TIK ŽMONĖS Cinema: A. Valujavičiaus filmas „Irklais per Atlantą“
Žiūrėti
2022 01 02

D.Vaičiulis pasiekė ekspedicijos tikslą – Pietų ašigalį: iškėlė „Gelbėkit vaikus“ vėliavą

Gruodžio 1-ąją pradėjęs ekspediciją Antarktidoje, sausio 1-ąją keliautojas Darius Vaičiulis po begalės įveiktų iššūkių pasiekė galutinį tašką – Pietų ašigalį. Ekspedicijos pabaiga pažymėta simboliniu veiksmu – D.Vaičiulis piečiausiame pasaulio taške iškėlė organizacijos „Gelbėkit vaikus“ vėliavą su užrašytais vaikų tikslais. Visos ekspedicijos metu visuomenė ir verslo bendruomenė galėjo skirti savo lėšas organizacijos veiklai paremti. Viso surinkta daugiau nei 30 tūkst. eurų
Pietų ašigalyje iškelta „Gelbėkit vaikus“ vėliava
Pietų ašigalyje iškelta „Gelbėkit vaikus“ vėliava / Dakaras.lt nuotr.
Temos: 1 Sportas

„Galiausiai 2022-01-01 13.48 val. vietos laiku (18.48 LT laiku) pasiekiau Pietų ašigalį. Džiaugiuosi, finišas pasiektas. Buvo 33 dienos, pilnos nepakartojamų potyrių. Grėsmingas ledynas, poliarinės pūgos, nuobodybės perpildyta Poliarinė plynaukštė vertė būti kantriam. Vis tik ne visas planas pilnai pavyko. Po savaitės trukusios pūgos ir komandos bičiulio evakuacijos teko pasirinkti mažiau ambicingą, bet racionalų ir saugų kelią. Vietoje viskas arba nieko – Paskutinio laipsnio šturmą. Esu laimingas ir būkime stiprūs!“, – palydoviniu ryšiu žinutę perdavė Pietų ašigalį pasiekęs D.Vaičiulis.

Ekspedicija vyko maršrutu, kuriuo prieš 110 metų keliavo norvegų poliarinių sričių tyrinėtojas Roalis Amundsenas – pirmasis žmogus, pasiekęs Pietų ašigalį. Šis maršrutas dėl savo sudėtingumo nėra dažnas pasirinkimas tarp nuotykių ieškotojų. Pavyzdžiui, Antarktidos taške, kuriame D. Vaičiulis pradėjo ekspediciją, prieš tai dvejus metus nesilankė joks žmogus.

Kelyje iki Pietų ašigalio begalė iššūkių

Pirmosios ekspedicijos dalies metu – kopiant į 3 kilometrų aukščio Akselio Haibergio ledyną – teko kovoti su progresą stabdančiu giliu sniegu, pavojingais ledo plyšiais ir itin stačiomis atkarpomis. Pakilus 200 metrų tekdavo paaukoti dalį iškovoto aukščio ir leistis žemyn, ieškant saugios vietos stovyklai. Ekspedicijos dalyviai sėkmingai įveikė šiuos iššūkius ir pasiekė antrąjį etapą. Jame kovojant su aklina migla, žvarbiu speigu ir iki 80 km/h siekiančiu vėju reikėjo įveikti 500 kilometrų atstumą keliaujant Poliarine plynaukšte. Šis ekspedicijos etapas jos dalyviams sukėlė didelių problemų bei nežinomybės dėl ekspedicijos baigties.

Ekspedicijai įpusėjus, vienas iš jos dalyvių buvo evakuotas dėl staiga nušalusių abiejų rankų pirštų. Likę keliautojai tęsė žygį, tačiau jiems Antarktida taip pat nebuvo maloni. Dėl itin pavojingų katabatinių vėjų bei kūną stingdančios temperatūros, ekspedicijos dalyviai palapinėse turėjo praleisti daugiau laiko nei planuota. Dėl 10 dienų atsilikimo nuo pradinio plano ir mažėjančių galimybių pasiekti Pietų ašigalį, buvo priimtas sprendimas ekspedicijos dalyvius lėktuvu perkelti arčiau tikslo.

Asmeninio archyvo nuotr./Darius Vaičiulis
Asmeninio archyvo nuotr./Darius Vaičiulis

„Planuota, kad visa ekspedicija užtruks 35 dienas. Todėl buvo įvertinta, kad mūsų šansai pasiekti ašigalį iki vėliausio galimo termino yra minimalūs. Turėjome rinktis, ar tęsti nenutrūkstamą ekspedicijos stilių ir rizikuoti bei nepasiekti ašigalio, ar pasinaudoti tuo metu netoliese buvusiu lėktuvu ir peršokti kelis šimtus kilometrų. Sprendimas skausmingas, bet racionalus ir saugus“, – rašė D.Vaičiulis.

Pietų ašigalį pasiekė ir vaikų tikslai

Pasiekęs Pietų ašigalį, D.Vaičiulis jame iškėlė nevyriausybinės organizacijos „Gelbėkit vaikus“, minėjusios savo veiklos Lietuvoje trisdešimtmetį, vėliavą. Keliautojas, prieš išvykdamas į Antarktidą, lankėsi Alytaus vaikų dienos centre, kur ne tik bendravo su vaikais, bet ir surinko jų svajones ir tikslus, kurie, užrašyti ant vėliavos, šiuo metu plevėsuoja Pietų ašigalyje.

Visos ekspedicijos metu D. Vaičiulis nešė svarbią žinutę – „Už gyvenimo tikslą kiekvienam Lietuvos vaikui!“. Didelio susidomėjimo sulaukusia ekspedicija buvo siekiama atkreipti žmonių dėmesį į nepalankiomis sąlygomis gyvenančių vaikų patiriamas problemas ir paskatinti jas spręsti kartu. Dėl šios priežasties visos ekspedicijos metu visuomenė ir verslo bendruomenė buvo kviečiama skirti lėšas organizacijos „Gelbėkit vaikus“ kuruojamiems vaikų dienos centrams. Ekspedicijos metu surinkta daugiau nei 30 tūkst. eurų, kuriais bus finansuojamos ugdomosios veiklos. Jų vaikams šiandien labai trūksta.

„Vaikai su didžiuliu susidomėjimu sekė Dariaus ekspediciją Antarktidoje ir labai laukė to momento, kai mūsų organizacijos vėliava bus iškelta Pietų ašigalyje. Tai vaikams labai daug reiškia, nes parodo, kad bet koks užsibrėžtas tikslas gali būti pasiektas, o aplink visada atsiras žmonių, kurie bus pasirengę padėti. Kartu su Dariumi vykdyta iniciatyva – to įrodymas. Mums pavyko surinkti daugiau nei 30 tūkstančių eurų ir ši suma auga kiekvieną dieną. Surinktas lėšas skirsime kokybiškoms ugdomosioms veikloms, kurios padės auginti motyvuotą ir iniciatyvią jaunąją Lietuvos kartą, net jeigu sunkumų patiriančių vaikų startinės pozicijos šiandien yra prastesnės už jų bendraamžius“, – sako „Gelbėkit vaikus” vadovė Rasa Dičpetrienė.

Daugiau sužinoti apie ekspediciją galite ČIA, o palaikyti iniciatyvą ir prisidėti prie vaikų gerovės – specialioje Aukok.lt paskyroje.

Apie Darių Vaičiulį:

Iniciatyvos „Už gyvenimo tikslą kiekvienam Lietuvos vaikui!“ ambasadorius Darius Vaičiulis yra verslininkas, daugkartinis Lietuvos ir tarptautinių orientavimosi varžybų čempionas. Ekstremalaus sporto entuziastas 5-erius metus praleido naviguodamas komandos draugą Antaną Juknevičių Dakaro ralio bekelėmis ir dykumomis. Kartu Dakaro Pankų duetas iškovojo 2 Dakaro ralio Baltijos šalių rekordus. Darius Vaičiulis yra vienas iš nedaugelio įveikęs „Seven summits” iššūkį – įkopęs į aukščiausią kiekvieno kontinento viršūnę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kaip sutaupyti įsirengiant automatinę laistymo sistemą?
Reklama
Testas apie vėjo elektrines: ką žinote apie elektros gamybą iš vėjo?
Reklama
Dantų atkūrimas per parą – implantacijos laimėjimas, leidžiantis akimirksniu susigrąžinti šypseną
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Užsisakykite 15min naujienlaiškius