Dabar populiaru
Publikuota: 2015 vasario 2d. 21:56

Amerikietiško futbolo gladiatoriai užkariauja lietuvių sporto gerbėjų širdis

„Super Bowl“ rungtynės tarp Naujosios Anglijos „Patriots“ ir Sietlo „Seahawks“
„Scanpix“/AP nuotr. / „Super Bowl“ rungtynės tarp Naujosios Anglijos „Patriots“ ir Sietlo „Seahawks“

Lietuvoje brėško pirmadienio rytas, kai JAV Fynikso mieste nugriaudėjo galingas emocijų sprogimas, kuris ant kojų pakėlė visą Ameriką ir Vilniaus centre įsikūrusį barą „Du karaliai“. Amerikietiško futbolo lygos NFL finalo rungtynėse, kurios yra vadinamos „Super Bowl“, pergalę pasiekė Naujosios Anglijos „Patriots“ komanda. Tik rungtynių pabaigoje „patriotai“ palaužė Sietlo „Seahawks“ gladiatorius. Taip baigėsi populiariausias sporto įvykis pasaulyje. Lietuviai dar nežino NFL žvaigždžių pavardžių, o žaidimo elementai neturi lietuviškų pavadinimų, tačiau šios sporto šakos gerbėjų gretos mūsų šalyje sparčiai auga.

Buvo likusios 2 minutės iki „Super Bowl“ rungtynių pabaigos, kai Naujosios Anglijos „Patriots“ komandos lyderis, superžvaigždė Tomas Brady atidavė tikslų perdavimą komandos draugui Julianui Edelmanui. Šis suklaidino Sietlo „Seahawks“ gynėją Tharoldą Simoną ir pelnė įvartį, kuris angliškai vadinamas „touchdown“. 

Naujosios Anglijos komanda pirmavo rezultatu 28:24, laikas sparčiai tirpo, tačiau likus minutei iki pabaigos Sietlo įžaidėjas Russellas Wilsonas nusviedė kamuolį apie 30 jardų, o „gaudytojas“ Jermaine Kearse sugriebė likus 7 jardams iki „patriotų“ aikštelės, kurioje pelnomas įvartis.

Atrodė, kad „Seahawks“ gali pelnyti taškus ir tapti NFL čempionais. Apie 80 tūkst. žmonių stadiono tribūnose ir apie 110 milijonų žiūrovų prie televizorių ekranų sulaikė kvėpavimą. 

Tačiau lemiamą akimirką Sietlo „gaudytojas“ Ricardo Lockette'as nesugriebė kamuolio - jį perėmė per naujokų biržą nepašauktas vaikinas, „žmogumi iš niekur“ vadinamas „Patriots“ gynėjas Malcolmas Butleris. Pergalę šventė Naujosios Anglijos komanda.

Socialinį tinklą „Twitter“ užgriuvo beveik 25 milijonai įrašų, kuriais gerbėjai ir pasaulio sporto bendruomenė sveikino naujuosius čempionus.

Lietuvių laikrodžiai rodė 5 val. ryto, kai sostinės bare „Du karaliai“ susirinkę amerikietiško futbolo gerbėjai taip pat pakėlė bokalus už NFL gladiatorius.

Amerikos kultūros dalis

Gerbėjai teigia, kad ši sporto šaka yra labai svarbi amerikietiškos kultūros dalis. Galima teigti, kad tai susiję su specifiniais žaidimo elementais (žr. teksto apačioje), rungtynes aplipusiomis tradicijomis, rinkodara, taip pat – neįprastu NFL rungtynių tvarkaraščiu. 

Reguliarusis sezonas trunka penkis mėnesius, per kuriuos yra sužaidžiama vos 16 rungtynių, todėl kiekvienas mūšis yra gyvybiškai svarbus. Kiekviename atkrintamųjų rungtynių etape komandos žaidžia tik kartą, todėl dvikovos yra vadinamos „mirties mačais“ – laimi arba miršti.

Todėl, lyginant su kitomis JAV populiariomis sporto šakomis, NFL vyksta labai mažai rungtynių. Pavyzdžiui, NBA reguliariajame sezone sužaidžiamos 82 rungtynės, o kiekviename atkrintamųjų rungtynių etape komandos kaunasi iki keturių pergalių. 

„Scanpix“/AP nuotr./„Super Bowl“ rungtynės tarp Naujosios Anglijos „Patriots“ ir Sietlo „Seahawks“
„Scanpix“/AP nuotr./„Super Bowl“ rungtynės tarp Naujosios Anglijos „Patriots“ ir Sietlo „Seahawks“

„Tai susiję su traumomis. Reikia pripažinti, kad per amerikietišką futbolą žaidėjai patiria labai daug traumų, kartais net labai rimtų. Pagal NFL taisykles, priešingai nei regbyje, galima atiduoti perdavimą į priekį. Puolėjai bando pagauti kamuolį, o gynėjai – pargriauti gaudantį žaidėją. Todėl traumų yra labai daug. Po kiekvienų rungtynių žaidėjams reikia laiko atsigauti“, – aiškino amerikietiško futbolo gerbėjas, žurnalistas Gaudrius Dzikaras.

Sekmadieninė tradicija

Nedidelis rungtynių skaičius NFL dvikovas paverčia reikšmingu įvykiu milijonams amerikiečių. Kiekvienas sekmadienis, kai į sausakimšus stadionus žengia šiuolaikiniai gladiatoriai, yra tikra šventė.

„Kai vyksta NFL rungtynės, Lietuvoje būna naktis, o Amerikoje – diena. Tai reiškia, kad gerbėjai atsikelia ryte, susitinka su draugais, šeima, bendrauja, kepa vištienos sparnelių, geria alų ir žiūri rungtynes. Tai daugiau nei sportas“, – pasakojo Lietuvos sportinio pokerio federacijos prezidentas Skirmantas Tomkevičius. Jis organizuoja NFL rungtynių žiūrėjimą bare „Du karaliai“.

Skaičiuojama, kad per sekmadienį vykusias „Super Bowl“ rungtynes JAV buvo suvalgyta apie 90 milijonų vištienos sparnelių, kurie svėrė apie 3,6 tonos. 

Beje, vištienos sparneliai yra labai svarbi amerikietiško futbolo gerbėjų tradicija. Skaičiuojama, kad per sekmadienį vykusias „Super Bowl“ rungtynes JAV buvo suvalgyta apie 1,2 mlrd. vištienos sparnelių. 

„Skaičiai yra įspūdingi, daugiau maisto suvalgoma tik per Padėkos dieną“, – juokėsi S.Tomkevičius.

Už 30 sek. reklamą – 4,5 mln. JAV dolerių

Kimšti vištienos sparnelius amerikietiško futbolo gerbėjai turi tris valandas – maždaug tiek trunka vienerios rungtynės.

Žaidžiami keturi kėliniai po 15 minučių, tačiau taisyklės leidžia sustabdyti žaidimo laiką. Pavyzdžiui, kai viena komanda pelno taškus, nesėkmingai perduoda kamuolį arba paprašo minutės pertraukėlės.

„NFL Lietuva“ nuotr./Skirmantas Tomkevičius
„NFL Lietuva“ nuotr./Skirmantas Tomkevičius

„Man atrodo, kad dažnas rungtynių stabdymas yra viena iš priežasčių, kodėl ši sporto šaka patinka ne visiems lietuviams. Tai nėra toks dinamiškas sportas kaip futbolas ar krepšinis. Skaičiuojama, kad vienas NFL žaidėjas per rungtynes žaidžia tik 11 minučių, „grynas“ komandos žaidimas tęsiasi apie valandą, o rungtynės – tris valandas. Taip yra ir dėl taktinių dalykų, ir dėl šou, kuris vyksta per rungtynes. Tai patinka ne visiems“, – aiškino S.Tomkevičius.

Šou elementai per NFL rungtynes yra tokie svarbūs, kad 30 sekundžių reklama per „Super Bowl“ rungtynių transliaciją šiemet kainavo 4,5 milijono JAV dolerių.

Turtingiausios bendrovės išleidžia šimtus milijonų dolerių tam, kad būtų sukurta specialiai NFL finalui skirta produkto reklama. Samdomi garsiausi pasaulyje reklamų kūrėjai, todėl per „Super Bowl“ transliuoti klipai visuomet patenka į prestižinio festivalio „Kanų liūtai“ programą.

Todėl NFL nėra tik sporto lyga – tai Amerikos visuomenę suvienijantis socialinis reiškinys. 

„Transliacijas žiūri ne tik tie, kas domisi amerikietišku futbolu. Daug žmonių rungtynes įsijungia vien tam, kad pamatytų tas reklamas, nes jos visada yra išskirtinės ir slepiamos iki paskutinės minutės“, – kalbėjo S.Tomkevičius.

Panašų ažiotažą kelia ir žinomų muzikos atlikėjų pasirodymai per rungtynių pertrauką. Šiemet per „Super Bowl“ rungtynes koncertavo viena populiariausių pasaulyje atlikėjų Katy Perry, o JAV himną atliko Johnas Legendas ir Idina Manzel. 

„Spėju, kad jau šią savaitę Amerikoje prasidės diskusijos apie tai, kas gros per kitų metų „Super Bowl“. Jiems tai yra labai svarbus dalykas“, – juokėsi S.Tomkevičius.

Vertingiausia sporto lyga

Didelę amerikietiško futbolo įtaką sporto pasauliui galima nustatyti ir gerbėjų skaičiumi, ir doleriais. 

Amerikietiško futbolo populiarumo rodikliai
Amerikietiško futbolo populiarumo rodikliai

Įtakingas žurnalas „Forbes“ suskaičiavo, kad NFL yra pati pelningiausia ir vertingiausia sporto lyga pasaulyje, kasmet uždirbanti beveik 7 milijardus JAV dolerių grynojo pelno. Tai yra beveik tiek, kiek kartu sudėjus NBA (3,6 mlrd. JAV dolerių) ir Anglijos „Premier“ (3,2 mlrd. JAV dolerių) lygas, kurios sąraše dalinasi 3 ir 4 vietas.

Žurnalo „Forbes“ sudarytame vertingiausių sporto komandų sąraše pirmauja tradicinio futbolo klubai „Manchester United“ ir Madrido „Real“, tačiau pirmajame dvidešimtuke yra net 12 NFL komandų. Vidutinis klubų pelnas yra apie 206 milijonus JAV dolerių per metus.

Pernai amerikietiškųjų gladiatorių kovas stebėjo apie 68 tūkst. žiūrovų. Tai yra daugiau nei kartu sudėjus Ispanijos „La Liga“ (30 tūkst.) ir Anglijos „Premier“ (36 tūkst.) tradicinio futbolo lygų žiūrovų skaičių stadionuose.

Be to, NFL pirmauja tarp visų sporto lygų pagal vidutinį žiūrovų skaičių stadionuose. Pernai amerikietiškųjų gladiatorių kovas stebėdavo apie 68 tūkst. žiūrovų. Tai yra daugiau nei kartu sudėjus Ispanijos „La Liga“ (30 tūkst.) ir Anglijos „Premier“ (36 tūkst.) tradicinio futbolo lygų žiūrovų skaičių stadionuose.

„Lyginti žiūrovų skaičių yra sudėtinga, nes NFL žaidžiama labai mažai rungtynių, visos yra svarbios, todėl natūralu, kad stadionai būna sausakimši. O tradicinio futbolo lygų ir komandų yra daug“, – paaiškino S.Tomkevičius.

Amerikietiško futbolo sporto šakos vėliavą neša tik NFL lygos žaidėjai, o tradicinio futbolo lygų yra beveik visose pasaulio valstybėse. Tai nulemia, kad populiariausių sporto šakų reitinge amerikietiškas futbolas dalinasi 9-10 vietą su krepšiniu – skaičiuojama, kad abi sporto šakos pasaulyje turi apie 400 milijonų gerbėjų. Tradicinis futbolas – apie 3,5 mlrd. gerbėjų.

Svarbiausias sporto įvykis

Nors tradicinį futbolą žaidžiančių žmonių pasaulyje yra beveik tiek pat, kiek NFL turi žiūrovų, tačiau „Super Bowl“ rungtynės yra populiariausias pasaulyje sporto įvykis.

„Scanpix“/AP nuotr./„Super Bowl“ rungtynės tarp Naujosios Anglijos „Patriots“ ir Sietlo „Seahawks“
„Scanpix“/AP nuotr./„Super Bowl“ trofėjus

Kasmet lemiamas amerikietiško futbolo rungtynes stadionuose žiūri apie 80 tūkst. gerbėjų ir šimtai milijonų prie televizijų ekranų.

Populiarumu šios rungtynės nedaug nusileidžia kas ketverius metus vykstantiems Pasaulio ar Europos futbolo čempionatų finalams.

„Tai yra geriausią rinkodarą turinti sporto lyga pasaulyje. Aš domiuosi daug sporto šakų, stebiu daug lygų, komandų, tačiau niekas negali pasigirti tokiu profesionalumu. Tiek kalbant apie darbą socialiniuose tinkluose, tiek apie rungtynių transliacijas, tiek apie dėmesį, kuris skiriamas žaidėjų aprangai, šalmams“, – sakė S.Tomkevičius.

Veržiasi į Europą

Pastaraisiais metais NFL aktyviai veržiasi į Europos rinką. Kiekvienais metais Londono „Wembley“ stadione vyksta bent kelerios NFL reguliariojo sezono rungtynės. Planuojama, kad 2015–2016 metų sezone „Wembley“ stadione bus žaidžiamos net trejos rungtynės.

„Bilietai visuomet būna išperkami žaibiškai. Kai šiemet buvo paskelbta bilietų prekyba į kitų metų NFL sezono rungtynes Londone, geriausi bilietai buvo išpirkti tą pačią dieną. Matyt, dar galima ten patekti, bet reikės pavargti“, – pasakojo žurnalistas G.Dzikaras. 

Lietuviai amerikietiško futbolo gerbėjai taip pat vyksta į Londoną, nes kol kas tai yra geriausia ir pigiausia galimybė pamatyti NFL žvaigždes. Tačiau ekspertai prognozuoja, kad tokių galimybių ateityje bus daugiau. 

„NFL Lietuva“ nuotr./Lietuviai NFL gerbėjai per rungtynes Londone „Wembely“ stadione
„NFL Lietuva“ nuotr./Lietuviai NFL gerbėjai per rungtynes Londone „Wembely“ stadione

„Jau dabar atvirai yra kalbama, kad NFL autsaideriai „Jacksonville Jaguars“ greitai gali persikelti į Londoną“, – pasakojo G.Dzikaras. Teigiama, kad „Jaguars“ atletai Anglijos sostinėje jau turi gerbėjų, nes dažnai žaidžia šiame mieste. 

Be to, panaši ekspansija vyksta ir į kitas pasaulio šalis. NFL bandė brautis į Kinijos rinką, tačiau šio plano atsisakė, kai kinų širdis užkariavo NBA žvaigždės, todėl pirmosios tarptautinės rungtynės 2007 metais įvyko Meksikos sostinėje.

Lietuvoje – kelios dešimtys gerbėjų

Šiuo metu lietuviškuose socialiniuose tinkluose NFL bendruomenę sudaro apie 1,4 tūkst. žmonių. Šis skaičius nuolat auga. Vilniečiai sako, kad sostinėje yra apie 30 aktyvių gerbėjų, kurie žiūri rungtynes, dalyvauja „Fantasy Football“ žaidime ir net trypia veją Vingio parke.

„NFL Lietuva“ nuotr./Gaudrius Dzikaras (dešinėje)
„NFL Lietuva“ nuotr./Gaudrius Dzikaras (dešinėje)

„Labai drąsiai galiu pasakyti, kad pastaruoju metu gerbėjų daugėja. Man teko susidurti su socialinių tinklų projektais, todėl galiu pasakyti, kad atviras „Facebook“ puslapis „NFL Lietuva“ be jokios reklamos auga labai sparčiai“, – pasakojo žurnalistas G.Dzikaras.

Šį rudenį Vilniuje amerikietiško futbolo gerbėjai rinkosi Vingio parke, kur žaidė vadinamąjį „Flag Football“ – tai tas pats NFL žaidimas, tik skirtas žmonėms, kurie neturi brangiai kainuojančių specialių apsaugų. Tokios rungtynėse žaidėjai stabdomi ne griaunant, bet bandant ištraukti vėliavėlę, kuri yra pririšta prie diržo. 

„NFL Lietuva“ nuotr./„Flag Football“ rungtynės Vingio parke
„NFL Lietuva“ nuotr./„Flag Football“ rungtynės Vingio parke

„Tai toks pats smagus, atletiškas, daug jėgų reikalaujantis žaidimas, tik traumų tikimybė yra mažesnė“, – aiškino G.Dzikaras.

NFL gerbėjai sako, kad geriausias būdas perprasti šitą sporto šaką yra vadinamasis „Fantasy Football“. Tai „popieriuje“ vykstantis žaidimas, kai kiekvienas dalyvis sukuria išgalvotą komandą iš tikrų NFL žaidėjų. Remiantis tikrose NFL rungtynėse pasiekta gladiatorių statistika, kiekviena išgalvota komanda gauna taškų ir varžosi su kitomis.

Šitas žaidimas turi labai daug gerbėjų visame pasaulyje ir tapo savotišku socialiniu reiškiniu, nes išgalvotų komandų pasiekimai yra aptariami tikrų NFL komentatorių per televizijos transliacijas, rodomi stadionuose, aprašomi tinklaraščiuose. Šiam žaidimui net yra sukurtos internetinių televizijų laidos.

Prie amerikietiško futbolo populiarumo prisideda ir kompiuterinių žaidimų kūrėjai – bendrovės „EA Sports“ leidžiama serija „Madden NFL“ yra viena iš populiariausių pasaulyje. 

Lietuviai – NFL legendos

* Geriausių visų laikų NFL žaidėjų dešimtuke yra net du futbolininkai, turintys lietuviškų šaknų – 6 vietą užimantis legendinis įžaidėjas Johnny Unitas ir gynybos komandos žaidėjas Dickas Butkus.

* Lietuviškų šaknų turi 2007 metais karjerą baigęs, NFL čempionas Joe Jurevicius.

* Šiuo metu NFL komandos „St. Louis Rams“ gynybai vadovauja lietuviškų šaknų turintis Jamesas Laurinaitis.

Svarbiausias NFL taisykles ir žaidimo elementų aprašymą rasite čia:  

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Palangos gelbėtojų vadas Jonas Pirožnikas: išrašome ir 100 eurų baudas

Pasaulis kišenėje

Kretingos rajone palangiškis sukūrė didžiausią Europoje japonišką sodą

Gazas

Netikėta žinia: „Skuba Racing Team“ traukiasi iš Palangos lenktynių, „Big Daddy“ neatlaikė

Gazas

Palangos lenktynės tapo tikru „raliu“: tenka dardėti žvyrkeliais

Aktualu

Masinė avarija sostinėje: po sunkvežimiu palindo automobilis, žuvo žmogus, yra ir sužeistų

Konkursas Gyvenimas

Konkurso „Mano kiemas“ dalyvė 77-erių Elena gėlėmis džiugina visą daugiabutį

Vardai

Kaune – baleto šokėjų A.Mikalajūnaitės ir V.Osadčenko vestuvės: pirmiausia įsimylėjo kūno kalbą

Pasaulis kišenėje

Su meškomis namie susidūrę lietuviai: „Prasivėrė durys, o ten stovėjo meška ir žiūrėjo“

XX a. pradžioje veikusio žmonių zoologijos sodo likučiai Prancūzijoje

Patikrinta 15min Gyvūnų klubas

Tiesa ar melas? N.Zobovas įsitikinęs, kad meškos nėra mėsėdės: „Nevalgo iš tikrųjų. Nevalgo“

Vardai

Kourtney Kardashian mylimasis iškėlė viešą pavydo sceną dėl seksualios nuotraukos

Verslas

Lietuvoje sulaikytas sukčius iš grupuotės, padariusios 18 milijonų eurų žalą

Pasaulis kišenėje

Motociklininkai Asta ir Linas beveik po 2 metų kelionės grįžta į Vilnių: „Bus keista turėti grafiką“

Deuce

Jautrus Novako Džokovičiaus laiškas – apie palaimingą tėvystę ir vidines abejones

Aktualu

Ekvadoriečio užpuolimas Vilniuje: policijos ir nukentėjusiojo versijos kardinaliai skiriasi

Gazas

„Aurum 1006 km lenktynėse“ įtampa pasiekė piką: paskutinę akimirką „pole“ poziciją išsikovojo Robertas Kupčikas

Vardai

Garsenybės pasibaisėjo cirko vadovo N.Zobovo elgesiu su meška: „Išgelbėkit gyvūną iš velnio namų“

Vardai

Palangos trasa savu „Porsche 911 Turbo S“ lėkė R.Javtokas: jo „žirgą“ išbandė ir J.Valančiūnas

Interviu Aktualu

Skaudų smūgį gavęs Alytaus meras V.Grigaravičius: „Aš visuomet buvau nusivylęs politika“

Aktualu

Fotokonkursas „Žalia vasara“: pasigrožėkite skaitytojų kadrais (II)

Naujienos

Aktualu

Palangos gelbėtojų vadas Jonas Pirožnikas: išrašome ir 100 eurų baudas

Pasaulis kišenėje

Kretingos rajone palangiškis sukūrė didžiausią Europoje japonišką sodą

Gazas

Netikėta žinia: „Skuba Racing Team“ traukiasi iš Palangos lenktynių, „Big Daddy“ neatlaikė

Gazas

Palangos lenktynės tapo tikru „raliu“: tenka dardėti žvyrkeliais

Aktualu

Masinė avarija sostinėje: po sunkvežimiu palindo automobilis, žuvo žmogus, yra ir sužeistų

Konkursas Gyvenimas

Konkurso „Mano kiemas“ dalyvė 77-erių Elena gėlėmis džiugina visą daugiabutį

Vardai

Kaune – baleto šokėjų A.Mikalajūnaitės ir V.Osadčenko vestuvės: pirmiausia įsimylėjo kūno kalbą

Pasaulis kišenėje

Su meškomis namie susidūrę lietuviai: „Prasivėrė durys, o ten stovėjo meška ir žiūrėjo“

XX a. pradžioje veikusio žmonių zoologijos sodo likučiai Prancūzijoje

Patikrinta 15min Gyvūnų klubas

Tiesa ar melas? N.Zobovas įsitikinęs, kad meškos nėra mėsėdės: „Nevalgo iš tikrųjų. Nevalgo“

Vardai

Kourtney Kardashian mylimasis iškėlė viešą pavydo sceną dėl seksualios nuotraukos

Verslas

Lietuvoje sulaikytas sukčius iš grupuotės, padariusios 18 milijonų eurų žalą

Pasaulis kišenėje

Motociklininkai Asta ir Linas beveik po 2 metų kelionės grįžta į Vilnių: „Bus keista turėti grafiką“

Deuce

Jautrus Novako Džokovičiaus laiškas – apie palaimingą tėvystę ir vidines abejones

Aktualu

Ekvadoriečio užpuolimas Vilniuje: policijos ir nukentėjusiojo versijos kardinaliai skiriasi

Gazas

„Aurum 1006 km lenktynėse“ įtampa pasiekė piką: paskutinę akimirką „pole“ poziciją išsikovojo Robertas Kupčikas

Vardai

Garsenybės pasibaisėjo cirko vadovo N.Zobovo elgesiu su meška: „Išgelbėkit gyvūną iš velnio namų“

Vardai

Palangos trasa savu „Porsche 911 Turbo S“ lėkė R.Javtokas: jo „žirgą“ išbandė ir J.Valančiūnas

Interviu Aktualu

Skaudų smūgį gavęs Alytaus meras V.Grigaravičius: „Aš visuomet buvau nusivylęs politika“

Aktualu

Fotokonkursas „Žalia vasara“: pasigrožėkite skaitytojų kadrais (II)

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Išmanus kaimas

Festivalis „Galapagai”

Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką