TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Aviamodeliuotojas Audrius Rastenis – pasaulio čempionas

Pergalės džiaugsmas
Asmeninio archyvo nuotr. / Pergalės džiaugsmas
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvis džiaugiasi dviem pergalėmis iš karto. Bulgarijoje nugalėjęs pasaulio taurės etape, Audrius Rastenis tuo pat metu vykusiame pasaulio čempionate iškovojo ir planetos geriausio aviamodeliuotojo vardą.

Saulėtoje Bulgarijoje, Pazardzhiko mieste 10 dienų gaudė kordinių aviamodelių vidaus degimo varikliai. Rugpjūčio 24-25 dienomis vyko pasaulio taurės etapo varžybos. Po to visą savaitę sportininkai varžėsi, kuris yra stipriausias pasaulyje aviamodelių F2A, F2B, F2C ir F2D klasėse.

Vilnietis Audrius Rastenis pasaulio taurės etape buvo pirmas tarp 96 sportininkų F2D oro mūšio klasėje, o pasaulio čempionate rugsėjo 1 dieną tapo nugalėtoju tarp 82 dalyvių, aplenkdamas stiprius Rusijos, Moldavijos, Prancūzijos, Ispanijos, Švedijos varžovus.

Pergalė buvo apgalvota

„Šiemet buvau itin gerai pasiruošęs fiziškai, psichologiškai ir techniškai. Žinojau, kad bus labai karšti orai, todėl rinkausi lengvesnius modelius, galingesnius variklius, atitinkamus propelerius. Viską apgalvojau ir tai pasiteisino. Kiti sportininkai neįvertino karščio arba nežinojo, kaip veikia varikliai aukštoje temperatūroje – jie tiesiog užkaista. Mane lydėjo sėkmė. Dar niekada nesivežiau į varžybas tiek daug modelių – net 40. Startavo varžybose ir keturiolikmetė dukra, todėl rūpinausi, kad modelių nepritrūktų. Per 30 kautynių (skaičiuojant kartu su dukros pasirodymais) 16 modelių buvo sumušta,“ –  dar neišblėsusius įspūdžius pasakojo A.Rastenis.

Vienas modelis vidutiniškai kainuoja apie 100 litų, variklis – dar 500-600 litų. A.Rastenis modelių kautynėse dalyvauja nuo 1992 metų ir, kaip pats sako, vis dar yra ko mokytis ir tobulėti. Sportininkas jau yra laimėjęs Europos čempionate (2003 m.), o dabar, tapęs pasaulio čempionu, prisipažino, jog norėtų kolekcijoje turėti pasaulio taurę. Jos lietuviams dar nėra tekę laimėti. Šiemet vyks dar trys pasaulio taurės etapai – vienas Ukrainoje ir du Rusijoje. Audrius dėkingas kolegai Rolandui Jasmontui, kuris, sukaupęs didesnę patirtį, negailėjo patarimų.

Obuolys nuo obels netoli rieda

Pasaulio čempiono dukra Odeta Rastenytė nuo mažų dienų sukasi šalia tėčio modelių ir pati dalyvauja varžybose. Pasaulio taurės etape ji užėmė antrąją vietą suaugusių grupėje – tai geriausias rezultatas dar neilgoje jos
karjeroje. Jaunių klasifikacijoje Odeta įsitvirtino pirmu numeriu. Pasaulio čempionate ji liko 26-ta suaugusių klasifikacijoje (ketvirta tarp jaunių). Šiose varžybose Odeta buvo vienintelė moteriškosios lyties atstovė. Nors
varžybose retai galima sutikti merginų, Odeta dėl to nesuka sau galvos – jai smagu lygiuotis į tėtį. 

Panevėžietis Vaclovas Čyžas pasaulio čempionate užėmė ketvirtąją vietą ir pasiekė geriausią savo rezultatą. Robertas Platkauskas buvo 26-as.

Lietuvos aviamodeliuotojų komanda F2D oro mūšio aviamodelių klasėje bendroje įskaitoje nusileido tik Moldovos sportininkams. Komandą sudarė trys suaugę bei vienas jaunis.

Kukliau pasirodė lietuviai lenktyninių aviamodelių F2C klasėje. Evgenijus Vershadenko ir Algis Grigartas pasaulio taurės etape užėmė 18-tą vietą, o pasaulio čempionate liko 22-oje. Nerijus Žukauskas ir Gintaras Šablinskas  psaulio taurės etape liko 21-oje, pasaulio čempionate – 25-toje vietoje.

Tai buvo pirmieji šio dvejeto startai Lietuvos rinktinės sudėtyje. Lietuvos komanda užėmė 13-tą vietą bendroje įskaitoje (lietuvių komanda neturėjo trečiojo ekipažo, tad buvo klasifikuojama po pilnos sudėties komandų).

Apie varžybas

Pasaulio taurės etapas pasižymėjo karštais orais, termometro stulpelis rodė +38C karščio. Sportininkams buvo labai sunku fiziškai ištverti varžybų maratoną, saulėje tekdavo būti nuo ryto iki vakaro. Pasaulio čempionato metu
pirmąsias 2 dienas orai jau buvo vėsesni, tačiau vėjuoti. Vėjo gūsiai siekė 12 m/s, todėl buvo daug aviamodelių buvo pamušta. Organizatoriai net galvojo stabdyti varžybas, bet vėliau nusistovėjo geresni ramesni orai ir nors vėjas nusilpo, karštis vėl rodė +29-37C.

„Šis užsiėmimas man – ir sportas, ir hobis, ir laisvalaikis. Sportuodamas leidžiu ir savo atostogas. Vieniems žvejyba prie širdies, man – modeliai. Kai laimiu, būna dvigubai malonu, nes džiaugiuose ne tik aš, bet ir aplinkiniai,“ – sakė pasaulio čempionas A. Rastenis.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką