TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Istorinis „Žalgirio“ vardas: nuo sūrio ir midaus iki rusiško Lietuvos klubo

Vilniaus „Žalgirio“ aprangos
Facebook.com / Vilniaus „Žalgirio“ aprangos
Šaltinis: 15min
0
A A

Vilniuje neseniai išdygo naujas ledo ritulio klubas, nusprendęs pasivadinti lietuviams ypač svarbiu istoriniu „Žalgirio“ vardu. Ne vieną pykdo tokia klubo pozicija, nes išvykų rungtynėse ant šios komandos marškinėlių puikuojasi ne lietuviškais ar lotyniškais rašmenimis, o kirilica užrašytas komandos pavadinimas. Vis dėlto, Lietuvoje „Žalgirio“ vardu vadinasi ne tik sporto klubai, bet ir sporto infrastruktūros objektai, maisto produktai. Kam vis dėlto priklauso šis vardas ir kokie dariniai gali juo vadintis?

Prisijunkite prie daugiau nei 11 tūkst. sporto mėgėjų – tapkite 15min.lt sporto grupės nariu „Facebook“ tinkle. Spauskite LIKE.​

Profesionalūs krepšinio, futbolo, rankinio klubai

​„Žalgiris“ kiekvienam lietuviui visų pirma siejasi su legendine Kauno „Žalgirio“ krepšinio komanda bei su 2008 metais bankrutavusiu bei kitąmet atkurtu Vilniaus futbolo klubu.

Šios dvi komandos savo vardą yra patentavusios, tad jokia kita šalies krepšinio ar futbolo komanda „Žalgiriu“ vadintis negali. Tiesa, vilniečių klubas vis dar oficialiai vadinasi Vilniaus miesto futbolo draugijos „Žalgiris“ vardu, nes „FK Žalgiris“ pavadinimas priklauso buvusiems komandos vadovams. A lygos čempionų vykdančioji direktorė Vilma Venslovaitienė portalui 15min.lt užsiminė, kad ši problema artimiausiu metu turėtų būti išspręsta.

Kauno moterų rankinio komandos „Žalgiris“ logotipas
Kauno moterų rankinio komandos „Žalgiris“ logotipas

Kaune, be krepšinio komandos, yra ir dar vienas „Žalgiris“ – tai profesionali moterų rankinio ekipa, kurios pavadinime prie „Žalgirio“ vardo dar yra ir pagrindinio rėmėjo ACME vardas.

Kaip sakė komandos treneris Antanas Skarbalius, visuomeninės asociacijos statusą turintis klubas savo vardą taip pat yra užregistravęs pagal visus teisės aktus, pastarąjį kartą klubo įstatai Registrų centre tikslinti 2004 metais.

Moterų rankinio tradicijos, anot „ACME-Žalgiris“ interneto svetainės, skaičiuoja daugiau nei 80 metų istoriją. Su „Žalgirio“ vardu rankininkės rungtyniauja nuo praėjusio amžiaus šeštojo dešimtmečio, o Kauno rankininkės 1967 ir 1968 metais laimėjo Europos čempionių taurę. Taigi, kaip sakė klubo prezidentas Julius Būda, „Žalgirio“ vardas ir moterų rankinis Kaune yra susieti istoriškai, visai kaip ir krepšinis.

Ledo ritulio klubo „Žalgiris“ logotipas
Ledo ritulio klubo „Žalgiris“ logotipas

Pyktį keliantis „Жальгирис“

Neseniai pasipiktinimo bangą sukėlė Vilniuje susikūrusi ledo ritulio komanda, kuri taip pat pasivadino legendiniu „Žalgirio“ vardu. Galbūt niekas nepyktų, jeigu ne svarbi detalė – Rusijos agresijos Ukrainoje akivaizdoje ant komandos marškinėlių „Žalgiris“ rašoma kirilica.

Ši komanda įsikūrė ant kelerius metus gyvavusios „Balticos“ pamatų, žaidžia toje pačioje Rusijos organizuojamoje jaunimo lygoje (MHL). Vis dėlto, patys klubo atstovai negali paaiškinti, kodėl buvo pasirinkta būtent tokia koncepcija ir pavadinimas.

Nors pasivadinti „Žalgirio“ vardu niekas nedraudžia, tačiau jokių istorinių sąsajų šis pavadinimas su ledo rituliu neturi.

Lietuvos sporto draugijos „Žalgiris“ logotipas
Lietuvos sporto draugijos „Žalgiris“ logotipas

„Žalgirio“ vardas – visos Lietuvos nuosavybė

Kaip portalui 15min.lt sakė visuomeninės asociacijos Lietuvos sporto draugijos „Žalgiris“ (LSD „Žalgiris“) viceprezidentas Algis Vasiliauskas, šio lietuviams svarbaus vardo naudojimas nėra kaip nors ypatingai ribojamas.

„Vardo patentuoti mes negalime, bandėme jau 1991 metais. „Žalgirio“ vardas yra visos Lietuvos – vieno jo savininko dabar nėra. Bandėme ir į Heraldikos komisiją kreiptis, tačiau tai problematiška. Vardo neužsipatentuosi, todėl dabar kas tik nori ir vartoja tą vardą – ne tik sporto klubai, bet ir parduotuvės, gamykla buvo, yra net trauktinė. Gal tai nėra blogai, svarbu, kad atitiktų „Žalgirio“ dvasią“, – sakė A.Vasiliauskas.

„Žalgiriu“ vadinasi ir sūriai bei alkoholiniai gėrimai
„Žalgiriu“ vadinasi ir sūriai bei alkoholiniai gėrimai

LSD „Žalgirio“ draugijos nariais yra 99 visuomeniniai registruoti sporto klubai bei sporto organizacijos. Be to, draugijos veikloje aktyviai dalyvauja 108 juridiškai neregistruoti sporto klubai. A.Vasiliausko teigimu, draugija užsiima tik mėgėjišku sportu, sveikatinimu, o profesionalūs klubai yra nuėję savo keliu. Viena pagrindinių draugijos veiklų – „Sportas visiems“ judėjimas.

„Manau, kad toks vardo naudojimas, kaip tai daro ledo ritulio komanda, yra pasityčiojimas. Jei man būtų davę pusę metų, kad sugalvočiau, kaip pasityčioti iš „Žalgirio“ vardo, – nebūčiau taip sugalvojęs“, – pusiau juokais teigė A.Vasiliauskas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką