Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Garis Kasparovas: „Kažin ar 2018 m. pasaulio futbolo čempionatas vyks Rusijoje – V.Putino režimas tiek neištemps“

Garis Kasparovas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Garis Kasparovas
Šaltinis: 15min
0
A A

Buvęs pasaulio šachmatų čempionas Garis Kasparovas savaitgalį lankėsi Lietuvoje, kur ieškojo paramos pasaulio šachmatų federacijos (FIDE) prezidento rinkimuose. Per pastaruosius 8 mėnesius jis aplankė jau per 50 valstybių ir yra įsitikinęs, kad Europos, Azijos ir Afrikos palaikymą jau turi. Vis dėlto Lietuvos šachmatų federacijos prezidentas Aleksandras Černovas buvusiam pasaulio čempionui laiko nerado. Su 15min.lt G.Kasparovas kalbėjo ne tik apie kelią į FIDE viršūnę, bet ir apie šiuo metu itin populiarią temą – sporto ir politikos atskirtį.

Prisijunkite beveik prie 10 tūkst. sporto mėgėjų – tapkite 15min.lt sporto grupės nariu „Facebook“ tinkle. Spauskite LIKE.

1985 metais pasaulio šachmatų čempionu 22 metų tapęs G.Kasparovas tuo metu buvo jauniausias visų laikų čempionas. Azerbaidžane gimęs šachmatininkas buvo susipykęs su FIDE, įkūręs savo tarptautinę šachmatų federaciją, o po karjeros pabaigos 2005 metais tapo aktyviu Rusijos opozicijos veikėju. Vis dėlto dabar G.Kasparovas sako iš politikos pasitraukęs ir tikisi pakeisti šachmatų pasaulį.

Sportas ir politika – to atskirti neįmanoma

„O sporte, tu taika“, – skelbia seni sovietiniai lozungai, tačiau G.Kasparovas tam šūkiui nepritaria ir sako, kad visais laikais SSRS buvo priešingai. Vis dėlto, pašnekovas teigė, kad nors sportas ir politika bendrai pasaulyje nėra atskiriami dalykai, tačiau nemano, kad tai turėtų veikti ir kalbant apie individualybes.

Kodėl A.Černovas net nesugebėjo atsakyti į mano kvietimus susitikti? Jis tik kartojo tokias pačias frazes apie politikos ir šachmatų atskyrimą, nors visa FIDE veikla yra susijusi su politika. Visada priklausiau tiems politikams, kurie palaikė Lietuvos nepriklausomybę, turiu čia daug draugų ir pažįstamų.

Pastaruoju metu Lietuvoje pasigirdo nemažai raginimų Lietuvos krepšinio komandoms trauktis iš VTB Jungtinės lygos, o posovietinėse šalyse, ypač Rusijoje, dirbantiems sporto treneriams atsisakyti šių darbų ir vykti į draugiškesnes šalis.

G.Kasparovas nemano, kad tai būtina.

„SSRS propaganda visada teikdavo, kad sportas ir politika turi būt atskirti, tačiau iš tikrųjų buvo priešingai. Šiais laikais neįmanoma tokių didelių įvykių atskirti nuo politinės įtakos. Ypač kai kalbame apie svarbiausius sporto įvykius, sporto organizacijas.

Vis dėlto, nemanau, kad individualiais atvejais reikėtų žmones versti elgtis prieš save. Jeigu jie turi gerus darbus, gali populiarinti savo sporto šakas, tegul tai daro ir dirba“, – sakė G.Kasparovas.

Kalbėdamas apie didžiausius sporto įvykius šachmatininkas prognozavo, kad 2018 metų pasaulio futbolo čempionatas nebūtinai vyks Rusijoje – režimas iki to laiko gali paprasčiausiai žlugti.

„V.Putinas turi milijoną kelių, kaip paveikti sporto galvas ir vadovus, todėl tokie renginiai ir vyksta Rusijoje. Vis dėlto pasaulio futbolo čempionatas yra dešimt kartų už Sočį didesnis renginys. Putinui gali tiesiog nepavykti to suorganizuoti. Jam sekėsi viską sudėlioti viename mieste, kur sutelkė visus išteklius, apsaugą. Pasaulio čempionatas vyks ne viename mieste, o bloga infrastruktūra bus didžiulis iššūkis.

Be to, nemanau, kad 2018 metų pasaulio čempionatas tikrai vyks Rusijoje. Įvykiai čia gali baigtis visiška griūtimi. Režimas iki 2018 metų gali tiesiog neišgyventi, o jei Putinas žlugs, manau, kad naujoji vadžia nebus suinteresuota išleisti milijonus dolerių tam renginiui“, – prognozavo G.Kasparovas.

Aš tikiu, kad demokratiniai procesai FIDE bus atstatyti, tikiu, kad rinkimai bus skaidrūs, vyks debatai, o galutinis sprendimas bus man palankus.

Šachmatai – tai politika

Nuo 1995 metų FIDE vadovaujantis buvęs Kalmukijos prezidentas Kirsanas Iliumžinovas yra pagrindinis G.Kasparovo varžovas, remiamas Kremliaus ir valdančiųjų Rusijos politikų. 51-erių G.Kasparovas teigia, kad nemėgsta politikos, tačiau pergalės šioje kovoje be jos nelaimėsi.

„Aš nenoriu kandidatuoti į FIDE prezidentus tik per politiką, bet kitaip neįmanoma – politikai eina man iš paskos. Mano pagrindinis oponentas yra Kremliaus režimas, tad aš neturiu kito pasirinkimo. Jei šachmatuose nebūtų politikos, tada tikrai laimėčiau. Mano oponentai yra nekompetentingi, tačiau juos palaiko Rusijos valdžia ir taip yra visur. Rusijos ambasados visame pasaulyje daro spaudimą, skambina nacionalinėms šachmatų federacijoms kviesdamos pasisvečiuoti ir stengiasi uždrausti bendrauti su manimi“, – apie sunkumus FIDE prezidento rinkimų kampanijoje pasakojo G.Kasparovas.

Su sunkumais jis susidūrė ir viešėdamas Lietuvoje. Penktadienio vakare G.Kasparovas turėjo itin greitai ieškoti, kuo pakeisti vieną savo komandos narių, Jungtinių Arabų Emyratų šeichą, kuris netikėtai, likus kelioms valandoms iki komandų pateikimo pabaigos, paskambino G.Kasparovui ir pranešė, kad jis yra priverstas pasitraukti iš jo komandos.

Penktadienio vakare G.Kasparovas turėjo itin greitai ieškoti, kuo pakeisti vieną savo komandos narių, Jungtinių Arabų Emyratų šeichą, kuris netikėtai, likus kelioms valandoms iki komandų pateikimo pabaigos, paskambino G.Kasparovui ir pranešė, kad jis yra priverstas pasitraukti iš jo komandos.

G.Kasparovas įtaria, kad pagalius į ratus šioje vietoje taip pat kišo Kremlius. Vis dėlto jam pavyko iš Lietuvos suorganizuoti kuo pakeisti šeichą, vietoj jo bus Jamaikos atstovas. Vien dėl to žadėtą interviu 15min.lt G.Kasparovas turėjo perkelti iš penktadienio popietės į šeštadienį.

G.Kasparovas Kremliaus ranką jaučia ne tik kandidatuodamas į FIDE prezidentus, bet ir asmeniniame gyvenime. Rusijoje augęs ir rusų kalbą gimtąja vadinantis vyras į šią šalį negrįžta jau 15 mėnesių. Priežastis paprasta – neaišku, ar pavyks išvykti.

„Mano politinė veikla buvo labiau susijusi su žmogaus teisėmis, stengiuosi atsiriboti nuo tiesioginio įsitraukimo į politiką. FIDE rinkimai yra orientuoti į pasaulį. Kad būčiau išrinktas, turiu pasitelkti politinius įrankius, bet mano tikslas – šachmatai. Noru pakeisti šachmatų pasaulį, įvesti šachmatus į ugdymo procesą, imtis technologijų – tai labai didelis planas, turintis karūnuoti mano darbą dėl šachmatų.

Turiu galimybę papasakoti žmonėms apie savo viziją, turiu galimybę dirbti šachmatų labui. Aš tikiu, kad demokratiniai procesai FIDE bus atkurti, tikiu, kad rinkimai bus skaidrūs, vyks debatai, o galutinis sprendimas bus man palankus. Aš turiu viziją, reputaciją, finansinį užnugarį – viską, ko reikia, kad FIDE judėtų pirmyn“, – užtikrintai kalbėjo G.Kasparovas.

Situacija Lietuvoje ir Latvijoje – tokia pati kaip Moldovoje

Su kokiomis problemomis kandidatas susidūrė Lietuvoje? Jos tokios pačios kaip Latvijoje ar net Moldovoje. Lietuvos šachmatų federacijos prezidentas A.Černovas yra aiškiai remiamas rusų ir G.Kasparovui laiko nerado.

Nemanau, kad 2018 metų pasaulio čempionatas tikrai vyks Rusijoje. Įvykiai toje šalyje gali baigtis visiška griūtimi. Režimas iki 2018 metų gali tiesiog neišgyventi.

„Ponas Černovas palaiko Kirsaną Iliumžinovą. Panaši situacija yra Latvijoje, Moldovoje, kur šachmatų federacijoms vadovauja su šachmatais net nesusiję žmonės, turintys ryšių su Maskva. Visada priklausiau tai politikų pusei, kuri palaikė Lietuvos nepriklausomybę, turiu čia daug draugų ir pažįstamų“, – lietuvių pozicija FIDE rinkimuose stebėjosi pašnekovas.

G.Kasparovas norėtų, kad šiemet Norvegijos Tromso mieste vyksiančioje FIDE asamblėjoje ir rinkimuose Lietuvos balsą atiduotų ne A.Černovas. Tai galėtų padaryti Lietuvos šachmatų federacijos garbės pirmininkas Vytautas Landsbergis, kuris yra ir G.Kasparovo draugas, jau anksčiau išreiškęs jam palaikymą.

Vis dėlto, G.Kasparovas savo pergale yra užtikrintas ir atskleidė, kad pirmą kartą istorijoje FIDE prezidento rinkimuose Europa, Azija ir Afrika balsuos kone vieningai ir šiuose regionuose jis yra užtikrintas pergale.

Sunkesnė situacija Lotynų Amerikoje ir Karibuose, tačiau abiejose Amerikose valstybių yra kur kas mažiau, tad čia pralaimėtus balsus galima kompensuoti pergalėmis kitur.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką