Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Dusetose vykusios žirgų lenktynės „Sartai 2011“ baigėsi estų triumfu (nuotraukos, papildyta 17.53 val.)

„Sartai 2011“ žirgų lenktynių akimirka
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Žirgų lenktynių akimirka
Šaltinis: 15min
0
A A

Minias žmonių sutraukiančios tradicinės žirgų lenktynės „Sartai 2011“, šiemet surengtos jau 105–ąjį kartą, šeštadienį Dusetų hipodrome finišavo estų triumfu. Net tris iš devynių važiavimų laimėjo šios šalies vadeliotojai. Prestižiškiausią važiavimą dėl „Didžiojo žiemos prizo“ taip pat laimėjo estas Vladimiras Mummas su žirgu S:T Thomas.

Šiemet eiklieji ristūnai varžėsi dėl rekordinio prizų fondo – 57 tūkst. Lt. Iš viso lenktynėse dalyvavo daugiau nei 60 ristūnų, kuriuos vadeliojo keturių šalių – Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Rusijos sportininkai.

Žirgai buvo suskirstyti pagal jų reitingą, o juos vadeliojantys sportininkai dėl prizų varžysis devyniose grupėse. Garbingiausias iš jų – tarptautinis „Didysis žiemos prizas“. Jį laimėjęs sportininkas ir žirgas laikomi absoliučiais lenktynių nugalėtojais.

„Didžiojo žiemos prizo“ važiavimą laimėjo estas Vladimiras Mummas su žirgu S:T Thomas. Už pergalę jam atiteko 5800 Lt.

„Sartai 2011“ lenktynės šiemet dėl prasto oro nesulaukė tiek daug žiūrovų, kaip įprasta. Tradicines žirgų lenktynes Dusetų hipodrome stebėjo daugiau nei 20 tūkst. žiūrovų.

„Sartai 2011“ programa:

10.00 val. – Tautodailės mugė, liaudiškos muzikos kolektyvų pasirodymai
11.30 val. – Iškilmingas ristūnų žirgų lenktynių atidarymas
12.15 val. – Pirmasis ristūnų žirgų lenktynių startas
15.00 val. – Didžiojo žiemos prizo nugalėtojų apdovanojimai
18.00 val. – Šventės pabaiga
Vasario 5 dieną Dusetų dailės galerijoje nuo 9.00 iki 18.00 val. (K. Bugos g. 31) vyks Normantės Ribokaitės paroda „Sartų žirgai“.

Papildyta 12.20 val. - Kaip pranešė Lietuvos radijas, organizuojant lenktynes kyla nedidelių problemų. Dėl silpno įšalo klimpsta automobiliai. Todėl policija ir organizatoriai prašo laikytis nurodymų ir automobilius statyti tik nurodytose vietose.

Papildyta 13.22 val. - „Dusetų krašto“ (4000 Lt) važiavimą laimėjo lietuvis Irmantas Gramackas su sau priklausančiu žirgu Granit Ollo. Už pergalę jam atiteko 1750 litų. „Pernai taip pat laimėjome pirmą vietą, šiemet laikome to paties. Šią pergalę skiriu savo žmonai Aušrai“, - po finišo teigė I.Gramackas.

Papildyta 13.30 val. – Preliminariais „Sartų 2011“ varžybų teisėjo skaičiavimais šiemet žirgų lenktynių pažiūrėti susirinko daugiau kaip 20 tūkst. sirgalių. „Pernai buvo daugiau kaip 50 tūkst. Būna ir po 30, 40 tūkst. Šiemet žiūrovus išgąsdino sinoptikai, tačiau pažiūrėkite koks čia puikus oras. Reikia neklausyti sinoptikų ir vykti į Dusetas“, – teigė varžybų teisėjas.

Papildyta 13.42 val. – „Zarasų krašto“ (4000 Lt) važiavimą laimėjo Kastytis Trota su žirgu Verdžio Opera. „Treniruojamės visus metus, po du kartus per savaitę. Pergalės skonis pats saldžiausias“, - teigė K.Trota.

Papildyta 13.47 val. – Kūno kultūros ir sporto departamento važiavimą (5000 Lt) laimėjo Vita Lingytė su žirgu Perle Grangelabbe.

Papildyta 13.50 val. – „Lenktynėms iš anksto parengta trasa nekelia jokių abejonių, todėl manau, kad čia susirinkę sportininkai pademonstruos visą savo meistriškumą, o atkakli, nekompromosinė kova uždegs žiūrovus, neabejingus šiai bene seniausiai Lietuvoje puoselėjamai sporto šakai, - prieš lenktynes surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo „Sartai 2011“ organizacinio komiteto pirmininkas, žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius. – Deja, negalime į savo pusę palenkti aukščiausiojo, Dusetų apylinkes ir vėl dosniai apdovanojusio ir šlapiu sniegu, ir lietumi.“

„Žirgų tarptautinės lenktynės dusetiškiams ir Zarasų krašto žmonėms – didžiausia šventė, todėl viliuosi, kad gruodo nesukaustyta žemė ir kiek labiau pažliugę priėjimo takai nesugadins gausiai susirinkusiems žiūrovams tos pakilios nuotaikos, kurią kasmet vasario pirmąjį šeštadienį jiems dovanoja ši šventė“, - kalbėjo Zarasų rajono savivaldybės meras Arnoldas Abromavičius.

Prie šių lenktynių perkėlimo į hipodromą daug prisidėjęs renginio pagrindinio rėmėjo - „Arvi“ įmonių grupės viceprezidentas Alfonsas Tamošiūnas ir šiemet jas pirmą kartą rengiančios „Promo events“ bendrovės vadovas Darius Jonušis pasidžiaugė kasmet tolydžio populiarėjančiomis žirginio žiemos sporto varžybomis ir išreiškė viltį, kad kylant jų populiarumui renginio programa gali nebeišsitekti į vieną dieną.

Papildyta 14.02 val. – Lietuvos Respublikos seimo važiavimą („C“ reitingas, distancija 2400 m, prizų fondas – 5000 Lt) laimėjo Algimantas Pamarnackas iš Panevėžio rajono su žirgu Portas. Jam atiteko 2250 Lt. „Dopingo nereikia, užtenka žirgą mylėti“, - teigė A.Pamarnackas.

Papildyta 14.10 val. – „Eikliojo žirgo“ važiavimą („A“ reitingas, 2007-aisiais gimę žirgai, distancija 2400 m, Lietuvos Respublikos Vyriausybės įsteigtas prizas – 8000 Lt) laimėjo estas Jevgenijus Ivanovas.

Papildyta 14.25 val. – „Grafaitės Emilijos Pliaterytės prizo“ važiavimą („B“ reitingas, 2007-aisiais gimę žirgai, distancija vienos mylios (1609 m), prizas – 5000 Lt) laimėjo Kastytis Trota su žirgu Chora. Už pergalę jam atiteko 2250 Lt.

Dusetose gausiai sninga. Oro sąlygos „Sartai 2011“ žirgų lenktynių dalyvių ir žiūrovų tikrai nelepina.

Papildyta 14.33 val. – Lietuvos Respubliko Prezidentūros važiavimą („B“ reitingas, suaugę žirgai, distancija vienos mylios (1609 m), prizas – 10 000 Lt), antrą pagal prestižą, laimėjo ir 4800 Lt čekį už pirmąją vietą iškovojo estė Jelena Fironova su žirgu Opus Haleryd. Legendinis Lietuvos vadeliotojas Kazimieras Trota liko tik penktas.

Papildyta 14.41 val. – „Biržų Žemtiekio“ važiavimą (2008-aisiai gimę žirgai – jauniausi lenktynėse, distancija vienos mylios (1609 m), prizas – 4000 Lt) laimėjo Alfredas Žarnauskas su žirgu Vilga. Pirmasis finišavęs Algimantas Pamarnackas buvo diskvalifikuotas, nes jo žirgas Iksas buvo pasileidęs šuoliais.

Papildyta 15.03 val. – Prestižiškiausią „Sartai 2011“ važiavimą dėl „Didžiojo žiemos prizo“ („A“ reitingas, suaugę žirgai, distancija vienos mylios (2400 m), Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos įsteigatas prizas – 12 000 Lt) važiavimą laimėjo estas Vladimiras Mummas su žirgu S:T Thomas. Už pergalę jam atiteko 5800 Lt.

„Labai džiaugiuosi savo pasirodymu. Žinoma, jog jam specialiai ruošiausi“, - po pergalingo finišo teigė V.Mummas.

Antras liko lietuvis Tomas Lukošiūnas, trečias – dar vienas estas Mikko Kerola.

Papildyta 17.53 val. – Ankstyvą šeštadienio rytą išsiruošusiems į tarptautines žirgų lenktynes „Sartai 2011“ neteko žvalgytis į kelio rodykles. Visomis kryptimis, vedančiomis Sartų hipodromo link, nusidriekė automobilių kolonos, tačiau šiemet nesusidarė jokių kamščių. Jų nekilo todėl, kad  lenktynių organizacinio komiteto iniciatyva buvo atsisakyta įvažiavimo ar automobilių parkavimo rinkliavų.

Atvykusiųjų gomurį jau nuo pat ryto kuteno garuojantys skanėstai, kuriuos svečiams siūlė nacionalinio paveldo puoselėtojai. Seniai besimatę giminės ar šiaip pažįstami ragavo kaimiškų dešrų ir sūrio, aptarinėjo būsimas lenktynes ir rinkosi favoritus.

Anksčiau nei sportininkai Sartų žirgyno hipodromo prieigose pasirodė devyni raiteliai, pasibalnoję seniausios lietuviškos veislės žirgus žemaitukus. Tuos pačius, kurie atlaikė beveik 2 tūkstančių kilometrų kelionę Vytauto Didžiojo pramintais keliais nuo Senųjų Trakų iki Ukrainos Očakivo miesto, esančio šalia Juodosios jūros.

Šie raiteliai su žemaitukais ir pradėjo šventinį paradą, susilaukę gausiai susirinkusių žiūrovų ovacijų. Raiteliams ir per 70-čiai sportininkų, susirinkusių į šiemet jau 105 kartą oficialiai rengiamas žirgų lenktynes „Sartai 2011“, plojo ne tik apie 20 tūkstančių žiūrovų iš įvairiausių Lietuvos kampelių, bet ir varžybas akivaizdžiai stebėję Airijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Kinijos, Rusijos, Latvijos, Švedijos, Kazachstano, Baltarusijos, Čekijos, Ukrainos, Danijos Karalystės ir kitų šalių ambasadoriai, diplomatai.

Į lenktynes atvyko didelis būrys Seimo narių, ministrų, miestų merų ir įvairių partijų vadovų.

Garbė pakelti lenktynių vėliavą buvo patikėta pernai Didįjį prizą laimėjusiam garsiam važnyčiotojui Kaziui Trotai, per savo įspūdingą sportinę karjerą įvairiose lenktynėse laimėjusiam apie 250 važiavimų, o lenktynių aukurą uždegė vyriausiasis varžybų teisėjas Stasys Svetlauskas. 

Į šventę atvykęs Dusetų Švenčiausios trejybės bažnyčios kunigas Salvijus palinkėjo visiems sportininkams laimingų varžybų, o lenktynių organizacinio komiteto pirmininkas, Žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius paskelbė tarptautines žirgų žiemos sporto varžybas „Sartai 2010“ atidarytas.

Karaliaus titulas - Estijos sportininkui

Nors šiemetines lenktynes pradėjo sportininkai, besivaržantys dėl Kūno kultūros ir sporto departamento prizo ir vadeliojantys suaugusius D reitingo žirgus, tačiau tradiciškai didžiausio dėmesio ir ovacijų susilaukia tarptautinio Didžiojo žiemos prizo, kurį steigia varžybų organizatorė – Lietuvos respublikos žemės ūkio ministerija – laimėtojas.

Neveltui ir šio prizo piniginis fondas – 12 tūkstančių litų – didžiausias iš visų, o būtent jo laimėtojas laikomas nekarūnuotu šių lenktynių karaliumi.

Intrigą didino ir tas faktas, kad šiemet turėjo paaiškėti naujas karalius. Mat pernai šį titulą laimėjęs K. Trota šiemet titulo jau nebegynė, nes neturėjo šio važiavimo aukščiausiąjį A reitingą atitinkančio žirgo.

Tai buvo paskutinysis, devintasis važiavimas, vainikavęs visą gražią šventę. Prie starto linijos išsirikiavę visi šio važiavimo dalyviai buvo susilaukę didžiausio dėmesio dar iki varžytuvių, o joms prasidėjus aistros tribūnose įkaito iki raudonumo.

V.Jaručio nuotr./Pagrindinį Sartai 2011 trofėjų - Didįjį žiemos prizą  laimėjo estas Vladimiras Mummas su žirgu ST Thomas.
V.Jaručio nuotr./Pagrindinį „Sartai 2011“ trofėjų - „Didįjį žiemos“ prizą – laimėjo estas Vladimiras Mummas su žirgu ST Thomas.

Pakilę iš savo vietų žiūrovai laukė uteniškio Tomo Lukošiūno, vadeliojusio Giant Park, pergalės. Tačiau lenktynių karaliaus karūną išsivežė suomis, Estijai atstovaujantis Vladimiras Mummas, su S:T Thomas pirmas kirtęs 2400 metrų distancijos finišo liniją. Nugalėtojo laikas – 3 min. 15,328 sek.

Kartu su Didžiuoju prizu lenktynių organizacinio komiteto pirmininkas K. Starkevičius nugalėtojui įteikė ir 12000 Lt. piniginį prizą.

„Oro nepasirinksi, tačiau sąlygos visiems vienodos, - sakė ne itin kalbus didžiojo prizo laimėtojas. – Džiaugiuosi pateisinęs komandos pasitikėjimą. Išvažiuoju kuo geriausios nuotaikos, šių puikių varžybų rengėjams ir organizatoriams linkėdamas naujų aukštumų ir vildamasis čia sugrįžti ir kitais metais.“

Antrąja vieta turėjo tenkintis T. Lukošiūnas, nuotolį įveikęs per 3 min. 16,312 sek, o trečioji prizinė vieta šiame prestižiniame važiavime atiteko dar vienam Estijos sportininkui Mikko Kerolai, su Spanker eržilu 2400 metrų distanciją įveikusiam per 3 min. 17,453 sek.

Tėvo ir sūnaus dvikova

Tituluotojo tėvo pėdomis pasukęs K. Trotos sūnus Kastytis pirmas su Verdžio opera kirto tradicinės mylios (1609 metrų) ilgio distanciją ir iškovojo „Zarasų krašto“ prizą. Kastytis aplenkė antrąją vietą šiame važiavime iškovojusią Dianą Kvakšytę su Gajumi ir Donatą Kulbauską, kuris su Salsa de Garonne antrajai prizininkei pralaimėjo vos akimirką.

Tai buvo ne paskutinė Kastyčio nugalėtojų garbės pakyla. Jis su bėra kumele Chora pirmas kirto aštuntojo važiavimo, kurio dalyviai varžėsi dėl grafaitės Emilijos Pliaterytės prizo, kurį įsteigė ūkininkas Ramūnas Karbauskis, finišą.

Antras šiame važiavime buvo Jonas Zakšauskas su Hipnozu, o trečioji finišavo Žydrė Žalaitė su Kentauru.

Tėvas su sūnumi Kazys ir Kastytis Trotos, auginantys bemaž šimtą žirgų, susikovė dėl Biržų žemtiekimo prizo. Šią šeimyninio tandemo dvikovą šeštadienį su Tikruoju Kaubojumi irgi laimėjo sūnus, tačiau šįsyk ir Kastytis neužkopė ant nugalėtojų pakylos aukščiausiojo laiptelio. Jį jis užleido pirmuoju finišo liniją kirtusiam Alfredui Žarnauskui, o trečiąja vieta džiaugėsi pernykštis Didžiojo prizo laimėtojas Kazys Trota.

Varžėsi dėl Prezidentūros ir Seimo prizų

1609 m distancijoje vyko batalijos ir dėl tarptautinio Lietuvos Respublikos Prezidentūros prizo, kuris šįkart iškeliavo į Estiją. Labai atkaklioje tautiečių dvikovoje jis atiteko Jelenai Fironovai, vadeliojusiai Opus Haleryd žirgą, rinkoje įvertintą beveik 72 tūkstančiais eurų.

Pirmoji ir antrasis šio važiavimo prizininkai distanciją įveikė per absoliučiai vienodą laiką, tačiau fotofinišas pergalę lėmė J. Fironovai, o jos komandos draugas Jevgenijus Ivanovas, kuriam daug kas prognozavo laurus, šįsyk su King of Vick ristūnu liko antras.

Trečiąją vietą su Rengency Herold užėmė biržietis Vaidas Rimša.

Užtat visą nugalėtojų, besivaržiusių dėl Lietuvos Respublikos Seimo prizo, pakylą užėmė lietuviai.
Su Portu 2400 metrų distanciją greičiausiai įveikė panevėžietis Algimantas Pamarnackas, pranokęs vilnietį Vytautą Dapkų (Pearl De Suce) ir trečiąją vietą užėmusį tos pačios „Kasandra grupės“ ekipos narį Donatą Kulbauską, vadeliojusį Quelly Du Truffie.

Gana įtikinama persvara Dusetų krašto prizą laimėjo Granit Ollo vadeliojęs alytiškis Irmantas Gramackas. Jis aplenkė antrąją ir trečiąją vietas iškovojusius Eimantą Klebauską (Simaron Ollo) ir Mindaugą Seržantą (Teach me Augustinu).

Pirmąjį lenktynių auksą šeštadienį laimėjo daugybės aplodismentų susilaukusi Vita Lingytė, su Perle Grangelabbe iš Dusetų išsivežusi ir Kūno kultūros ir sporto departamento prizą.

Antras šiame važiavime finišo liniją kirto Algis Vilkinis su Undinėle Ollo, o trečias – Vaidas Rimša su Quartzite.

Dėl Eikliojo žirgo prizo sportininkai varžėsi 2400 metrų distancijoje, kurią greičiausiai nubėgo labai patyrusio Estijos sportininko Jevgenijaus Ivanovo vadeliojama kumelė Lady Galax.

Estas aplenkė su Fiber Ollo antruoju finišavusį Algį Vilkinį ir trečiąją vietą su Ministerija iškovojusį irgi labai patyrusį, Lietuvos žirginio sporto veteraną varėniškį Stasį Kėrį. 

Neskubėjo palikti Dusetas

Nors per paskutinįjį važiavimą vėl pradėjo iš dangaus kristi tiršta šlapdriba, tačiau žiūrovai dar neskubėjo palikti vienintelės tokios šventės, kurią šiemet buvo patikėta surengti bendrovei „Promo events“ ir kuri tikrai neprisvilino pirmojo blyno, arenos.

Dar ilgai Sartų ežero pakrantėmis sklido laužo dūmai ir kepsnių kvapai, aidėjo dainos, o susirinkę paprasčiausiai dar norėjo pabūti kartu.

Prieš lenktynes surengtoje spaudos konferencijoje nuskambėjo mintis, ar nevertėtų ateityje daugelio taip mėgstamą šventę pratęsti iki dviejų dienų. Juolab, kad lenktynes lydinti įviariaspalvė atrakcijų puokštė jau sunkiai betelpa vienos dienos rėmuose.

Spaudos konferencijoje dalyvavę Zarasų rajono savivaldybės meras Arnoldas Abramavičius ir  lenktynes organizuojančios bendrovės „Promo events“ direktorius Darius Jonušis patikino, kad tai dėmesio vertas pasiūlymas, kuris bus atidžiai išnagrinėtas ir ko gero neatmestas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką