Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 05 12, 20:36

Lietuvai tapus ES nare, pokyčius pirmieji pajuto sportininkai – D.Gudzinevičiūtė prisimena laisvės pojūtį

Jau beveik du dešimtmečius Lietuvoje vykstantys pokyčiai tampa mums įprasti ir nepastebimi, tarsi savaime suprantami – laisvė judėti po kitas šalis, matyti gražėjančius miestus ir jaustis tikrais europiečiais. Lietuvos sportininkė, olimpinė čempionė, Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentė Daina Gudzinevičiūtė viena pirmųjų pajuto ir įvertino, ką reiškia įstoti į Europos Sąjungą – sportininkams atsivėrė keliai, sumažėjo formalumų ir biurokratinių kliūčių.
Daina Gudzinevičiūtė
Daina Gudzinevičiūtė / LTOK archyvo nuotr.

Olimpinė čempionė Daina Gudzinevičiūtė prisimena, kaip atrodydavo kelionės į sportines varžybas užsienyje, kol dar Lietuva nebuvo ES nare: „Vykdami į varžybas Europoje važiuodavome automobiliu, nes taupydavome lėšas, ir tai buvo didelė problema, nes reikėjo iš kiekvienos šalies ambasados gauti specialų leidimą sportiniam ginklui. Kelionė į Italiją, kurioje populiarus sportinis šaudymas, užimdavo daugybę laiko, kol būdavo gaunami visi leidimai. Situacija kardinaliai pasikeitė, kai atsirado europinis ginklo pasas. Man, kaip sportininkei, tai buvo didžiausias džiaugsmas. Dabar kiekvieną kartą tai prisimenu, kai vykstu į kitą Europos Sąjungos šalį.“

Lietuvai tapus Europos Sąjungos nare, buvo išspręstas ir labai svarbus sportinio inventoriaus klausimas.

Sportininkai ypač pajuto laisvą judėjimą tarp šalių

D.Gudzinevičiūtė džiaugiasi ir tuo, kad keliones į varžybas palengvino ir pagreitino tai, kad Lietuvai prisijungus prie Šengeno zonos, laisvai galėjome judėti iš vienos šalies į kitą. Tikriausiai daugelis dar prisimena, kiek reikėdavo laukti eilėje išvažiuojant iš Lietuvos jau prie Lenkijos pasienio.

Dabar atrodo savaime suprantama, kad greitai ir be jokių kliūčių kertame šalių sienas, o automobilių eilės, pasų tikrinimas pasienio postuose atrodo tolima praeitis. Pasak D.Gudzinevičiūtės, pasienio postų panaikinimą ypač pajuto sportininkai, nes jiems tenka daug važinėti į varžybas.

Iš savo asmeninės patirties galiu pasakyti, kad Lietuvai tapus Europos Sąjungos šeimos dalimi, buvo labai reikšmingas įvykis. Labai svarbu, kad tapome europiečiais – tai buvo ir didžiulis džiaugsmas, ir malonumas. Pastebėjome, kad vis mažiau buvome linksniuojami kaip postsovietinė šalis, nors tas šleifas dar ilgai mus lydėjo.“

Iš ES gaunamos lėšos padeda įgyvendinti idėjas

Lietuvos tarptautinis olimpinis komitetas jau šešerius metus gauna paramą iš Europos Sąjungos fondų, kurių lėšas naudoja diegti gerojo valdymo vystymo principus, įgyvendinti lyčių lygybės, jaunųjų lyderių ugdymo projektus, rengia administratorių kursus.

„Šie projektai yra tarptautiniai, todėl kiekvienam sportininkui šis bendravimas yra labai svarbus, nes galime pasidžiaugti ne tik savo darbais, pasiekimais, pasidalyti patirtimi, bet ir išmokti naujų įgūdžių iš kitų šalių“, – sako Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentė D.Gudzinevičiūtė.

Gimtasis miestas taip pat keičiasi

Lietuvai tapus ES nare, akivaizdžiai pasikeitė mūsų miestai ir miesteliai. Sportininkės gimtasis miestas yra Vilnius, kurio gatvės, aikštės, skverai, parkai per pastaruosius dešimtmečius išgražėjo. „Negaliu pasakyti, kiek šių lėšų skirta iš Europos Sąjungos, kiek iš Lietuvos biudžeto. Tikrai nežinau, kaip atrodytų Vilnius, jei Lietuva nebūtų tapusi ES nare, tačiau pokyčiai džiugina“, – teigia D.Gudzinevičiūtė.

15min kviečia dalyvauti konkurse „Ar matai, kaip keičiasi pasaulis?“. Siųskite savo pastebėtus labiausiais džiuginančius pokyčius ir laimėkite solidžius prizus! Primename, kad šio konkurso prizinis fondas yra net 2600 eurų! Nesnauskite! Jūsų darbų laukiame iki gegužės 20 d.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Inicijuotas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką