Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2018 gegužės 29d. 07:00

Rusijos pasiruošimas pasaulio futbolo čempionatui: sirgalių klausimas ir milžiniški pinigai

FIFA pasaulio čempionato žvaigždės
„Scanpix“ nuotr. / FIFA pasaulio čempionato žvaigždės
Rusija į joje vyksiantį pasaulio futbolo čempionatą žiūri itin rimtai – tai rodo ne tik valdžios dėmesys ir didžiulės renginiui skiriamos lėšos. Daug kas įsitikinę, kad jei rusams pavyks susidoroti su iškylančiomis problemomis, laukia išties puikus bei įsimintinas renginys.

Milžiniška renginio kaina

Daugybės apkalbų ir neigiamų vertinimų susilaukė ne tik tai, kad čempionatas vyks žmogaus teises pažeidinėjančioje ir karinį konfliktą Ukrainoje sukėlusioje Rusijoje, bet ir turnyrui skirtos išlaidos. Jos nuolat augo, kol šis turnyras tapo pačiu brangiausiu pasaulio futbolo čempionatų istorijoje. Skaičiuojama, kad čempionatui skirta beveik 11 mlrd. eurų, kas yra didelė suma ekonominių sunkumų kamuojamai šaliai. Daugiausiai pinigų panaudota kelių tiesimui, viešbučių įrengimui ir 12-os stadionų statybai ar rekonstrukcijai.

Būtent pastarieji labiausiai prisidėjo prie išaugusių čempionato organizavimo išlaidų. Pavyzdžiui, Sankt Peterburge esantis ir 68 tūkstančius žiūrovų talpinantis „Zenit“ stadionas, manoma, kainavo net 1,3 mlrd. eurų, tačiau akį traukė ne tik ši suma, bet ir statybininkų paliktas brokas.

Be to, alyvos į ugnį įpylė ir Norvegų žiniasklaidos pateikti faktai, kad prie stadiono statybos prisidėjo ir 110 itin sunkiomis sąlygomis dirbusių šiaurės korėjiečių. Šis didžiulį kosminį laivą primenantis stadionas jau priėmė pernai surengtą Konfederacijų taurės finalą, o šiemet jame bus surengtas ir „mažasis finalas“ – rungtynės dėl trečiosios vietos.

80 tūkstančių žiūrovų talpinančio Lužnikų stadiono, kuriame bus surengtas čempionato finalas, rekonstrukcija atsiėjo 333 mln. eurų. Ši rekonstrukcija Rusijos futbolo rinktinės namais tapusį stadioną itin pakeitė bei susilaukė teigiamų ekspertų vertinimų. Palyginimui, naujas 30 tūkst. vietų stadionas Kaliningrade kainavo „vos“ 250 mln. eurų.

Tiesa, panašu, kad nei išaugusi čempionato organizavimo kaina, nei itin vėlavusios statybos bei kritika Rusijai nė motais. Jai svarbiausia – pademonstruoti supervalstybės galią.

„Rusijai visada rūpėjo pasirodyti. Verta prisiminti Sočio olimpines žaidynes, kurios buvo pačios brangiausios istorijoje. Pasaulio futbolo čempionatas taip pat bus pats brangiausias. Rusijai visada norisi pasirodyti kaip moderniai valstybei, galinčiai surengti galingiausius pasaulyje sporto renginius ir net neabejoju, kad jie tai ir padarys. Manau, kad čempionatas bus pavykęs, o organizacine prasme – aukščiausio lygio“, – įsitikinęs sporto komentatorius Gediminas Reklaitis.

Tam turėtų pasitarnauti ir prie favoritų nepriskiriama, tačiau „namų sienų“ pranašumą turinti Rusijos nacionalinė komanda.

„Daugiausiai iš Rusijoje žaidžiančių futbolininkų sudaryta ir FIFA reitinge 66 vietą užimanti rinktinė treniruojama Stanislavo Čerčesovo. Jis kadaise stovėjo rinktinės vartuose, o šiemet vėl bus po padidinamuoju stiklu – iš jo treniruojamos rinktinės rusai tikisi labai daug. Nors pernai Konfederacijų taurės turnyre rusai neperžengė grupės etapo, tačiau pastaraisiais metais surengtose draugiškose rungtynėse sugebėjo ne tik iškovoti keletą pergalių, bet ir sugebėjo rezultatais 3:3 sužaisti su Belgija ir Ispanija“, – sako „Betsafe“ lažybų analitikas Mindaugas Grigaitis.

„Betsafe“ futbolo lažybininkai Rusijos tikimybę tapti čempionais vertina 2 proc., favoritais laikomos Vokietijos ir Brazilijos rinktinės – jų tikimybės laimėti yra identiškos ir siekia po 20 proc.

Sirgalių klausimas

Didelis galvos skausmas įspūdingo renginio besitikintiems turnyro organizatoriams – rasizmas stadionuose. Ne vienas garsus Rusijoje žaidęs futbolininkas yra pasakojęs apie rasistinius užgauliojimus stadionuose.

„Iš tiesų gali iškilti problemų ir nenustebčiau, jei jų iškiltų. Turiu omenyje rasizmą, kuris yra didelė problema, nes žinome Rusijos sirgalių nuotaikas, žinome, kaip ten viskas klostosi“, – reziumuoja G. Reklaitis.

Tiesa, čempionato metu nuo panašių veiksmų žiūrovus turėtų atbaidyti ir tai, kad pastebėjęs rasistinius veiksmus stadione teisėjas galės nutraukti rungtynes.

Kitas svarbus kovos su tuo būdas – specialūs sirgalių pažymėjimai, kuriuos turės visi bilietus įsigiję sirgaliai. Ant šių pažymėjimų yra ir sirgaliaus nuotrauka, tad patekti į stadioną ne bilietą įsigijusiam asmeniui – praktiškai neįmanoma. Taip turnyro organizatoriai apsidraudė nuo bilietų perpardavinėtojų ir nuo to, kad į stadioną nepatektų problemų galintys pridaryti asmenys.

Vieni jų – ir agresyvūs sirgaliai. Chuliganai iš Rusijos pagarsėjo prieš dvejus metus vykusiame Europos čempionate, kai užpuolė Anglijos sirgalius – net 100 sirgalių buvo sužeista, o 30-iai teko apsilankyti ir ligoninėje. Kaip visą tai apibūdino Anglijos sirgaliai, susidūrimas priminė karo sceną. Tam, kad pavyktų išvengti panašių kraują stingdančių scenų, įvyko ne tik griežta sirgalių kontrolė, bet bus ir gerokai sustiprintos saugumo pajėgos.

Galiausiai, klausimų kelia, kaip pavyks susitvarkyti ir su Rusijos sportą krečiančiu dopingo šešėliu.

„Iš organizacinės pusės Rusija suorganizuos labai gerą čempionatą, kaip suorganizavo ir olimpines žaidynes Sočyje. Vienintelis klausimas lieka, ar Rusijos sportininkai nebus pagauti su dopingu kaip buvo olimpinėse žaidynėse“, – teigia G. Reklaitis.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

SEB verslo augimo programa

47:36
01:21:02

Adventur 2022

Maistas

Tik prenumeratoriams

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką