Dabar populiaru
Publikuota: 2017 balandžio 21d. 20:55 , Atnaujinta: 2017 balandžio 21d. 21:17

Tamsus debesis nuo Lietuvos futbolo nesitraukia: Marijampolėje valdžią paėmė praeityje teistas Ž.Buzas

Romas Kukis ir Žydrūnas Buzas
fksuduva.lt nuotr. / Romas Kukis ir Žydrūnas Buzas

Lietuvos futbolo pasaulyje ramu nebūna. Penktadienį Suvalkijos sostinėje vykusius Marijampolės futbolo apskrities federacijos prezidento rinkimus laimėjo ne vienerius metus už grotų praeityje praleidęs Žydrūnas Buzas.

Triuškinanti persvara

Rinkimuose dėl valdžios prieštaringos reputacijos verslininkas gana lengvai įveikė iki šiol federacijai vadovavusį Romą Kukį.

Už Ž.Buzą balsavo 13 balsavimo teisę turėjusių susirinkimo dalyvių, už R.Kukį – vos trys.

„Mano manymu, marijampoliečiai jau norėjo permainų, naujų vėjų, naujos kartos. Mūsų apskritis pastaraisiais metais buvo tikrai apleista. Dvidešimt metų vadovavo tas pats prezidentas. Visi norėjo kažką pakeisti“, – 15min sakė Ž.Buzas.

– Ar trintis pastaruoju metu tarp jūsų ir R.Kukio buvo kokia nors? – paklausėme naujojo MAFF vadovo.

– Ne, niekada nebuvo. Mūsų santykiai visuomet buvo šilti. Aš iki šiol buvau valdyboje, žmonės matė, kad esu tinkamas kandidatas.

Man vadovaujant tikrai vietą Vykdomajame turėsime. Ne tik vietą, bet ir balsavimo teisę.

– Kokių permainų imsitės tapęs prezidentu?

– Tikrai padarysime viską, kad Marijampolės apskrities futbolo federacija bus pavyzdinė. Visa Lietuva pamatys, kaip reikia apskrityje dirbti dėl futbolo. O pradėsime pirmiausia nuo vaikų.

– O tai kad LFF Vykdomajame komitete Marijampolė neturi savo atstovo, ne problema?

– Man vadovaujant tikrai vietą Vykdomajame turėsime. Ne tik vietą, bet ir balsavimo teisę.

– Praeityje esate teistas ir ne vienerius metus praleidęs už grotų. Ar nemanot, kad šias pareigas turėtų eiti pavyzdinės reputacijos žmogus?

– Čia mes kalbame apie futbolą. Praeityje buvo ekonominis nusikaltimas, bet tai buvo praeityje. Svarbiausia yra darbai, o ne kalbos.

Ž.Buzo oponentas R.Kukis prisipažino, kad laimėtojas buvo aiškus dar prieš balsavimą.

„Buvau su tuo susitaikęs. Buvo aišku, kad nugalėtoju taps Žydrūnas, tad man šis pralaimėjimas tikrai nebuvo staigmena. Matyt, taip turėjo būti“, – 15min sakė R.Kukis.

Brovėsi į valdžią ir pernai

Prasimušti į valdžią Ž.Buzas mėgino jau pernai, tačiau Lietuvos vaikų ir jaunių futbolo asociacijos (LVJFA) prezidento rinkimuose jį sutriuškino LFF „pilkuoju kardinolu“ laikomo Stasio Stankaus proteguojamas Vytautas Vaškūnas.

Tiesa, pastarojo pergalė taip pat buvo skandalinga. Prieš pat konferenciją narių skaičius buvo strimgalviais padidintas penkiais balsais ir pasiekė 34.

15min žiniomis, taip pasielgta sąmoningai, norint sustiprinti V.Vaškūno galimybes. Maža to, dirbtinai išpūstame konferencijos dalyvių sąraše balsavimo teisė buvo suteikta net buhalterei Irenai Pogudienei ir LFF sekretorei Vilmai Jacukevičienei. Abi jos savo balsą atidavė būtent V.Vaškūnui.

Biografija – spalvinga

Ž.Buzo pavardė praėjusio amžiaus paskutiniame dešimtmetyje buvo neblogai pažįstama futbolo gerbėjams.

Jaunystėje marijampolietis lankė Panevėžio sporto mokyklą ir netgi yra žaidęs Sovietų Sąjungos jaunių rinktinėje. Tačiau perspektyvią ypač techniško futbolininko karjerą sugriovė nevaldomas charakteris. Sugrįžęs į Suvalkijos sostinę, jaunas vyras pradėjo verslą.

Nepriklausomybės metais Ž.Buzas įkūrė įmonę „Žydrius“ ir iš gyventojų sugebėjo surinkti daugiau kaip 5 mln. litų užsienio valiuta. Milžiniškomis palūkanomis susiviliojo maždaug tūkstantis indėlininkų, kuriems Ž.Buzas liko skolingas apie 2 mln. litų. Dėl neteisėtų operacijų užsienio valiuta ir apgaulingos buhalterinės apskaitos Ž.Buzas buvos pasiųstas trejiems metams už grotų.

2008 metais nuskambėjo istorija, kai keli ginkluoti ir kaukėti vyrai įsiveržė į Puskelnių sodų bendrijoje esantį namą, pusnuogį Ž.Buzą ištraukė iš pirties ir pagrobė.

Sugrįžęs į laisvę Ž.Buzas vėl spėjo įsipainioti į ne vieną aferą. 2008 metais nuskambėjo istorija, kai keli ginkluoti ir kaukėti vyrai įsiveržė į Puskelnių sodų bendrijoje esantį namą, pusnuogį Ž.Buzą ištraukė iš pirties ir pagrobė. Už prieštaringai vertinamą verslininką reikalauta milžiniškos 3,2 mln. eurų išpirkos. Tačiau su nusikalstamu pasauliu sietas verslininkas per tris savaites gerokai sulyso, išsipainiojo iš pančių ir sugebėjo pasprukti.

Pastaraisiais metais verslininkas sietas su skandalingu Marijampolės automobilių turgaus privatizavimu, o dar anksčiau buvo patekęs į teisėsaugos radarą dėl tyčinio „Marijampolės gelžbetonio“ bendrovės bankroto.

Pareigūnų surinkta medžiaga rodo, kad 2007–2009 m. „Marijampolės gelžbetonis“, kurio valdybos pirmininku buvo Ž.Buzas, vykdė bendrovei nenaudingus sandorius, dėl kurių betono gaminius, skirtus statyboms, gaminusi didžiulė įmonė buvo sužlugdyta.

Įdomu, kad tuomet „Marijampolės gelžbetonio“ valdybos nariu buvo ir dabar konkurenciją Ž.Buzui sudaręs R.Kukis. Jis tuo metu buvo įvardijamas kaip Ž.Buzo aplinkos žmogus.

Sporto entuziastas

Nepaisant visų šių linksmųjų kalnelių versle, Ž.Buzo sąsajos su sporto pasauliu taip pat nenutrūko. 1994-aisiais jis įkūrė vieną keisčiausių per Lietuvos futbolo istoriją komandų, realiai egzistavusią vos pusę sezono – Marijampolės „Žydrių“. Pavasarį Vilniaus AFK „Neris“ klubo teises perėmusi ekipa aukščiausiojoje lygoje neužsibuvo ir kaipmat buvo išformuota.

Vyro ambicijos ne kartą atsiskleidė ir vėliau – remtą moterų krepšinio klubą jis pavadino „Žydriumi-Gija“, nusipirktai technologinių įrenginių gamyklai davė „Žydriaus verslo“ vardą.

Į lažybų verpetuose besisukantį šalies futbolą Ž.Buzas pamėgino grįžti prieš keletą metų, kai su dar devyniais verslininkais bandė mįslingomis aplinkybėmis įsigyti tuo metu merdėjusį Klaipėdos „Atlanto“ klubą. Aktyvų laisvalaikį mėgstantis verslininkas vis dar kamuolį pagainioja ir pats – yra Marijampolės futbolo veteranų klubo „Sūduvis“ vadovas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Skanumėlis

Video

07:03
00:49
17:58

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką