Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ašaros nesugraudino: Lietuva neleido Donatai Rimšaitei atstovauti Rusijai Londono olimpinėse žaidynėse

Donata Rimšaitė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Donata Rimšaitė
Šaltinis: 15min
0
A A

Pagaliau padėtas taškas daugiau nei metus trunkančioje Donatos Rimšaitės pabėgimo iš Lietuvos istorijoje. Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) Generalinės asamblėjos nariai nusprendė neleisti penkiakovininkei Londono olimpinėse žaidynėse atstovauti Rusijai.

Neįtikėtina drama virtusioje Generalinės asamblėjos sesijoje užtarėjų 24-ą gimtadienį už dviejų dienų švęsianti sportininkė beveik nerado.  Už tai, kad D.Rimšaitei nebūtų leista startuoti Londone, pasisakė 49 nariai, 7 susilaikė, tik 1 buvo prieš. Balsavimas buvo atviras.

Rusijos šiuolaikinės penkiakovės federacijos vadovai dar prieš balsavimą tvirtino, kad nesulaukę palankaus LTOK sprendimo, kreipsis į Sporto arbitražo teismą. Pasak LTOK prezidento, Artūro Poviliūno, tai būtų beviltiškas žingsnis, kuris nieko nepakeistų. Jau aišku, kad atstovaudama Rusijai D.Rimšaitė galės startuoti tik 2016 metų Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse.

Tapusi Rusijos pilietė D.Rimšaitė gali dalyvauti visose tarptautinėse varžybose, išskyrus pačias svarbiausias – olimpines žaidynes. Pagal Olimpinę chartiją, pilietybę pakeitęs sportininkas savo naujai šaliai olimpinėse žaidynėse gali atstovauti tik praėjus ne mažiau kaip trejiems metams nuo paskutinio atstovavimo paskutinei šaliai. Išimtis gali būti padaryta tik tuo atveju, jei tam neprieštarautų šalies, kurios pilietybės sportininkas atsisakė, nacionalinis olimpinis komitetas.

Nepaisant nuolatinio Rusijos spaudimo, LTOK vadovai tokio leidimo neskubėjo suteikti, o visą atsakomybę dėl sprendimo užkrovė kartą per metus šaukiamai LTOK Generalinei asamblėjai, kurią   sudaro 104 nariai, daugiausiai – olimpinių sporto šakų federacijų atstovai.

Painūs manevrai: pranešė, kad neatvyks, bet atvyko

Sprendimo priėmimo išvakarėse D.Rimšaitė netikėtai grįžo į Lietuvą. Motyvas – noras išdėstyti savo poziciją asamblėjos nariams. Kadangi į LTOK kreipėsi ne pati sportininkė, o tarpininkai, LTOK tokį prašymą atsisakė tenkinti.

Europos šiuolaikinės penkiakovės konfederacijos (ECMP) atsiųstame rašte, kurį pasirašė generalinė sekretorė rusė Tatjana Ardabjeva, buvo prašoma leisti D.Rimšaitei „paaiškinti išvykimo iš Lietuvos motyvus bei išreikšti Lietuvos sporto visuomenei padėką už indėlį į jos sportinę karjerą“.

Ketvirtadienio vakarą LTOK pasiekė ir dar vienas laiškas, pasirašytas pačios D.Rimšaitės. Sportininkė patikino, kad negalės dalyvauti sesijoje dėl numatyto sveikatos patikrinimo.

Už tai, kad D.Rimšaitei nebūtų leista startuoti Londone, pasisakė 49 nariai, 7 susilaikė, tik 1 buvo prieš.

Vis dėlto „Karolinos“ viešbutyje, kuriame vyko Asamblėjos sesija, D.Rimšaitė pasirodė ir dar kartą pareiškė norinti išsakyti savo poziciją. „Prašau mano anksčiau atsiųstą laišką laikyti negaliojančiu. Net teisme teisiamas žmogus turi teisę išsakyti nuomonę“, – raštu į Asamblėjos narius kreipėsi  D.Rimšaitė.

Asamblėjos nariai balsavimu nusprendė leisti D.Rimšaitei pasisakyti. Įleista į konferencijų salę ji  atsisėdo paskutinėje eilėje šalia olimpinių prizininkų Andrejaus Zadneprovskio, Romo Ubarto ir Virgilijaus Aleknos.

Niekas penkiakovininkės neužstojo

Visi kalbėję Asamblėjos nariai pasisakė už tai, kad nebūtų leista D.Rimšaitei dalyvauti Londono žaidynėse. Daugumos argumentai buvo pagrįsti moraliniais dalykais. Kai kuri tikino, kad nusileisdama Rusijai Lietuva atrodys kaip pastumdėlė ir taps pajuokų objektu.

Lietuvos šiuolaikinės federacijos prezidentas (LŠPF) Viktoras Majauskas netgi žadėjo atsistatydinti, jei sprendimas bus palankus sportininkei. „Ji apgavo trenerį, federaciją, LTOK ir prezidentę Dalią Grybauskaitę. Ji pamynė sporto prasmę, patriotiškumo prasmę. Manau, balsavimas turėtų būti vienareikšmiškas“, – sakė V.Majauskas.

LTOK prezidentas A.Poviliūnas atpasakojo visą D.Rimšaitės skandalo istoriją – nuo pat jo užuomazgų. A.Poviliūnas dar kartą patvirtino, kad apie sportininkės išvykimą sužinojo ne iš D.Rimšaitės, o iš Tarptautinio olimpinio komiteto (IOC) atstovų neoficialiuose pokalbiuose.

Alfredo Pliadžio nuotr./LTOK prezidentas Artūras Poviliūnas
Artūras Poviliūnas

A.Poviliūnas taip pat tvirtino, kad kai pirmą kartą (2010 m. liepos 12 dieną) su D.Rimšaite kalbėjo apie jos norą išvykti į Rusiją, sportininkė apie meilę vaikinui nė neužsiminė. „Iškart paklausiau, ar ji neturi vaikino Rusijoje. Ji sakė, kad neturi, o išvykti nori, nes jos netenkina sportavimo sąlygos Lietuvoje“, – teigė A.Poviliūnas, pasak kurio, D.Rimšaitė tiesiog visus viliojo už nosies. LTOK prezidentui cituojant įvairius D.Rimšaitės pasisakymus spaudoje, dažniausiai priešiškus Lietuvos atžvilgiu, penkiakovininkė purtė galvą.

„Ji buvo mūsų šeimos narys. Jos reikalas pasitraukti, bet tai nereiškia, kad mes turime tai palaiminti. Tai būtų blogas pavyzdys kitiems sportininkams“, – teigė Lietuvos kilnaus sportinio elgesio komiteto prezidentas Arvydas Juozaitis.

Olimpinės čempionė Daina Gudzinevičiūtė kalbėjo: „Jeigu leisime startuoti olimpinėse žaidynėse, nugalės ne olimpinė chartija, o „stiprusis“ (Rusija, – red. past.). Aš linkiu Donatai sėkmės kitose – Rio de Žaneiro – olimpinėse žaidynėse, todėl balsuosiu prieš. Kviečiu prisijungti ir kitus.“

„Jeigu leisime jai dalyvauti, sumažinsime Lauros Asadauskaitės šansus iškovoti medalį Londono olimpinėse žaidynėse, – pabrėžė olimpinis penkiakovės vicečempionas Stasys Šaparnis. – Manau, kad D.Rimšaitę įkvėpė Vladimiro Putino draugai, kurie sakė, kas ta Lietuva, mes viską sutvarkysime!“.S.Šaparniui užsiminus, kad D.Rimšaitės dalyvavimas Londono olimpiadoje sumažintų L.Asadauskaitės šansus, pati penkiakovininkė nusišypsojo.

„Mes juk ne Rusijoje gyvename, kur kaip pasakė prezidentas, taip visi ir sukėlė rankas. Iš tikrųjų, nematau nė vienos priežasties, kodėl turėtume balsuoti už leidimo suteikimą, – savo nuomonę išsakė Lietuvos stalo teniso asociacijos (LSTA) prezidentas Rimgaudas Balaiša.

D.Rimšaitė: išvažiavau dėl meilės

Juliaus Kalinsko/15 minučių nuotr./Donata Rimaaitė
Donata Rimšaitė

D.Rimšaitė po kiekvieno pasisakymo vis keldavo ranką, norėdama pasisakyti, tačiau ji tai galėjo padaryti, kai savo nuomones išsakė visi norėję pasisakyti prelegentai.

Kalbėdama D.Rimšaitė sunkiai tramdė ašaras. Ji prašė nepaminti žmogiškumo ir dar kartą patikino, kad pagrindinis jos išvykimo į Rusiją motyvas – meilė kitataučiui.

„Daug čia pasakytų žodžių yra netiesa. Smerkti lengviausia. Išvažiavau dėl asmeninių priežasčių, išvažiavau pas mylimą žmogų. Esu ne tik sportininkė, bet ir moteris. O kiekvienos moters svarbiausias tikslas ir didžiausia vertybė yra šeima“, – kalbėjo D.Rimšaitė.

Rimšaitė „Karolinos“ viešbutį paliko nesulaukusi LTOK generalinės asamblėjos sprendimo.

Juliaus Kalinsko/15 minučių nuotr./Donata Rimaaitė
Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Donata Rimšaitė

Visuomenė palaikė D.Rimšaitę?

Panašu, kad, nepaisant daugybės kritikos, kurios per pastaruosius metus sulaukė D.Rimšaitė, Lietuvos visuomenė palaikė penkiakovininkę ir pasisakė už tai, kad iš Lietuvos pabėgusiai sportininkei būtų leista startuoti Londono olimpiadoje.

15min.lt apklausoje, kurioje per tris dienas savo balsą atidavė per 7 tūkst. interneto lankytojų, 54 proc. pasisakė už leidimo startuoti Londone suteikimą. Prieš – 40 proc., dar 6 proc. nuomonės neturėjo.

Panašūs rezultatai buvo gauti ir šią savaitę atliktoje „LNK Žinių“ apklausoje. Į dienos klausimą, ar leisti D.Rimšaitei startuoti po Rusijos vėliava, 61 proc. atsakė „taip“, 39 proc. pasisakė prieš.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką