Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

J.Kairys praskrido po Dauguvos tiltu, FAI WEAF parodomosiose varžybose nugalėjo S.Kapanina (nuotraukos)

J.Kairio skrydis
Organizatorių nuotr. / J.Kairio skrydis
Šaltinis: 15min
0
A A

Jurgis Kairys praskrido po Dauguvos tiltu Vinšu. Šiuo skrydžiu Lietuvos lakūnas ne tik padovanojo įspūdingą reginį Rygoje susirinkusiems žmonėms, bet ir paminėjo savo „Ultra skrydžio“ po Kauno tiltu dešimtmetį. Vakare, po antrosios dalies, paaiškėjo ir Rygos dienų šventėje vykusių parodomųjų „FAI – World Elite Aerobatic Formula“ (FAI WEAF) varžybų nugalėtojas.

Rusijos pilotė, šešiskart pasaulio akrobatinio skraidymo tarp moterų čempionė Svetlana Kapanina tiek pirmojoje, tiek ir antrojoje varžybų dalyse nugalėjo Ispanijos čempioną Castorą Fantobą. Vakarinių skrydžių metu pasivyti ir pralenkti Svetlaną ispanui sutrukdė klaida – jis neatliko vienos privalomosios figūros.

Kaip pasakojo renginį stebėjęs Latvijos civilinės aviacijos administracijos direktoriaus pavaduotojas Maris Cernonoksas, buvo dedama daug pastangų, kad Rygos pačiame centre būtų leista organizuoti akrobatinio skraidymo varžybas ir dar praskristi Jurgiui Kairiui po tiltu.

Anot jo, miesto Dūmos ir Latvijos Prezidentūros atstovams nerimo kėlė saugumo klausimas, tačiau aviacijos specialistams pavyko įtikinti valdžios atstovus, jog renginys bus organizuojamas itin atsakingai ir kad tokio aukšto lygio lakūnai kaip J.Kairys, S.Kapanina ir C.Fantoba nekelia jokių abejonių.

Pasaulinio garso akrobatinio skraidymo asai Rygos miestui pademonstravo stulbinantį reginį. Du kartus per vieną dieną virš upės gaudė lėktuvai. Minios žmonių Dauguvos krantinėse stebėjo kvapą gniaužiančius skrydžius. Latvijos žiniasklaida skelbia, kad ir 12 val., ir 18 val. buvo susirinkę daugiau nei po 100 000 žiūrovų.

Antrojoje, vakarinėje, FAI WEAF parodomųjų varžybų dalyje S.Kapanina ir C.Fantoba atliko sudėtingesnę privalomąją programą nei pirmojoje, nes tam jau nebetrukdė palankesnės nei dieną oro sąlygos.

Antrą kartą virš Dauguvos atskridę FAI WEAF pilotai turėjo atlikti po 7 iš kelių elementų susidedančias figūras: vertikalę į viršų, keturias „Statines“ iš eilės, vertimąsi per sparną, tada leidimąsi žemyn ir dar vieną „Statinę“ sustabdant lėktuvą pasisukus 180 laipsnių, tada „S“ formos figūrą į viršų, po to išvirkščią pusinę kilpą žemyn (neigiamas pervertimas), išėjimą iš neigiamos padėties atliekant pusantros „Statinės“, perėjimą į vertikalę ir „Varpą“ (lėktuvas krenta ant uodegos žemyn), dar du kartus po pusę „Statinės“ (lėktuvas sustabdomas pasisukus 90 laipsnių), tada Nesterovo kilpą, vertikalę į viršų, pusantros „Statinės“, lėktuvo išvedimą į horizontalią padėtį ir pusantros vijos suktuką.

Pilotai taip pat skrido laisvąsias programas, kurios vertinamos ir už meniškumą, patrauklumą žiūrovams, ne tik už techninį atlikimą.

Galutinėje įskaitoje S.Kapaninai teisėjai skyrė 49 taškus, C.Fantobai – 90. Šiose varžybose laimi per trumpiausią laiką privalomąsias figūras atlikęs ir mažiausiai baudos sekundžių surinkęs, taip pat ir vertinimo taškų gavęs dalyvis.

Jurgis Kairys planuoja pradėti serijines FAI WEAF varžybas, rengdamas varžybų etapus įvairiose šalyse. Vienas iš etapų 2011-aisiais turėtų vykti Rumunijoje, dar vienas, tikimasi, – šiandien išbandytoje vietoje virš Dauguvos upės Rygoje.

„Sėkmingos parodomosios FAI WEAF varžybos patvirtino, kad Rygos centre virš Dauguvos yra išties unikalios sąlygos. Nedaug kur galima rasti tokių vietų, kurios būtų ir tinkamos varžybų skrydžiams, ir ypač patogios tų skrydžių stebėti atėjusiems žmonėms. Ryga – nuostabus miestas“, – sakė Jurgis Kairys.

Lietuvio lakūno sukurtų FAI WEAF varžybų tikslas – ne tik užtikrinti azartišką kovą pilotams, bet ir pademonstruoti įdomų reginį žiūrovams. Aiškiai ir patraukliai pateikdamas sudėtingus skrydžius Jurgis siekia pakeisti požiūrį į akrobatinį aviacijos sportą, priartinti jį prie kiekvieno žmogaus.

Rygos dūmos kvietimu, miesto dienų proga aviacinius pasirodymus šiemet virš Dauguvos upės surengė Jurgis Kairys ir Latvijos organizacija „Flights Unlimited“.

Pirmosios pasaulio akrobatinio skraidymo elito varžybos FAI WEAF vyko 2009 m. Rumunijoje, tuomet nugalėtoju buvo pripažintas ispanas Castoras Fantoba. Šios varžybos yra organizuojamos pagal Jurgio Kairio sukurtas taisykles „JK Aerobatic Formula“, kurias patvirtino Tarptautinė akrobatinio skraidymo komisija (CIVA) ir pripažino Tarptautinės aeronautikos federacija (FAI).

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką