Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2009 spalio 2d. 06:00

Keturkovė dėl 2016 metų olimpiados pasiekė finišo tiesiąją

TOK nariai ir prezidentas Jacques'as Rogge'as penktadienį nuspręs, kuriam iš keturių miestų patikėti atsakomybę surengti 2016 metų vasaros olimpines žaidynes
AFP/„Scanpix“ nuotr. / TOK nariai ir prezidentas Jacques'as Rogge'as penktadienį nuspręs, kuriam iš keturių miestų patikėti atsakomybę surengti 2016 metų vasaros olimpines žaidynes.

Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) nariai penktadienį Kopenhagoje (Danija) balsavimu nuspręs, kam bus patikėta surengti 2016 metų vasaros olimpines žaidynes. Tapti reikšmingiausio sporto renginio šeimininku pretenduoja keturi pasaulio miestai – Čikaga (JAV), Rio de Žaneiras (Brazilija), Tokijas (Japonija) ir Madridas (Ispanija).

Šių kandidatų lenktynės dėl teisės rengti XXXI olimpines žaidynes yra įvardijamos kaip lygiausios per visą istoriją – ryškaus pranašumo prieš konkurentus neturi nė vienas miestas. Visi kandidatai turi savų kozirių ir minusų.

Čikaga (JAV)

AFP/„Scanpix“ nuotr./Barackas Obama
Neabejotinai ryškiausia figūra, remianti Čikagos kandidatūrą, yra JAV prezidentas B.Obama.

Siūloma data: 2016 m. liepos 22 d. – rugpjūčio 7 d.

Infrastruktūra: Numatoma pastatyti 16 naujų objektų, iš kurių 11 būtų laikini ir gyvuotų tik per olimpines žaidynes. Planuojama, jog net 22 iš 27 žaidynėms įvykti reikalingų pastatų stovėtų arčiau kaip per 15 km nuo olimpinio kaimelio.

Finansai: Reklamos kampanija surengti 2016 metų olimpiadą kainavo apie 126,3 mln. Lt ir buvo apmokėta iš privačių lėšų. Tuo tarpu žaidynes finansuotų JAV Vyriausybė.

Už: Neginčijami Čikagos pranašumai – puiki transporto infrastruktūra, pasaulinio lygio architektūra, įvairiatautė gyventojų sudėtis, miesto istorija, įžymybės.

Prieš: Ne vienus metus trunkantis ginčas tarp TOK ir JAV olimpinio komiteto gali pakišti koją Čikagos kandidatūrai. Kai kurie TOK nariai neslepia pykčio, jog JAV olimpinis komitetas gauna didelę dalį visų TOK pajamų.

Žinomi veidai: Neabejotinai ryškiausia figūra, remianti Čikagos kandidatūrą, yra JAV prezidentas Barackas Obama. Beje, Čikagoje jam priklausantis namas yra vos už poros kvartalų nuo planuojamo statyti olimpinio stadiono. Miestą taip pat remia legendinis Čikagos „Bulls“ krepšininkas Michaelas Jordonas, TV žvaigždė Oprah Winfrey ir tituluočiausias visų laikų olimpietis plaukikas Michaelas Phelpsas.

Įdomus faktas: Čikagai jau buvo suteikta teisė rengti olimpines žaidynes 1904 m., tačiau olimpiada tada buvo perkelta į Sent Luisą, nes tais pačiais metais šiame JAV mieste vyko ir Pasaulinė paroda.

Galimybės: Nors visų miestų galimybės ekspertų vertinamos labai panašiai, lažybų tarpininkai („Unibet“) didžiausią tikimybę suteikia Čikagai – 52 proc.

Rio de Žaneiras (Brazilija)

AFP/„Scanpix“ nuotr./Legendinis futbolininkas Pele – Rio de Žaneiro reklaminės kampanijos veidas
Legendinis futbolininkas Pele – Rio de Žaneiro reklaminės kampanijos veidas

Siūloma data: 2016 m. rugpjūčio 5–21 d.

Infrastruktūra: Planuojama žaidynes rengti ne tik pačiame mieste, bet ir priemiesčiuose. Iš viso numatomi septyni olimpiniai centrai.

Finansai: Skaičiuojama, jog organizuoti žaidynes kainuotų apie 7,3 mlrd. Lt, o pasiruošimas ir saugumo užtikrinimas – dar apie 37,6 mlrd. Lt.

Už: Neabejotinai didžiausias Rio de Žaneiro argumentas yra tas, kad olimpinės žaidynės kol kas dar niekada nevyko Pietų Amerikos žemyne. Pranašumų prideda ir 2007 metais Rio de Žaneire nepriekaištingai suorganizuotos Lotynų Amerikos žaidynės.

Prieš: Didžiausia dėmė Rio de Žaneiro kampanijoje – didelis nusikalstamumo lygis mieste ir problemiškas saugumo užtikrinimas per žaidynes. Galimybės pakalbėti apie šias miesto ydas nepraleido Madrido ir Tokijo kampanijų atstovai, taip sulaužydami nerašytą TOK taisyklę nekritikuoti konkurento.

Žinomi veidai: Rio de Žaneiro kandidatūrą remia kone visi aukščiausi šalies politikai ir įžymybės, tačiau jos nė iš tolo neprilygsta vienu geriausių visų laikų futbolininkų laikomo Pele žavesiui.

Įdomus faktas: Rio de Žaneirui gavus teisę rengti 2016 metų vasaros olimpines žaidynes Brazilija taptų ketvirtąja valstybe istorijoje, kurioje paeiliui vyktų pasaulio futbolo čempionatas ir olimpiada. Brazilijai jau yra suteikta teisė 2014 m. rengti planetos futbolo pirmenybes, o Rio de Žaneiro pergalės atveju šalis prisidėtų prie Meksikos (1968 ir 1970 m.), Vokietijos (1972 ir 1974 m.) ir JAV (1994 ir 1996 m.)

Galimybės: Ekspertai Rio de Žaneiro galimybes vertina tikrai palankiai, tuo tarpu lažybų bendrovės šio miesto pergalės tikimybę prilygina 30 proc.

Tokijas (Japonija)

AFP/„Scanpix“ nuotr./Japonijos premjeras Y.Hatoyama kartu su žmona Miyuki atvyko į Kopenhagą palaikyti Tokijo kandidatūrą
Japonijos premjeras Y.Hatoyama su žmona Miyuki atvyko į Kopenhagą palaikyti Tokijo kandidatūros.

Siūloma data: 2016 m. liepos 29 d. – rugpjūčio 14 d.

Infrastruktūra: Tokijas žada organizuoti kompaktiškiausias ir efektyviausias olimpines žaidynes istorijoje. Planuojama pastatyti naują 100 tūkst. vietų stadioną, o iš 34 numatytų objektų net 23 buvo naudojami dar per 1964 metų olimpiadą ir būtų tiesiog renovuoti.

Finansai: Japonijos Vyriausybė jau yra paruošusi statyboms planuojamus skirti 11,6 mlrd. Lt, tuo tarpu manoma, jog organizavimo išlaidos – apie 9 mlrd. Lt – būtų padengtos rėmėjų lėšomis.

Už: Tokijo miestas yra neginčijamai labiausiai patyręs organizuojant tokio masto sporto renginius. Japonijos sostinėje vyko vasaros (1964 m.) ir žiemos (1972 bei 1998 m.) olimpinės žaidynės, o 2002 m. – ir pasaulio futbolo čempionatas. Pliusas, jog visi šie renginiai buvo tiesiog nepriekaištingi.

Prieš: Svarstoma, jog Tokijo kandidatūrai gali smarkiai pakenti faktas, jog 2008 m. olimpiada vyko labai netoli Japonijos – Pekine (Kinija).

Žinomi veidai: Tokijo kandidatūrą remia nemažai sportininkų, tačiau už Japonijos ribų jie yra mažai kam žinomi. Ryškiausia figūra – naujai išrinktas premjeras Yukio Hatoyama, kuris pažadėjo atvykti net ir į Kopenhagą.

Galimybės: Spėliojama, jog Tokijas šiek tiek atsilieka nuo dviejų pagrindinių favoritų – Čikagos ir Rio de Žaneiro, tačiau lenkia Madridą. Lažybų tarpininkai Tokijo pozicijas vertina 15 proc.

Madridas (Ispanija)

AFP/„Scanpix“ nuotr./Buvęs TOK prezidentas J.A.Samaranchas neoficialiai remia Madrido siekį surengti 2016 m. olimpines žaidynes
Buvęs TOK prezidentas J.A.Samaranchas neoficialiai remia Madrido siekį rengti 2016 m. olimpines žaidynes.

Siūloma data: 2016 m. rugpjūčio 5–21 d.

Infrastruktūra: Teigiama, jog jau dabar yra pastatyta apie 85 proc. olimpinėms žaidynėms būtinų objektų. Artimiausiu metu duris turėtų atverti nauji plaukimo bei teniso kompleksai.

Finansai: Miesto reklamos kampanija kainavo apie 108,5 mln. Lt. Visas šias išlaidas padengė Vyriausybė.

Už: Madridas yra neabejotinai viena ryškiausių Europos valstybių sostinių, kurioje olimpinės žaidynės dar niekada nevyko.

Prieš: 2012 m. vasaros olimpiada vyks Londone (Anglija), o 2014 m. žiemos – Sočyje (Rusija). Madrido pergalės atveju net trys olimpiados iš eilės vyktų Europoje, o tai yra mažai tikėtina.

Žinomi veidai: Garsių pavardžių Madrido kampanijoje tikrai netrūksta. Ispanijos sostinės kandidatūrą remia šalies karalius Juanas Carlosas, o buvęs TOK prezidentas Juanas Antonio Samaranchas taip pat neoficialiai pasisako už šį miestą.

Įdomus faktas: 2005 m. TOK nariams balsuojant už 2012 m. olimpiados šeimininką, Madridas iš pradžių aplenkė Londoną ir Paryžių, tačiau iš balsavimo pašalinus Paryžių, pergalę netikėtai šventė ne jis, o Londonas.

Galimybės: Madrido galimybės vertinamos prasčiausiai ir ekspertų, ir lažybų bendrovių – 6 proc.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Kultūra

Kauniečio namuose atgijo seni daiktai: virtuvės spintelė – bibliotekos kartoteka, kilimas – buvę džinsai

Verslas

Po dvejų metų automobiliai per Kuršių neriją bus keliami greičiau

Aktualu

Sodas batuose ir dėžėse: ant Klaipėdos kultūros fabriko stogo – ir braškės, ir pomidorai

Pasaulis kišenėje

Oregonas: gamtos rojus, kur desertui – gigantiškos bandelės, o lauktuvėms – dantys

Tiesiogiai Gazas

„Formulės 1“ Monako GP: ar S.Vettelis ir L.Hamiltonas aplenks patrakusį D.Ricciardo?

Vardai

Jogą išbandžiusi Karolina Meschino ją keistų į aktyvesnį laisvalaikį: „Su Jonu norime išmokti šokti“

„Apie ką negalima kalbėti“ su rašytoju Herkumi Kunčiumi

Aktualu

Eidintuose kaimynus iššaudęs ir nusišovęs vyras paleido keletą šūvių ir į pareigūnus

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2018 m. gegužės 21 d.-27 d.)

Aktualu

Pulkininkas leitenantas Eugenijus Lastauskas: „Kas būtų pagalvojęs, kad trys milijonai stos prieš sovietinę imperiją ir sugebės nugalėti?“

Aktualu

Sirijoje per IS ataką žuvo 26 Damasko režimo ir devyni rusų kariai

Sportas

Košmariškai klydęs „Liverpool“ vartų sargas prašo atleidimo: „Mano klaidos kainavo titulą“

Vardai

10 km pirma atbėgusi V.Žūsinaitė gavo ne tik medalį: jai pasipiršo baidarininkas R.Nekriošius

Gyvenimas

12 mineralinių medžiagų, nuo kurių priklauso mūsų savijauta

Mokslas.IT

Sulaukęs 86-erių mirė Mėnulyje pabuvojęs astronautas ir menininkas Alanas Beanas

Vardai

V.Montvydienė vaikus mitybos moko nuo mažumės: „Bijau pagalvoti apie mokyklose siūlomus „skanėstus“

Gyvenimas

20 supermaisto produktų, kuriuos turėtų vartoti vyresni nei 50 metų žmonės

Aktualu

Ispanija Viduržemio jūroje išgelbėjo 366 migrantus

Kultūra

Valdžia rengiasi skirti per 400 tūkst. eurų už nusavintas Pliaterių meno vertybes

Aktualu

Honkonge dėl jūrinių vėžlių surengta didelė paplūdimio valymo kampanija

Naujienos

Kultūra

Kauniečio namuose atgijo seni daiktai: virtuvės spintelė – bibliotekos kartoteka, kilimas – buvę džinsai

Verslas

Po dvejų metų automobiliai per Kuršių neriją bus keliami greičiau

Aktualu

Sodas batuose ir dėžėse: ant Klaipėdos kultūros fabriko stogo – ir braškės, ir pomidorai

Pasaulis kišenėje

Oregonas: gamtos rojus, kur desertui – gigantiškos bandelės, o lauktuvėms – dantys

Tiesiogiai Gazas

„Formulės 1“ Monako GP: ar S.Vettelis ir L.Hamiltonas aplenks patrakusį D.Ricciardo?

Aktualu

Ispanija Viduržemio jūroje išgelbėjo 366 migrantus

Kultūra

Valdžia rengiasi skirti per 400 tūkst. eurų už nusavintas Pliaterių meno vertybes

Aktualu

Honkonge dėl jūrinių vėžlių surengta didelė paplūdimio valymo kampanija

Aktualu

Vokietijos atrakcionų parke per gaisrą nukentėjo septyni ugniagesiai

Kultūra

Paskaitykite: Romualdo Požerskio 1965–1983 metų dienoraštis

Gyvenimas

Dzūkės Zita ir Agota: iki kito kaimo miškų basomis traukdavo visai ne dėl grybų

Vardai

Meghan Markle link altoriaus lydėjo 10 mažamečių: kokia jų gero elgesio paslaptis?

Maistas

100-asis Lietuvos gimtadienis Druskininkuose atšvęstas su tortais ir žvakutėmis

Aktualu

Kaišiadorių rajone rasta sužalota moteris

Pasaulis kišenėje

Kitokia Kuba. Moliūgų fermeriai ir rusiški džinsai

Aktualu

Skuode sankryžoje smarkiai susidūrė „Volvo“ ir „Nissan“

Verslas

Žaibas sutrikdė skrydžius Londono Stanstedo oro uoste

Aktualu

Seimo narys siūlo neįleisti vaistų į parduotuves su alkoholiu

Aktualu

Karą ir pokario sėkmę mačiusiam Japonijos ekspremjerui Y.Nakasone sueina 100 metų

Maistas

Ir darželinukų išleistuvėms, ir kitoms vaikų šventėms: gardumynai, kurie pradžiugins

Vardai

Žinau, ką renkuosi

Atnaujinkime namus

Video

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Remontas be nervų

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Naujas regėjimas

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką