2021 05 02

Lietuvos rankinio triumfas – po 24 metų pertraukos žaisime Europos čempionate!

Gerų žinių iš kitų Europos arenų sulaukę Lietuvos rankininkai po 24 metų pertraukos žais Europos rankinio čempionate. Nors patys lietuviai Portugalijoje 25:30 (12:11) nusileido vietos komandai, sėkmingai pasibaigus kitiems aktualiems mačams Lietuva užėmė trečiąją vietą savo grupėje ir tapo viena iš keturių per galines duris į žemyno čempionatą patekusių komandų.
Rankinis: Lietuva – Islandija
Lietuvos rankininkai / Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr.

Pastarąjį ir vienintelį sykį Europos čempionate Lietuvos rinktinė žaidė dar 1998 metais, kai užėmė devintąją vietą.

Antrojo šanso pasivaržyti su Europos elitu teko laukti beveik ketvirtį amžiaus, tačiau Lietuvos rinktinei galiausiai pavyko sudaužyti ilgus metus užkeiktu buvusį atrankos barjerą.

Lietuvos rankininkai ledus pralaužė dar ketvirtadienį, kai labai svarbiose rungtynėse namuose 29:27 įveikė Islandiją ir padėjo tvirtą žingsnį Europos pirmenybių link.

Bet tam, kad svajonė išsipildytų, reikėjo dar vieno žingsnio netoliese Porto miesto, Senhora da Horoje, vykusiose rungtynėse arba sulaukti palankių rezultatų kitose Europos arenose.

Patys lietuviai sėkmingai laikėsi pusantro kėlinio ir didžiąją dalį iš pirmųjų 45 minučių rungtynėse pirmavo, bet subyrėjo mačo pabaigoje.

Po pirmojo kėlinio Lietuva pirmavo 12:11, o dar įpusėjus antrajam kėliniui rezultatas buvo lygus 19:19. Vis tik tuomet mūsiškiai įkrito į duobę – ėmė daryti klaidas puolime, leido portugalams greitai užpulti patiems ir po kelių minučių jau atsiliko 19:24.

Nors per likusį laiką Lietuvos rinktinė dar bandė atkurti intrigą ir buvo sumažinusi skirtumą iki trijų įvarčių, rungtynių baigties pakeisti nepavyko ir buvo patirtas pralaimėjimas.

Bet liūdėjo lietuviai neilgai. Svarbiausiose jiems tos pačios grupės rungtynėse Islandija 39:29 sudorojo Izraelį, o tai lėmė mūsiškiams trečiąją vietą grupėje.

Vieta Komanda Rungt. Perg. Lyg. Pral. Tšk.
1. Portugalija 6 5 0 1 10
2. Islandija 6 4 0 2 8
3. Lietuva 6 2 0 4 4
4. Izraelis 6 1 0 5 2

Tuomet reikėjo sulaukti palankių rezultatų kitose grupėse, kad Lietuva atsidurtų tarp keturių laimingųjų, likusių trečiosiose pozicijose, o taip ir nutiko.

Europos čempionatas, kuriame matysime ir mūsų šalies rinktinę, sausio 13-30 dienomis vyks Vengrijoje ir Slovakijoje.

Jame tik antrą kartą istorijoje žais 24 komandos – iki 2018-ųjų kas dvejus metus vykstančiame turnyre dalyvaudavo 16 ekipų, o 1998-aisiais, kai lietuviai pastarąjį sykį dalyvavo Europos pirmenybėse, jose žaidė tik 12 stipriausių rinktinių.

Kartu su Lietuva paskutinę dieną bilietus į Europos čempionatą pačiupo ir Austrija, Juodkalnija, Lenkija, Ukraina bei Bosnija ir Hercegovina.

Jau anksčiau bilietus į turnyrą turėjo šeimininkės Vengrija ir Slovakija, praėjusio čempionato finalininkės Ispanija ir Kroatija, o taip pat atrankoje juos iškovojusios Vokietija, Serbija, Švedija, Rusija, Šiaurės Makedonija, Danija, Rusija, Norvegija, Islandija, Portugalija, Baltarusija, Slovėnija, Nyderlandai ir Čekija.

Paskutiniosiose atrankos rungtynėse rezultatyviausiai Lietuvos komandoje rezultatyviausias buvo Tadas Stankevičius, pelnęs 6 įvarčius, Žanas Gabrielius Virbauskas ir Arminas Stankūnas pridėjo po 5, Valdas Drabavičius – 3, Aidenas Malašinskas ir Jonas Truchanovičius – po 2, Gerdas Babarskas ir Mykolas Lapiniauskas – po 1.

15min fiksavo svarbiausius rungtynių su Portugalija įvykius.

Antrasis kėlinys

Portugalija – Lietuva 30:25 (11:12)

60 min. Deja, patirtas pralaimėjimas ir belieka laukti palankių rezultatų kitose arenose.

57 min. Pergale jau nebekvepia, bet rezultatai kitose arenose labai palankūs. 28:23.

56 min. Lietuviai ant bangos! 26:23.

54 min. Arminas Stankūnas po vartininko Edmundo Pelėdos perdavimo kiek gaivina lietuvių viltis – 25:21.

51 min. Panašu, kad gali tekti žvalgytis į kitas arenas, nes Portugalijoje dega padai – 24:19.

49 min. Dar vienas portugalų įvartis ir M.Andriuška pačiu laiku stabdo žaidimą. 22:19.

48 min. Negerai... Portugalai įgavo pagreitį ir po kelių lietuvių klaidų atakuojant pabėga dviem įvarčiais – 21:19.

43 min. Portugalai po labai ilgos pertraukos veržiasi į priekį. Įtampa auga – 18:17.

38 min. Portugalai vis prisiveja lietuvius, bet mūsiškiai sugeba laikytis žingsneliu priekyje – 15:16.

32 min. Puiki antrojo kėlinio pradžia paženklinta dviem Tado Stankevičiaus įvarčiais – 12:14.

Pirmasis kėlinys

Portugalija – Lietuva 11:12

30 min. Broko pirmajame kėlinyje netrūko, tačiau kovingumo ir aistros iš lietuvių neatimsi. Po 30 žaidimo minučių Lietuva priekyje – 11:12.

25 min. Pirmas rezultatyviausio visų laikų Lietuvos rinktinės žaidėjo Aideno Malašinsko įvartis! 9:9.

24 min. Lietuvių puolimas ėmė strigti, o portugalai priešingai – ant bangos. 9:8.

20 min. Net ir turėdami vienu žaidėju mažiau lietuviai demonstruoja jėgą ir didina persvarą – 6:8.

15 min. Valdas Drabavičius trečiuoju savo įvarčiu vėl išveda į priekį lietuvius – 6:7.

12 min. Jau keturi įvarčiai Ž.G.Virbausko sąskaitoje ir Lietuva priekyje! 5:6.

9 min. Startinio jaudulio nusikratę lietuviai kelis sykius išlygino rezultatą ir kol kas palaiko portugalų tempą – 4:4.

5 min. Po šiokio tokio laukimo – pirmas lietuvių įvartis. Jį įmetė Žanas Gabrielius Virbauskas. Bet kol kas pirmauja Portugalija – 2:1.

1 min. Rungtynės prasidėjo – didžiausios sėkmės lietuviams!