Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2013 12 29, 07:53

„Metų sporto skandalas 2013“: Koks skandalas labiausiai sudrebino šalies sporto padangę?

„Velniop viską“, – pasakė trigalvis slibinas ir, apsikabinęs drakoną, patraukė į barą mušti gražuolių raganų, kurios lyg ir niekam netrukdė, bet … aistringai šventė pergalę prieš vandens stichiją. Tai būtų lyg ir pasakos pabaiga, tačiau kavinėje sėdėjo pinčiukas ir ant sienų tapė mėgstamus ir burtų galią turinčius kryžiukus, o viską matęs it ryto šauklys giedorius genys pabandė įskusti pinčiuką velnių tarybai. O kur dar ir batuoto katino pažadai malūnininko sūnų paversti princu! Būtent tokią pasaką galima būtų sukurti apie 2013 metų sporto skandalus, kurie įvyko per 365 dienas.
Arvydas Sabonis
Arvydas Sabonis / Tomo Tumalovičiaus nuotr.

Tačiau  sportas – ne pasaka, o aistros, kunkuliavusios krepšinio federacijoje, paslydus ant kamščio bušido ir bokso garsiems atstovams bei meilikavusioms irkluotojoms, nustelbė net šalies politinius įvykius.  Tad kuris iš įvykių labiausiai sudrebino šalies sporto padangę? Kieno žygiai ateityje apaugs istorijomis ir taps skandalinga pasaka?

15min.lt skaitytojams siūlome nuspręsti, kuri iš šių istorijų verta 2013 metų sporto skandalo vardo.

Arvydo Sabonio istorija: būsiu-nebūsiu LKF prezidentu

Mindaugas Balčiūnas ir Arvydas Sabonis
Mindaugas Balčiūnas ir Arvydas Sabonis

Po spalio 2 dieną vykusio Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) Vykdomojo komiteto posėdžio iš užimamų pareigų pasitraukti netikėtai panoro LKF prezidentas Arvydas Sabonis, viceprezidentas Antanas Guoga ir vykdomasis direktorius Paulius Motiejūnas. Kartu apie savo atsistatydinimą pareiškė sidabrą Europos krepšinio čempionate Slovėnijoje su ekipa laimėjęs rinktinės strategas Jonas Kazlauskas.

Motyvas: A.Sabonis aiškino, kad LKF ir rinktinę puola žiniasklaida. Be to, jis nenorėtų dalyvauti užkulisinėse intrigose.

„Nuo pirmosios dienos, kai treneriu buvo paskirtas J.Kazlauskas, prasidėjo spaudimas iš šalies. Rinktinės ir trenerio dusinimas priėjo net iki įžeidimų ir nemalonių dalykų. Nesuprantu, kodėl Lietuvos krepšininkai ir treneriai yra įžeidinėjami, iš jų tyčiojamasi, nors sakoma, kad juos mylime“, – rėžė A.Sabonis.

Treneris J.Kazlauskas žodžių žaisme žengė dar toliau: Dėl LKF krizės jis apkaltino federacijos generalinį sekretorių Mindaugą Balčiūną.

„Jei galvojate, kad, išėjus A.Saboniui ir P.Motiejūnui, aš liksiu su M.Balčiūnu, jūs klystate, tai būtų keista. Jei Arvydas išeina, tai visi išeiname, nėra ko čia likti. Į sveiką kritiką reaguoju normaliai, tačiau čempionato metu basketnews.lt buvo keletas straipsnių, kurie, mano nuomone, buvo užsakyti. Jie tikrai labai įžeidžiantys. Tačiau jeigu čempionato metu federacijos žmogus organizuoja tokius dalykus? To negali būti. Tas žmogus jau nebesivaldo. Jis visus įžeidinėja, su visais susipykęs. Teismuose bylinėjosi su Š.Marčiulioniu, pralaimėjo bylą ir nesugebėjo atsiprašyti. Garsiai pareiškė, kad matematikai turi mokyti matematikos, o krepšinio treneriai – treniruoti. Kas jis toks?“ – piktinosi J.Kazlauskas.

Daugiau kaip savaitę brinkęs pūlinys sprogo spalio 10 dieną. Po ilgų derybų, tarpusavio susitikimų ir „neoficialių šachmatų partijų“ sutarta, kad iš LKF generalinio sekretoriaus pareigų atsistatydina M.Balčiūnas, o iš federacijos žadėję trauktis prezidentas A.Sabonis bei viceprezidentas A.Guoga lieka savo postuose. Kaip ir rinktinės treneris J.Kazlauskas. Tuo tarpu P.Motiejūnas galutinai atsisėdo Kauno „Žalgirio“ ekipos direktoriaus kėdėje. Jau pasibaigus skandalui A.Sabonis prasitarė, kad gal be reikalo jis užsipuolė žiniasklaidą.

Reiškė simpatijas smūgiu į veidą

bushido.lt nuotr/Remigijus Morkevičius nusprendė pratęsti karjerą bušido ringe
bushido.lt nuotr/Remigijus Morkevičius nusprendė pratęsti karjerą bušido ringe

Buvęs garsus bušido kovotojas Remigijus Morkevičius kovo 22-osios vakarą Kauno senamiestyje sumušė merginą. Sulaikomas trisdešimtmetis vyras dar ir pasipriešino policijos pareigūnams. Tai jam įprasta – konfliktavo su policija jis jau ir 2009 metais ir už tai gavo 2,6 tūkst. litų baudą.

Nors pats garsus praeityje sportininkas aiškino, kad bandė „kibinti“ gražią merginą, tačiau įkaušęs R.Morkevičius su būreliu moterų ėjusiai dvidešimtmetei merginai nežinia kodėl spyrė į veidą.

„Prie baro durų rūkęs vaikinas griebė merginai už užpakalio, jai atsisukus, jis profesionaliai ir techniškai spyrė jai koja į veidą, o pastaroji krito ir prarado sąmonę“, – pasakojo įvykio liudininkai.

Žmonės iškvietė policiją, medikus, o nukentėjusi mergina su smegenų sutrenkimu, veido kraujosruvomis buvo išvežta į gydymo įstaigą.

Nors buvęs sportininkas aiškino, kad gailisi savo poelgio, vadino viską kvailu maivymusi prieš merginą, Kauno apylinkės teismas vyrui paskyrė aštuonių mėnesių laisvės apribojimą ir priteisė sumokėti 520 litų baudą. Taip pat nukentėjusiajai priteista 5 tūkst. litų neturtinės žalos, nors pastaroji prašė 30 tūkst. litų kompensacijos.

Mergina neatleido R.Morkevičiui ir bijodama dėl savo saugumo išvyko gyventi į kitą šalį.

Boksininkui koją pakišo alus

Alfredas Pliadis/Lietuvos bokso 90-mečio minėjimas Vilniuje
Alfredas Pliadis/Lietuvos bokso 90-mečio minėjimas Vilniuje

„Na, negražiai išėjo, – po incidento Palangos kavinėje rugpjūčio 22 dieną kalbėjo Londono olimpinių žaidynių bronzos medalio laimėtojas boksininkas Evaldas Petrauskas. Kavinėje sportininkas lankėsi su draugu, gėrė alų, o po to susipykęs su viena lankytoja ją aplaistė alumi, susikivirčijo su apsaugos darbuotojais, o žinomą boksininką sutramdė tik policija.

Palangos kavinėje „Kaukazietiški patiekalai“ E.Petrauskas išgėrė alaus ir ėmė kalbinti merginas, kvietė jas šokti. Kalbino, ko gero, ne itin mandagiai, nes merginos šokti atsisakė. 18-metė iš Kretingos pasiūlė E.Petrauskui išsiblaivyti. Supykęs boksininkas merginą pavadino kale. Ją ir į pagalbą atskubėjusią barmenę boksininkas apipylė alumi. Vėliau pasipriešino apsaugos tarnybos darbuotojams. Vicečempioną sutramdė tik policija.

„Žinote, šiek tiek buvau išgėręs ir įvyko nedidelis konfliktas kavinėje su viena vaikinų kompanija, tarp kurių buvo ir mergina. Aš leptelėjau apie tuos vaikinukus garsiau ir ne itin gražiai savo draugui, o mergina puolė juos ginti, bandė užstoti. Ir mane taip pat išvadino. Pasakė taip pat kelis žodelius. Mūsų apsižodžiavimas baigėsi tuo, kad aš netyčia apipyliau merginą plastikiniame bokale turėtu alumi. Po to mus išvarė iš kavinės, prisijungė ir apsaugininkai“, – pasakojo olimpietis E.Petrauskas.

Kaip teigiama, garsus 21-erių Lietuvos boksininkas jau kitą dieną susitaikė su mergina ir kompanija. Šalies bokso federacija sportininkui tik pagrūmojo, o Lietuvos tautinis olimpinis komitetas įspėjo – dar kažkas panašaus, ir E.Petrauskas liks be solidžios LTOK olimpiečio stipendijos.

Per saldus pergalės bučinys?

BFL/Vyginto Skaraičio nuotr./Donata Vištartaitė ir Milda Valčiukaitė
BFL/Vyginto Skaraičio nuotr./Donata Vištartaitė ir Milda Valčiukaitė

Europos irklavimo čempionate birželio 2 dieną dviviečių valčių klasės aukso medalius laimėjusios Lietuvos irkluotojos Donata Vištartaitė ir Milda Valčiukaitė po finišo viena kitą pasveikino „neįprastai“ pasibučiuodamos.

Lietuvos ir užsienio žiniasklaidoje sportininkių bučinys užgožė net pagrindinį faktą, kad mažau nei prieš pusę metų į vieną valtį sėdusios irkluotojos sugebėjo net 7-mis sekundėmis aplenkti artimiausias priešininkes.

Estijos žiniasklaidoje mirgėjo pranešimų, teigiančių, kad „Lietuvos irkluotojos auksą pažymėjo karštu lesbietišku bučiniu“.

Vis dėlto D.Vištartaitė pasijuokė iš šio „fakto“ ir teigė, kad po finišo tiesiog džiaugėsi pergale: „Aš sveikinau savo 19-os metų partnerę, kuri labai norėjo laimėti. Galbūt jei tai būtų padarę vaikinai, galėtume sakyti, kad nepriimtina, o dabar... Juk žmonės vieni kitus pabučiuoja ir sveikindami su gimtadieniu. Ar turiu vaikiną? Tikrai taip – kartu gyvename jau dvejus metus“.

Viename Lietuvos interneto portalų pamačiusi savo nuotrauką Europos čempionė net kiek supyko, kad svarbiausiu faktu tapo ne pergalė, o bučinys.

„Man keista, kad žiniasklaida labiausiai norėjo papasakoti apie bučinį. Pagrindinė nuotrauka buvo bučinys, antraštėje rašoma apie bučinį, o tik tada pasakoma, kad mes čempionės“, – teigė D.Vištartaitė.

Kaip atėjo su idėjomis – taip ir išėjo

Iliasas Zourosas
Iliasas Zouros

Birželio 25-ąją Graikijos krepšinio specialistas Illias Zouros dar kartą įlipo į tą pačią upę – sutiko 2 metus vadovauti sunkiai besiverčiančiam Kauno „Žalgirio“ krepšinio klubui.

I.Zouros žalgiriečius treniravo nuo 2011 m. sausio iki tų pačių metų spalio vidurio. Tuomet 2011–2012 m. sezoną „Žalgiris“ baigė pergalingai – I.Zouros padėjo komandai laimėti LKF taurę bei tapti Baltijos lygos ir Lietuvos čempionais.

„Džiaugiamės, kad pavyko pasiekti susitarimą būtent su tuo treneriu, kurį norėjome matyti vadovaujantį komandai“, – po ilgų ir galiausiai sėkmingų derybų teigė Kauno „Žalgirio“ direktorius Paulius Motiejūnas.

„Turiu paminėti kelią, kurį pasirinko klubas, man pristatydamas visą idėją. Išdėstyta programa man labai patiko ir aš užsidegiau noru padėti atstatyti komandą. Dabar tam atsiveria naujos galimybės, prie kurių man bus garbė prisidėti“, – džiugiai aiškino graikas, kurio vaikas yra gimęs būtent Kaune.

Tačiau ilgai džiaugtis ir kurti komandą krepšinio specialistui nebuvo leista – rugpjūčio viduryje treniruotes rengti pradėjęs graikas jau spalio 28-ąją buvo laisvo oro direktorius.

I.Zouros buvo atleistas po dviejų nesėkmių Eurolygoje ir pralaimėjimo „Šiaulių“ ekipai Lietuvos krepšinio lygos (LKL) čempionate.

„Per pastarąją savaitę galutinai tapo aišku, kad „Žalgiris“ ir treneris neina tuo pačiu keliu. Vasarą kalbantis su I.Zouros dėl komandos ateities vizijos, atrodė, kad buvome sutarę, bet realus tikslų įgyvendinimas taip ir neprasidėjo. Pasigedome aiškių veiksmų komandos valdyme. Nejautėme trenerio tikėjimo mūsų vizija, mūsų žaidėjais ir mūsų strategija. Komanda po truputį ėmė prarasti tą gerąją žalgirietišką atmosferą“, – teigė Kauno „Žalgirio“ direktorius P.Motiejūnas.

Kauniečių ekipos vadovai I.Zouros pasiūlė kaip kompensaciją dviejų mėnesių atlyginimą, tačiau graikas per Sporto arbitražo teismą sieks prisiteisti visą kontrakte numatytą sumą.

Nupiešė „krengelį-svastiką“, saviškis įskundė

Tomo Tumalovičiaus/„Krepšinio širdis“ nuotr./Kšištofas Lavrinovičius
Tomo Tumalovičiaus/„Krepšinio širdis“ nuotr./Kšištofas Lavrinovičius

Lietuvos krepšinio rinktinė rugsėjo 3 dieną, vykdama į Europos krepšinio čempionatą, užstrigo Kauno oro uoste, kur sugedo komandą į Slovėniją turėjęs skraidinti lėktuvas, o krepšininkams teko ilgokai laukti. Nerasdami veiklos krepšininkai juokavo, ilsėjosi, klausėsi muzikos. Tačiau Kšištofas Lavrinovičius sugebėjo „įkliūti“ į nemenką skandalą.

Vienas iš brolių ant sportinio krepšio rašikliu nupiešė svastiką – ji atsidūrė ant sportinio krepšio gamintojo „Nike“ prekės ženklo.

Neaišku, ką turėtų reikšti antisemitinis nacistinės Vokietijos simbolis, tačiau K.Lavrinovičiaus bandymas papokštauti buvo tikrai nevykęs.

Rinktinės žaidėjo elgesiu pasipiktinęs šalies fotografas Augustas Didžgalvis kreipėsi į FIBA ir „Eurobasket“ organizacinį komitetą. Kitas pilietis Danielis Lupshitzas kreipėsi į užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių, Lietuvos ambasadorių Izraelyje Darių Degutį ir Seimo narį Emanuelį Zingerį.

A.Didžgalvio kreipimosi į FIBA Europe“ tekstas: „Prašau atkreipti dėmesį į ant Lietuvos krepšinio rinktinės nario Kšištofo Lavrinovičiaus NIKE sportinio krepšio nupieštą antisemitinį ir nacistinį piešinį. Šis ženklas yra panašus į nacių naudotą svastiką. Ar jums atrodo normalu, kad „Eurobasket 2013“ dalyviai susitikimo su žiniasklaida metu naudoja nacių simboliką?“

A.Didžgalvio teigimu, FIBA į jo laišką sureagavo ir pranešė, kad apie incidentą Kauno oro uoste yra informuotas Richardas Stokesas, kuris yra vyriausiasis „FIBA Europe“ teisėjų kolegijos teisėjas. Be to, teisintis dėl „keverzonės“ privalėjo Užsienio reikalų ministerija, Seimo pirmininkas.

Policijos teigimu, krepšininkas nupiešė ne svastiką ir ji negalinti sportininko bausti pagal įstatymą 500-1000 litų bauda. Pats krepšininkas atsiprašė už galimai neteisingai suprastą nupieštą „krengelį“, tačiau Lietuvos krepšinio federacija įspėjo žaidėją daugiau taip nejuokauti.

Nevykęs bandymas padovanoti kėdę

Tomo Tumalovičiaus nuotr./Tomas Balaišis-Sėkla
Tomo Tumalovičiaus nuotr./Tomas Balaišis-Sėkla

Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) vadovybėje – pasikeitimai ir nauji paskyrimai. Taip spalio 14-ąją buvo sutikta žinia, kad LKF Vykdomajame komitete viceprezidentą Antaną Guogą keis visų šalies krepšinio sirgalių vedliu vadinamas Tomas Balaišis-Sėkla. Jam A.Guoga viešai pažadėjo savo kėdę.

„Mes jau seniai su Antanu kalbėjome, kad būtina LKF Vykdomajame komitete turėti vieną žmogų nuo šalies krepšinio sirgalių“, – sakė T.Balaišis-Sėkla

Tačiau paaiškėjo, kad kad A.Guogos pažadai buvo visiškai bergždi. A.Guogą į LKF Vykdomąjį komitetą delegavo Nacionalinė moterų krepšinio lyga (NMKL), todėl ji ir turėjo spręsti, kas užims šią vietą. O jos valdyba nepanoro perduoti savo vietos sirgaliams.

A.Guoga negalėjo žadėti Sėklai savo posto, nes šios pareigos – nepaveldimos. Į postų dalybas įstumtas T.Balaišis pasijuto apgautas.

„Kaip galima žadėti, ko neturi? – retoriškai klausė Sėkla. – Pats sugalvojo tokią nesąmonę, pats tegul ir srebia.“

Jam antrino ir Lietuvos krepšinio rinktinės žaidėjas Linas Kleiza, tvirtinęs, kad A.Guoga kišasi ten, kur nederėtų, ir noriai pasisako daugeliu klausimų apie rinktinę.

„Kiek aš matau, tai svarbiausias žmogus Lietuvos krepšinyje yra Guoga (juokiasi). Va čia tai labiausiai stebina. Iš kur, kaip? Man tai nesuprantamas dalykas. Visais klausimais pasisako žmogus, kuris neturėtų kalbėti nė vienu klausimu“, – sakė L.Kleiza.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką