Dabar populiaru
Publikuota: 2017 birželio 26d. 07:11

Rusijos gėda tapęs brangiausias pasaulyje Sankt Peterburgo stadionas: ar tikrai viskas taip blogai?

„Krestovskij“ stadione tiesiame nauja danga
„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr. / „Krestovskij“ stadione tiesiama nauja danga

15min tęsia pasakojimą iš Sankt Peterburgo – miesto, kuris šiuo metu priima pasaulio čempionato generaline repeticija vadinamą FIFA Konfederacijų taurės turnyrą ir kuriame kitą savaitgalį bus sužaistas šių varžybų finalas. Šį kartą mūsų dėmesys į skandalais apipintą brangiausią planetoje „Krestovskij“ stadioną.

Pirmoje dalyje pasakojome apie Sankt Peterburgo pasirengimą kitąmet vykstančiam pasaulio čempionatui bei kaip Vladimiras Putinas ir Rusija šią vasarą išnaudoja didžiausią pasaulio sporto tribūną.

Kultūros lopšyje – naujas žaidėjas

Piteris – Rusijos meno ir kultūros sostinė, kurioje gimė gražiausios Piotro Čaikovskio simfonijos, operos ir baletai, parašyti pasaulinio pripažinimo sulaukę Fiodoro Dostojevskio romanai. O kur dar išskirtiniai meno kūriniai, turtinga istorija, prabangi architektūra ir kitos kultūros tradicijos, įkvepiančios net ir šiuolaikinius menininkus. Tačiau šiomis dienomis šalia viso to šlovės spindulių tenka ir populiariausiai pasaulyje sporto šakai.

Futbolas ir naujai pastatytas brangiausias pasaulyje „Krestovskij“ stadionas šiomis savaitėmis yra nemažiau svarbi ir turistų lankoma Piterio vieta nei Ermitažas su Žiemos rūmais, Petropavlovsko tvirtovė, Šv. Izaoko katedra (Šv.Isakijaus soboras) ar Peterhofas. O jei visą šį malonumą pavyksta suderinti su šiuo metu Sankt Peterburge viešinčiu FIFA Konfederacijų taurės turnyru...

Tiesa, bilieto kaina į stipriausių žemynų komandų varžybas vietos gyventojams ir užsieniečiams skiriasi kaip diena ir naktis. Pigiausias bilietas į grupės mačus užsieniečiams – 62,65 Eur, o tik vietiniams parduodamas 4 kategorijos bilietas – 960 rublių (14,4 Eur).

Stadiono papėdėje – S.Kirovo statula

Bet grįžkime į „Krestovskij“ – stadioną, kuris kelia daugiausiai aistrų ir apkalbų, net ir turnyrui prasidėjus.

Jeigu užsimerksime prieš faktus, kad šią sporto šventovę Sankt Peterburgas statė kone dešimtmetį ir išleido tiek lėšų, kiek būtų pakakę kelioms šiuolaikinėms arenoms, derėtų pripažinti, kad vieta statiniui pasirinkta kone ideali.

Dėl palankių geografinių ypatumų ir originalaus sprendimo Piteriui pavyko išvengti problemų, su kuriomis susiduria ir žymiai mažesni Europos didmiesčiai. Naująjį stadioną nuspręsta statyti ne kur nors už miesto, o nepaprastai vaizdingoje vietoje – saloje.

„Scanpix“ nuotr./Paminklas Sergejui Kirovui stadiono papėdėje
„Scanpix“ nuotr./Paminklas Sergejui Kirovui stadiono papėdėje

Tvenkinių ir vingiuotų parko takelių gausi Krestovskij sala iš pirmo žvilgsnio labai primena Druskininkus. Jos širdį puošią didingas fontanas, o pakraščiuose pastatyti keli prabangių būstų kvartalai. Pasak vietinių gyventojų, kvadratinio metro kaina čia yra viena aukščiausių visame Sankt Peterburge. Galbūt dėl to, ne vieno apartamento lange žybsi iškaba su telefono numeriu ir anglišku užrašu „SALE“ (pardavinėjama – aut. past.).

Tiesa, gali būti taip, kad iki kitos vasaros pasaulio čempionato kainodara dar bus pakoreguota ir subalansuota labiau turistams – kaip kad jau šiemet įvyko su Ermitažu.

Krestovskij, kartu su šalia esančiomis Akmens (rus. Кaменный) ir Jelagino salomis sovietmečiu įtrauktos į Kirovo salų grupę. Sergejus Kirovas – vienas garsiausių SSRS valstybės veikėjų, buvo artimas Josifo Stalino bendražygis. Būtent tuometiniame Leningrade 1934 metais įvykdytą jo žmogžudystę J.Stalinas panaudojo kaip pretekstą masiniam terorui SSRS pradėti.

Tokioje istorinėje vietovėje kitąmet vyks stipriausių planetos futbolo komandų kovos, o didingas paminklas S.Kirovui stovi visai stadiono papėdėje.

Tiek jis, tiek pats „Krestovskij“ yra Pergalės pajūrio parko pakraštyje, o iš šios vietovės puikiai atsiveria įspūdingas Vakarinio greitojo diametro (ZSD) tiltas. Šios beveik 50 kilometrų ilgio mokamos automagistralės 55 proc. kelio pastatyta ant dirbtinių struktūrų (viadukai, tiltai, tuneliai), bet 4-8 juostomis vaizdingu maršrutu labai greitai galima pravažiuoti per visą vakarinę Piterio pusę.

Mariaus Bagdono nuotr./Vakarinis greitasis diametras ir „Krestovskij“ stadionas
Mariaus Bagdono nuotr./Vakarinis greitasis diametras ir „Krestovskij“ stadionas

Didžiausi srautai – per vienintelę metro stotelę

Bet važiuojant juo, „Krestovskij“ didybė lieka šone, o į pačią salą daugiausiai turistų atvyksta per vienintelę metro stotelę tokiu pačiu pavadinimu „Krestovskij ostrov“.

Mariaus Bagdono nuotr./Sankt Peterburgo metro – giliausias pasaulyje
Mariaus Bagdono nuotr./Sankt Peterburgo metro – giliausias pasaulyje

Lankantis Sankt Peterburge, futbolo aistruoliams pakeliauti vietos metro verta ir dar dėl vienos priežasties. Per tris stoteles toje pačioje violetinėje linijoje esanti Admiraltejskaja stotis (arčiausiai Ermitažo muziejaus – aut. past.) yra 86 metrų gylyje po žeme, o pats Piterio metropolitenas yra giliausias pasaulyje.

Statyti metro stotis kuo giliau po žeme stengtasi dėl tam tikrų geologinių ir politinių priežasčių. Šaltojo karo metu metro stotelės turėjo apsaugoti gyventojus nuo galimo atominio karo. Tokiu atveju jos būtų tarnavusios žmonėms kaip slėptuvės. Šioms požeminėms metro stotims pasiekti buvo sumontuoti neįprastai ilgi eskalatoriai.

Vos išsilaipinus saloje, supranti, jog futbolo dvasia šiomis dienomis čia jaučiama kur kas labiau nei žemyninėje Piterio dalyje. Futbolo sirgalius čia pat pasitinka reklaminis stendas, kuriame aplankyti Konfederacijų taurės varžybas miestelėnus ir svečius kviečia Rusijos rinktinės žaidėjai: iš dešinės – Aleksandras Samedovas, kairės – Aleksejus Mirančiukas, per vidurį – vietinio „Zenit“ didvyris Artiomas Dziuba.

Akivaizdu, jog plakatas darytas gerokai prieš prasidedant Konfederacijų taurės turnyrui ir dabar netgi atrodo kiek juokingai, nes A.Dziuba Rusijos rinktinei neatstovavo, o Stanislavo Čerčesovo komandoje buvo vos du peterburgiečiai – Igoris Smolnikovas ir Jurijus Žirkovas.

Mariaus Bagdono nuotr./Reklaminis plakatas šalia metro stotelės
Mariaus Bagdono nuotr./Reklaminis plakatas šalia metro stotelės

Nuo šios vietos iki stadiono parko keliuku – 1,6 km. Bet ši atkarpa futbolo gerbėjams tikrai neprailgs – vos įžengus į parką, dešinėje pusėje atsiveria dar vienas Krestovskij salos pasididžiavimas – nuo 2003-ųjų visus metus veikiantis didžiulis pramogų parkas.

Vasaros metu čia veikia 50 modernių atrakcionų, žiemą – 35. Jaunatviškas šurmulys karaliauja kasdien iki vėlyvo vakaro, o ir kainos „nesikandžioja“ – išbandymai patiems drąsiausiems kainuoja 150-300 rublių (iki 4,5 euro).

Tiesa, gali būti taip, kad iki kitos vasaros pasaulio čempionato kainodara dar bus pakoreguota ir subalansuota labiau turistams – kaip kad jau šiemet įvyko su Ermitažu (kaina šoktelėjo nuo 500 iki 700 rublių) ar viešuoju transportu.

Beje, visos 3,4 kv. km dydžio salos teritorijoje galima naudotis nemokamu wi-fi interneto ryšiu.

Nors šiomis dienos Krestovskij labiau primena pramogų ir poilsio oazę, jau keletą dešimtmečių sala yra ir Sankt Peterburgo sporto centras.

Būtent čia aktyviai buvo kultivuojamos ne tik vandens sporto šakos (buriavimas, irklavimas), bet ir tenisas, polo, dviračių sportas, futbolas. Iš Krestovskij yra kilusi ir pajėgiausia šių dienų Rusijos tenisininkė Svetlana Kuznecova.

Trys organizatorių sopuliai

Jei pakeliui nesusigundysite atrakcionų malonumais ir nedarysite asmenukių prie fontano ar su ateinančių pasaulio pirmenybių talismanu Zabivaka, „Krestovskij“ stadioną neskubėdami parku pasieksite per maždaug 20 minučių.

Kaina, nepaprastai ilgai užsitęsę darbai ir abejotina jų kokybė – trys priežastys, kursčiusios daugiausiai aistrų pastaruosius keletą metų.

Iš pirmo žvilgsnio, žvelgiant į stadiono fasadą, jis yra panašus į Paryžiuje esantį „Stade de France“. Tiesa prancūzų futbolo šventovė Sen Deni buvo pastatyta beveik prieš du dešimtmečius, o ir statybų darbai truko ne dešimtmetį, o tris kartus trumpiau.

Kaina, nepaprastai ilgai užsitęsę darbai ir abejotina jų kokybė – trys priežastys, kursčiusios daugiausiai aistrų pastaruosius keletą metų.

Jau įsibėgėjus Konfederacijų taurės turnyrui Sankt Peterburge buvo surengta spaudos konferencija, kurioje miesto vicegubernatorius Igoris Albinas bandė atsakyti į rūpimus klausimus ir bent iš dalies išplauti korupcijos tvaiko persmirdusį mundurą.

Bet jos metu, daugeliui netikėtai, politikas pareiškė, kad arenos kaina – adekvati. Anot jo, Vakarų žiniasklaidos pučiamas burbulas apie dirbtinai išaugintą kainą ir didžiulį korupcijos mąstą neatitinka tikrovės.

„Nuo pat pirmosios dienos gubernatorius Georgijus Poltavčenka pabrėžė ypatingą šio objekto statybų skaidrumą, todėl galiu užtikrinti, jog nuo tos akimirkos, kai buvau paskirtas rūpintis stadiono pridavimo klausimais, jokių korupcijos apraiškų tikrai nebuvo. O štai problemos su teisine-technine baze išlieka iki šiol“, – pripažino funkcionierius.

Tokius skaičius pateikė patys rusai, kurie į galutinę kainą taip ir nedrįso įtraukti stadiono teritorijoje sukurtos infrastruktūros.

Stadionas Piteryje statytas ilgiau nei dešimtmetį ir iš pradžių buvo skirtas „Zenit“ klubui. Rusijai laimėjus teisę rengti 2018-ųjų planetos pirmenybes, nuspręsta, kad stadionas priims ir šį turnyrą.

Keturių FIFA žvaigždučių arenoje kitąmet suplanuoti šeši mačai: trys grupės dvikovos, aštuntfinalis, pusfinalis ir dvikova dėl bronzos.

Bet stadiono statybos kaštai nuo planuotų 220 mln. JAV dolerių staiga netikėtai išaugo iki milžiniškų 1,5 mlrd. dolerių. Tokius skaičius pateikė patys rusai, kurie į galutinę kainą taip ir nedrįso įtraukti stadiono teritorijoje sukurtos infrastruktūros. Neoficialiai kalbama, jog viso komplekso kaina gali siekti apie 3 mlrd. dolerių.

„Scanpix“ nuotr./Darbai Krestovskij saloje dar verda
„Scanpix“ nuotr./Darbai Krestovskij saloje dar verda

Paklaustas, kodėl per dešimtmetį tiek išaugo objekto kaina, I.Albinas turėjo trumpą ir kategorišką atsakymą – objekto projektas keitėsi ne kartą, o statybų rangovai nevykdė savo įsipareigojimų ir laiku nebaigdavo darbų.

Skandalų per šį laikotarpį buvo ne vienas, o ylos iš maišo pradėjo lįsti praėjusių metų lapkritį, kai dėl įtariamo sukčiavimo statant pasaulio futbolo čempionato stadioną buvo sulaikytas buvęs Sankt Peterburgo gubernatoriaus pavaduotojas Maratas Oganesjanas.

Jis apkaltintas tuo, jog 2014 metais sudarė „neteisėtą“ sandorį su statybų kompanija, turėjusia stadione įrengti švieslentę. Rusijos tyrimų komiteto teigimu, kad M.Oganesjanas suorganizavo daugiau kaip 50 mln. rublių (per 708 tūkst. eurų) pervedimą kompanijai, kuriuos vėliau pasisavino priedangos įmonės.

„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas ir Gianni Infantino
„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas ir Gianni Infantino

Netrukus nustatyta, kad prie sukčiavimo prisidėjo ir kitas Sankt Peterburgo pareigūnas Aleksandras Jančikas bei dar trys statybų kompanijų darbuotojai, tačiau manoma, kad tai tik ledkalnio viršūnė, o tikrasis korupcijos mastas yra kur kas didesnis.

Dar anksčiau dėl nuolat nukeliamų terminų ir neefektyvių statybų buvo atleistas pagrindinis stadiono projektuotojas.

Bet, anot I.Albino, priežiūrą perėmus jam ir G.Poltavčenkai, pastarąjį pusmetį darbininkai stadione dirbo be pertraukų, savaitgaliais bei švenčių dienomis, kol galiausiai šioje neskanioje istorijoje pavyko padėti tašką.

„Twitter“ nuotr./Kampinis „Krestovskij“ stadione
„Twitter“ nuotr./Kampinis „Krestovskij“ stadione

Balandžio pabaigoje oficialus stadiono atidarymas Sankt Peterburgo „Zenit“ ir Jekaterinburgo „Ural“ rungtynėmis taip pat baigėsi skandalingai.

Į 69 tūkst. vietų stadiono atidarymą susirinko mažiau nei trečdalis žiūrovų, nes organizatoriai nusprendė neatidengti antrojo aukšto. Stogas taip pat buvo privertas, nes dar neatliko savo pagrindinės funkcijos ir visiškai neapsaugojo nuo lietaus.

Po rungtynių abi komandos dėl susidariusio kondensato skundėsi aikštės kokybe, o kai kurios jos vietos buvo užlopytos dirbtine danga. Negana to, statybininkams reikėjo perdaryti VIP ložes, kurios neatitiko standartų.

„Man tai taip pat buvo naujiena, jog kondensatas gali susidaryti futbolo aikštėje. Tačiau tai yra lengvai išsprendžiama problema“, – vertino G.Poltavčenka.

Ir ši problema iš tikrųjų buvo išspręsta gana nesunkiai – prieš Konfederacijų taurės turnyrą visą veją buvo nuspręsta pakeisti iš esmės.

VIDEO: „Krestovskij“ stadione tiesiama nauja veja

„Mano manymu, kaina yra adekvati. Tai nėra tik stadionas. Tai – kultūros ir sporto kompleksas, kuris bus naudojamas visus metus. Jame bus galima organizuoti futbolo, ledo ritulio ir kitų sporto šakų varžybas bei koncertus. Ir tai tikrai nebus pats brangiausias stadionas pasaulyje, jei teismo keliu susigrąžinsime užginčytus pinigus iš „Transstroj“ kompanijos“, – teigė I.Albinas.

Iki smulkmenų sustyguotas FIFA reglamentas Rusiją stato į padėtį be menkiausio pasirinkimo.

Ir vertėtų pripažinti, kad nors ir stipriai klupinėdamas bei skaudžiai rizikuodamas reputacija, Sankt Peterburgas Konfederacijų taurės turnyrui pasiruošė gerai.

Tiesa, po šeštadienį čia vykusių Portugalijos ir Naujosios Zelandijos rungtynių dar vieną šaukštą deguto į jau gerokai mažiau rusenantį aistrų katilą įpylė geriausias planetos futbolininkas Cristiano Ronaldo.

„Aikštė buvo „sunki“, veja ne ypač gera ir geresnio žaidimo joje nepademonstruosi“, – atvirai skėlė portugalas.

Įdomių vaizdelių iš šviežiosios arenos pasirodė ir „Роисcя 24“ socialinio tinklo paskyroje.

Ar tai reiškia, kad dangą rusams teks keisti dar kartą? Nors stadione ir jo prieigose yra vietų, kurios kitų šalių aistruoliams dar rėžia akį (žinant, kad stadionas visiškai naujas), galima neabejoti, kad iki kitos vasaros organizaciniam komitetui šiuos kosmetinius trūkumus pavyks ištaisyti.

Konfederacijų taurės turnyras – puiki generalinė repeticija, iš kurios veikiausiai pasimokys ne tik Piteris, bet ir kiti būsimas planetos pirmenybes priimsiantys miestai. O iki smulkmenų sustyguotas Tarptautinės futbolo asociacijų federacijos (FIFA) reglamentas Rusiją stato į padėtį be menkiausio pasirinkimo – būsimas pasaulio čempionatas galbūt nebus geresnis nei pastarieji du Pietų Afrikos Respublikoje ir Brazilijoje, bet tikrai ne prastesnis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Psichiatras L.Slušnys apie kirčiavimo mokytoją: „Vaikai dar bando suktis, o aš prisysiočiau į kelnes“

Gyvenimas

Gydūnas Rimantas „praregėjo“ netekęs akies: prieš kokį 1000 metų mane būtų sudeginę ant laužo

Aktualu

Šakočių kepėja iš Kaišiadorių rajono neatsigina kvietimų demonstruoti savo sugebėjimus

Aktualu

30 įdomiausių dalykų, kuriuos apie lietuvius atskleidžia visą Europą apimanti apklausa

Vitaminai sielai. Viktorija Macijauskienė apie motinystę, moteriškumą ir santykius su vyru

Aktualu

Žiežmarių gimnazijos mokytojos tonas kirčiavimo pamokoje verčia gūžtis: mokyklos vadovybė ėmėsi veiksmų

Aktualu

Neišnešiota Lietuvos gerovė

24sek

Per plauką nuo sensacijos: „Nevėžio“ tritaškiai vos nepaskandino „Žalgirio“

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2019 m. sausio 14-20 d.)

Sportas

Plaukimo varžybose Belgijoje Danas Rapšys nuraškė trečią medalį

Verslas

Loterijoje laimėtus milijonus investavo į iš kojų verčiantį turtą – dabar parduoda, nes atsibodo

Vardai

Ineta ir Ąžuolas Žvaguliai iš prieglaudos pasiėmė šuniuką: „Kiekvieni namai turi turėti gyvūną“

Gazas

Lošti ar palaukti? „Teleloto“ laimėtas „Peugeot 206“ po 15 metų kainavo 750 eurų

Maistas

FeedMySister receptas: varškės ir špinatų tarta

Pasaulis kišenėje

Ispanijos vasaros sostinė, kur saule mėgautis galima 3 tūkst. valandų per metus

Gazas

Snygis vėl bando vairuotojų kantrybę: kelininkai skelbia, kur eismo sąlygos sudėtingiausios

Vardai

Kas lieka už kadro: pasivaikščiokite po apdovanojimų „Žmonės 2019“ užkulisius

Kultūra

15min rekomenduoja: kokių renginių nepraleisti kitą savaitę?

24sek

„Wizards“ lyderis gali tapti D.Sabonio bendraklubiu arba būti iškeistas į J.Valančiūną

Mokslas.IT

Šiąnakt Mėnulis turėtų nusidažyti raudona spalva

Vardai

Darjušas ir Edita Lavrinovičiai – apie staiga įsiplieskusią meilę, piršlybas ir didesnės šeimos norą

Vardai

Kanaruose būstą įsigijęs A.Kriščiūnas atskleidė brangiai kainavusią klaidą: „Teko smarkiai nusivilti“

Gyvenimas

Nuotakos suknelė žiemai: kokią rinktis?

Aktualu

Moksleiviams tenka mokytis iš gerokai senesnių už juos vadovėlių

Gyvenimas

Sausio 21-osios visiškas Mėnulio užtemimas: kaip jis mus veiks?

Naujienos

Aktualu

Psichiatras L.Slušnys apie kirčiavimo mokytoją: „Vaikai dar bando suktis, o aš prisysiočiau į kelnes“

Gyvenimas

Gydūnas Rimantas „praregėjo“ netekęs akies: prieš kokį 1000 metų mane būtų sudeginę ant laužo

Aktualu

Šakočių kepėja iš Kaišiadorių rajono neatsigina kvietimų demonstruoti savo sugebėjimus

Aktualu

30 įdomiausių dalykų, kuriuos apie lietuvius atskleidžia visą Europą apimanti apklausa

Vitaminai sielai. Viktorija Macijauskienė apie motinystę, moteriškumą ir santykius su vyru

Aktualu

Žiežmarių gimnazijos mokytojos tonas kirčiavimo pamokoje verčia gūžtis: mokyklos vadovybė ėmėsi veiksmų

Aktualu

Neišnešiota Lietuvos gerovė

24sek

Per plauką nuo sensacijos: „Nevėžio“ tritaškiai vos nepaskandino „Žalgirio“

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2019 m. sausio 14-20 d.)

Sportas

Plaukimo varžybose Belgijoje Danas Rapšys nuraškė trečią medalį

Verslas

Loterijoje laimėtus milijonus investavo į iš kojų verčiantį turtą – dabar parduoda, nes atsibodo

Vardai

Ineta ir Ąžuolas Žvaguliai iš prieglaudos pasiėmė šuniuką: „Kiekvieni namai turi turėti gyvūną“

Gazas

Lošti ar palaukti? „Teleloto“ laimėtas „Peugeot 206“ po 15 metų kainavo 750 eurų

Maistas

FeedMySister receptas: varškės ir špinatų tarta

Pasaulis kišenėje

Ispanijos vasaros sostinė, kur saule mėgautis galima 3 tūkst. valandų per metus

Gazas

Snygis vėl bando vairuotojų kantrybę: kelininkai skelbia, kur eismo sąlygos sudėtingiausios

Vardai

Kas lieka už kadro: pasivaikščiokite po apdovanojimų „Žmonės 2019“ užkulisius

Kultūra

15min rekomenduoja: kokių renginių nepraleisti kitą savaitę?

24sek

„Wizards“ lyderis gali tapti D.Sabonio bendraklubiu arba būti iškeistas į J.Valančiūną

Mokslas.IT

Šiąnakt Mėnulis turėtų nusidažyti raudona spalva

Vardai

Darjušas ir Edita Lavrinovičiai – apie staiga įsiplieskusią meilę, piršlybas ir didesnės šeimos norą

Vardai

Kanaruose būstą įsigijęs A.Kriščiūnas atskleidė brangiai kainavusią klaidą: „Teko smarkiai nusivilti“

Gyvenimas

Nuotakos suknelė žiemai: kokią rinktis?

Aktualu

Moksleiviams tenka mokytis iš gerokai senesnių už juos vadovėlių

Gyvenimas

Sausio 21-osios visiškas Mėnulio užtemimas: kaip jis mus veiks?

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

04:13
03:15
00:21

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką