Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2019 02 03, 08:59

Svarbus postas ilgai nešildo: ką dabar veikia buvę Lietuvos futbolo rinktinės treneriai?

Lietuvos futbolo federacija surado naują trenerį mūsų šalies rinktinei. Valdas Urbonas nusprendė atsisakyti Vilniaus „Žalgirio“ stratego pareigų, kad pabandytų laimę dirbdamas dvyliktuoju Lietuvos rinktinės treneriu nuo Nepriklausomybės atkūrimo. Kiekvieno prieš tai vienuolikos rinktinę treniravusių specialistų istorija yra savita ir nebūtinai prasta. Tačiau šiuo metu nė vienas iš vienuolikos buvusių Lietuvos rinktinės strategų netreniruoja jokios aukšto lygio komandos. 15min pasidomėjo, kaip vingiavo visų buvusių rinktinės vedlių karjeros takai ir ką jie veikia dabar.
Vienuolika futbolo specialistų yra stovėję prie Lietuvos rinktinės vairo, bet šiuo metu nė vienas nevadovauja aukšto kalibro komandai.
Vienuolika futbolo specialistų yra stovėję prie Lietuvos rinktinės vairo, bet šiuo metu nė vienas nevadovauja aukšto kalibro komandai. / Donato Gvildžio fotomontažas

E.Jankauskas buvo vienuoliktasis Lietuvos futbolo rinktinės treneris, mūsų šaliai atgavus nepriklausomybę.

Dalis futbolo specialistų prie nacionalinės komandos prisilietė atsitiktinai ir karjerą baigė po vieneriose rungtynėse. Kiti pasiekė įsimintinų rezultatų ir vadovavo komandai ne vieną etapą.

Ką dabar veikia 11 strategų, patyrusių garbės, o taip pat ir gėdos, vadovauti svarbiausiai Lietuvos futbolo komandai?

Benjaminas Zelkevičius (1990-1991, 1995-1997 m., 2000-2003 m.)

Rezultatai: 51 rungtynės – 17 pergalių, 11 lygiųjų, 23 pralaimėjimai.

Po trečiojo etapo Lietuvos rinktinėje buvęs „Žalgirio“ treneris treniravo du klubus arti tėvynės – Kaliningrado „Baltika“ bei Liepojos „Metalurg“ ir vieną per kelis tūkstančius kilometrų – Vladivostoko „Luč-Energia“. Vėliau B.Zelkevičius treniravo vaikus Vilniuje.

Pastaruoju metu 74 metų B.Zelkevičius rūpinosi anūkais, bet nuo futbolo nenutolo – jis vadovauja Lietuvos futbolo trenerių asociacijai, kurios veiklos bare yra ir patarimai federacijai renkant naują strategą svarbiausiai šalies futbolo komandai.

Alfredo Pliadžio nuotr./Benjaminas Zelkevičius
Alfredo Pliadžio nuotr./Benjaminas Zelkevičius

Algimantas Liubinskas (1992-1994, 2003-2008 m.)

Rezultatai: 79 rungtynės – 25 pergalės, 14 lygiųjų, 40 pralaimėjimų.

Vienas sėkmingiausių trenerių per šalies futbolo istoriją, kuriam vadovaujant lietuviai yra lygiosiomis sužaidę su Italija, Vokietija ir Ispanija, po 2008 metų treniravo Ukrainos, Kazachstano ir Estijos komandas. Tai buvo trumpos stotelės.

Pastaraisiais metais 66 metų vilnietis vadovavo Vilniaus „Vyčio“ futbolininkams, kurie praėjusį sezoną 1-ojoje lygoje finišavo šešti, o taip pat dirba Vilniaus futbolo mokykloje.

Sauliaus Čirbos nuotr./Algimantas Liubinskas
Sauliaus Čirbos nuotr./Algimantas Liubinskas

Kęstutis Latoža (1998-1999 m.)

Rezultatai: 18 rungtynių – 4 pergalės, 5 lygiosios, 9 pralaimėjimai.

Rinktinėje dirbo trumpai, o paskui treniravo Farerų salų „Vagar“ klubą, Vilniaus „Žalgirį“ ir „Vilnių“.

Pastaruosius dvylika metų K.Latoža darbuojasi su jaunimu – šiuo metu Vilniaus futbolo mokykloje treniruoja penkiolikmečius.

Alfredo Pliadžio nuotr./Kęstutis Latoža
Alfredo Pliadžio nuotr./Kęstutis Latoža

Robertas Tautkus (1999 m.)

Rezultatai: 1 rungtynės – 1 pralaimėjimas

Atsistatydinus K.Latožai 1999 metais prieš Lietuvos rinktinės laikinai atsidūrė R.Tautkus, vadovavęs nacionalinei komandai tik per vieną mačą. Jis buvo pralaimėtas 0:3 Škotijai.

Buvęs legendinio „Žalgirio“ gynėjas daug metų dirbo federacijoje, ėjęs rinktinių direktoriaus pareigas. 2016 metais R.Tautkaus karjera federacijoje baigėsi, jis bandė atkurti Vilniaus „Panerį“ ir vis dar turi ambicijų jį atgaivinti. 55 metų vilnietis yra ir Lietuvos futbolo žaidėjų sąjungos direktorius, nors organizacija nepasižymi aktyvia veikla.

Alfredo Pliadžio nuotr./Robertas Tautkus
Alfredo Pliadžio nuotr./Robertas Tautkus

Stasys Stankus (2000 m.)

Rezultatai: 8 rungtynės – 2 pergalės, 6 pralaimėjimai

Iš jaunimo rinktinės į vyrų peršokęs futbolo specialistas iš Kauno vadovavo rinktinei aštuoniuose mačuose, bet pralaimėjo abi oficialias pirmąsias rungtynes – 0:1 Rumunijoje ir 0:4 Kaune Gruzijos rinktinei.

Po vieno skaudžiausio pralaimėjimo namie per šalies futbolo istoriją S.Stankus pasitraukė, bet daug metų dirigavo šalies futbolo strategijai eidamas techninio vystymosi asociacijos vadovo pareigas. Tik praėjusiais metais 71 metų veikėjas pareigas užleido Nerijui Dunauskui.

S.Stankus yra išleidęs ir kelias knygas apie futbolo teoriją ir praktiką.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Stasys Stankus
Luko Balandžio / 15min nuotr./Stasys Stankus

Julius Kvedaras (2000 m.)

Rezultatai: 1 rungtynės – 1 pralaimėjimas

Rinktinės vairą jis paveldėjo iš S.Stankaus, kurio asistentu J.Kvedaras dirbo prieš tai. Jis Lietuvos futbolininkams vadovavo tik viename mače, per kurį lietuviai Kaune 1:6 buvo sutriuškinti vengrų.

2000-2012 metais J.Kvedaras dirbo Lietuvos futbolo federacijos generaliniu sekretoriumi, o 2012-2016 metais ėjo LFF prezidento pareigas, nepaisant ankstesnių ryšių su Kauno šešėlinio pasaulio šulais. 2017 metais jis gavo Kauno apskrities futbolo federacijos viceprezidento pareigas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Julius Kvedaras
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Julius Kvedaras

Jose Couceiro (2008-2010 m.)

Rezultatai: 15 rungtynių – 6 pergalės, 3 lygiosios, 6 pralaimėjimai

Su pirmuoju užsieniečiu treneriu siejamas pastarasis Lietuvos rinktinės pakilimas, vykęs prieš dešimtmetį, kai J.Couceiro treniruojama komanda startavo simpatišku futbolu ir svarbiomis pergalėmis – išvykoje 3:0 paguldė Rumuniją, namie 2:0 Austriją.

Atsisveikinimas nebuvo malonus, nes pasitaikė ir nesėkmė rungtynėse su Farerų salų komanda, o Lietuvos futbolo federacija vėlavo mokėti sutartą algą, kurios dydis vis labiau nepatiko federacijos vadovams.

J.Couceiro neprapuolė be lietuvių – jis treniravo „Gaziantepspor“ (Turkija), Lisabonos „Sporting“ (laikinai), Maskvos „Lokomotiv“ (ten jo asistentas buvo E.Jankauskas) bei vadovavo Portugalijos klubams: „Vitoria de Setubal“, „Estoril“.

„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Jose Couceiro ir Edgaras Jankauskas 2012 metais kartu dirbo Maskvos „Lokomotiv“ klube.
„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Jose Couceiro ir Edgaras Jankauskas 2012 metais kartu dirbo Maskvos „Lokomotiv“ klube.

Praėjusią vasarą J.Couceiro tapo Portugalijos futbolo federacijos techniniu direktoriumi, koordinuojančiu įvairaus amžiaus nacionalines rinktines. Dairydamasis naujo trenerio Lietuvos rinktinei dabartinis federacijos prezidentas Tomas Danilevičius buvo susisiekęs su J.Couceiro, bet šis padėkojo už dėmesį ir paaiškino, kad yra pakankamai užsiėmęs darbais Portugalijoje – šalyje, kuri 2016 metais tapo Europos čempione ir kartu su Cristiano Ronaldo bus Lietuvos rinktinės varžove šiais metais žemyno pirmenybių atrankoje.

Raimondas Žutautas (2010-2011)

Rezultatai: 16 rungtynių – 4 pergalės, 3 lygiosios ir 9 pralaimėjimai

Buvęs rinktinės saugas buvo paskirtas rinktinės treneriu, nors nebuvo ėjęs tokių pareigų jokiame klube. Nors R.Žutauto treniruojama rinktinė veržliai startavo, nugalėjusi išvykoje Čekiją, jo karjerą rinktinėje sugriovė futbolo nykštukai iš Lichtenšteino. Lietuviai pralaimėjo aštuonis sykius mažiau gyventojų turinčiai komandai 0:2, o paskui su ja sužaidė lygiosiomis.

Iš futbolo R.Žutautas pasuko į verslą, bet prekyba drabužiais, tabaku nebuvo sėkminga – jis turėjo problemų grąžindamas pinigus kreditoriams, tarp jų ir buvusiam bendražygiui rinktinėje Deividui Šemberui.

Kurį laiką gyvenęs Londone R.Žutautas grįžo į Lietuvą ir kartais pasirodo ant vejos su buvusių futbolininkų ir šou verslo žmonių komanda „Prelegentai“.

2018 metų sausį R.Žutautas buvo pakviestas treniruoti Kfar Sabos „Hapoel“ komandos, bet Izraelio antroje lygoje pergalių formulės nerado ir greitai paliko Izraelį. Pastaruoju metu 46 metų vilnietis vėl nardo versle.

Klubo nuotr./Raimondas Žutautas
Klubo nuotr./Raimondas Žutautas

Csaba Laszlo (2012-2013)

Rezultatai: 16 rungtynių: 2 pergalės, 4 lygiosios ir 10 pralaimėjimų

Lietuvos sirgaliams vengras įsiminė dėl nykių rezultatų, žurnalistams – dėl ilgų kalbų.

Atsisveikinęs su Lietuva jis treniravo gimtosios šalies Budapešto MTK, o paskui Slovakijos „Dunajska Streda“. Ši komanda tūnojo lentelės dugne, bet atėjus Cs.Laszlo ėmė kopti aukštyn ir net užfiksavo rekordą – 16 nepralaimėtų rungtynių iš eilės.

Praėjusiais metais Cs.Laszlo treniravo Škotijos antrosios lygos „Dundee United“, bet klubas patyrė kelis skaudžius pralaimėjimus, dėl kurių Cs.Laszlo rezultatai laikomi vieni prasčiausių per „Dundee United“ istoriją. Pernai rudenį 54 metų vengras buvo atleistas ir nuo tada yra be darbo.

„Scanpix“ nuotr./Csaba Laszlo
„Scanpix“ nuotr./Csaba Laszlo

Igoris Pankratjevas (2013-2015)

Rezultatai: 21 rungtynės – 5 pergalės, 5 lygiosios, 11 pralaimėjimų

Buvęs rinktinės saugas debiutavo pareigose pergale prieš Latviją, bet didžių laimėjimų neraškė, o patekus į blankių rungtynių ruožą sirgaliams ir žurnalistams ėmė kliūti ne tik rinktinės žaidimas, bet ir trenerio sportinis kostiumas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Igoris Pankratjevas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Igoris Pankratjevas

Po pralaimėjimo 0:3 Anglijai I.Pankratjevas pasitraukė iš rinktinės posto. 2017 metais jis trumpai treniravo Klaipėdos „Atlanto“ ir Vilniaus „Panerio“ ekipas.

Praėjusiais metais jis dalį laiko praleido Jungtinėse Valstijose, kur lankė dukrą. Pastaruoju metu 54 metų treneris gyvena Vilniaus rajone ir laukia pasiūlymų dėl darbų futbolo srityje.

Edgaras Jankauskas (nuo 2015)

Rezultatai: 26 rungtynės – 3 pergalės, 5 lygiosios ir 18 pralaimėjimų

Vienintelis lietuvis per futbolininko karjerą laimėjęs Čempionų lygą, nesulaukė daug sėkmės dirbdamas Lietuvos rinktinės vedliu.

Atjauninęs rinktinės štabą jis buvo įpūtęs vilties, kai rinktinė porą mačų sužaidė lygiosiomis su solidžiais varžovais (Slovėnija ir Škotija), bet pastaraisiais metais sutemo ir komandos žaidimas, ir rezultatai.

E.Jankausko laimėtų rungtynių procentas – 11,5 – tapo trečias nuo pabaigos tarp visų rinktinei vadovavusių trenerių, įskaičiuojant R.Tautkų ir J.Kvedarą, kurie dirigavo komandai tik pralaimėtuose mačuose.

Praėjusių metų gruodį federacija nusprendė nutraukti dar metus turėjusią galioti sutartį su E.Jankausku, o šis tapo laisvu treneriu rinkoje.

Anot laidos apie futbolą „Vieni vartai“, E.Jankausku domėjosi Bresto „Dinamo“. Kol kas flirtas su Baltarusijos klubu nevirto rimtais santykiais.

„Scanpix“ nuotr./Edgaras Jankauskas
„Scanpix“ nuotr./Edgaras Jankauskas

Vasario 2-ąją dieną Lietuvos futbolo federacija paskelbė, kad šalies rinktinės vairą laikys Valdas Urbonas.

Kaip klostysis šio specialisto karjera, tapus dvyliktuoju nacionalinės komandos strategu?

Sauliaus Čirbos nuotr./Valdas Urbonas
Sauliaus Čirbos nuotr./Valdas Urbonas

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką