Marius Bagdonas. Nyderlandai – Ukraina: ką aš pamačiau?

Po septynerių metų Nyderlandai efektingai sugrįžo į didžiąją futbolo sceną. Sekmadienio vakarą Amsterdame vykusiame pirmajame „Euro 2020“ mače Johano Cruyffo tėvynainius išvydome tokius, kokius ir buvome įpratę matyti visada – genialiai atakuojančius ir nerūpestingai risnojančius į gynybą. Ukrainos komanda buvo palaužta 3:2, bet viskas galėjo būti kur kas paprasčiau. 15min sporto žurnalistas Marius Bagdonas išskiria kelis įdomiausius rungtynių aspektus.

1 pastebėjimas nuo sofos

Frankie De Jongas, Georginio Wijnaldumas ir Martenas de Roonas meistriškai kontroliavo rungtynių tempą ir dominavo viduriniame aikštės trečdalyje. Jei šis trejetas tokią pačią kokybę demonstruos ir toliau, prieš „oranžinius“ rimtų problemų turės bet kuri šio čempionato komanda.

Visgi rungtynės trunka ne valandą, o 90 minučių. Įmušę antrą įvartį, šeimininkai akivaizdžiai prarado koncentraciją ir buvo skaudžiai nubausti.

2 pastebėjimas nuo sofos

Milžinišku tempu prasidėjusiose rungtynėse ukrainiečiai spartos neatlaikė pirmieji. Įpusėjus kėliniui Andrijaus Ševčenkos pagrindinis dirigentas Oleksandras Zinčenka vis dažniau sąmoningai stabdydavo atakas, leisdamas saviškiams atsipūsti. Kėlinio antra pusė jau akivaizdžiai priklausė šeimininkams, bet pramušti solidžiai žaidusio Georgijaus Buščano niekaip nesisekė. Visgi po pertraukos vaizdas smarkiai pasikeitė – olandai tvirtai perėmė iniciatyvą, o ukrainiečių vartininko kinkos pradėjo drebėti.

3 pastebėjimas nuo sofos

Ukrainos apranga šią vasarą sukėlė didžiausią diskusijų audrą, bet reikia pripažinti, jog yra viena gražiausių šiame čempionate. Ukraina – vienintelė „Joma“ ekipiruote papuošta „Euro 2020“ komanda. Dar po vieną ekipą rengia „Hummel“ (Danija) ir „Jako“ (Šiaurės Makedonija), keturias – „Puma“, aštuonias – „Adidas“, devynias – „Nike“.

Lūžio taškas

53-ioji minutė ir pirmas įvartis. Puikiai iki to epizodo žaidęs Ukrainos vartininkas G.Buščanas bandė gelbėti situaciją išeidamas iš vartų ir nesėkmingai atmušdamas kamuolį tiesiai Georginio Wijnaldumui po kojomis. Nyderlandų kapitonas neklydo ir mušė užtikrintai. Tada atrodė, kad ukrainiečiai sugriuvo, bet kėlinio viduryje stebuklingai nušvito šansas išsigelbėti. Visgi tuos du ukrainiečių įvarčius daugiau lėmė šeimininkų atsipalaidavimas, o ne svečių atkaklumas.

Didmeistrių partija

Atrankos varžybose olandai dažniausiai naudojo taktinę schemą 4-3-3, bet tai buvo seniai ir netiesa. Prieš Ukrainą Frankas De Bouras „išstatė“ 3-5-2 ir iki pertraukos ši veikė neblogai.

Jose Mourinho olandų dabartinį strategą yra pavadinęs „vienu labiausiai nevykusių trenerių“, bet bent jau pirmajame „Euro 2020“ mače jo sumanymai veikė neblogai.

Ir visgi chaoso ir jaudulio mačo pabaigoje nepavyko išvengti, bet ukrainiečiams gyvybę įpūtė nuostabus Andrijaus Jarmolenkos įvartis, o ne Andrijaus Ševčenkos taktiniai sumanymai.

„Scanpix“ nuotr./Frankas de Boeras

X faktorius

Denzelis Dumfriesas. Tikrai niekas nesitikėjo, kad dešinys „PSV Eindhoven“ gynėjas sužais savo gyvenimo rungtynes. 25-erių futbolininkas siautė palei šoninę liniją, sukūrė du pirmus Nyderlandų įvarčius ir netgi tapo komandos gelbėtoju įmušdamas trečią, kai šeimininkai įjungė laisvą pavarą ir galvojo, kad visas darbas jau padarytas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Denzelis Dumfriesas

Geriausias žaidėjas

Frenkie De Jongas. Neįmušė, neatliko rezultatyvaus perdavimo, bet pradėjo visas tris Nyderlandų įvarčiai pasibaigusias atakas. „Barcelona“ saugas buvo fantastiškas ir iš karto užčiaupė kritikus, jog jam šiame čempionate gali trūkti šviežumo.

Nuogąstauta ne be reikalo – šį sezoną inteligentiškasis aikštės generolas „Barcoje“ žaidė 49 mačus arba 4492 minutes ir pagal pastarąjį rodiklį „La Liga“ čempionate nusileido tik vienam aikštės žaidėjui.

F.De Jongas dabartinėje rinktinėje bene labiausiai primena legendinį J.Cruyffą: nuostabus kamuolio valdymas ir sprendimai, rizika ir pasitikėjimas savimi. Oranžinių sirgaliai vėl turi savo numylėtinį, kuris pirmajame čempionato mače nepradingo ir nesislėpė už draugų nugarų, bet vedė komandą į priekį.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Frenkie de Jongas

Nelaimėlis

Ukrainos rinktinės ir Budapešto „Ferencvaroš“ puolėjui Oleksandrui Zubkovui „Euro 2020“ truko vos 10 minučių. Traumą patyręs futbolininkas buvo pakeistas ir vietą aikštėje užleido Marlosui.

Visgi tikruoju mačo nelaimėliu tapo O.Zinčenka, pralaimėjęs lemiamą oro dvikovą 14 cm aukštesniam ir atletiškesniam D.Dumfriesui, kai šis įmušė pergalingą olandų įvartį.

Mačas Ukrainos rinktinės ryškiausiai žvaigždei buvo labai sunkus tiek stabdant įspūdingą Nyderlandų saugų trejetą, tiek bandant kažką organizuoti atakoje.

„Scanpix“ nuotr./Oleksandras Zinčenka

Kritiko strėlė

Sminga į Vitalijų Mykolenką. Olandams mušant pirmąjį įvartį Kijevo „Dinamo“ kairysis gynėjas nepataikė į kamuolį ir D.Dumfriesas atliko „raktinį“ perdavimą į baudos aikštelę, po kurio G.Wijnaldumas išvedė šeimininkus į priekį. Antrojo įvarčio metu V.Mykolenka vėl pralaimėjo dvikovą savo tiesioginiam konkurentui ir Woutas Weghorstas smeigė vinį iš kelių metrų. Beje, praėjusią žiemą „Wolfsburg“ bokštas irgi buvo patekęs po padidinamuoju stiklu, kai instagrame suabejojo koronaviruso politika, cituodamas prieštaringai vertinamą gydytoją ir sąmokslo teorijų kūrėją Christiane Northrup. Vėliau W.Weghorstas viešai atsiprašė.

Prieštaringas epizodas

60-oji minutė ir antras Nyderlandų įvartis. Ukrainiečiai apeliavo į teisėją, jog tame epizode prie jų vartų prasiveržęs D.Dumfriesas prasižengė prieš V.Mykolenką, o vėliau ir stovėjo nuošalėje bei trukdė vartininkui W.Weghorsto smūgio metu, tačiau VAR technologija Felixą Brychą „apgynė“.

Saldžioji porelė

D.Dumfriesas prieš V.Mykolenką. Vienas terorizavo, kitas įnirtingai gynėsi – ir taip visas 90 minučių.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Denzelis ir Dumfries ir Vitalijus Mykolenka

Žmogus su švilpuku

Pirmą geltoną kortelę Felixas Brychas parodė tik 93-iąją dvikovos minutę – turbūt tai geriausiai iliustruoja, kokio lygio teisėjas yra šis teisės daktaras iš Miuncheno.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Felixas Brychas

Intrigos/nuobodulio metras

90 proc. Kol kas gražiausias šio „Euro 2020“ mačas, bet kai žaidžia J.Cruyffo tautiečiai kitaip dažniausiai ir nebūna.

Vibracija tribūnose

Amsterdame vykusiame mače „muziką užsakinėjo“ oranžiniais marškinėliais pasipuošę šeimininkų aistruoliai, bet pirmo kėlinio pabaigoje kelissyk nugriaudėjo ir galingas „U-kra-i-na!“. Kai Andrijus Jarmolenka mačo pabaigoje įmušė gražiausią šio čempionato įvartį, šiam plojo ir olandai. Amsterdamas visada buvo miestas, kur žmonės supranta, kas yra gražus futbolas.

Skaičius

38 – Nyderlandų vartus gynęs Maartenas Stekelenburgas yra vyriausias šio čempionato žaidėjas (38 metai, 264 dienos). Jis taip pat tapo vyriausiu savo šalies futbolininku, žaidusiu pasaulio ar Europos čempionatuose ir pagerino Edwino dan der Saro rekordą („Euro 2008“, 37 metais ir 236 dienos).

Žodis – ne žvirblis

„Visada tikėjau, kad tas šansas bus, o tada atsidūriau tinkamoje vietoje ir tinkamu metu. Tai nebuvo mano geriausias mačas, bet pats gražiausias“, – apie pergalingą įvartį mačo didvyris D.Dumfriesas.

Istorijos nesuklastosi

5 – pirmą kartą Europos čempionatų istorijoje rungtynės baigėsi penkiais įvarčiais, kai po pirmojo rungtynių kėlinio švieslentė rodė du apskritus nulius.