-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

„Manchester United“ savininkai Glazeriai ieško naivuolių, kurie investuotų į klubą ir padengtų milžiniškas jo skolas

Daugelis finansininkų jau seniai bado pirštu į Europos klubinio futbolo, ypač Anglijos, pavojingą žaidimą su skolomis. Jos vis auga, o tai kelia grėsmę klubų ateičiai. „Manchester United“ – ne išimtis. Klubą įsigijusi JAV verslininkų Glazerių šeima iš karto sukrovė visas skolas pačiai ekipai. Matydami, jog augančios palūkanos gali destabilizuoti „Manchester United“ padėtį, akcininkai galiausiai ryžosi parduoti dalį akcijų Niujorko biržoje ir taip padengti dalį skolų.
„Manchester United“ futbolo klubo gerbėjai neslepia priešinškumo komandą valdančiai Glazerių šeimai
„Manchester United“ futbolo klubo gerbėjai neslepia priešiškumo komandą valdančiai Glazerių šeimai / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Glazerių šeima įsigijo Anglijos futbolo klubą „Manchester United“ 2005 m. už 1,2-1,4 mlrd. dolerių. Visos skolos buvo „kraunamos“ ant klubo pečių, o tai labai nepatiko gerbėjams. Pamenate, jie ne kartą būrėsi norėdami patys perpirkti savo mylimą ekipą, tačiau nesutarus dėl kainos su akcininkais, nieko reikšmingo neatliko.

Amerikiečiams Anglijos ekipos įsigijimas buvo ne kas kita, kaip finansinė investicija, įsigyta naudojant finansinį svertą. Valdantys didžiulę verslo imperiją, kurioje yra maisto, energetikos, nekilnojamojo turto, sporto ir kitų bendrovių, Glazeriai patvirtino, jog prieš įsigydami „Manchester United“, jie mažai ką nutuokė ir apie futbolą, ir patį „Manchester United“. Jie žinojo tik tiek, kad ši komanda turi gerbėjų visame pasaulyje, o sporto sektoriaus pajamos ir auditorijos yra augančios.

Kol klubo pajamos yra didesnės nei paskolų palūkanų suma, tol klubas neturi problemų su mokumu. „Manchester United“ vadovas Davidas Gillas ilgą laiką teigė, jog nemato problemų dėl didelių klubo skolų.

Nuo 2005 metų, „Manchester United“ sumokėjo daugiau nei 800 mln. dolerių palūkanoms dengti, o šiuo metu klubas turi beveik 700 mln. dolerių paskolų.

Tačiau neseniai jis pripažino, jog jos kelia realią grėsmę klubo stabilumui. Oficialios finansinės ataskaitos, pranešimai parodo, jog per visą laikotarpį nuo 2005 metų, „Manchester United“ sumokėjo daugiau nei 800 mln. dolerių palūkanoms dengti, o šiuo metu ant klubo „kabo“ beveik 700 mln. dolerių paskola.

Klubas per 9 mėnesių laikotarpį nuo 2011 m. vidurio skyrė net apie 400 tūkst dolerių per dieną savo obligacijoms išpirkti ir paskolos palūkanoms padengti, grynųjų pinigų atsargos sumažėjo nuo 180 mln. dolerių iki 40 mln. dolerių. Tuo tarpu pajamos smuko 6 proc.

Pati Glazerių šeima pradėjo jausti, jog reikia turėti ir šiokį tokį finansinį buferį, jeigu pajamos pradėtų mažėti. Todėl jie ryžosi parduoti dalį klubo akcijų. Pirmadienį JAV Vertybinių popierių komisija patvirtino „Manchester United“ akcijų prospektą, kartu su numatytu kainos diapozonu už akciją (16,7 mln. akcijų, t.y. apie 10 proc., 16-20 dolerių akcijos kaina).

Išlaikys kontrolę

Šių metų pradžioje Glazeriai ketino parduoti dalį akcijų Singapūro akcijų biržoje, nes būtent Azijoje yra didžiulis būrys gerbėjų, stiprūs investuotojai. Bet prasidėję neramumai akcijų rinkose jų planus kiek atidėjo. Jie grįžo prie šios idėjos gegužę, tačiau nutarė akcijas parduoti per Niujorko biržą, kuri kiek greičiau atsitiesė po kritimo.

Taip pat labai svarbu, jog būtent JAV birža suteikia daugiau laisvių akcijų pardavėjams nei bet kuri kita rinka. Pasirinkę „augančios bendrovės“ kategoriją biržoje, „Manchester United“ galės rečiau teikti finansines ataskaitas, turės ir daugiau laisvių, lyginant su Londono ar Azijos biržomis.  

Klubas sieks parduoti daugiau A klasės akcijų, kurios turi 10 kartų mažiau balso teisių, nei dabartinių akcininkų B kategorijos akcijos. Tai reiškia, jog Glazeriai ir toliau išliks viendaldžiai sprendžiant esminius klubo klausimus.
Klubo vertinimas primena burbulą

Anglijos ekipa yra vertingiausias sporto klubas pasaulyje, jo pajamos auga kasmet. „Forbes“ analitikai „Mancheržster United“ vertina maždaug 2,23 mlrd. Dolerių – 19 proc. daugiau nei antroje vietoje esantį Madrido „Real“ (1,88 mlrd. dolerių).

Patys Glazeriai „Manchester United“ vertina beveik 3 mlrd. Dolerių – 30 proc. geriau nei „Forbes“. Tai jie nurodė nustatydami akcijos kainą viešojo pirminio akcijų platinimo metu.

Kas gali tiek mokėti už bendrovę, kuri net dividendų nemokės?“ – klausia analitikas Jonas Oggas.

Remiantis „Bloomberg“ duomenimis, Anglijos ekipa bus 5-10 kartų brangesnė nei kiti biržoje esantys futbolo klubai („Juventus“, Kobenhavn“ ar Dortmundo „Borussia“).  Be to, klubas nemokės dividendų. „Kas gali tiek mokėti už bendrovę, kuri net dividendų nemokės, o augimo galimybėms nėra garantijų, atsižvelgiant į vis augančią konkurenciją aikštėje bei sero Alexo Fergusono amžių“, – retoriškai klausia analitikas Jonas Oggas.

„Aš nepirkčiau. Man patinka pirkti pigiai, o per pirminius viešuosius akcijų siūlymus stengiamasi parduoti kuo brangiau. Santykiniai rodikliai man neatrodo patraukliai“, – panašiai mąsto ir vienas žinomiausių Lietuvoje investicijų valdytojų Donatas Frejus iš „Orion Asset Management“.

Man pačiam visas šis procesas primena kelių mėnesių senumo „Facebook“ atvejį. Jo akcijos biržoje buvo parduotos netgi labai brangiai. Visi pirko, nes žinojo, kokia čia įmonė, patikėjo jos augimo planais. Tačiau po kelių akimirkų akcijos pradėjo stipriai kristi.

„Manchester United“ taip pat pristato save kaip pasaulinę bendrovę – sporto klubą, kuris turi daugiau nei 600 mln. gerbėjų visame pasaulyje, o jo prekinį ženklą atpažįsta kiekviename planetos kampelyje. Tai pinigų darymo mašina, tačiau investuoti remiantis tik tikėjimu, jog ji augs, mokant tiek brangiai, yra nelogiška.

Toks yra investuotojo požiūris. Vis dėlto iš sirgaliaus pozicijų vaizdas kiek kitoks. Tai tarsi galimybė įsigyti dalelę savo mėgstamo klubo, tapti jo savininku, nors praktiškai ir neturinčiu balso teisių. Tereikia užsimerkti, pasiduoti emocijoms ir investuoti.

Gautos lėšos už parduotas akcijas atiteks akcininkams. Kažkiek liks klube ir bus padengta paskolos dalis. Klubui tai bus labai naudinga. Atsiras galimybė daugiau investuoti į naujus žaidėjus, nes kol kas tendencijos tokios, jog vis daugiau klubo pajamų suryja paskolos palūkanos.

Konkurentų akcininkai (Romanas Abramovičius, Kataro investuotojai), linkę įnešti savo kapitalą į klubą ir juo finansuoti ekipos išlaidų dalį, o Glazerių šeima tik siurbia pinigus iš klubo. Todėl būtina kaip galima labiau sumažinti savo skolos svertą, kad jis „neprarytų“ paties klubo.

Akcijų pardavimas – vienas iš būdų tai padaryti. Tik klausimas, kas investuos į tokį brangų klubą?      

Footandbrain.com

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius