Dabar populiaru
Publikuota: 2016 spalio 30d. 10:21

Pabėgę nuo mirties futbolo aikštėje: kaip jiems sekasi dabar?

Kęstutis Ivaškevičius ir Matas Gudaitis
Kęstutis Ivaškevičius ir Matas Gudaitis

Šiemet Lietuvos futbolo aikštėse galėjo nutikti net trys tragedijos. Du Pirmosios lygos futbolininkai futbolo aikštėje kovojo ne su varžovais, o su mirtimi. Juos abu išgelbėjo A lygos vadovų sprendimas, kad ne tik aukščiausios, bet ir I lygos rungtynėse budėtų medikų ekipažai. Jie budėti pradėjo po to, kai kovo mėnesį Klaipėdos „Atlanto“ saugui Andriui Bartkui po susidūrimo lūžęs šonkaulis pradūrė plautį. Medikų šalia nebuvo. 15min pasidomėjo, kaip į gyvenimą sekasi grįžti Kęstučiui Ivaškevičiui ir Matui Gudaičiui.

Du sukniubimai per metus

Balandžio pabaigoje Klaipėdoje vykusiose rungtynėse infarktas ištiko 31-erių „Palangos“ klubo saugą ir buvusį Lietuvos rinktinės narį Kęstutį Ivaškevičių. Pirmojo kėlinio pradžioje saugas tiesiog sukniubo aikštėje ir nerodė gyvybės ženklų.

Atgaivintas jis buvo dar greitosios pagalbos automobilyje, tačiau ligoninėje jam konstatuota klinikinė mirtis, sukelta dirbtinė koma. Laimei, futbolininkui pavyko išsikapstyti ir toliau gyventi visavertį gyvenimą.

Spalio pirmąją į akistatą su mirtimi stojo kone perpus jaunesnis „Trakų B“ komandos žaidėjas Matas Gudaitis. Vos 16 metų futbolo talentas sukniubo ir prarado sąmonę – jaunuolis įvarė baimės visiems. Vaikinas krūtine priėmė stiprų smūgį kamuoliu, kas lėmė smarkų širdies ritmo sutrikimą – tokia buvo medikų išvada.

Futbolininkai atsigavo skirtingu laiku. K.Ivaškevičius praėjus dviem valandoms po sukniubimo ligoninėje dar buvo klinikinės mirties būsenoje, o M.Gudaitis jau vežamas greitosios pagalbos automobiliu kalbėjosi su medikais.

Momentas, kai sukniubo Kęstutis Ivaškevičius

Nekantrauja grįžti

Aš visą gyvenimą labai daug judėdavau, tad tos trys savaitės ligoninėje man buvo kaip košmaras.

Šešiolikmetis „Trakų“ talentas Matas Gudaitis tikina, kad į futbolo aikštę dar sugrįš. Vaikino nelaimę lėmė ne kažkokia širdies yda ar liga, o mechaninis smūgis į krūtinę.

„Prisimenu tai, kad krūtine stabdžiau stipriai spirtą kamuolį ir iškart po to pradėjo svaigti galva“, – po įvykio ligoninėje sakė M.Gudaitis.

Per šešias dienas jis buvo sužaidęs trejas rungtynes ir aikštėje iš viso praleidęs 200 minučių.

„Reikia suprasti, kad jis dar vaikas, krūtinės kaulai nėra visiškai susiformavę. Žinoma, prisidėjo ir nuovargis, daug sužaistų rungtynių. Viską aikštėje vienaip darai pailsėjęs, o visai kitaip – nuovargio fone. Visi tyrimai rodo, kad Matas yra sveikas“, – 15min sakė M.Gudaičio tėvas Dainius.

Tiek jis, tiek sūnus yra užtikrinti, kad Matas į futbolą sugrįš, neaiški tik data.

„Aš visą gyvenimą labai daug judėdavau, tad tos trys savaitės ligoninėje man buvo kaip košmaras. Jeigu galėčiau, aš šiandien apsivilkčiau aprangą ir eičiau žaisti. Per tas kelias dienas, kai paleido iš ligoninės, nuėjau į vaikų treniruotę, pasiėmiau kamuolį ir pradėjau jį žongliruoti. Negaliu nusakyti, kaip norėčiau žengti į aikštę“, – oficialiai „Trakų“ svetainei sakė M.Gudaitis.

Medikai ir toliau stebės jaunuolio sveikatą, o nuo per greito ir per didelio krūvio saugos tėvai. Vis dėlto jie nebandys riboti sūnaus noro grįžti į aikštę.

Širdyje jaučiau, kad viskas bus gerai. Žinote, būna kartais, jauti.

„Kažkiek laiko dar bus stebimas, daromi tyrimai ir po truputį jau galės pradėti judėti. Viskas yra normaliai, reikia truputį laiko atsistatyti, pusmetis, gal truputį mažiau, bet į aikštę grįš – tai faktas. Iš ligoninės galėjome po savaitės išeiti, bet čia ne kokia koja, negalima skubėti. Bet viskas normalizuojasi“, – pasakojo žaidėjo tėvas Dainius.

Paties D.Gudaičio stadione tuomet nebuvo, tačiau tėvas jame atsidūrė labai greitai, pamatė medikų rankose atsigavusį sūnų ir nepanikavo: „Širdyje jaučiau, kad viskas bus gerai. Žinote, būna kartais, – tiesiog jauti.“

fkt.lt nuotr./Matas Gudaitis
fkt.lt nuotr./Matas Gudaitis

Gyvenimu džiaugiasi be futbolo

Sūnaus gimimas gyvenimą turbūt pakeitė labiau. Iki tol norėjosi ir greičiau pavažiuoti, ir su parašiutu šokti.

Buvęs Lietuvos rinktinės narys K.Ivaškevičius jau susitaikė, kad profesionalo karjera jam yra baigta. Tiesa, ir žaidimą Pirmosios lygos „Palangos“ klube jis vadino malonumu – dėl kamavusių traumų jis jau buvo apsisprendęs profesionaliai nebežaisti. Būtent traumos, anot paties žaidėjo, galėjo lemti ir infarktą.

„Per pastaruosius dvejus metus man buvo atliktos septynios operacijos dėl kojos lūžio, dažnai teko patirti narkozę, tai galėjo lemti širdies susilpnėjimą. Paskui jau medikai sakė, kad man trūko kalio. Nors aš vartojau papildus.

V.Knyzelio/LFF.lt nuotr./Kęstutis Ivaškevičius
V.Knyzelio/LFF.lt nuotr./Kęstutis Ivaškevičius

Medikai darė labai daug tyrimų ir Vilniuje, ir Klaipėdoje, tačiau taip tiksliai ir nepasakė, kodėl man taip atsitiko. Nors turbūt nereikia labai išmanyti mediciną, kad suprastum, jog narkozė nieko gero neduoda“, – 15min kalbėjo K.Ivaškevičius.

Pats futbolininkas įvykio neatsimena. Pirmieji atsiminimai yra ne iš aikštės ar medikų automobilio, o iš ligoninės. Joje saugas sąmonę atgavo tik rungtynių dienos vakare: „Atsimenu tik atvykimą į stadioną, o paskui jau nieko.“

K.Ivaškevičius gana greitai suprato, kad į futbolą jau nebegrįš – to neleidžia nei medikai, nei šeima: „Ne, jau nebegąsdinsiu žmonių (juokiasi). Atėjo laikas baigti karjerą. Norėčiau grįžti. Labai norėjau grįžti į aikštę, į ankstesnį lygį ir po kojos lūžių, tačiau dabar jau nebepavyks.“

Vis dėlto nei nuo sporto, nei nuo futbolo K.Ivaškevičius nenutolo. Klaipėdoje jis įkūrė futbolo akademiją „Koralas“, artimiausiu metu pradės ir futbolo trenerio kursus.

Medikai darė labai daug tyrimų ir Vilniuje, ir Klaipėdoje, tačiau taip tiksliai ir nepasakė, kodėl man taip atsitiko.

„Niekada nemaniau, kad tapsiu treneriu, bet tapau. Iš pradžių likau Palangos komandoje asistentu, vėliau įkūriau futbolo mokyklą Klaipėdoje, turiu kelias vaikų grupes. Kviečiame vaikus nuo ketverių metų, pačius mažiausius. Labai smagios treniruotės, su jais labai gera ir linksma dirbti. O dar matau, kad vaikai per kelis mėnesius padarė didelę pažangą. Tikiuosi, kad plėsimės, jau organizuojame Kalėdinį turnyrą.

Aš daug į priekį niekada neplanuoju, tačiau jau padaviau prašymą Kaune lankyti B kategorijos trenerio kursus. Yra pasiūlymų tobulintis ir svetur“, – apie ateities planus 15min pasakojo K.Ivaškevičius.

Neseniai jis su žmona Tautvile pakrikštijo savo sūnų Herkų. Nors K.Ivaškevičiaus nelaimė išgąsdino ne tik šeimą, bet ir visą futbolo bendruomenę, būtent sūnaus gimimas gyvenimą pakeitė kur kas labiau.

„Nelaimė nieko labai nepakeitė, aš visada gyvenu taip, kad kas nutiko – tas turėjo nutikti. Sūnaus gimimas gyvenimą turbūt pakeitė labiau. Iki tol norėjosi ir greičiau pavažiuoti, ir su parašiutu šokti. Dabar jau norisi matyti, kaip auga sūnus“, – teigė K.Ivaškevičius.

Algirdo Kubaičio / Žmonės.lt nuotr./Kęstutis Ivaškevičius su sūnumi Herkumi
Algirdo Kubaičio / Žmonės.lt nuotr./Kęstutis Ivaškevičius su sūnumi Herkumi

Permainos – po šiurpios A.Bartkaus traumos

Kaip 15min sakė Lietuvos širdies asociacijos Vilniaus filialo pirmininkė prof. Žaneta Petrulionienė, tokiais atvejais svarbiausias dalykas – greitis. Svarbios ne tik pirmosios minutės, o net sekundės.

K.Ivaškevičiui tikrai pasisekė. Dar kovo 21-ąją per Kaune vykusias Klaipėdos „Atlanto“ rungtynes su Jonavos „Lietava“ vos išvengėme tragedijos, kai Andrius Bartkus po susidūrimo su varžovu susilaužė šonkaulį. Šis pradūrė plautį, per burną futbolininkui ėmė veržtis kraujas.

Kauno stadione tą dieną nebudėjo medikų ekipažas, nors LFF nuostatai skelbė, kad per A lygos rungtynes jis privalo būti. Būtent po šio mačo A lygos vadovai susigriebė ir sugriežtino taisykles – rungtynių pradžia nebus skelbiama nei per A lygos, nei per I lygos mačus, jei aikštėje nebus medikų.

„Įvyko labai blogas dalykas, kuris pasikartoti negali, nes baigtis galėjo kur kas blogiau. A lygos nuomonė yra vienareikšmiška – tokie dalykai negali pasikartoti, už tai atsakingi asmenys bus nubausti pagal taisykles.

Visus A lygos ir Pirmos lygos klubus kviečiu labai rimtai žiūrėti į tai – varžybų dalyvių saugumas privalo būti užtikrintas. Kalbėjome ir su teisėjų asociacija, rungtynių komisarais. Jei greitosios nebus stadione – rungtynės bus nepradedamos“, – tuomet sakė A lygos prezidentas Deividas Šemberas.

Buvęs futbolininkas tuomet užtikrino, kad tai nepasikartos. Nepraėjo nei mėnuo nuo A.Bartkaus nelaimės, kai aikštėje sukniubo K.Ivaškevičius. Medikai stadione budėjo – tai greičiausiai lėmė, kad K.Ivaškevičius dabar gali džiaugtis sūnaus pirmaisiais žingsniais ir žodžiais.

„Visi žmonės turi žinoti, ką daryti tokiais atvejais. Pirmosios sekundės po tokio nutikimo yra lemiamos. Bet kur, ar futbolo rungtynėse, ar oro uoste, ar tiesiog gatvėje, nutikus toliam dalykui, pamačius sukniubusį žmogų ir neužčiuopiant pulso reikia kuo greičiau imtis gaivinimo, o kitas turi skambinti medikams“, – 15min sakė Ž.Patrulionienė.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Aikštėje sukniubęs Fabrice'as Muamba
AFP/„Scanpix“ nuotr./Aikštėje sukniubęs Fabrice'as Muamba

Garsiausias atvejis – miręs daugiau nei valandą

Bene garsiausias futbolininką ištikusio infarkto atvejis užfiksuotas Anglijoje 2012-ųjų metų kovą. Tuomet per televiziją transliuotame FA taurės mače tarp „Tottenham Hotspur“ ir „Bolton Wanderers“ ekipų aikštėje sukniubo pastarosios žaidėjas Fabrice'as Muamba.

Zaire gimęs, tačiau įvairių amžiaus grupių Anglijos rinktinėse žaidęs tuomet vos 24-erių saugas išgyveno, tačiau jo istorija tapo išskirtine.

Žaidėjui dar aikštėje buvo atliktas elektrošokas, jis ne kartą pakartotas ir greitosios pagalbos automobilyje. Vis dėlto F.Muambos širdis neplakė net 78 minutes. Jo širdis be medikamentų plakti sugebėjo tik po dviejų dienų, tačiau po keturių dienų medikai jau prognozavo, kad futbolininkas galės tęsti visavertį gyvenimą.

VIDEO: Fabrice'o Muamba sukniubimas aikštėje

F.Muambos istorija sukėlė šoką Anglijos futbolo bendruomenėje. Sveikatos jam linkėjo daugybė garsių futbolininkų, „Arsenal“ legenda Thierry Henry pas jaunąjį žaidėją atvyko tiesiai iš Niujorko. Nuo „Tottenham“ ir „Liverpool“ iki „Barcelona“ ir „Real“ – klubai į aikštę žengdavo su F.Muamba palaikančiais užrašais ant marškinėlių.

Iš ligoninės futbolininkas paleistas po kiek daugiau nei dviejų savaičių, o rugpjūtį F.Muamba oficialiai paskelbė apie profesionalo karjeros pabaigą. Nelaimės metu jis jau turėjo sūnų, o spalį susituokė su jo motina Shauna Magunda.

2015 metais F.Muamba baigė sporto žurnalistikos magistro studijas Stafordšyro universitete.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis

Video

00:19
00:31
01:03

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką