Dabar populiaru
Publikuota: 2009 liepos 7d. 16:48

Jurgis Kairys organizuoja pasaulio akrobatinio skraidymo elito varžybas

J.Kairys organizuoja pirmąsias pasaulio akrobatinio skraidymo elito formulės varžybas
J.Kairys organizuoja pirmąsias pasaulio akrobatinio skraidymo elito formulės varžybas

Juodosios jūros pakrantės kurorte Mamajoje, šalia Konstantos miesto Rumunijoje, liepos 10–12 dienomis vyks pirmosios pasaulio akrobatinio skraidymo elito formulės varžybos „FAI Mamaia – World Elite Aerobatic Formula“.

Varžybos bus vykdomos su Tarptautinės aeronautikos federacijos (FAI) vėliava pagal Lietuvos piloto Jurgio Kairio sukurtas taisykles „JK Aerobatic Formula“, kurias 2007 m. patvirtino Tarptautinė akrobatinio skraidymo komisija (CIVA), teigiama pranešime spaudai.

„Pasaulio pilotams ir žiūrovams pasiūliau patrauklų akrobatinio skraidymo varžybų modelį ir tikiuosi, kad šios varžybos įneš gaivaus vėjo į aviacijos sportą ir taps tradicinės. Didžiausią dėmesį turiu sutelkti į organizacinį darbą, todėl pats atliksiu tik parodomuosius skrydžius“, – sakė akrobatinio skraidymo asas Jurgis Kairys.

Jo teigimu, aukšti pilotų meistriškumo reikalavimai ir skrydžių laiko ribojimas sukurs varžybų dalyviams itin aštrios kovos pojūtį ir suteiks azarto tiems, kurie stebės pilotų pasirodymus. Į Mamajos paplūdimį atvykę poilsiautojai ir skrydžių aistruoliai galės tris dienas mėgautis neįprastu vaizdu – lėktuvų viražais virš jūros bangų. Skrydžių laiką matuojantys specialūs vartai plūduriuos virš vandens.

Didžiausią dėmesį turiu sutelkti į organizacinį darbą, todėl pats atliksiu tik parodomuosius skrydžius, – sakė J.Kairys.

„Atlikdami sudėtingas akrobatines figūras geriausi pasaulio lakūnai demonstruos technikos galimybes ir žmogaus gebėjimus, o drauge sukurs daug įspūdžių paliekantį reginį. Aviacijos sportas, išlaikydamas aukštą profesionalumo lygį, turi tapti suprantamas ir patrauklus žiūrovams – tokio tikslo siekiau kurdamas „JK Aerobatic Formula“ taisykles“, – pasakojo J.Kairys.

Į Rumunijoje vyksiančias varžybas pakviesti dalyvauti 8 šalių akrobatinio skraidymo meistrai, „Unlimited“ kategorijos pilotai: 2009 metų Ispanijos čempionas Castoras Fantoba, JAV čempionas Hubie Tolsonas, septyniskart Šveicarijos čempionas Pierre'as Marmy, akrobatinių lėktuvų konstruktorius ir pilotas vokietis Philippas Steinbachas, triskart Prancūzijos čempionas Renoud Escalle, penkis kartus pasaulio čempionės titulą iškovojusi Rusijos pilotė Svetlana Kapanina, daugkartinis JAV čempionas Tomas Casselsas, pasaulio rekordininkas atliekant vieną po kito sukinius aplink lėktuvo ašį vengras Zoltanas Veresas. Tikimasi, kad varžybose bus atstovaujama ir renginio šeimininkei Rumunijai.

„Pasaulio elito varžybose gali dalyvauti toli gražu ne visi akrobatinio skraidymo pilotai. Atrenkami tik patyrę, saugiai sudėtingas figūras žemame aukštyje galintys atlikti lakūnai. Atsižvelgiama į jų pasiektus rezultatus ir pasirengimą. Prieš pat varžybas atliekami kvalifikacijos skrydžiai“, – aiškino naujųjų varžybų autorius J.Kairys.

„FAI Mamaia – World Elite Aerobatic Formula“ varžybų metu pilotai atliks dvi skrydžių programas. Kiekvienas pasirodymas prasidės ir baigsis skrydžiu pro vartus, fiksuojančius laiką.

Pirmojoje varžybų dalyje, pavadintoje „Aerobatic against Time“, pilotai atliks 7 organizatorių pateiktas akrobatines figūras. Jas reikės atlikti per kuo trumpesnį laiką stengiantis nepadaryti klaidų. Už kiekvieną klaidą bus pridedamos 5 sekundės, už neatliktą figūrą – 30 sekundžių.

„Aerobatic Freestyle“ dalis – tai laisvoji trijų minučių programa. Ją atlikdami lakūnai turės sukurti kuo įspūdingesnį reginį, demonstruodami technines lėktuvo galimybes ir savo paties gebėjimus, o kartu – ir griežtai laikydamiesi laiko ribojimo, nes leistina skrydžio laiko paklaida – tik viena sekundė. Pagrindiniai laisvosios programos vertinimo kriterijai – skrydžio technika ir sukurtas skrydžio įspūdis. Teisėjų skirti taškai bus verčiami sekundėmis.

Organizatroių nuotr./J.Kairys atliks tik parodomuosius skrydžius
J.Kairys atliks tik parodomuosius skrydžius

„FAI Mamaia – World Elite Aerobatic Formula“ varžyboms teisėjaus 4 FAI patvirtinti teisėjai: Quintin Hawthorne, (Pietų Afrika) – vyriausiasis teisėjas, John Gailard (Pietų Afrika) – teisėjas, Kimo Virtannen (Suomija) – teisėjas ir Lars Arvidson (Švedija) – CIVA deleguotas žiuri teisėjas.

J.Kairys mano, kad ateityje galėtų vykti keli „FAI – World Elite Aerobatic Formula“ varžybų etapai per metus. Juos galima organizuoti įvairiose pasaulio šalyse, o susumavus rezultatus būtų paskelbtas metų čempionas.

Šiemet Rumunijoje vyksiančių varžybų oficialūs organizatoriai yra kompanija „Regional Air Services –Tuzla Airfield“ ir „FAI – World Elite Aerobatic Formula“ varžybų kūrėjas J.Kairys. Tarptautinį renginį remia Konstantos miesto savivaldybė ir kitos valstybinės organizacijos. Organizatorių manymu, naujosios akrobatinio skraidymo varžybos – tai ne tik sportas ir pramoga, bet ir originalus bei patrauklus būdas garsinti šalį ir vietoves, kurioje jos vyksta.

Akrobatinių skrydžių arena tapsiantis Mamajos kurortas yra didžiausias Rumunijos pajūryje. Smėlėtas 8,5 kilometro paplūdimio ruožas driekiasi tarp Siutghiolo ežero (į vakarus) ir Juodosios jūros (į rytus). Kurortinis sezonas čia prasideda gegužės viduryje ir tęsiasi ik vėlyvo rugsėjo.

Programa
Penktadienis, liepos 10 d.:

15.00 – 16.00 – kvalifikaciniai skrydžiai
16.15 – 19.00 – treniruotės
18.30 – 19.30 – spaudos konferencija (viešbutis „Vega“)

Šeštadienis, liepos 11 d.:
11.0 – 12.30 – varžybos (laisvosios ir privalomosios programos)
12.30 – 14.30 – pertrauka
14.30 – 15.30 – lėktuvų paradas, parašiutininkų pasirodymai, individualūs ir grupiniai akrobatiniai skrydžiai
15.30 – 16.30 – aviacijos šou programa

Sekmadienis, liepos 12 d.:
11.00 – 12.30 – varžybos (laisvosios ir privalomosios programos)
12.30 – 14.30 – pertrauka
14.30 – 15.30 – lėktuvų paradas, parašiutininkų pasirodymai, individualūs ir grupiniai akrobatiniai skrydžiai
15.30 – 16.30 – aviacijos šou programa
20.00 – Apdovanojimų įteikimas (vieta – Mamajos kurorto kazino)

Pirmadienis, liepos 13 d.:
11.00 – spaudos konferencija (viešbutyje „Vega“)

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:44
00:10
24:14

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką