija apie šešias dešimtis komandų, kurioms priklauso per 3 tūkst. futbolo mėgėjų.

Daugelio komandų vadovai tikina jokiu būdu nemokėsią skandalingo mokesčio ir grasina išstosią iš LFF struktūros bei įkursiantys savo futbolo lygą.

Primygtinai bruka draudimą

Pirmadienio vakarą SFL klubų vadovai dėl susiklosčiusios situacijos buvo išsikvietę pasiaiškinti LFF viršūnėles.

Nors daugelis jų tikėjosi išvysti šio skandalingo projekto architektą E.Eimontą, pats LFF prezidentas į susirinkimą neatvyko ir gesinti konflikto pasiuntė LFF Varžybų ir renginių skyriaus vadybininką Tadą Dunauską bei vadovą Maksimą Bechterevą.

Facebook.com/Tadas Dunauskas
Facebook.com/Tadas Dunauskas

„Jei būtume tinkamai padarė namų darbus, šių diskusijų galbūt ir nebūtų reikėję, – iš karto prisipažino T.Dunauskas. – Licencijų skyrimo tvarka tikrai nesikeičia ir toliau vykdysime LFF Vykdomojo komiteto sprendimą, kuris buvo priimtas vasario 13-ąją dieną.

Mūsų tikslas yra ne tik jus apmokestinti ir išlošti pinigų. Pagrindinis tikslas – apdrausti futbolininkus ir užregistruoti juos visus mūsų bendroje duomenų bazėje. Turėjome situaciją ankstesniais metais, kai buvo pateikiami „galiojantys“ draudimo polisai, tačiau atsitikus nelaimingam įvykiui paaiškėdavo, kad jie negalioja. Norime tokių situacijų išvengti.“

Draudimo paslaugas teiktų bendrovė „Lloyds of London by Colemont“.

LFF darbuotojo teigimu, mirties rungtynių ar treniruočių metu žaidėjo artimiesiems būtų išmokėta 20 tūkst. eurų. Patyręs lūžį, futbolo mėgėjas gautų 500 eurų išmoką. Kiekvienas apdraustasis taip pat gaus 100 eurų kompensaciją magnetinio rezonanso tyrimui.

T.Dunauskas žada, kad licencija futbolo mėgėjui leis žaisti LFF organizuojamose varžybose, taip pat naudotis tam tikromis, bet kol kas dar nepatvirtintomis, federacijos privilegijomis – įsigyti atributikos, partnerių produkcijos, su nuolaidomis lankytis federacijos renginiuose.

Draudimo paslaugas teiktų „Lloyds of London by Colemont“. 1998 metais įregistruota bendrovė „Lloyds of London“ įgaliotu draudimo brokeriu Baltijos šalyse tapo prieš trejus metus. Bendrovė turi atstovus visuose trijuose Lietuvos didžiuosiuose miestuose, jau kuris laikas bendradarbiauja su šalies krepšinio federacija.

Futbolo mėgėjams pažymėjus, kad dauguma žaidėjų savo sveikatą yra apsidraudę ir netgi geresnėmis sąlygomis, nei siūlo LFF, T.Dunausko atsakymas sukėlė juoko pliūpsnį.

Jūs ir toliau būsite apsidraudę. Jums galios abu polisai, gausite kompensaciją iš abiejų draudimų.

„Jūs ir toliau būsite apsidraudę. Jums galios abu polisai, gausite kompensaciją iš abiejų draudimų“, – atsakė Varžybų ir renginių skyriaus vadybininkas, kuris yra ir LFF generalinio direktoriaus Nerijaus Dunausko pusbrolis.

Pagal pirminį sumanymą licencijų mokesčiai suskirstyti į tris kategorijas. Žaidėjams iki 14 metų teks piniginę paploninti 10 eurų, vyresniems – 22 eurais, už profesionalius žaidėjus klubai turės sumokėti po 40 eurų bei sutarties registravimo mokestį.

Tačiau tuo LFF lupikavimas nesibaigia. Futbolo mėgėjams beliko šypsotis skaitant tolimesnes projekto eilutes, pagal kurias žaidėjui perėjus į kitą klubą reikėtų susimokėti dar ir licencijos keitimo mokestį, atitinkamai pagal aukščiau išvardintas kategorijas – 3, 7 ar 14 eurų.

Jei dar to negana – pametus licenciją, už naują vėl tektų pakloti 10 eurų.

Federacijos nešelps

„Visa tai skamba tarsi pardavimų vadybininko pranešimas. Primygtinai kišate produktą ir paslaugą, kurios mums visai nereikia. Metai pasibaigs ir sakysite, jog iki šiol valgėte pomidorus, bet mes jums norime pardavinėti brokolius. Dar vėliau pradėsite reikalauti, kad įsigytume „Armani“ aprangą. Supraskite, kad mums viso to nereikia. Esame tik mėgėjai, o futbolas yra mūsų paprasčiausias pomėgis. Kam mums brukami tokie dalykai? LFF deklaruoja tikslą, jog svarbus masiškumas. Su tokiais sprendimais kertate šaką, ant kurios sėdit“, – T.Dunauskui į akis rėžė vienas diskusijos dalyvis.

Tai skamba tarsi pardavimų vadybininko pranešimas. Primygtinai kišate produktą ir paslaugą, kurios mums visai nereikia.

„Už mūsų pinigus norite suskaičiuoti, kiek žmonių sportuoja“, – piktinosi kitas.

„Norite, jog federacijai susimokėtume už tai, kad laisvalaikiu nusprendžiame paspardyti kamuolį“, – kraipė galvą trečias.

Futbolo mėgėjai prisiminė, kad praėjusiais metais registracijos mokestis žaidėjui kainavo vos 0,5 euro ir jokių problemų dėl to nekilo.

Priešpaskutiniame pagal pajėgumą mėgėjų divizione žaidžiančios Vilniaus „Žalgirio“ ištikimiausių sirgalių grupės „Pietų IV“ komandos idėjinis vadas Ingvaras Butautas įsitikinęs, kad nepasikeitus taisyklėms iš SFL pasitrauks dauguma komandų.

„Ar jūs norite, kad SFL liktu mažiau nei pusė dabartinių komandų? Kaip jūs tokiais veiksmais tikitės pasiekti E.Eimonto deklaruojamus 50 tūkst. surašytų futbolo mėgėjų? Pasakysiu atvirai, mūsų komandai tai yra gyvybės ar mirties klausimas. Tereikia paklausti tik taip: ar jūs atsisakote savo idiotiškos idėjos ir kada Vykdomasis komitetas apie tai praneš. Kitu atveju, matau tik vieną variantą – klubai išstos iš LFF struktūros ir įkurs savo savarankišką organizaciją. Nuo to nelaimės nė viena pusė“, – piktinosi I.Butautas.

Sauliaus Čirbos/LFF nuotr./Ingvaras Butautas
Sauliaus Čirbos/LFF nuotr./Ingvaras Butautas

Silpniausiame mėgėjų futbolo divizione rungtyniaujančio sporto žurnalistų pagrindu sudaryto „Press'o“ vadovas Tautvydas Vencevičius pažymėjo, kad komandoms ir taip reikia mokėti startinį mokestį, aikštės nuomą, pirkti aprangas, kainuoja ir kelionės į išvykų rungtynes.

„22 eurai tikrai yra nemaža suma. Jei niekas nepasikeis, mūsų komanda tikrai nežais. Beliks tik variantas vėl kurti ką nors savo, tačiau ar mes norime to paties bardako, kuris mėgėjų lygmenyje buvo prieš keletą metų?“ – klausė T.Vencevičius.

Vienas aktyviausių SFL bendruomenės narių klubas „Navigatoriai“ socialinio tinklo paskyroje surašė aštrų LFF vadovams skirtą laišką.

Tačiau visus šiuos būgštavimus LFF darbuotojas sutiko užsikimšęs ausis.

„Yra strategija. Mes ją vykdysime ir sieksime“, – aptakiai kalbėjo T.Dunauskas.

Jis pareiškė, kad tokia sistema taikoma ir krepšinyje, tačiau, 15min turimomis žiniomis, panašių mokesčių krepšinio mėgėjai tikrai nemoka.

Tarp kūjo ir priekalo

Tiesmukų klausimų diskusijos metu sulaukė ir LFF Vykdomajame komitete šio sprendimo nesustabdęs Vilniaus regiono futbolo sąjungos (VRFS) prezidentas Gintautas Žemaitis. Organizacijos, po kurios sparnu yra SFL, vadovas greitai susiprato atsidūręs tarp dviejų girnapusių.

Sauliaus Čirbos nuotr./Gintautas Žemaitis
Sauliaus Čirbos nuotr./Gintautas Žemaitis

Jis prisipažino palaikęs šią iniciatyvą, tačiau tikino, jog ateinančio Vykdomojo komiteto posėdžio metu bandys pakreipti įvykius priešinga linkme.

„Nesakysiu, kad padariau teisingai, – prisipažino VRFS vadovas. – Iš tiesų Vykdomajame komitete šio mokesčio gerai nenagrinėjome ir sakiau, kad turėtume visa tai dar gerai apčiupinėti. Buvo sakoma, kad bus apskaičiavimas ir išaiškinimas, tačiau yra kaip yra.“

Anot jo, mokestį įvesti buvo nuspręsta sekant „visų jį turinčių pažangiausių Europos šalių pavyzdžiu“.

„Prezidentas (E.Eimontas) naujas, imlus vyrukas. Glaudžiai bendrauja su naujuoju UEFA prezidentu (slovėnu Aleksandru Čeferinu, – aut.past.), kuris taip pat atstovauja mažai šaliai. Kiek suprantu, stengiamasi visas federacijas aplyginti, kad nebūtų didelės takoskyros. Visur diegiamos gerojo valdymo praktikos. Šis registracijos mokestis visose šalyse yra. Klausimas tik dėl jo dydžio. Kaip skaičiavome mes? Padalijome šį mokestį iš mėnesių skaičiaus ir gavome, kad žaidėjui kas mėnesį tenka susimokėti tiek, kiek kainuoja viena skardinė alaus. Jei už tai mėgėjas gauna draudimą ir dar kai kurias privilegijas, galbūt nėra tragedijos“, – svarstė G.Žemaitis.

Šiais laikais už dyką net į nosį negausi, tad kažkoks registracijos mokestis tikrai turės būti.

Jo nuomone, 22 eurai – psichologinis barjeras, kurį futbolo mėgėjams galbūt vertėtų peržengti, tačiau nesulaukęs palaikymo, VRFS vadovas pažadėjo artimiausio Vykdomojo komiteto metu teikti pasiūlymą, kad futbolo mėgėjų komandos turėtų galimybę rinktis: mokėti tik registracijos mokestį ar registracijos mokestį su draudimu.

„Šiais laikais už dyką net į nosį negausi, tad kažkoks registracijos mokestis tikrai turės būti. Aš jus palaikysiu. Jūsų balsas yra man įstatymas, jūs mane išrinkote. Bet kokiu atveju, šį klausimą mes įtrauksime į darbotvarkę“, – įsipareigojo prie sienos remiamas G.Žemaitis.

Vykdomajame komitete su LFF prezidentu yra trylika narių. Jei balsų skaičius išsiskirsto po lygiai, lemiamas yra LFF prezidento balsas.

G.Žemaitis skaičiuoja, jog jo iniciatyvą palaikyti turėtų dviejų neįvardintų komitetų ir keturių apskričių atstovai. Taigi kitą savaitę vyksiančiame posėdyje tikrai bus karšta.

SFL vadovas mūru stoja už klubus

Vilniaus regiono futbolo sąjungos valdybos narys bei SFL prezidentas P.Malžinskas įsitikinęs, jog ateinančią savaitę bus sprendžiamas šalies mėgėjiško futbolo likimas.

Niekas mums neuždraus žaisti futbolo ir mėgautis šiuo žaidimu.

„Kai federacijos atstovas ateina į susirinkimą ir nepasiruošęs sako, jog jūs turite nusipirkti licenciją, nes neturėsite teisės mėgėjiškai žaisti... Mane užmuša tokie dalykai. Ar taip sakantys žmonės ką nors supranta apie futbolo vystymą ir futbolo strategiją?“ – iškalbingai klausė SFL prezidentas.

Jo teigimu, jei šis klausimas nebus išspręstas ir nebus rasta kompromisų, SFL veikiausiai išstos iš VRFS.

„SFL susikūrė kaip nepriklausoma organizacija, tad ir vėl taps nepriklausoma. Manau, klubai sukurs savo atskirą nepriklausomą lygą. Niekas mums neuždraus žaisti futbolo ir mėgautis šiuo žaidimu“, – prognozavo P.Malžinskas.

Organizatorių nuotr./Paulius Malžinskas
Paulius Malžinskas (viduryje)

Kaulija iš mėgėjų, bet perka prabangius BMW

Ne vienas futbolo mėgėjas šiomis dienomis piktinosi, jog toks sprendimas priimtas beveik tuo pačiu metu, kai LFF pasirašė gana prieštaringai vertinamą sandorį.

Vasario 21-ąją pagrindiniu LFF rėmėju tapo garsiam automobilių prekės ženklui BMW Lietuvoje atstovaujanti bendrovė „Krasta Auto“.

Ketverių metų bendradarbiavimo sutartis įamžinta pompastišku renginiu, E.Eimonto bei „Krasta Auto Vilnius“ pardavimų ir rinkodaros vadovo Tomo Rizgelio parašais, o nacionalinės rinktinės gynėjas Deividas Česnauskis iš salono išvairavo naujutėlaitį BMW.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Tomas Rizgelis ir Edvinas Eimontas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Tomas Rizgelis ir Edvinas Eimontas

Išplatintame pranešime žiniasklaidai skelbiama, jog iš viso „Krasta Auto“ federacijai perdavė aštuonis naujus automobilius – po tris BMW 5 ir 3 serijos sedanus bei po vieną BMW X5 ir X3 modelį.

Anot pranešimo, automobiliai LFF suteikti išskirtinėmis, su BMW koncernu suderintomis sąlygomis mainais už suteiktą reklamos pozicijų paketą.

Vis dėlto spaudos konferencijos metu 15min žurnalistui pasiteiravus E.Eimonto, ar šis sandoris kiek nors federacijai kainavo, LFF prezidentas kalbą suko kiek kitaip.

Finansinių sutarties detalių LFF prezidentas atskleisti nenorėjo.

„Žinoma, kad kainavo, tačiau tai abiem pusėms naudingas verslo sandoris“, – teigė E.Eimontas.

Finansinių sutarties detalių LFF prezidentas atskleisti nenorėjo, tačiau 15min žiniomis, kasmet šių BMW automobilių nuoma LFF kainuos apie 48 tūkst. eurų.

LFF vadovo teigimu, automobiliais federacijos darbuotojai vežios svečius.

LFF atstovai po straipsnio pasirodymo atsiuntė papildomą komentarą:

„Žaidėjų licencijavimo klausimas neturi jokio ryšio su naujais LFF rėmėjais. Kalbant apie konkrečią partnerystės su BMW naudą, ji apima abipusius įsipareigojimus ir bendradarbiavimą. Taip, LFF turi įsipareigojimų dėl automobilių veiklos nuomos, tačiau yra tam tikri įsipareigojimai ir iš BMW atstovų pusės, o tų įsipareigojimų vertė vien LFF logistinėms reikmėms taip pat skaičiuojama penkiaženklėmis sumomis.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką