Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lakūnė Onutė Motiejūnaitė iškovojo sidabrą, o komanda įsitvirtino tarp pasaulio geriausiųjų

Lakūnė Onutė Motiejūnaitė
„Aviacijos pasaulis“ nuotr. / Lakūnė Onutė Motiejūnaitė
Šaltinis: 15min
0
A A

Nurimus Pasaulio akrobatinio skraidymo čempionato kovoms Rojūnuose, liepos 4 dieną buvo išdalinti medaliai ir paskelbti geriausių planetos lakūnų, skraidančių su Jak-52 lėktuvais, vardai.

Išplatintame pranešime spaudai Lietuvių komanda pasiekė tikslą – įsitvirtino tarp geriausiųjų ir pelnė sidabro medalius. Pergalę šventė Rusijos sportininkai, o trečiąja vieta džiaugėsi Ukrainos atstovai.

Asmeninėje įskaitoje sidabrą užtikrintai laimėjo mūsų lakūnė Onutė Motiejūnaitė, nedaug nusileidusi tik rusui Aleksandrui Miakiševui, o trečioje vietoje liko rusas Sergejus Dadykinas. Lakūnai kovėsi ne dėl piniginių prizų, o dėl garbės. Tai – tik sportas, be komercijos prieskonių, nors pasaulyje jau įsitvirtino ir yra pamėgtos akrobatinio skraidymo varžybos su dideliais priziniais fondais, organizuojamos išskirtinai žiūrovams.

Iš visų dalyvių išsiskirianti susikaupimu O.Motiejūnaitė santūriai kalbėjo, jog siekti pergalės jai padėjo knyga apie pasąmonės galią. „Pasinaudojau šia metodika, gerai užsiprogramavau ir laimėjau. Žinoma, šiek tiek reikia ir skristi mokėti“, – pajuokavo vicečempionė.

Pasinaudojau šia metodika, gerai užsiprogramavau ir laimėjau. Žinoma, šiek tiek reikia ir skristi mokėti, pajuokavo vicečempionė.

Lietuvių pasiekimai

Kiti lietuviai lakūnai asmeninėje įskaitoje išsirikiavo taip: Eltonas Meleckis – penktas, Aurimas Bezaras – aštuntas, Viktoras Kurbedis – devintas, Kazimieras Antanavičius – vienuoliktas, Žilvinas Lidžius tenkinosi penkioliktąja pozicija. „Didžiausias pasiekimas yra dalyvauti tokio rango varžybose, aš skraidžiau tarp pačių geriausiųjų ir nebuvau blogiausias“, – šypsojosi čempionatui pasibaigus Ž.Lidžius. Komandinėje įskaitoje skaičiuojami trijų geriausiai pasirodžiusių lakūnų taškai.

Lietuviai lakūnai iš 22 startavusių sportininkų pademonstravo aukštą meistriškumą, gerą skraidymo lygį. Mažiau patyrę buvo Kazachstano, Suomijos, Belgijos lakūnai. Estijos sportininkas buvo nušalintas jau po pirmojo skridimo pratimo, nes neatitiko varžybų lygio, o vienas Rusijos sportininkas skrido gerokai viršydamas leistiną 7G perkrovą. Nors, pasak kitų lakūnų, dauguma skraidė „ant ribos”. Čempionatas buvo nelengvas, nes pirmas dienas kankino gero oro laukimas, o vėliau – intensyvūs skrydžiai.

Atlikti visi čempionato pratimai

Lakūnai skrido 4 kartus – atliko privalomąją, laisvąją ir dvi nežinomas programas. Privalomoji ir laisvoji programos – tai akrobatinių figūrų deriniai, kuriuos lakūnai treniravosi namuose, savo aerodromuose. O nežinomos programos gimsta tik dieną prieš skrydį ir lakūnai neturi galimybių treniruotis danguje, tik žemėje. Dažniausiai čia sėkmė lydi labiau patyrusius lakūnus.

Nesnaudė didelis būrys teisėjų ir net žiuri nariai turėjo daug darbo. Viskas vyko pagal griežtai apibrėžtas FAI (Tarptautinė aeronautikos federacija) taisykles. Planetos Jak-52 lėktuvų varžybos vyko jau antrąjį kartą, startavusios praėjusiais metais Rusijoje Novosibirsko aerodrome. Lėktuvai Jak-52, kuriais skrido visi sportininkai, pasižymi geromis akrobatinio skridimo charakteristikomis ir yra populiariausi pasaulyje. Rusiškos konstrukcijos lėktuvų buvo pagaminti beveik 2000, o 1000-tasis lėktuvas skraido Lietuvoje. Gal todėl, kad lietuviai iš karto pamėgo akrobatinį skridimą atsiradus pirmai progai, čia užauginta jau ne viena talentingų lakūnų karta. Galime tvirtinti, jog lietuviai skraido akrobatiką „su charakteriu“.

Čempionatas vyko be protestų

Pasaulio akrobatinio skraidymo čempionatą šeštadienį vainikavo graži aviacijos šventė „Žmogus paukštis“ visuomenei. Aviacijos mylėtojai galėjo grožėtis ir akrobatiniais skrydžiais, ir sraigtasparnių, malūnsparnių, sklandytuvo, parašiutininkų pasirodymais, o didžiausių ovacijų pelnė Jurgis Kairys su vikriuoju akrobatiniu Su-31 lėktuvu.

Vienas iš čempionato organizatorių, Rojūnų aerodromo šeimininkas lakūnas Aurimas Bezaras kiek galėdamas dėkojo daugybei žmonių, be kurių pagalbos čempionatas nebūtų įvykęs. „Kartu buvo įveikta daug sunkumų ir nugalėta baisioji krizė. Čempionatas įvyko ir svarbiausia yra tai, jog nebuvo pateikta nė vieno protesto, kas yra itin reta, o dalyviai išsiveža ne tik medalius, bet ir geras emocijas, puikius atsiliepimus apie Lietuvą. Mūsų komanda buvo kaip niekada vieninga, čempionatui įvykti padėjo daugybę savanorių, o sportiniai rezultatai tikrai geri. Mes kartu esame stiprūs. Šviesios atminties Vytauto Lapėno, šio čempionato iniciatoriaus, idėja suvienyti žmones po sparnu pavyko.“

Perspektyva

Kitas Pasaulio akrobatinio skraidymo Jak-52 lėktuvais čempionatas bus rengiamas po dviejų metų. Dar nėra aišku, kurioje šalyje, nes paraiškų dar niekas nepateikė. Pirmus dvejus metus čempionatas vyko kasmet, kad įsitvirtintų, sustiprėtų, o dabar nutarta jį rengti kas dvejus metus. Lietuviai ateityje žada siekti revanšo ir kovoti dėl tauriausios spalvos medalių, o šios sporto šakos asai – žiuri, treneriai, teisėjai ir patys sportininkai sutartinai tikino, jog akrobatinis sportas bus dar labiau populiaresnis, jeigu vyks kuo daugiau varžybų bei parodomųjų skrydžių šventėse. Lėktuvų, vis dar tobulinamų, yra, skristi norinčių yra, galinčių išmokyti skristi – yra. Vis dažniau akrobatinio sporto varžybas, atskirus sportininkus remia verslo bendrovės, pavieniai verslininkai. Iki kitų susitikimų aerodromuose.
 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką