TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Po kolizijos su federacijos vadovu – stipriausios paplūdimio tinklinio poros skyrybos

Tinklinio pasaulyje – Mariaus Vasiliausko ir Monikos Povilaitytės konfliktas
Tinklinio pasaulyje – Mariaus Vasiliausko ir Monikos Povilaitytės konfliktas
Šaltinis: 15min
11
A A

Prieš keletą metų viena perspektyviausių Europos paplūdimio tinklinio porų laikytas Monikos Povilaitytės ir Ievos Dumbauskaitės duetas subyrėjo. Jau kuris laikas abi sportininkės treniruojasi ir varžybose dalyvauja su naujomis porininkėmis, o dėl susidariusios konfliktinės situacijos vis niūresni debesys kaupiasi virš šios sporto šakos federacijos vadovo Mariaus Vasiliausko galvos.

Į elitą – milžiniškais tempais

Stebint geriausių pasaulio tinklinio porų pasirodymus Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse mūsų šalies gerbėjams teko tik apmaudžiai dūsauti. Panašu, jog svajonė kada nors svarbiausiame planetos sporto renginyje išvysti ir mūsų šalies atstovus sklaidosi tarsi miražas. Nors prieš keletą metų kalbėta visiškai kitaip.

Tačiau praėjo dveji metai ir abi šios sportininkių poros atsidūrė skirtinguose poliuose.

Atrodytų, dar visai neseniai I.Dumbauskaitės ir M.Povilaitytės pora niekada tinklinio tradicijomis negarsėjusioje Lietuvoje sukėlė tikrą audrą. Jau būdamos trylikametės šios merginos laimėdavo šalies čempionatus varžydamosi su trejais metais vyresnėmis priešininkėmis. Būdamos vos penkiolikos jos triumfavo Lietuvos jaunimo čempionate.

Neeilinis sportininkių talentas ryškiai skleidėsi ir tarptautinėje arenoje. Vos sulaukusios pilnametystės I.Dumbauskaitė ir M.Povilaitytė tapo Lietuvos čempionėmis, o tais pačiais 2011-aisiais triumfavo Vilniuje vykusiame Europos jaunimo paplūdimio tinklinio čempionate. Po metų pasiektas ir ryškiausias karjeros laimėjimas – aukso spalvomis nutvisko pasaulio jaunių (iki 19 metų) pirmenybės.

CEV nuotr./Ieva Dumbauskaitė ir  Monika Povilaitytė
CEV nuotr./Ieva Dumbauskaitė ir Monika Povilaitytė

Atrodė, jog į šios sporto šakos Olimpą išvaizdus ir talentingas Lietuvos duetas kopia milžiniškais tempais, o šį veržlų progresą dar įtvirtino 2013-ieji, kai tinklininkės tapo pirmąja istorijoje Lietuvos pora, prasimušusia į pasaulio suaugusiųjų čempionatą.

Po metų Lietuvos geriausių sportininkų komandos rinkimuose tinklininkės nusileido tik irkluotojų Mildos Valčiukaitės ir Donatos Vištartaitės tandemui.

Tačiau praėjo dveji metai ir abi šios sportininkių poros atsidūrė skirtinguose poliuose – irkluotojos iš Rio de Žaneiro parvežė olimpinius bronzos apdovanojimus, o I.Dumbauskaitė ir M.Povilaitytė priverstos sukti skirtingais keliais.

Skyrybos – po konflikto su treneriu

Tiesa, simpatiškiausia šalies tinklinio dėlionė išardyta ne pačių sportininkių iniciatyva. Išskirti talentingiausią visų laikų duetą nuspręsta po M.Povilaitytės konflikto su Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) prezidentu Mariumi Vasiliausku.

15min žiniomis, juoda katė tarp daugkartinio šalies salės ir paplūdimio tinklinio čempiono ir sportininkės perbėgo prieš keletą mėnesių. Funkcionieriaus veiklą M.Vasiliauskas keletą pastarųjų metų derino su M.Povilaitytės ir I.Dumbauskaitės poros trenerio pareigomis, tad netikėtai išsiskyrę specialisto ir auklėtinės interesai tik paaštrino konfliktą.

Vytauto Dranginio nuotr./Monika Povilaitytė ir Ieva Dumbauskaitė
Vytauto Dranginio nuotr./Monika Povilaitytė

Nors apie talentingiausio šalies tinklininkių dvejeto skilimą iki šiol buvo stengiamasi nutylėti, jau kuris laikas abi sportininkės tarptautinėse varžybose dalyvauja ir treniruojasi su skirtingomis partnerėmis.

Mėnesio pradžioje Baltarusijoje vykusiose Rytų Europos tinklinio zoninės asociacijos (EEVZA) turo varžybose M.Povilaitytė žaidė poroje su Karole Virbickaite, o I.Dumbauskaitės porininke buvo Urtė Andriukaitytė. Pastarasis duetas specialistus privertė kilstelėti antakius, kadangi tiek Ieva, tiek Urtė yra panašaus braižo tinklininkės – blokuotojos.

Išardė ir dar vieną perspektyvią porą

Įdomu, kad U.Andriukaitytė iki šiol žaisdavo kartu su Irina Zobnina. Abi šios devyniolikmetės šiemet jau spėjo nustebinti tinklinio specialistus, kai Lietuvoje vykusiame Europos moterų paplūdimio tinklinio čempionato „Satellite“ serijos etape pasipuošė sidabru, o kelyje link medalių pranoko net ir M.Povilaitytės bei I.Dumbauskaitės porą.

Vis dėlto apie 2020-ųjų metų olimpines žaidynes svajojusią perspektyvią porą LTF taip pat nusprendė išardyti. 15min žiniomis, taip įvyko po LTF vadovų konflikto su I.Zobnina. Visgi po kurio laiko sportininkė buvo grąžinta į LTF globojamų sportininkių šeimą ir kartu su U.Andriukaityte dalyvaus ateinantį savaitgalį prasidedančiame Europos jaunimo (iki 22 metų) čempionate.

Ateinantį savaitgalį Jūrmaloje laukia dar vienas EEVZA turas. M.Povilaitytė jame vėl dalyvaus su K.Virbickaite, o I.Dumbauskaitei LTF surado naują porininkę. Ja tapo M.Vasiliausko dukra Ieva Vasiliauskaitė.

Augusto Četkausko nuotr./Urtė Andriukaitytė ir Irina Zobnina
Augusto Četkausko nuotr./Urtė Andriukaitytė ir Irina Zobnina

Ieško geriausio varianto

Paklaustas, kodėl buvo nuspręsta išardyti abi stipriausias paplūdimio tinklinio lietuvių poras ir užsukti eksperimentinę pasiutpolkę, M.Vasiliauskas buvo lakoniškas ir tvirtino, jog taip elgiamasi dėl to, jog nė vienas mūsų šalies duetas dalyvauti suaugusiųjų varžybose nėra pajėgus.

Vyksta įvairūs bandymai, žiūrime, kas su kuo gali žaisti, kas nori treniruotis, o kas ne.

„Šiemet mums buvo svarbios studentų varžybos. Kadangi Monika niekur nestudijuoja, o Urtė mokosi universitete, būtent ją nusprendėme vežti į varžybas. Dabar mes bandome, žiūrime kas kaip. Jaunimo čempionatai jau baigėsi. Vertiname, kurios merginos yra perspektyviausios pakilti į moterų lygį. Taigi vyksta įvairūs bandymai, žiūrime, kas su kuo gali žaisti, kas nori treniruotis, o kas ne“, – 15min kalbėjo M.Vasiliauskas.

– Iš jūsų teiginių reikėtų suprasti, kad Monikai trūksta motyvacijos? Ar buvo konfliktas su šia sportininke? – paklausėme LTF vadovo.

– Konflikto didelio nėra, tiesiog sportininkė galvoja, kad ji viską moka. Yra tokių niuansų. Tegul tiesiog pasportuoja, žiūrėsime, kaip bus. Mūsų tikslas yra padaryti suaugusiųjų moterų poras, ir tas, kas labiausiai nori sportuoti, tas ir sportuos.

sportoakimirka.lt nuotr./Marius Vasiliauskas
sportoakimirka.lt nuotr./Marius Vasiliauskas

Konflikto didelio nėra, tiesiog sportininkė galvoja, kad ji viską moka.

– Ieva ir Monika daugybę metų praleido kartu. Kaip į šias priverstines skyrybas reagavo abi sportininkės?

– Normaliai reagavo. Kartu žaisdamos jos turi priekaištų viena kitai. Keisti partnerius yra naudinga. Toks yra gyvenimas. Jauniems sportininkams mūsų šakoje nėra lengva. Kai yra komandinė ar individuali sporto šaka, viskas yra kitaip. Kai yra du žmonės, viskas kiek sudėtingiau. Laimiu aš, o pralaimi partneris. Žiūrėsime, kaip bus. Turime jaunų mergaičių, kurios neblogai žaidė aštuoniolikmečių varžybose. Vyksta ieškojimai, kurios merginos ateityje bus geriausios.

– Ar jums, kaip buvusiam merginų treneriui, nėra apmaudu, kad iširo pora, su kuria prieš keletą metų buvo siejama ypač daug vilčių? Jūs pats dar visai neseniai kalbėjote apie Rio de Žaneiro olimpines žaidynes...

– Šį kartą mums nepasisekė, nors tokių jaunų sportininkių Rio žaidynėse net ir nebuvo. Kita vertus, komandai, kuri pateko į olimpiadą, pralaimėjome tik po labai atkaklios kovos. Manau, kad trūko labai nedaug. Jei kalbėsime apie porą, tai jaunimo ir suaugusiųjų čempionatai yra visiškai skirtingi dalykai. Kol mergaitės buvo jaunos, jų tikslas buvo laimėti jaunimo čempionatus. Dabar tikslai yra laimėti tarp suaugusiųjų. Jeigu jos treniruosis, jos galės ir žaisti. Tiesiog reikia dirbti.

Lygis, kurį šiuo metu demonstruoja Monika ar Ieva, yra dar labai toli nuo stipriausių planetos komandų.

Kalbate apie jaunas sportininkes, tačiau akivaizdu, kad nė viena jų šiuo metu dar nesiekia Monikos lygio...

– Sunku pasakyti. Tas lygis, kurį šiuo metu demonstruoja Monika ar Ieva, yra dar labai toli nuo stipriausių planetos komandų. Mūsų tikslas yra stipriausias komandas pasivyti. Abi sportininkės dar labai daug turi dirbti. Šiemet mūsų sportininkės dalyvavo pasaulio taurės etapuose ir pralošė juos. Ar tai yra tai, ko mes siekiame? Manau, kad ne.

– Kokia buvo Monikos reakcija po šio LTF sprendimo?

– Aš nežinau. Ji sakė, kad viską žino, tai tegul žino...

Na, iš jūsų žodžių akivaizdu, kad konflikto būta...

– Ne. Konflikto nėra. Tiesiog yra sportininkai, kurie pradeda daug žinoti ir viską suprasti. Jie jau yra specialistai. Paprastai tokie sportininkai negali tobulėti. Tinklininkas gali tobulėti tik tuomet, kai stengiasi, nori ir dirba. To norėčiau palinkėti visoms mūsų merginoms.

Konfliktas brendo seniai

Talentingiausia šalies paplūdimio tinklininke įvardijamai M.Povilaitytei toks federacijos vadovo tonas sukėlė šypseną. Paklausta, kodėl iširo jos ir I.Dumbauskaitės duetas, sportininkė iš pradžių pasiūlė kreiptis į M.Vasiliauską, tačiau išgirdusi, kad jo nuomonę jau išklausėme, sutiko pasakyti ir savąją versiją apie netikėtai įsiplieskusį konfliktą.

Akivaizdu, kad federacijoje dedasi negeri dalykai. Išmesta buvau ne aš viena.

„Versijų, kodėl iširo mūsų duetas, jau prisiklausiau ne vieną. Juokinga klausytis apie tai, kad man trūksta motyvacijos ar nenoriu treniruotis. Daug nenoriu plėstis, tačiau akivaizdu, kad federacijoje dedasi negeri dalykai. Išmesta buvau ne aš viena. Lygiai taip pat buvo pasielgta ir su mūsų jaunomis tinklininkėmis, tad akivaizdu, kad problemos slypi kažkur giliau. Manau, kad problemos susijusios su Mariumi, daug sportininkų tai mato ir ne vienas galėtų pasakyti tą patį“, – 15min kalbėjo iš Kelmės rajono Tytuvėnų miestelio kilusi M.Povilaitytė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Monika Povilaitytė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Monika Povilaitytė

– Jūs sutarties su LTF jau neturite? – paklausėme sportininkės.

– Ne, aš ją nutraukiau. Tai įvyko Mariaus iniciatyva. Planavome į Baltarusijos turą vykti kartu su Ieva, tačiau ji yra priklausoma nuo Mariaus Vasiliausko, turi sutartį su federacija. Prezidentas viską sprendžia ir diriguoja.

– Kaip reagavote į šį sprendimą nutraukti sutartį? Ar šis konfliktas brendo jau seniau?

– Nemanau, kad tai konfliktas. Teko girdėti, kad apie tai jau šneka ne vienas. Taip nutiko ne man vienai, tad akivaizdu, kad dėl to kalti ne sportininkai, o kažkas kitas.

Nežinau, ką jis čia ir kodėl bando. Galbūt tikslas „nusodinti“?

– Neapmaudu, kad po tiek pergalių ir titulų viskas pasibaigė skyrybomis?

– Žinoma, kad žiauriai apmaudu, tačiau panašu, kad šiuo metu nieko nepadarysi. Net nežinau, ką pasakyti.

Tačiau tikėtina, kad ateityje jūsų duetas su Ieva vėl gali atgimti?

– Manau, kad tai tik laiko klausimas, kol viskas susitvarkys ir išsispręs. Nežinau, ką jis čia ir kodėl bando. Galbūt tikslas „nusodinti“?

Susidariau nuomonę, kad federacijos vadovas įsitikinęs, jog pastaruoju metu jums trūko motyvacijos treniruotis...

– Nemanau, kad sportuojant ir treniruojantis visus metus dar trūksta motyvacijos. Kaip gali nebūti motyvacijos? Tiesiai šviesiai kalbant, tokiu elgesiu jis sugadino visą mūsų sezoną. Laukiame ir žiūrime, kas bus toliau.

Galbūt iš šalies ir keista, tačiau tinklinio pasaulyje gyvenantys žmonės puikiai žino, kas ir kaip vyko anksčiau ir kaip viskas vyksta dabar.

Kokią matote išeitį iš susiklosčiusios situacijos?

– Manau, kad taip elgiamasi specialiai, stengiantis pademonstruoti principus. Ne vienam jis šneka, kad aplink vien tik „žvaigždės“. Bet tikrai mums nėra dėl ko būti tokioms. Viskas tęsiasi jau pusantro mėnesio...

Kol situacija tokia, ketinate varžybose dalyvauti su Karole?

– Taip, daugiau nelabai yra su kuo, o žaisti norisi. Į varžybas vykstame už savo pinigus.

Vytauto Dranginio nuotr./Monika Povilaitytė ir Ieva Dumbauskaitė
Vytauto Dranginio nuotr./Monika Povilaitytė ir Ieva Dumbauskaitė

– Kaip Ieva reagavo į šią situaciją?

– Mes jau viduryje sezono kalbėjome, kad vyksta negeri dalykai. Ji turbūt mano panašiai. Aišku, dabar ji kažin ar ką pasakys, nes turi sutartį su federacija. Manau, jog tokia pabaiga ir turėjo būti. Galbūt iš šalies ir keista, tačiau tinklinio pasaulyje gyvenantys žmonės puikiai žino, kas ir kaip vyko anksčiau ir kaip viskas vyksta dabar.

Jaučiasi situacijos įkaite

M.Vasiliausko ir M.Povilaitytės konflikte bene labiausiai nukentėjusi I.Dumbauskaitė įsitikinusi, kad šioje istorijoje taškai dar nesudėti, ir tikisi, kad ateityje bus rastas saliamoniškas abi puses tenkinantis sprendimas.

Kažkodėl jaučiu, kad mūsų keliai su Monika ne visam laikui išsiskyrė.

„Toks yra trenerio sprendimas ir aš turiu jo klausyti. Jis mano, kad taip yra geriausia, tačiau kažkodėl jaučiu, kad mūsų keliai su Monika ne visam laikui išsiskyrė. Manau, kad po kurio laiko jie vėl gali susikirsti. Ir visai nesvarbu, kad šiuo metu mes treniruojamės ne kartu. Žinau, kad ji treniruojasi su kitomis merginomis. Tikiu, kad treneriui, federacijai ir Monikai pavyks rasti kompromisą, kuris tenkins abi šalis. Aš pati nelabai ką galiu nuspręsti“, – 15min dėl susiklosčiusios situacijos apgailestavo I.Dumbauskaitė.

Paklausta, kaip sekasi pratintis prie naujų partnerių, sportininkė neslėpė, kad kur kas komfortiškiau aikštelėje jautėsi, kai šalia jos buvo M.Povilaitytė.

„Jausmas tikrai keistas. Kartu praleidome daugybę metų, dalyvavome varžybose, turėjome daug kelionių. Mūsų lygis dar tikrai nėra toks aukštas, tad ir prie naujų partnerių pratintis sekasi ne taip lengvai. Iš pradžių tikrai sunku prisiderinti prie kito, bet tikiuosi, kad viskas bus gerai“, – kalbėjo I.Dumbauskaitė.

Papildyta: dėl pažeidimų versijos skiriasi

Pasirodžius publikacijai mūsų portale, M.Vasiliauskas susisiekė su 15min redakcija ir paprašė patikslinti informaciją. Jo teigimu, sutarties su Lietuvos tinklinio federacija M.Povilaitytė niekada ir neturėjo.

sportoakimirka.lt nuotr./Marius Vasiliauskas, Monika Povilaitytė, Ieva Dumbauskaitė, Tadas Donėla
sportoakimirka.lt nuotr./Marius Vasiliauskas, Monika Povilaitytė, Ieva Dumbauskaitė, Tadas Donėla

Anot LTF prezidento, tiek M.Povilaitytė, tiek I.Dumbauskaitė nuo 2011-ųjų metų turėjo sutartį tik su Mariaus Vasiliausko privačiu sporto klubu. Anot trenerio, sportininkes ketverius pastaruosius metus išlaikė būtent šis sporto klubas. Sutartį su sportininke nuspręsta nutraukti dėl keturių pažeidimų.

Monika buvo atleista už keturis įsipareigojimų nevykdymus.

„Monika buvo atleista už keturis įsipareigojimų nevykdymus. Šie dokumentai yra sporto klube. Privati organizacija tiesiog nenorėjo remti sportininkės, kuri nevaikščiojo į treniruotes“, – 15min kalbėjo specialistas.

Paklaustas, kokie buvo tie pažeidimai, tinklinio treneris buvo kur kas atviresnis nei pirmojo pokalbio metu. „Prieš olimpines atrankas Monika po tris dienas nevaikščiojo į treniruotes, ėjo ant ledo, sirgo ir pan. Papeikimų buvo įvairių. Jie surinkti per tam tikrą laiką. Sutartis buvo galiojanti iki 2017-ųjų metų. Kadangi ji nevykdė savo įsipareigojimų, tad buvo nutraukta“, – kalbėjo M.Vasiliauskas.

Tiesa, M.Povilaitytę tokie buvusio trenerio teiginiai papiktino. Jos teigimu, kai kurie M.Vasiliausko kaltinimai tiesiog laužti iš piršto.

„Pažeidimų buvo, tačiau jie tikrai ne tokie, kokius išsigalvojo Marius. Prieš dvejus metus aš namuose susilaužiau pirštą, o jis mane tuomet apkaltino, kad aš šią traumą patyriau čiuožykloje.

Kita melagystė susijusi su pasirengimu olimpinei atrankai. Aš iš anksto su treneriu tariausi, kad nakvosiu ne sporto viešbutyje, o pas krikšto tėvus. Jis puikiai tai žinojo ir net skrydžių bilietus pirkome atsižvelgdami į tai. Galiausiai grįžus gavau papeikimą ir buvau apkaltinta, jog nieko neįspėjau. Manau, jog jis kalbėdamas apie pasirašytus įsipareigojimų nevykdymus, turi mintyje ir šį pažeidimą, nors ant jo jokio mano parašo tikrai nėra“, – 15min tikino M.Povilaitytė.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką