TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Latvių meilė parolimpiečiams: čempionai pretenduoja į įspūdingas premijas

Lietuva – JAV
Rimanto Navicko/RGB pictures nuotr. / Lietuvos golbolo rinktinė
Šaltinis: 15min
1
A A

Rio parolimpinėse žaidynėse Lietuvos sportininkai iškovojo du aukso ir vieną sidabro medalį, o visuomenėje ėmė kilti pasipiktinimo banga, kodėl parolimpiečių pasiekimai vertinami mažesnėmis piniginėmis premijomis nei sveikųjų sportininkų. Kitaip elgiasi mūsų kaimynai latviai. Jų parolimpiniai čempionai pretenduoja į įspūdingus prizus.

Po Rio žaidynių didžiausias premijas susižers sidabro medalininkai irkluotojai Mindaugas Griškonis ir Saulius Ritteris, kuriems atiteks po 57,92 tūkst. eurų.

Aštuntąją vietą užėmęs plaukikas Simonas Bilis gaus 5,79 tūkst. eurų premiją. Lietuva moka premijas už 1-8 vietas olimpinėse žaidynėse ir už pirmas tris vietas parolimpinėse.

Premija už aukso medalį parolimpinėse žaidynėse yra lygi penktos vietos premija olimpinėse – 17,38 tūkst. eurų. Už auksą olimpinėse žaidynėse sportininkas būtų sulaukęs net 115,85 tūkst. eurų

Tiesa, pirmadienį vyriausybė pranešė, kad parolimpiečių premijas padvigubins.

Latvijos parolimpiečiai pretenduoja gauti įspūdingas 142,288 tūkst. eurų premijas už „neeilinius sportinius pasiekimus“.

„Pavyzdžiui, Mindaugas Bilius, nemenkinant jokiu būdu jo pasiekimų, tikrai vertiname ir žavimės tuo sportininku, bet esmė – jo rezultatas, aukso medalis, pasiektas iš šešių sportininkų, jis aplenkė penkis. Tas pats Andrius Gudžius turėjo aplenkti 26 sportininkus, kad užimtų 12 vietą, yra skirtumas“, – viena argumentą, kodėl premijos yra skirtingos, interviu BNS įvardijo Kūno kultūros ir sporto departamento direktorius Edis Urbanavičius.

Po M.Biliaus ir Lietuvos golbolo rinktinės aukso medalių socialiniuose tinkluose nemažai lietuvių piktinosi, kodėl premijos yra skirtingos. Taip, parolimpiečių konkurencija kur kas mažesnė, tačiau neįgaliesiems galbūt reikia kur kas daugiau jėgų ir pastangų vien užsiimti sportu, ką kalbėti apie laimėjimus parolimpinėse žaidynėse.

Rimanto Navicko/RGB pictures nuotr./Lietuvos golbolo rinktinė
Rimanto Navicko/RGB pictures nuotr./Lietuvos golbolo rinktinė

Įspūdingas Latvijos pavyzdys

Šiek tiek blogiau nei Lietuva parolimpiadoje pasirodžiusi Latvija (du aukso ir du bronzos medaliai) savo čempionus apipils įspūdingomis premijomis.

Disko metikas Aigaras Apinis iškovojo latviams jau ketvirtąjį parolimpinį auksą karjeroje (8-ąją medalį iš viso), o Diana Dadzite ne tik laimėjo disko metimo rungties bronzą ir ieties metimo auksą, bet pastarojoje rungtyje dar ir tapo pasaulio rekordininke.

Abu šie sportininkai pretenduoja gauti įspūdingas 142,288 tūkst. eurų premijas už „neeilinius sportinius pasiekimus“. Sportininkų treneriai ir kitas personalas gali gauti iki 71,144 tūkst. eurų, o Latvijos parolimpinis komitetas – 35,572 tūkst. eurų.

Tiesa, šios premijos Latvijoje nėra suteikiamos automatiškai, o skiriamos Latvijos nacionalinės sporto tarybos už „neeilinius sportinius pasiekimus“. Latvijos švietimo ir mokslo ministerija teiks pasiūlymus nacionalinei sporto tarybai, kuri spręs dėl premijų dydžio.

Antrąją bronzą Latvijai iškovojęs rutulio stūmikas Edgaras Bergas (4-as olimpinis medalis karjeroje) pretenduoja gauti 51,224 tūkst. eurų premiją. Jo treneriams gali būti skirta iki 25,612 tūkst. eurų.

Iki šiol tokio dydžio premijos Latvijoje buvo suteiktos tik du kartus. A.Apinis gavo 142,288 tūkst. eurų premiją už aukso ir sidabro medalius Londono parolimpinėse žaidynėse. BMX dviračių sporto atstovas Maris Štrombergas gavo tokią pačią premiją už auksą Londono olimpiadoje.

Už pasiekimus Rio olimpinėse žaidynėse latvių premijos taip pat buvo didesnės nei lietuvių. Ketvirtąją vietą laimėjusi sunkiaatletė Rebeka Koha ir dešimtkovininkė Laura Ikauniece-Admidina gaus po 30,734 tūkst. eurų, o penktą vietą užėmęs baidarininkas Aleksejus Rumjancevas – 18,465 tūkst eurų.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Aigaras Apinis Rio iškovojo jau 8-ąjį olimpinį medalį karjeroje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Aigaras Apinis Rio iškovojo jau 8-ąjį olimpinį medalį karjeroje

Skirtingos šalys elgiasi skirtingai

Pasaulyje taikoma skirtinga praktika. Pavyzdžiui Indijoje, Malaizijoje ir Pietų Afrikos Respublikoje premijos visiems sportininkams mokamos vienodos. Pastarojoje šalyje jos nėra iš anksto nustatytos ir priklauso nuo medalių skaičiaus – sudaromas prizinis premijų fondas ir pinigai paskirstomi po žaidynių.

Singapūras prieš Rio olimpiadą pažadėjo, kad už aukso medalį sportininkui atsidėkos net 753 tūkst. JAV dolerių premija. Tiesa, tik už pirmąjį, mat iki Rio ši šalis aukso medalių iškovojusi nebuvo.

Už parolimpinių žaidynių auksą JAV skiria tik 5 tūkst. dolerių premiją.

Josephas Schoolingas iškovojo netikėtą pergalę 100 metrų peteliške varžybose, aplenkdamas legendinį Michaelą Pheplsą ir gaus didžiausią pasaulyje premiją. Tačiau Singapūre, panašiai kaip ir Lietuvoje, pasigirdo raginimai tokia pat premija apdovanoti ir parolimpiečius. Auksą Rio iškovojo plaukikė Yip Pin Xiu.

Tokios šalys kaip JAV, Kanada, Australija, Vokietija ar Prancūzija moka olimpiečiams kur kas mažesnes premijas nei Lietuva.

Amerikiečio aukso medalis įvertintas vos 25 tūkst. JAV dolerių (22,4 tūkst. eurų), Kanados ir Vokietijos – 20 tūkst. (17,9 tūkst. eurų), Australijos – 15 tūkst. (13,4 tūkst. eurų). Prancūzai šiek tiek dosnesni – aukso medalininkams suteikia 66 tūkst. JAV dolerių premijas (59 tūkst. eurų).

Pavyzdžiui, amerikiečių olimpiečių ir parolimpiečių premijos skiriasi dar labiau. Už parolimpinių žaidynių auksą JAV skiria tik 5 tūkst. dolerių premiją.

Vis dėlto Lietuvos premijų negalime objektyviai lyginti su tokiomis didžiulėmis valstybėmis – reiktų tiksliai suskaičiuoti, kiek pinigų kitos šalys skiria sportininkams, kai jie rengiasi žaidynėms, kokios sąlygos sportuoti neįgaliesiems yra tose šalyse ir panašiai.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką