Dabar populiaru
Publikuota: 2018 kovo 11d. 10:22

„Super erelis“ iš pasaulio futbolo čempionato nusileido ant Palangos vejos

Lukmanas Haruna
A.Pliadžio ir Scanpix nuotr. / Lukmanas Haruna

Buvęs „Monaco“ ir Kijevo „Dinamo“ klubų futbolininkas Lukmanas Haruna netikėtai pasirodė A lygos pirmenybėse šią savaitę. Su „Super ereliais“ vadinamais Nigerijos rinktinės futbolininkais 2010 metų pasaulio čempionate žaidęs vidurio saugas būdamas 27-erių tikisi atgaivinti savo karjerą žaisdamas „Palangos“ komandoje.

L.Haruna nebuvo pats greičiausias žaidėjas „Sportimos“ arenoje per rungtynes su Vilniaus „Žalgiriu“, bet aikštėje nebuvo labiau savimi pasitikinčio futbolininko.

Suprasti akimirksniu

  • Lukmano Harunos karjera:
  • 2009-2011 m. "Monaco"
  • 2011-2016 m. Kijevo "Dinamo"
  • 2015 m. "Hoverla"
  • 2015 m. "Anži"
  • 2016 m. "Astana"
  • 2018 m. "Palanga"

Kai žaisdami su vienais lygos favoritais dauguma „Palangos“ futbolininkų dažnai bandė kuo skubiau ir kuo toliau spirti kamuolį nuo savo vartų, jis, sustabdęs kamuolį prie pat savo baudos aikštelės, tyčia palaukė kelių varžovų ir keliais apgaulingais judesiais laisvai iš jų išsivadavo.

„Scanpix“ nuotr./Lukmanas Haruna ir Lionelis Messi
„Scanpix“ nuotr./Lukmanas Haruna ir Lionelis Messi

Atrodė, kad kamuolys limpa prie futbolininko iš Nigerijos kojų. Keli triukai, šokiai su kamuoliu bei meistriški perdavimai komandos draugams aikštės viduryje sufleravo apie bundantį žaidėjo meistriškumą, nors tai nebuvo paprastos rungtynės jam ir „Palangai“, tądien sostinėje patyrusiai „Žalgirio“ pamoką 0:4.

„Buvo geros rungtynės, man pirmosios Lietuvoje. Aišku, mes kartu dar mažai laiko, tikiuosi, kad prisitaikysiu labiau, kai sužaisiu daugiau rungtynių ir labiau padėsiu Palangos komandai, – 15min sakė L.Haruna, tikintis, kad Lietuvos čempionatas taps tramplinu grįžtant į tą lygį, kai jis žaidė prieš Lionelį Messi ir kitas žvaigždes pasaulio futbolo pirmenybėse bei Čempionų lygoje.

„Dar sunku daryti išvadas, bet akivaizdu, kad individualiai tai labai stiprus žaidėjas, – L.Haruna paliko įspūdį ir „Žalgirio“ treneriui Aurelijui Skarbaliui. – Klausimas toks – kodėl tokio pajėgumo žaidėjas yra čia – Lietuvoje?“

VIDEO: Lukman Haruna-Goals

Iš Lagoso geto – į futbolo žvaigždyną

L.Harunos karjera prasidėjo taip svaigiai, kaip tik gali svajoti 19-metis afrikietis, kilęs iš didžiausios Nigerijos ir visos Afrikos miesto Lagoso.

Jo tėvas buvo futbolininkas, tiesa, ne paties aukščiausio lygio. Nors šiuo žaidimu neužsikrėtė kiti šeši jo vaikai, vienas jų – Lukmanas – pradėjo spardyti kamuolį Lagoso gatvėse. Berniukas gaudavo į kailį nuo mamos, kuri labiau norėjo matyti vaiką mokyklos suole nei futbolo lauke, o pirmuosius futbolo batelius pavyko nusipirkti turguje tik dėl to, kad pardavėjas padarė nuolaidą, išgirdęs, kad vaikiui nebeliko pinigų sugrįžti namo. Tačiau tėvas stūmė į priekį sūnų futbolo aikštėje, kurioje šis netruko atskleisti savo talentą.

Tapęs Nigerijos jaunimo rinktinės kapitonu, netrukus jis sulaukė kvietimo į pasaulio čempionatą, kai „Super erelių“ treneris Larsas Lagerbackas dairėsi kuo pakeisti traumą patyrusį Londono „Chelsea“ saugą Johną Obi Mikelį.

L.Haruna pelnė pirmąjį savo įvartį per kontrolines rungtynes su Kolumbija, o paskui gavo šansą pasirodyti pasaulio čempionato Pietų Afrikoje rungtynėse prieš Diego Maradonos treniruojamą Argentinos rinktinę su L.Messi, Gonzalo Higuainu ir Carlosu Tevezu priešakyje.

„Scanpix“ nuotr./Lukmanas Haruna (dešinėje) ir Carlosas Tevezas
„Scanpix“ nuotr./Lukmanas Haruna (dešinėje) ir Carlosas Tevezas

Nigerija pralaimėjo tą mačą 0:1, kaip ir kitas rungtynes 1:2 Graikijai, prieš kurią L.Haruna vėl žaidė 90 minučių.

Nors tame pasaulio čempionate L.Haruna žaidė sulaukęs vos 19-os metų, jis jau buvo pusiaukelėje savo karjeros etapo „Monaco“ klube, kuris 2007 metais prisiviliojo talentingą jaunuolį, nors šis buvo ir tokių klubų, kaip Madrido „Real“ akiratyje.

„Monaco“ klube 2009-2011 metais L.Haruna sužaidė 44 rungtynes ir įmušė tris įvarčius, bet Monako komandai iškritus iš Prancūzijos lygos, jaunasis saugas buvo parduotas už 2,8 mln. dolerių Kijevo „Dinamo“ klubui, su kuriuo jis sudarė penkerių metų sutartį.

„Scanpix“ nuotr./Lukmanas Haruna yra žaidęs „Monaco“ klube.
„Scanpix“ nuotr./Lukmanas Haruna yra žaidęs „Monaco“ klube.

Tačiau Ukrainoje L.Haruna neįsibėgėjo, nors ir sužaidė garsiausiame Ukrainos klube pusšimtį mačų ir pelnė 8 įvarčius. 2015-2016 m. jis buvo skolinamas kitai Ukrainos komandai „Hoverla“, paskui Machačkalos „Anči“ (Rusija), „Astana“ (Kazachstanas) klubams, bet neužsilaikė nė viename jų, o praėjusius metus praleido be klubo ir oficialių rungtynių.

Aš niekada nemaniau, kad pateksiu į tokią padėtį, bet gyvenimas tęsiasi, futbolas tęsiasi. Tad esu čia, Lietuvoje.

„Ilgai gydžiausi traumą, paskui nebūna lengva sugrįžti į aukščiausią lygį. Patekęs į tokią situaciją, turi prisitaikyti – toks futbolas. Atsitinka tokių dalykų, kokių negali numatyti, – 15min paklaustas apie tai, kodėl daug žadanti karjera įstrigo, sakė L.Haruna. – Aš niekada nemaniau, kad pateksiu į tokią padėtį, bet gyvenimas tęsiasi, futbolas tęsiasi. Tad esu čia, Lietuvoje. Tikiuosi, kad kiekvieną mačą būsiu vis stipresnis.“

Uždirbdavo daug, bet Palangos klubui nėra brangus

L.Harunos pagalbos tikisi „Palangos“ treneris Valdas Trakys.

Nors praėjusius metus šis futbolininkas nežaidė jokiame čempionate, žaidėjai su tokiais karjeros įrašais labai retai užsuka į Lietuvos A lygą – „Trakų“ saugas Diniaras Bilialetdinovas, žaidęs Rusijos rinktinėje ir Anglijos klube „Everton“, yra labiau išimtis nei taisyklė.

Kaip A lygos debiutantei „Palangai“, kurios biudžetas – 250 tūkst. eurų – yra mažiausias Lietuvos pirmenybėse, pavyko pasikviesti L.Haruną?

Alfredo Pliadžio nuotr./Valdas Trakys
Alfredo Pliadžio nuotr./Valdas Trakys

„Visiems keista: kodėl Palangos klubas? – šyptelėjo V.Trakys. – Tam tikrų žmonių tam tikri ryšiai padėjo jį pasikviesti.

Jis nekainuoja daug mūsų klubui. Yra tam tikros suinteresuotos grupės, kurios prisidėjo, kad jis būtų čia. Jo tikslas – žaisti ir grįžti į rimtą futbolą. Jei jis toliau darys tai, ką sako, jis čia neužsilaikys ir iškeliaus pirmyn. Tai tarsi bendras projektas. Jei viskas bus gerai, – visiems bus gerai: „Palangai“, jam ir tiems žmonėms.“

L.Haruna įpratęs prie tikrai didelių pinigų. Nigerijos žiniasklaida prieš porą metų rašė, kad jo netekino Kazachstane pasiūlytas 600-700 tūkst. eurų atlygis, nes futbolininkas norėjo uždirbti 1,2 mln. per metus.

„Sunku pasakyti, bet turbūt ne tik traumos pristabdė jo karjerą. Galbūt dar ir ambicijos – Kijevo „Dinamo“ jo metinis kontraktas buvo toks, kaip „Palangos“ kelerių metų biudžetai kartu sudėjus. Žmogus galėjo sau per Kalėdas pasidovanoti naują namą prie vandenyno ar naują „Porsche“.

Kažkada per karjerą taip pasitaiko. Pats esu buvęs panašioje padėtyje, kai po sutarties Azerbaidžane, gero atlygio pats pradedi save aukščiau vertinti, – sakė V.Trakys, buvęs Lietuvos rinktinės puolėjas, per karjerą žaidęs Rusijoje, Islandijoje, Škotijoje, Azerbaidžane, Graikijoje, bet tarp legionieriaus etapų vis grįždavęs į Lietuvos klubus. – Manau, kad su juo įvyko kažkas panašaus. Jis buvo ties labai gerų klubų slenksčiu, bet vis kažkas sutrukdydavo.

Praėjusią vasarą jis buvo tris mėnesius „Lans“ klube (Prancūzijos 2-oji lyga), per dvejas draugiškas rungtynes įmušė įvarčius, bet gavo traumą ir klubas nusprendė nepasirašyti sutarties.“

„Scanpix“ nuotr./Lukmanas Haruna penkerius metus priklausė Kijevo klubui.
„Scanpix“ nuotr./Lukmanas Haruna penkerius metus priklausė Kijevo klubui.

Kijevo „Dinamo“ jo metinis kontraktas buvo toks, kaip „Palangos“ kelerių metų biudžetai kartu sudėjus. Žmogus galėjo sau per Kalėdas pasidovanoti naują namą prie vandenyno ar naują „Porsche“.

Neprašo krevečių ar aštuonkojų

Dabar L.Haruna tikina patogiai besijaučiantis šaltame Lietuvos pajūryje.

Jis įprato prie sniego Ukrainoje, o pirmieji įspūdžiai Lietuvoje yra geri, nepaisant rezultato rungtynėse Vilniuje.

„Nežinau daug apie Lietuvą, – pripažino „Palangos“ futbolininkas. – Pinigai nesvarbu, svarbiausia žaidimo laikas ir gera savijauta. Klubo darbuotojai, vadovai, treneris – visi priėmė mane, tokį, koks esu. Tikiuosi, kad grįždamas į savo lygį padėsiu komandai.“

Nors karjeros pradžioje jis turėjo nedidelių nemalonumų, kai dėl karjeros Monako klube praleido Nigerijos rinktinės rungtynes, skandalų jo karjeroje nėra užfiksuota.

Ir „Palangos“ treneriui L.Haruna palieka simpatiškos asmenybės įspūdį.

„Radome jam normalų eilinį butą, netoli jūros. Tiesa, Palangoje visi būstai netoli jūros. Miestas tvarkingas, jis neprašo išskirtinių sąlygų – nereikia atvežti krevečių ar aštuonkojų.

Nuo pat pirmųjų dienų Palangoje noriai bendrauja su visais mūsų žaidėjais. Susikalba angliškai, taip pat ir prancūziškai, – sakė V.Trakys, pats mokantis prancūzų kalbą. – Tikrai neatvažiavo čia su Buratino nosimi – normalus, adekvatus žmogus.“

Alfredo Pliadžio nuotr./Vilniaus „Žalgiris“ – „Palanga“
Alfredo Pliadžio nuotr./Vilniaus „Žalgiris“ – „Palanga“

Išsiskyrė aikštės matymu ir kovingumu

Dabar įdomiausia, ką L.Haruna parodys Lietuvos stadionuose ir arenose.

„Net ir pirmosiose rungtynėse matėsi, kad tai aukšto lygio žaidėjas, jei dar fizinis pasirengimas pakils... – kalbėjo V.Trakys. – Man patiko, kad jis kovojo. Kai kur net per daug – ačiū teisėjams, kad raudonos kortelės neparodė, nes jis labai norėjo kažką parodyti.

Tikrai neatvažiavo čia su Buratino nosimi – normalus, adekvatus žmogus.

Man patiko jo aikštės matymas, sprendimų priėmimas. Galbūt, jei būtų žaidęs su žaliai baltais marškinėliais, būtų dar kitaip suspindėjęs. Pas mus kiek sunkiau, nes žaidėjų meistriškumas žemesnis.“

Ar iš tiesų toks žaidėjas geriau atrodytų stipresniame klube? „Geroje komandoje visi žaidėjai lengviau atsiskleistų, – nesiginčijo „Žalgirio“ treneris A.Skarbalius. – Tačiau geroje komandoje ir vietą išsikovoti sunkiau. Nesakau, kad jis negautų žaidimo laiko „Žalgiryje“, bet jam reikėtų išsikovoti, įrodyti savo pajėgumą kasdien.

Tikiuosi, kad jis turi ambicijų ir noro sugrįžti į aukštą lygį, parodyti, kad čia yra vienas geriausių žaidėjų ir tada jam pavyks sugrąžinti savo karjerą į tuos bėgius, kuriais jis važiavo.“

Alfredo Pliadžio nuotr./Vilniaus „Žalgiris“ – „Palanga“
Alfredo Pliadžio nuotr./Vilniaus „Žalgiris“ – „Palanga“

To paties labai nori ir L.Haruna, kurio sutarties sudaryta iki sezono pabaigos, bet kontrakte yra galimybių iškeliauti, Palangos klubui gavus tam tikrą kompensaciją.

„Ilgai buvau be futbolo, – sakė jis. – Tikiuosi, sugrįžti į savo sportinį piką. Dabar man reikia žaisti daug, kad galėčiau sugrįžti į savo lygį. Aš atvykau čia žinodamas, kad turiu pats prisitaikyti prie skirtingų situacijų. Šiuo atveju Palangoje man ir yra svarbiausia pakelti savo žaidimo lygį.

Aš buvau iškritęs kelis mėnesius dėl traumos, bet dabar jaučiuosi gerai, tikiuosi, kad taip ir bus. Aš padėsiu komandai, o komanda padės man.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Patikrinta 15min Aktualu

Tiesa ar melas? Agnė Širinskienė: „LRT taryboje yra politikų“

Aktualu

Susirūpinta dėl druskos ant Vilniaus šaligatvių: ar dėl jos džiūva medžiai?

24sek

O.Kostičius: apie beprotišką V.Romanovo pasiūlymą ir ypatingą dukrelės istoriją Kaune

Aktualu

Pirmąkart Sakartvelui vadovaus moteris, tačiau džiaugtis nėra kuo

Gazas

Automobilinės dangos – kurios iš tikrųjų veikia, o kurios plonina piniginę?

„Eurolygos diena“: kova dėl 8 vietos dabar – o kas toliau?

Aktualu

Strasbūre išpuolį per kalėdinę mugę surengęs užpuolikas – nušautas

Aktualu

Orai.lt: prognozes diktuoja iš šiaurės atslinkęs anticiklonas

24sek

J.Valančiūnui prireikė operacijos: nežais mažiausiai mėnesį

Aktualu

Su rusais bendravo mažiausiai 14 D.Trumpo rinkimų kampanijos pareigūnų. Kodėl tiek daug?

Aktualu

Ar Rusija tikrai ruošiasi surengti galingą invaziją į Ukrainą?

Vardai

J.Stambrauskaitei – svarbi proga: „Nėra su kuo namie džiaugtis sėkme, tai atšvenčiau su draugais“

Aktualu

Panevėžyje girtas vairuotojas bandė apsimesti nedirbančio „Hesburger“ klientu

Pasaulis kišenėje

Išskirtinė Kalėdų eglė: Kretinga šiemet – tarsi aplieta Kalėdomis

24sek

„Bayern“ treneris – apie gerą „Žalgirio“ žinutę ir solidžius Šaro pasirinkimus

Vardai

Mia kardinaliai pakeitė šukuoseną – tapo ilgakase: ar tinka?

Gyvenimas

J.Arlauskaitė-Jazzu – apie meilę, dėkingumą, kritiką ir tai, kas žavi vyruose

Aktualu

Kuriozas Panevėžyje: avariją sukėlęs panevėžietis demaskavo girtą vairuotoją

Aktualu

Koks yra tris šalis vienijančio karinio bataliono tikslas?

Aktualu

Kandidatų į Vilniaus merus vizijos ateičiai: nemokamas viešasis transportas ir vanduo

Naujienos

Patikrinta 15min Aktualu

Tiesa ar melas? Agnė Širinskienė: „LRT taryboje yra politikų“

Aktualu

Susirūpinta dėl druskos ant Vilniaus šaligatvių: ar dėl jos džiūva medžiai?

Sportas

Plaukimo čempionate – netikėtai blankus R.Meilutytės startas ir sudaužytas Lietuvos rekordas

24sek

O.Kostičius: apie beprotišką V.Romanovo pasiūlymą ir ypatingą dukrelės istoriją Kaune

Gazas

Automobilinės dangos – kurios iš tikrųjų veikia, o kurios plonina piniginę?

„Eurolygos diena“: kova dėl 8 vietos dabar – o kas toliau?

Aktualu

Strasbūre išpuolį per kalėdinę mugę surengęs užpuolikas – nušautas

Vardai

143 kg svėrusi Rima Antonovienė: „Pasakiau sau – geriau jau mirsiu sportuodama, nei lašinių kalėjime“

Aktualu

Pirmąkart Sakartvelui vadovaus moteris, tačiau džiaugtis nėra kuo

Aktualu

Orai.lt: prognozes diktuoja iš šiaurės atslinkęs anticiklonas

24sek

J.Valančiūnui prireikė operacijos: nežais mažiausiai mėnesį

Aktualu

Su rusais bendravo mažiausiai 14 D.Trumpo rinkimų kampanijos pareigūnų. Kodėl tiek daug?

Vardai

J.Stambrauskaitei – svarbi proga: „Nėra su kuo namie džiaugtis sėkme, tai atšvenčiau su draugais“

Aktualu

Panevėžyje girtas vairuotojas bandė apsimesti nedirbančio „Hesburger“ klientu

Pasaulis kišenėje

Išskirtinė Kalėdų eglė: Kretinga šiemet – tarsi aplieta Kalėdomis

Vardai

Mia kardinaliai pakeitė šukuoseną – tapo ilgakase: ar tinka?

Gyvenimas

J.Arlauskaitė-Jazzu – apie meilę, dėkingumą, kritiką ir tai, kas žavi vyruose

Aktualu

Ar Rusija tikrai ruošiasi surengti galingą invaziją į Ukrainą?

24sek

„Bayern“ treneris – apie gerą „Žalgirio“ žinutę ir solidžius Šaro pasirinkimus

Aktualu

Kuriozas Panevėžyje: avariją sukėlęs panevėžietis demaskavo girtą vairuotoją

Vardai

Ypatingos

06:07
05:50

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką