TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Naujas FIFA korupcijos skandalas: priežastys ir galimos pasekmės

Jackas Warneris
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Jackas Warneris
Šaltinis: Futbolo Ekspertas
0
A A

Nuo to momento, kai Josephas Blatteris paskelbė, kad 2022 metų pasaulio futbolo čempionatas vyks Katare, buvo galima tikėtis, jog pasiruošimas jam nepraeis be prieštaringumų. Ir jų iš tiesų sulaukėme – diskusijų dėl turnyro datos, nerimo dėl galimybės vartoti alkoholį, homoseksualų teisių gynimo grupių protestų. Galiausiai, šią vasarą itin rimtas smūgis organizatoriams buvo skandalas dėl darbininkų, ruošiančių infrastruktūrą, išnaudojimo. Tačiau tokių kaltinimų, kurie į viešumą iškilo šią savaitę, turbūt tikėjosi mažai kas.

Į britų dienraščio „The Daily Telegraph“ žurnalistų rankas pakliuvo FTB dokumentas, rodantis, kad buvęs FIFA viceprezidentas Jackas Warneris iš Kataro įmonės, kuri prisidėjo ruošiant šalies pasiūlymą, gavo 2 milijonus JAV dolerių. Be to, daugiau nei 1 milijonas buvo perverstas ir jo sūnums. Dokumentas datuotas 2010 metų gruodžio 15 diena – tai reiškia, praėjus vos porai savaičių nuo momento, kai Kataras laimėjo teisę rengti čempionatą. Oficiali dokumente nurodyta premijos priežastis – profesinės konsultacijos.

Šie kaltinimai neatrodo laužti iš piršto. J.Warneris jau iki šiol turėjo panašaus tipo problemų. 2011 metais jis buvo apkaltintas kyšių davimu Karibų regiono futbolo asociacijoms ir pasitraukė iš FIFA valdymo organų. Tyrimas susijęs su šiais kaltinimais vis dar vyksta. Iki tol Trinidado ir Tobago pilietis buvo ilgiausiai FIFA vykdomajame komitete dirbęs narys bei viena iš įtakingiausių paskutinių kelių dešimtmečių figūrų CONCACAF organizacijoje.

Pasekmės, kurias potencialiai gali sukelti šios naujienos, yra labai daugialypės. Tik pasirodžius įtarimams buvo pradėtas kelti klausimas, ar nereikėtų iš Kataro atimti teisės rengti čempionatą. Tiesa, apie tai svarstyti dar per anksti, nes pirmasis žingsnis bus vidinis FIFA tyrimas, kuris turėtų atsakyti į bent dalį iškilusių klausimų. Realu, kad į šį procesą įsitrauks ir teisėsaugos atstovai. Reaguoti į situaciją turėtų ir buvę Kataro konkurentai, kurių pasiūlymai buvo atmesti kaip prastesni.

Kaip jau minėjome, įtampos, susijusios su čempionatu, užteko ir iki šiol. Labai daug diskusijų kelia tai, kad birželio ir liepos mėnesiais Katare vyrauja itin aukšta temperatūra, dažnai viršijanti 40 laipsnių pagal Celsijų. Nors organizatoriai teigia galintys pastatyti stadionus su reguliuojamu klimatu, tačiau tai vis tiek stipriai paveiktų pasirengimą varžyboms ir sirgalių patogumą. Viena iš pasiūlytų alternatyvų yra turnyrą perkelti į žiemą, bet tuomet reiktų keisti nacionalinių čempionatų tvarką ir derėtis su TV kompanijomis, kurios pirko transliacijų teises galvodamos, jog varžybos vyks vasarą.

Netiesiogiai šis skandalas pradėjo kelti įtarimus ir dėl 2018 metų pasaulio čempionato Rusijoje. Abu laimėtojai buvo paskelbti tuo pačiu metu ir iš karto susilaukė labai skeptiškų vertinimų. Jeigu nesąžiningais veiksmais pasinaudojo Kataro atstovai, negalima atmesti galimybės, kad tokiu pačiu keliu teisę gavo ir Rusijos futbolo asociacija. Čia reikėtų priminti, kad Rusijos konkurentai buvo itin stiprūs. Į teisę rengti čempionatą pretendavo Portugalijos-Ispanijos ir Belgijos-Nyderlandų duetai bei Anglija.

Apskritai, jeigu šie duomenys pasitvirtintų, FIFA kaip pasaulinio futbolo autoriteto pozicija taptų gerokai silpnesnė. Vienas iš svarbiausių finansinių šaltinių, kuriuo remiasi svarbiausias tarptautinis futbolo valdymo organas, yra tokių pasaulinio garso rėmėjų kaip „Coca Cola“, „Visa“ ar „Adidas“ finansinė parama. Šios įmonės vargu ar norės būti siejamos su organizacija, kurią krečia korupcija. Futbolas yra pernelyg populiarus sportas, kad jos svarstytų pasitraukimo galimybę, tačiau didieji rėmėjai gali turėti įtakos personalo ir struktūros kaitai.

Įdomu, kad jau po 2010 metų prie FIFA vykdomojo komiteto prisijungęs Theo Zwanzigeris neseniai sprendimą suteikti Katarui teisę rengti pasaulio čempionatą pavadino „nedovanotina klaida“. Tokia nuomonė labai kontrastuoja su J.Blatterio pozicija, kuris iki šiol nuosekliai palaikydavo Katarą. Tai, kaip FIFA reaguos ir spręs šią problemą, gali nulemti ne vien būsimo čempionato lokacijos, bet ir visos organizacijos ateitį.

Futbolo Ekspertas
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką