Dabar populiaru
Publikuota: 2019 birželio 16d. 13:48

Metai po pasaulio čempionato: rusai „kabino“ ir bučiavo, bet yra ir niūrių debesų

Natalija Andrejeva tituluoja gražiausia Rusijos futbolo aistruole.
Praėjo metai po pasaulio futbolo čempionato Rusijoje.

Praėjus metams po pasaulio futbolo čempionato, Rusija renka didžiausias minias į stadionus nuo SSRS laikų. Tačiau populiariausiame šalies sporte lieka problemų.

Tūkstančiai futbolo mėgėjų turi savų prisiminimų apie pasaulio futbolo pirmenybes Rusijoje 2018 metais.

„Draugiški, bendraujantys, smagūs žmonės, kurie puikiai priėmė svečius – apkabino mus ir net bučiavo“, – prisiminė Kroatijos žurnalistė Tomo Ničota, pasakodama įspūdžius „Sport-express“, praėjus metams po viešnagės Rusijoje.

„Scanpix“ nuotr./Aštuntfinalio mačas: Kroatija – Danija.
„Scanpix“ nuotr./Aštuntfinalio mačas: Kroatija – Danija.

„Ne viskas praėjo idealiai. Kartais buvo labai sunku pasiekti stadionus. Pirmiausia, visi viešbučiai buvo labai toli nuo arenų, o antra – labai trukdė spūstys. Ypač Maskvoje“, – pažymėjo Erikas Bieldermanas iš Prancūzijos sporto dienraščio „L'Equipe“.

„Pirmasis sunkumas buvo kalba, – prisiminė pernai į Sočį pirmiausia patekęs brazilų „Globo TV“ reporteris Frederico Ribeiro. – Aš su dviem Panamos sirgaliais radau taksi ir pasiekiau viešbutį. Tačiau ten niekas nekalbėjo angliškai. Buvo neapsakomai sunku bendrauti. Teko naudoti Google vertėją. Iš kitos pusės – buvo malonių siurprizų. Rusai – labai svetingi.“

„Scanpix“ nuotr./Rusijos futbolo sirgalės
„Scanpix“ nuotr./Rusijos futbolo sirgalės

O kas pasikeitė pačioje Rusijoje prabėgus metams po didžiosios futbolo šventės?

Pilnesnės tribūnos

Nauji stadionai ir išaugęs dėmesys futbolui padėjo Rusijos futbolo lygos rungtynių lankomumui išaugti iki 16,8 tūkst. žiūrovų per rungtynes 2018–2019 m. sezoną. Tai daugiausia nuo 1989 metų, kai Rusijos klubai dar žaidė SSRS čempionate.

Rostove prie Dono pietvakarių Rusijoje namų rungtynes stebėjo vidutiniškai 31 tūkst.

„Žmonės atėjo pažiūrėti rungtynių per pasaulio čempionatą, jiems patiko nuotaika. Jie nori, kad ji toliau tokia būtų ir Rusijos lygos rungtynėse“, – sakė Rusijos futbolininkų asociacijos vadovas Aleksandras Zotovas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Rusijos futbolo sirgaliai Samaros stadione.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Rusijos futbolo sirgaliai Samaros stadione.

Tiesa, iki didžiųjų Europos futbolo valstybių pagal žiūrovų lankomumą Rusijai dar toli. Dabar ji rikiuojasi tarp Škotijos ir Nyderlandų lygų, nors vidurkis yra aukštas, kaip niekada.

Kyla sunkumų užpildyti erdvius stadionus, ypač mažesniuose miestuose. Iš vienuolikos pasaulio čempionato stadionų visi naudojami Rusijos lygos rungtynėms, bet trys jų nesurenka daugiau nei 50 proc. vietų šį sezoną.

Prasčiausi rodikliai ateina iš Sočio, kurio komanda žaidžia antrojoje pagal pajėgumą lygoje ir surenka po 3,9 tūkst. žiūrovų savo 47 tūkst. vietų stadione.

Kaliningrado „Baltika“ rungtynes stebi po 5,9 tūkst. sirgalių, nors stadione prie pat Lietuvos telpa 35 tūkst. žmonių.

„Scanpix“ nuotr./Kaliningrado stadionas
„Scanpix“ nuotr./Kaliningrado stadionas

Dauguma stadionų yra išlaikomi valstybės ir finansuojami pagal prieš pasaulio čempionatą parengtą programą.

Saugumo galvosūkiai

Rusijos saugumo pajėgos susitvarkė su rasizmo ir kitais iššūkiais per pasaulio pirmenybes, tačiau toliau darbuotis nėra taip paprasta.

Prieš čempionatą buvo sukurtos specialios tapatybės kortelės sirgaliams, o keli tūkstančiai rusų fanų jų negavo dėl ankstesnių nusižengimų.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Maskvos gatvėse žmonės šventė Rusijos rinktinės pergalę prieš Ispaniją.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Maskvos gatvėse žmonės šventė Rusijos rinktinės pergalę prieš Ispaniją.

Ši sistema pratęsta ir Rusijos pirmenybėms, bet sirgaliai protestuoja. Dalis jų nepatenkinti ir dėl agresyvesnių policijos veiksmų – pasaulio čempionate pareigūnai elgėsi švelniau.

„Neteisėti areštai, nepaaiškinama gaišatis, policijos užkardos, kaukės“, – buvęs Rusijos futbolo veikėjas Igoris Lebedevas taip apibūdino saugumo vaizdą per praėjusį mėnesį Samaroje vykusį Rusijos taurės finalą.

Teisės ir laisvės

Rusijos pareigūnai buvo svetingi per pasaulio pirmenybes, bet tai nesitęsė amžinai.

Į tai bandė atkreipti dėmesį „Pussy Riot“ protestuotojos, kai pernai įsiveržė į aikštę per pasaulio čempionato finalą.

„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./„Pussy Riot“ Pasaulio futbolo čempionato finalo metu išbėgo į aikštelę
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./„Pussy Riot“ Pasaulio futbolo čempionato finalo metu išbėgo į aikštelę

Per pastaruosius metus Rusijoje policija sugrįžo prie sau įprastesnių sunkios rankos veiksmų – šimtai žmonių greitai buvo užgniaužti ir išvežti per protestus Maskvoje praėjusį trečiadienį.

Aktyvistas Piotras Veržilovas, kuris pernai buvo tarp įsiveržusiųjų į aikštę, gavo 15 dienų areštą, kas Rusijos standartais yra lengva bausmė. Rugsėjį jis netikėtai susmuko ir susirgo, pats tvirtino, kad buvo apnuodytas.

Kita protestuotoja Veronika Nikulšina pasakojo, kad jaučiasi sekama, nors šiaip dirba aktore.

„Prie teatro, kuriame dabar vaidinu, man atėjus atsirado policijos automobilis. Kai aš išeinu iš pastato, automobilis irgi nuvažiuoja. Akivaizdu, kad mane seka“, – moteris pasakojo naujienų agentūrai AP.

„Scanpix“ nuotr./Per finalą į aikštę įsiveržę „Pussy Riot“ nariai protestavo prieš žmonių teisių pažeidimus Rusijoje.
„Scanpix“ nuotr./Per finalą į aikštę įsiveržę „Pussy Riot“ nariai protestavo prieš žmonių teisių pažeidimus Rusijoje.

Infrastruktūra

Mažesniuose miestuose, kuriuose vyko pasaulio čempionato rungtynės, valstybė finansavo naujų kelių ir oro uostų statybas.

Būta tam tikrų nesėkmių – šalia Volgogrado stadiono atsirado milžiniška įgriuva.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Volgogrado stadionas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Volgogrado stadionas

Tačiau bendrai vietos gyventojai patenkinti papildomai išleistais pinigais infrastruktūrai.

„Viskas, kas sukurta prieš pasaulio čempionatą, naudojama žmonių. Visi oro uostai, geležinkelių stotys, keliai, stadionai, sporto infrastruktūra“, – vardijo FIFA atstovas Aleksejus Sorokinas. – Mes matome, kad kiekvienas stadionas sutraukia daugiau žmonių į futbolo rungtynes.“

Moterų futbolas

Valdininkai sako, kad futbolą žaidžiančių rusų skaičius pastebimai išaugo po pasaulio čempionato. Sporto ministras Pavelas Kolobkovas praėjusią savaitę pareiškė, kad 2,9 mln. rusų dabar žaidžia reguliariai, skaičius nuo 15 proc. šoktelėjo iki 20 proc.

„Scanpix“ nuotr./Rusija – Velsas
„Scanpix“ nuotr./Rusija – Velsas

Apie futbolą žaidžiančias moteris skaičių nėra.

„Ne tik berniukai, bet ir daug mergaičių lanko futbolo akademijas, Rusijos futbolo federacija dabar pergalvoja, kaip ugdyti talentus toliau, – sakė žaidėjų asociacijos vadovas A.Zotovas. – Reikalaujama, kad mokyklose atsidarytų vis daugiau mergaičių futbolo skyrių.“

Nepaisant to, jaunosios futbolininkės Rusijoje susiduria su problemomis, nes negali matyti geriausių pasaulio futbolininkių.

Rusijos valstybiniai televizijos sporto kanalai ignoruoja šiuo metu vykstantį pasaulio moterų futbolo čempionatą – čia parodytos atidarymo rungtynės, bet kitos – ne.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

03:39
01:19
00:58

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką