Dabar populiaru
Publikuota: 2017 sausio 14d. 10:04

Nesutramdomieji liūtai, varinės kulkos, eržilai, voverės: pažintis su Afrikos rinktinių pravardėmis

Afrikos futbolas – toks pats spalvotas, kaip ir žemynas
„Scanpix“ nuotr. / Afrikos futbolas – toks pats spalvotas, kaip ir žemynas

Rinktinių pravardės – neatsiejama Afrikos futbolo dalis. Prieš šeštadienį Gabone prasidedantį 31-ąjį šio žemyno čempionatą 15min kviečia iš arčiau susipažinti su Afrikos rinktinių neoficialiais pavadinimais bei jų kilmės istorijomis.

Futbolo kultūros dalis

Europoje viskas gerokai paprasčiau. Dauguma Senoji žemyno rinktinių futbolo sirgalių yra pavadinamos atsižvelgiant į jų nacionalinės aprangos spalvas. Pavyzdžiui, Italijos rinktinė nuo seno vadinama „Squadra Azzurra“ (žydroji komanda), Prancūzijos – „Les Bleus“ (mėlynieji), Ispanija – „La Furia Roja“ (raudonoji furija). Pasaulio čempionė Vokietija turi tiesiog „Die Mannschaft“ (komanda) pavadinimą.

Afrikoje viskas kur kas originaliau, painiau ir įdomiau.

Afrikoje viskas kur kas originaliau, painiau ir įdomiau. Čia neoficialūs pavadinimai yra atskira futbolo kultūros dalis, ne tik suteikianti Afrikos žemynui papildomų atspalvių, bet ir rodanti atskiros tautos identitetą, atskleidžianti valstybių charakterį bei istoriją.

Vienos stipriausių žemynų ekipų, Alžyro, futbolininkai neretai pavadinami „Feneko lapėmis“. Fenekas – mažas naktinis lapių šeimos gyvūnas, ypač paplitęs šiaurinėje Afrikos dalyje. Skirtingai nei kitos lapės, fenekai gyvena grupėmis.

Nors fenekai paprastai yra aktyviausi tamsiu paros metu, šios šalies futbolo gerbėjai jau laukia, kada lapės išlįs į dienos šviesą – pirmą ir paskutinį kartą Afrikos čempionu Alžyras tapo 1990-aisiais.

Neretai Alžyro futbolininkai Afrikoje pavadinimi ir „dykumų kariais“ (Les Guerriers du Désert), tačiau ši pravardė nėra tokia populiari.

„Scanpix“ nuotr./Alžyro futbolo rinktinė
„Scanpix“ nuotr./Alžyro futbolo rinktinė

Žurnalisto kūdikis

Pietų Afrikos Respublikos rinktinės pravardės „Bafana Bafana“ (vaikinai) krikštatėviu laikomas šios šalies žurnalistas Sibusiso Mseleku, 1992 metais pavartojęs šį terminą tuomet, kai šalis grįžo į tarptautinę areną.

„Scanpix“ nuotr./Sibusiso Mseleku
„Scanpix“ nuotr./Sibusiso Mseleku

Iš apartheido išsivadavusiai šaliai reikėjo šviežio optimizmo ir vilties gurkšnio ir ši sirgalių skanduote galiausiai virtusi frazė tapo vienu didžiausių PAR sporto įkvėpimo šaltinių.

„Bafana Bafana“ prigijo ir padėjo vietos berniukams 1996-aisiais laimėti namuose vykusį čempionatą ir keliems dešimtmečiams tapti viena stipriausių komandų visame žemyne.

Beje, šios šalies moterų rinktinės pravardė gimė kone identišku būdu ir PAR futbolininkės vadinamos tiesiog „merginomis“.

Kaip liūtai tapo nesutramdomais

Keturis kartus čempionatą laimėjusios Kamerūno rinktinės futbolininkai nuo seno vadinami „Nesutramdomaisiais liūtais“. Šią pravardę pasaulis ypač garsiai pradėjo linksniuoti po 1990-ųjų metų pasaulio pirmenybių Italijoje, kai Kamerūnas su legendiniu Roger Milla pateikė ne vieną staigmeną, tapo pirmąja Afrikos rinktine, nužingsniavusia iki ketvirtfinalio, o fiziškai tvirti afrikiečiai demonstravo akiai patrauklų, gyvą bei technišką futbolą.

„Scanpix“ nuotr./„Nesutramdomieji liūtai“
„Scanpix“ nuotr./„Nesutramdomieji liūtai“

Tačiau nedaug kas žino, kad iš pradžių Kamerūno futbolininkai buvo vadinami tiesiog liūtais. Kai 1972-aisiais metais „liūtai“ namuose vykusiose pirmenybėse sugebėjo iškovoti tik bronzos medalius, tuometinis šalies prezidentas Ahmadou Ahidjo nusprendė panaudoti psichologinį triuką, kuris stebuklingai suveikė.

Būtent jis prie pravardės pirmasis pridėjo žodį nesutramdomieji. Neįtikėtina, tačiau ši gudrybė pasirodė pranašiška. Devintajame dešimtmetyje Kamerūnas tapo sunkiai sulaikoma jėga Afrikoje ir laimėjo titulus 1984 ir 1988 metais, o vėliau pakartojo šią sėkmę ir 2000 bei 2002-aisiais.

Garsioji leopardo kepurė

„Scanpix“ nuotr./Mobutu Sese Seko
„Scanpix“ nuotr./Mobutu Sese Seko

Kongo Demokratinės Respublikos (1971–1997 m. Zairo) rinktinės futbolininkai daugiau nei pusę amžiaus žinomi „leopardų“ slapyvardžiu. Šis gyvūnas puikuojasi net šalies herbe, o jo kultas buvo ypač stiprus 1965–1997 metais šalį valdant Mobutu Sese Seko.

Šalies lyderis labai dažnai nešiojo iš leopardo odos pasiūtą kepurėlę, kuri buvo tapusi savotišku jo prekės ženklu.

1997 metais šalyje įvykdžius perversmą, naują pavadinimą gavo ir nacionalinė šalies rinktinė. Tuomet ji trumpam buvo pradėta vadinti liūtukais Simbomis, tačiau šis pavadinimas neprigijo.

2006 metais paskelbus naują šalies konstituciją, leopardas vėl atsirado tiek šalies herbe, tiek nacionalinės futbolo rinktinės simbolikoje.

Zvimbiančios kulkos

1976-aisiais sidabro medalius iškovojusi Gvinėjos rinktinė vadinama „Syli Nationale“. Žodis „syli“ vietos susu kalba reiškia dramblį. Šis gyvūnas yra gana populiarus vakarinėje Afrikos pakrantėje, o žodis „syli“ Gvinėjoje turi nemenką ir istorinę reikšmę – taip 1971–1985 metais vadinosi šalies valiuta.

Nepaisant milžiniško dydžio, „Dramblių“ nacionalinė komanda pastaraisiais metais Afrikos žemyne madų nedemonstruoja ir bus priversta praleisti šiemetines pirmenybes.

Vieną originaliausių pavardžių turi ir kita šiemetinį turnyrą praleisianti rinktinė – Zambija. Chipolopolo išvertus į lietuvių kalbą reiškia „varinės kulkos“.

Šį pavadinimą komanda gavo nuo vario kasyklų Kitve. Anksčiau Zambijos komanda buvo vadinama KK11, taip įamžinant ilgamečio šalies prezidento (1964–1991) Kennetho Kaundos inicialus, tačiau šiam pasitraukus iš valdžios, komanda gavo kur kas labiau bauginančią pravardę.

Paskutiniajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje kulkų gamyba buvo vienas esminių Zambijos ekonomikos variklių.

2012-aisiais „Varinės kulkos“ negailestingai suvarpė liūtus, sakalus bei dramblius ir pirmą kartą sensacingai tapo stipriausia komanda žemyne.

„Scanpix“ nuotr./Herve Renardas ir Zambijos rinktinė švenčia visų laikų svarbiausią pergalę
„Scanpix“ nuotr./Herve Renardas ir Zambijos rinktinė švenčia visų laikų svarbiausią pergalę

Gyvūnijos įvairovė – plati

Labai dažna praktika, jog nacionalinė šalies rinktinė pakrikštijama tiesiog pagal toje šalyje populiarų gyvūną ar paplitusią rūšį.

„Scanpix“ nuotr./Burkina Faso futbolo federacijos logotipas
Burkina Faso futbolo federacijos logotipas

Tokiu būdu Angolos futbolininkai jau nuo seno vadinami „juodosiomis antilopėmis“, Burkina Faso – „eržilais“, Žaliojo Kyšulio salų – „mėlynaisiais rykliais“, Botsvanos – „zebrais“, Komorų – „latimerijomis“, Gabono – „panteromis“, Gambijos – „skorpionais“, Lesoto – „krokodilais“, Mozambiko – „mambomis“, Ruandos – „vapsvomis“, Ugandos – „gervėmis“.

Yra nemažai ir tokių pravardžių, kurias lėmė istorinės ar politinės aplinkybės. Pavyzdžiui, egiptiečiai visame žemyne žinomi kaip „Faraonai“, o Ganos futbolininkai vadinami „Juodosiomis žvaigždėmis“. Juoda penkiakampė žvaigždė yra šios vidurio Afrikos valstybės nacionalinėje vėliavoje.

Labai panaši istorija sieja ir Liberijos nacionalinę komandą. Šios šalies futbolininkai vadinami „Vienišomis žvaigždėmis“. Vieniša žvaigžde (Lonely star) vadinama ir nacionalinė šios šalies vėliava.

Šiemetinės atrankos nebaigusi Čado rinktinė vadinama tiesio Sao. Taip buvo vadinama civilizacija – geležies amžiaus archeologinė kultūra, klestėjusi dabartinėje šalies teritorijoje šalia Čado ežero X–XVI a.

Afrikos nacionalinių rinktinių pravardės
Rinktinė Originalus pavadinimas Pravardė lietuvių kalba
Alžyras Les Fennecs, Les Guerriers du Désert Feneko lapės, Dykumų kariai
Angola Palancas Negras Juodosios antilopės
Beninas Les Écureuils Voverės
Botsvana Zebras Zebrai
Burkina Fasas Les Étalons Eržilai
Burundis Les Hirondelles Kregždės
Kamerūnas Lions Indomptables Nesutramdomieji liūtai
Žaliasis Kyšulys Tubarões Azuis Mėlynieji rykliai
Centrinė Afrikos Respublika Les Fauves Laukiniai galvijai
Čadas Les Sao Sao
Komorai Les Coelecantes Latimerijos (žuvų rūšis)
Kongas Diables Rouges Raudonieji velniai
Kongo Demokratinės Respublika Les Léopards Leopardai
Dramblio Kaulo Krantas Les Éléphants Drambliai
Džibutis Riverains de la Mer Rouge Raudonosios jūros pakrantės gyventojai
Egiptas Faraonai
Pusiaujo Gvinėja Nzalang Nacional Tautos šviesa (žaibai)
Eritrėja Raudonosios jūros berniukai
Etiopija Walyas Valia kalnų ožiai
Gabonas Les Panthères Panteros
Gambija Scorpions Skorpionai
Gana Black Stars Juodos žvaigždės
Gvinėja Syli National Dramblių nacionalinė komanda
Bisau Gvinėja Djurtus Djurtus (laukiniai šunys)
Kenija Harambijos žvaigždės
Lesotas Likuena Krokodilai
Liberija Lone Stars Vienišos žvaigždės
Libija Viduržemio jūros kariai
Madagaskaras Barea Barejos (zebu rūšis)
Malavis Flames Liepsnos
Malis Les Aigles Ereliai
Mauricijus Club M M klubas
Marokas Esoud ’Al-’Atlas, Les Lions de l'Atlas Lions of the Atlas (mountains)
Mozambikas Os Mambas Mambos
Namiija Brave Warriors Narsieji kariai
Nigeris Mena Menos (antilopių rūšys)
Nigerija Super Eagles, Super Falcons​ Superereliai, moterų – Supersakalės
Ruanda Amavubi Vapsvos
San Tomė ir Prinsipė Seleção dos Falcões e Papagaios Sakalų ir papūgų komanda
Senegalas Les Lions de la Téranga Terangos liūtai
Seišeliai The Pirates Piratai
Siera Leonė The Leone Stars Leonės žvaigždės
Somalis Vandenyno žvaigždės
Pietų Afrikos Respublika Bafana Bafana Vaikinai, moterų – merginos
Pietų Sudanas Skaisčiosios žvaigždės
Sudanas Sokoor ’Al-Jediane Džediano sakalai, Nilo krokodilai
Svazilendas Sihalngu Semnikati Karaliaus skydas
Tanzanija Kilimandžaro žvaigždės, Taifos žvaigždės
Togas Les Éperviers Paukštvanagiai
Tunisas Les Aigles de Carthage Kartaginos ereliai
Uganda Cranes Gervės
Zimbabvė The Warriors Kariai
Zambija Chipolopolo Varinės kulkos
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką