Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Pasaulio šachmatų karaliaus sostas ir toliau priklausys Magnusui Carlsenui

Magnusas Carlsenas
„Scanpix“ nuotr. / Magnusas Carlsenas
Šaltinis: 15min
3
A A

Šachmatų pasaulis trečiadienio vakaro laukė užgniaužęs kvapą. Niujorke dėl pasaulio čempiono karūnos kovėsi titulą ginantis 26-erių metų norvegas Magnusas Carlsenas ir beveik metais vyresnis Rusijos didmeistris Sergejus Kariakinas. Gimtadienį šventusiam čempionui pavyko laimėti greitųjų šachmatų („tie-break“) seriją 3:1 bei trečią kartą tapti šios sporto šakos karaliumi.

Nervų karas

Sužaidus dvylika klasikinių partijų, principinėje akistatoje rezultatas buvo lygus – 6:6.

S.Kariakinas žaisdamas juodomis figūromis laimėjo aštuntąją partiją, tačiau dešimtojoje baltomis žaidusiam norvegui pavyko atsirevanšuoti. Likusios dešimt partijų pasibaigė lygiosiomis.

Turėję dieną poilsio, trečiadienio vakarą didmeistriai Manheteno „Fulton Market Building“ esančiose patalpose sėdo prie elektroninės šachmatų lentos paskutinį kartą. Lemtingą.

Pagal reglamentą iš pradžių turėjo vykti keturios greitųjų šachmatų partijos su sutrumpinta laiko kontrole (25 min. + 10 sek. ėjimui). Jei nugalėtojas būtų nepaaiškėjęs po šio etapo, būtų prireikę „blic“ partijos ar „armagedono“. Vis dėlto M.Carlsenas abejingų nepaliko, užtikrintai sužaidė visas keturias partijas ir trečiojoje bei ketvirtijoje šventė pergales.

Tvirtai dominavo

Pirmojoje partijoje baltomis figūromis žaidęs S.Kariakinas turėjo nežymų pranašumą, tačiau jo paversti pergale taip ir nesugebėjo. Magnusui nesunkiai pavyko apsiginti ir po 37-ojo ėjimo buvo paskelbtos lygiosios.

Antrosios partijos pradžioje baltais žaidęs M.Carslenas vengė ispaniškos gynybos ir nusprendė sužaisti itališką partiją. Norvegui pavyko įgyti pranašumą, o rusą vis labiau spaudė laikas. Tačiau pačioje pabaigoje, turėdamas aiškų pozicinį pranašumą, norvegas suklydo. Vis dėlto net ir po šios klaidos skandinavas turėjo pranašumą ir spaudė savo priešininką. Tačiau „gynybos ministru“ vadinamam S.Kariakinui pavyko sukurti stebuklą – surasti įspūdingą gynybinį variantą ir pasiekti patą.

Tai ko norvegas nesugebėjo padaryti antrojoje partijoje, jam pavyko trečiojoje, žaidžiant juodomis figūromis. Ispanišką partiją S.Kariakinas pradėjo kur kas greičiau nei įprastai, bet vis tiek labai greitai prarado iniciatyvą ir turėjo kovoti ne tik su priešininku, tačiau ir su žaibišku greičiu senkančiu laiku. Po kelių šiurkščių klaidų pretendentui teko paspausti varžovui ranką. M.Carlsenas pagaliau konvertavo savo solidų žaidybinį pranašumą į labai brangų tašką.

Paskutinėje partijoje norvegui užteko lygiųjų. Daug kas svarstė, kad čempionas pasirinks ramesnį D4 ėjimą, norėdamas išvengti aštrios sicilietiškos gynybos, tačiau M.Carlsenas dar kartą įrodė, kad nebijo nieko. Ant lentos išvydome sicilietišką gynybą.

Šis čempiono sprendimas visiškai pasiteisino. M.Carlsenas vėl žaidė drąsiai, aštriai ir dominavo. Sukurti dar vieno stebuklo S.Kariakinas nesugebėjo, o M.Carlsenas apdovanojo priešininką dar vienu labai efektingu matu – 3:1.

„Noriu padėkoti visiems, kurie atėjo čia pažiūrėti šios dvikovos ir stebėjo ją per televizorių ekranus. Be šachmatų gerbėjų visa tai netektų prasmės. Džiaugiuosi, kad šiuo žaidimu galiu mėgautis su visais jumis“, – jausmingai kalbėjo naujasis pasaulio čempionas.

Šiandien puikiai jaučiausi ir dar smagiau tokią pergalę iškovoti per savo gimtadienį.

Jis prisipažino, kad susikaupti po išsprūdusios pergalės antrojoje partijoje buvo ypač sunku. „Buvo tikrai nelengva, ypač antroje partijoje, tačiau pasakiau sau, kad turiu susiimti ir tai padaryti dar kartą. Šiandien puikiai jaučiausi ir dar smagiau tokią pergalę iškovoti per savo gimtadienį“, – nedingo šypsena iš M.Carlseno veido.

Su gimtadieniu savo priešininką pasveikino ir S.Kariakinas. Jis prisipažino, kad dvylika klasikinių partijų pareikalavo pernelyg daug jėgų, tad greitųjų šachmatų partijoms jis paprasčiausiai nebuvo tinkamai pasirengęs.

„Esu ir taip laimingas. Po tokio dvylikos partijų maratono buvau tiesiog tinkamai nepasirengęs. Trijose partijose iš keturių pasimečiau, sužaidžiau blogai ir tuo Magnusas iš karto pasinaudojo“, – pripažino S.Kariakinas.

Laimėjo trečią kartą

Akistata dėl pasaulio čempiono vardo buvo organizuojama jau 55-ąjį kartą. Šios dvikovos fondas – 1 mln. JAV dolerių. M.Carlsenui atiteko 60 proc. šios sumos, likusi – jo oponentui.

M.Carlsenas dėl pasaulio čempiono titulo kovėsi jau trečią kartą. 2013-aisiais Indijos mieste Čenajuje jam pavyko nesunkiai pranokti vietos numylėtinį Viswanathaną Anandą, o po metų Sočyje surengtoje dvikovoje su tuo pačiu varžovu – ir pakartoti sėkmę.

S.Kariakinas pirmą kartą kautis dėl čempiono vardo įgijo teisę laimėjęs pretendentų turnyrą, kuriame pranoko amerikiečius Fabiano Caruaną ir Hikaru Nakamurą, indą V.Anandą, savo tautietį Peterį Svidlerį, armėną Levoną Aronianą bei bulgarą Veseliną Topalovą.

Priminsime, jog M.Carlseno treneris yra geriausios Lietuvos šachmatininkės Viktorijos Čmilytės vyras – danas Peteris Heine Nielsenas.


Dvikovos eiga:

IV greitųjų šachmatų partija

Paskutinėje partijoje Magnusui užtenka lygiųjų. Daug kas svarstė, kad jis pasirinks ramesnį D4 ėjimą, norėdamas išvengti aštrios sicilietiškos gynybos.

Bet norvegas įrodinėja, kad nieko nebijo – sicilietiška gynyba ant lentos.

Apylygė pozicija. Norint išsigelbėti, S.Kariakinui reikia ir varžovo pagalbos.

Rusas vėl mąsto ilgiau (18:24).

M.Carlsenas pasirinko gerą strategiją – tiesiog reikia žaisti ir specialiai nesiekti lygiųjų.

Debiuto rezultatas – baltųjų pozicija yra geresnė.

Po kiekvieno ėjimo baltųjų pozicija gerėja. Panašu, jog S.Kariakinas nepasiruošęs žaisti aktyviai.

Tvirta ranka Magnusas žengia pergalės (lygiųjų) link. Kompiuteris rodo jau solidų baltųjų pranašumą.

M.Carlsenas atsisako keistis figūromis ir žaidžia pagal turimą poziciją.

Laikas ir toliau yra norvego sąjungininkas (14:30 prieš 9:05).

Magnusas siūlo kartoti ėjimus, S.Kariakinas su tuo nesutinka, tačiau tik dar labiau blogina savo poziciją.

Baltųjų pozicija šioje stadijoje (partijos vidurys) yra geriausia, ką M.Carlsenas turėjo šiame mače.

S.Kariakiną vėl spaudžia laikas (4:11, 2:9). Norvego pozicija kur kas geresnė.

Panašu į pabaigą. M.Carlsenas gauna bokštą už žirgą. Pozicija techniškai laimėta.

Daug geresnėje pozicijoje esantis norvegas kartoja ėjimus ir tai yra nebylus lygiųjų pasiūlymas. Rusas kol kas pasiduoti atsisako. S.Kariakinui lieka trys sekundės.

Panašu, jog norvegui neužteko lygiųjų. Jis nori laimėti ir paskutinę partiją. Ir jis laimi! M.Carlsenas apgina pasaulio čempiono titulą ir tai padaro labai efektingai.

Norvegas atlieka nuostabų paskutinį ėjimą. Vh6 šachas – paskutinis ėjimas, po kurio valdovės kirsti negali nei karalius, nei pėstininkas – matas arba vienu, arba kitu bokštu.

III greitųjų šachmatų partija

Trečia partija prasidėjo milžinišku tempu. Ispaniška partija. Tikėtina, kad juodaisiais žaidžiantis M.Carlsenas šį kartą nerizikuos.

Magnusas be vargo išlygino poziciją. Sergejus šioje partijoje žaidžia kiek greičiau nei įprastai.

Kompiuteriai rodo šiek tiek malonesnę juodųjų poziciją. Pirmas įspūdis yra panašus, bet pozicija dar neišėjo iš lygybės rėmų.

S.Kariakinas vėl žaidžia pasyviai ir leidžia savo varžovui reikštis.

Norvego pozicija – geresnė, tačiau aiškių žaidimo planų kol kas nėra.

Laikas: 11:17 norvego naudai. S.Kariakinas vėl atsilieka, ieškodamas aktyvesnių planų.

Magnusas bando atakuoti tiek karaliaus, tiek valdovės pusėse.

Sergejus galvoja ilgiau nei 5 minutes. Panašu, jog galime turėti panašų vaizdą, kokį jau matėme antrojoje partijoje.

6:16 – ruso laikas toliau tirpsta.

5:16. Juodųjų pozicija yra geresnė, bet baltųjų gynybą dar reikia pralaužti. Kaip ir visąlaik šiame mače!

Kompiuteris teigia, kad norvegas paskubėjo ir pozicija tapo visiškai lygi. Vis dėlto tai dar nieko nereiškia.

Rusas atsako neteisingu ėjimu ir pranašumas grįžta M.Carlseno pusėn. Tačiau norvegas taip pat žaidžia netiksliai. Pozicija apylygė, bet lengviau žaisti juodais.

3:11 – Sergejų vis labiau spaudžia laikas. Be to, S.Kariakinas padaro netikslų ėjimą.

M.Carlsenas nesiryžo kirsti žirgo pėstininku. Vėl lygybė.

Norvegas rizikuoja. Aukoja pėstininką už iniciatyvą. Kompiuteriui tai akivaizdžiai nepatinka. Vis dėlto baltiesiems ir toliau nelengva.

1:30 prieš 8 minutes. Sergejui vėl prireiks geležinių nervų.

Balti klysta, bet juodi turi sužaisti tiksliai. S.Kariakino figūros prispaustos.

Keletas šiurkščių S.Kariakino klaidų tiksint laikui ir baltieji pralaimi šią partiją. Rusas pasveikina varžovą su pergale. Magnusas pagaliau konvertavo savo solidų žaidybinį pranašumą į labai brangų tašką.

Dabar viskas yra čempiono rankose. Jam tereikia nepralaimėti paskutinės ketvirtosios partijos, kurią jis žais baltomis figūromis.

II greitųjų šachmatų partija

Po neilgos pertraukėlės šachmatininkai sėda prie lentos antrą kartą. Įtampa kyla. Abu ateina prie stalo vien tik su marškiniais. Visgi prieš sėsdamas prie stalo Magnusas užsideda savo rėmėjų logotipais papuoštą švarką.

Atlikus kelis ėjimus, norvegas vėl lieka tik su marškiniais.

M.Carlsenas vengia ispaniškos gynybos ir nusprendžia sužaisti itališką partiją. Kol kas pozicija apylygė. Figūrų ant lentos dar labai daug.

Prie trylikto ėjimo M.Carlsenas sugaišo daugiau nei 5 minutes. Norvegas bando rast sprendimą, kaip geriausia išdėstyt savo figūras.

Kompiuterio „nuomone“, baltųjų padėtis – geresnė, bet iki apčiuopiamo pranašumo – labai toli.

Atlikęs ėjimą, Magnusas atsistoja ir nueina nuo stalo prasiblaškyti. S.Kariakinas toliau suka galvą prie lentos.

Norvegas labai neblogai manevruoja, jo pozicija yra maloni, turi įvairių planų. Visgi S.Kariakino pozicija yra dar labai stipri, tačiau rusas neturi prabangos daryti netikslius ėjimus.

Dabar jau laikas S.Kariakinui susimąstyti. 18 ėjimui rusas gaišta daugiau nei 6 minutes. Kompiuteris teberodo nežymų skandinavo pranašumą, bet tie variantai, žaidžiant greitaisiais šachmatais, yra nelabai realūs.

Pagal likusį laiką čempionas turi milžinišką persvarą – 16 minučių prieš 7.

Laikas: 13:7 norvego naudai. Norvegas sugaišo 3 minutes, svarstydamas, kuo kirsti varžovo rikį – bokštu ar rikiu. Pasirinko rikį.

Teoriškai juodieji dar gali išsisukti, bet situacija reikalauja labai tikslaus žaidimo ir neteisingų baltųjų ėjimų. Magnusas aukoja pėstininką, bet planuoja jį netrukus atsiimti, išlaikydamas iniciatyvą.

Laikas – 13:4. S.Kariakinas ieško ėjimo ir ilgokai neranda. Kompiuteris „mato“ gynybą, bet iš žmogiškosios pusės atlikti kai kurių ėjimų tiesiog neįmanoma.

Laikas – 13:3. Magnusas laimi dvi figūras už bokštą ir turi poziciją, kuria privalo laimėti.

Laikas – 13:2. Nejaugi S.Kariakinas sugebės išsigelbėti? M.Carlsenas neturi progreso, bet varžovo laikas nenumaldomai tirpsta.

Pozicija visiškai priklauso čempionui – jokios rizikos, laiko persvara. Juodi turi stovėt ir ieškoti valdovės keitimo.

Ruso šansais jau netiki ir kompiuteris, bet laiko faktorius bus lemtingas.

Panašu, kad viską išspręst turėtų H pėstininkas.

M.Carlsenas galvoja ilgiau nei 5 minutes. Pergalė jau čia pat, bet ją taip pat reikia iškovoti.

S.Kariakinas stengiasi žaisti greitai, jis jau neturi ką prarasti, pozicija ir taip pralaimėta. Dabar psichologinius antpečius jaučia tik norvegas.

Du rikiai ir trys pėstininkai (M.Carlsenas) prieš bokštą ir tris pėstininkus (S.Kariakinas).

Didmeistriai mano, kad laimėti ne taip ir paprasta. Kompiuteriai rodo aiškų planą. S.Kariakinas stovi vietoje ir laukia, ką sugalvos ir pasiūlys jo varžovas.

Panašu, jog M.Carlsenas suklysta. Abu priešininkai turi po minutę laiko. S.Kariakinas jau seniai buvo taip arti lygiųjų. Tiesa, rusui gintis yra labai sunku.

Nepanašu, kad norvegas matytų laimintį planą, bet bando apgauti priešininką.

PATAS. S.Kariakinas randa įspūdingą gynybą ir pasiekia lygiąsias. Rusas triumfuoja, jam pavyko sukurti stebuklą.

Košmaras visam likusiam gyvenimui, jei šį vakarą Magnusas praras karūną.

I greitųjų šachmatų partija

Greitieji šachmatai arba „tie-break“ – tai keturios partijos su sutrumpinta laiko kontrole (25 min. + 10 sek. ėjimui).

Juodomis figūromis žaidžiantis ir šiandien gimtadienį švenčiantis M.Carlsenas nustebino varžovą netikėtu ėjimu debiute. Tai padėjo įgyti nežymų pranašumą, kadangi S.Kariakinas buvo priverstas sugaišti nemažai laiko.

Panašu, jog kiek geriau pozicijoje jaučiasi norvegas, bet ant lentos – vis dar dinaminė lygsvara.

Čempionas turi likusias 19 minučių, jo oponentas – tik 12.

Variantus skaičiuojančiam kompiuteriui „nepatiko“ Magnuso 19-asis ėjimas. Po jo rusas įgijo nežymų pranašumą.

Tikriausiai 21-22 ėjimu S.Kariakinas galėjo sužaisti šiek tiek geriau, bet laiko faktorius vertė jį žaisti saugiau ir greičiau.

Šachmatininkai keičiasi figūromis. Panašu, jog artėjame link lygiųjų.

Lemiamą dvikovą M.Carlsenas žaidžia pasipuošęs kojinėmis su NBA logotipu.

Baltieji turi nežymų pranašumą, tačiau nematyti, kaip S.Kariakinas galėtų sustiprinti savo poziciją. Jei šachmatininkai išvengs klaidų, panašu, jog bus lygiosios.

Pirmojoje partijoje – lygiosios.

Visi pasaulio šachmatų čempionai
Nr. Čempionas Metai Šalis
1 Wilhelmas Steinitzas 1886–1894 Austrija-Vengrija; JAV
2 Emanuelis Laskeris 1894–1921 Flag of the German Empire.svg Flag of Germany (3-2 aspect ratio).svg Vokietija
3 José Raúlis Capablanca 1921–1927 Kuba
4 Aleksandras Aliochinas 1927–1935
1937–1946
France Prancūzija; Soviet Union Rusijos Imperija
5 Maxas Euwe 1935–1937 Nyderlandai
6 Michailas Botvinnikas 1948–1957
1958–1960
1961–1963
Sovietų Sąjunga
7 Vasilijus Smyslovas 1957–1958 Sovietų Sąjunga
8 Michailas Talis 1960–1961 Sovietų Sąjunga (Latvijos SSR)
9 Tigranas Petrosianas 1963–1969 Sovietų Sąjunga (Armėnijos SSR)
10 Borisas Spaskis 1969–1972 Sovietų Sąjunga (RSFSR)
11 Bobby Fischeris 1972–1975 JAV
12 Anatolijus Karpovas 1975–1985 Sovietų Sąjunga
13 Garis Kasparovas 1985–1993 Sovietų Sąjunga (Azerbaidžano SSR); Rusija
Dvivaldystės laikotarpis (1993-2006)
PCA/Braingames FIDE
Garis Kasparovas 1993–2000 Rusija Anatolijus Karpovas 1993-1999 Rusija
Aleksandras Chalifmanas 1999-2000 Rusija
Vladimiras Kramnikas 2000-2006 Rusija Viswanathanas Anandas 2000-2002 Indija
Ruslanas Ponomariovas 2002-2004 Ukraina
Rustamas Kasimdžanovas 2004-2005 Uzbekistanas
Veselinas Topalovas 2005-2006 Bulgarija
Nuo 2006-ųjų metų
14 Vladimiras Kramnikas 2006–2007 Rusija
15 Viswanathanas Anandas 2007–2013 Indija
16 Magnusas Carlsenas 2013– Norvegija

Komentarai: 3
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką